Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O starých televizích
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 19:59    Předmět: Citovat

Tvp Rekord jsem prvně vzpomněl už v tomto vlákně.
Když ho teď vyhledávám na ruských stránkách, tak zjišťuji, že bylo několik verzí, příp. jejich inovací. Např. tady, tady, anebo ještě i tady.
Ten můj pražský strýc měl tu verzi ve "světlé dýze". Uvnitř jsem ani tu jeho, ani jinou "na vlastní bulvy" neviděl.

helios napsal(a):
Honza-kokúň

Trochu ťa poopravím. V TV Rekord boli súčiastky so železnými páskovými vývodmi a boli bodovo ZVÁRANÉ. Ako školák som sa snažil jeden rozobrať, a po spálení niekoľkých smyčiek na trafopájke, pričom ani jeden spoj nepovolil, som tie spoje proste štípačkami poodcvakával. Inak to nešlo. Ešte si spomínam, že na každom spoji bola vrstva takého tvrdého, fialového laku. Niekde ešte zopár tých zelených odporov s plochými vývodmi možno nájdem.
danhard napsal(a):
Bylo to normálně vařené autogenem Smile

Ovšem jak ty, tak i později danhard - oba píšete o "svařovaných" spojích. Pomiňme polemiku jestli to bylo technikou bodování, anebo tvrdým pájením.
Když se ovšem dívám na všechny snímky vnitřků toho klumpru (viz všechny odkazy výše), připadá mě to, že je to pájené klasicky - měkkou pájkou - třeba toto foto:



Jsou tam sice součástky s plochými vývody (ty zelené-uhlíkové rezistory, bílé-keramiky; skleněné diody, ...?), je tam ale taky hafo souč. s klasickými-drátovými vývody (červené-metalizované rezistory; kondy: svitky; keramiky-trubičkové, diskové; drátové propojky;...).
Připadají vám ty spoje jako "svařované"? Mě tedy ne. A jsou zakápnuty-zalakovány tím fialovým lakem taky.
Ten se ovšem taky používal i v našich výrobcích. Předpokládám (nikdy jsem nad tím moc nepřemýšlel - proč?), že to mělo tvořit určitou "plombu" toho spoje - tedy aby bylo poznat, že to místo někdo "napadl" pozdějším pájením.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne pá březen 13 2020, 20:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 20:03    Předmět: Citovat

Ty krásné fialové kuličky jsou ty svařované spoje. Něco málo je klasicky pájené cínem. Celá ta pertinaxová deska, některé spoje na lampových soklech a mefkách jsou svařované.
Ten vařený spoj byl právě typický tou pěknou kuličkou - běžný cín se rozleje do placky.
Ta fialová barva měla sloužit jako kontrolní, že někdo ten spoj zkontroloval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 20:15    Předmět: Citovat

Budiž - tedy kombinace obou pájení: jak měkké, tak i tvrdé.
Ve výrobě si to tvrdé pájení tak-nějak představit dovedu (i když ten "švajcaparát" byl zřejmě maličký a muselo se nějak ochránit-odclonit okolí - plech. clonkou?), aby nedošlo k popálení okolních součástek, ...
Při servisu se ale určitě pájelo jen "naměkko" (PbSn pájkou) - těch cínových spojů tam vidím rozhodně víc, než těch autogenových Shocked

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 20:45    Předmět: Citovat

Ano, vadná součástka se prostě odštípla a na zbytek spoje naletovala nová - ta má přívody dlouhý dost.
Pamatuju si to, jak jsem na to čuměl při rozebírání trafačkou.
Přivařený byly i dráty na očkách transformátorů. Myslím aj, že to neměl jenom Rekord, ale že těch ruských typů s touto technologií bylo víc, nejmíň dva-tři.
Polystyrenové /trolitulové/ svitky do vf obvodů, na 200V a 500V měli velice kvalitní, i když celkem dost velké. Ty svařované nebyly, šly vytěžit s původními vývody, jako diody. Zato odpor skoro ani jeden.
Kacířsky si myslím, že ty spoje nebyly svařovaný plamenem.
Myslím, že to byl vf oblouk, mám matný dojem, že o tom ve starých AR psali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 21:06    Předmět: Citovat

Leoši - na předchozí stránce jsi dal foto těch zelených rezistorů. Můžeš zkusit magnetem, jestli ty ploché vývody jsou železné? Jak o nich psal helios.

Ty jsi tady určitě největší znalec (a nejen tesláckých) součástek. A máš rovněž jejich "bezedné" zásoby, když tu vytáhneš (a vyfotíš) takové historické exoty.
Já se (na předchozí str.) zmiňoval o tesláckých "subminiaturních rezistorech" - tak se jim tehdy (1960/61) oficiálně říkalo. Google nic takového nezná!
Určitě se o nich tehdy (jako o novince) v některé amáru i psalo (/tak jako i o jiných součástkách-novinkách). Nepamatuji si ovšem kdy a kde - tehdy jsem ho kupoval (na stáncích) jen občas.

kokun napsal(a):
EDIT:
A vzpomínám si na ruské, zelené rezistory, s páskovými vývody (měly takové zvláštní čepičky) - ale že byly ty vývody železné, to už nwm. Ale tuším byly pocínované taky (tak jako jsou i dnes běžně vývodové součástky), ale nebylo to galvanické cínování (tenká vrstva jako dnes), ale "tlustě" pocínované v cín. lázni.
Podobně vypadaly první naše subminiaturní rezistory (tmavěcihlové barvy - předchůdci pozdějších TR112) - taky měly páskové vývody (se stejnými čepičkami), ale ty už byly tuším měděné. Možná ještě někde nějaký najdu a prověřím magnetem.
Byly samozřejmě o hodně menší a o dvou velikostech (kratší a delší), než ty ruské o určitě větší watáži Wink

Ale v některých z prvních kapesních tranzistoráků se někdy nějaký vyskytl - občas jsem je tam zahlédl.
Dnes jsem se snažil některý vyhledat (určitě jich aspoň pár ks mám).
Hledal jsem po sáčcích, ve kterých mám uloženy TR212-ky (v téměř 60 let starých, odkdy je v nich skladuji), do kterých jsem postupem času ale přidával postupně i použité-vypájené podobné miniatury.
Protože je jich hafo (celá řada E12 a semo-tamo přibyl i sáček s některou hodnotou z E24), tak je jich snad 100. Hledal jsem ovšem jen nahlížením do nich - a v těch 100-kách, spíš 1000-cích ks, jsem těch několik (možná jen 1ks od některé hodnoty) přehlédl.
Čas od času na některý z nich narazím, když ovšem vysypu celý obsah sáčku (určité-konkretní hodnoty) - jenže teď bych je musel postupně vysypávat (a zase vracet) snad všechny, než bych nějaký objevil Sad
V některých hodnotách (obzvlášť těch vysokých - MΩ) tam mám i TR113 (je o něco delší) a ještě někde mám uhlíkáče zalisované do uh (pravděpodobně ty TR112) ve hnědé i modré barvě (jako "hovňáky").

Nemáš někde skladem ty "subminiaturní rezistory (tmavěcihlové barvy - předchůdci pozdějších TR112)", jestli jim ploché vývody "chytá" magnet?

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne pá březen 13 2020, 21:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 21:17    Předmět: Citovat

Mám Honzo. Zítra Ti jich hrstku nafotím.
Ano, tyto ruské zelené 0,25 - 1 - 2W mají železné ploché pocínované přívody.
Kromě těch nejmenších 0,1W - ty jsou patrně už měděné, nechytají.
Ty pradědky TR112 a TR113 zítra.


Naposledy upravil sinclair dne pá březen 13 2020, 21:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 21:21    Předmět: Citovat

Jj - dík.
Hlavně je zkus (ty vývody) tím magnetem.
Ale ty teslácké měly ty ploché vývody Cu (na 99%) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 21:49    Předmět: Citovat

Tak o těch svařovaných spojích se píše i v tom odkazu ve vedlejším vlákně Wink
citace:
Rekord

Výrobce: Rekord (SSSR) Rok výroby: 1957

Popis: Černobílý televizní přijímač osazený elektronkami,superhet s mezinosným odběrem zvuku. Šasí rozděleno na signálovou a rozkladovou část. Každá má svoje žhavící trafo. Televizor se dá používat i jako rádio (VKV 64-73Mhz) - v tom případě je rozkladová část vypnutá. 5 TV kanálů. Ovládání jasu, kontrastu a hlasitosti společně s vypínačem, přepínání kanálů a doladění na pravém boku skříně. Reproduktor vepředu pod obrazovkou. Obrazovka s úhlopříčkou 35 cm a ochranným netříštivým sklem. Drátové spoje. Kromě polovodičových diod, potenciometrů a některých elektrolytů jsou vývody součástek natvrdo svařené. (Sovětští kostruktéři však věděli co dělají, neboť součástky jsou tak kvalitní, že je prostě není potřeba měnit!)

Stav: Po renovaci, funkční

Zajímavost: Kromě čtyř elektronek, jednoho potenciometru, jednoho elektrolytu a síťové šňury je vše původní z roku 57. Kvalita tehdejších součástek je obdivuhodná...
A tohle nenapsal žádný rusák, ale sběratel ing. Radim Urbánek. Co na to někteří pochybovači, tady? Laughing
_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 22:22    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
A tohle nenapsal žádný rusák, ale sběratel ing. Radim Urbánek. Co na to někteří pochybovači, tady? Laughing
Zdálo se mi, že tím hlavním pochybovačem jsi ty a nebo se mi to opravdu jen zdálo?
kokun napsal(a):
...Když se ovšem dívám na všechny snímky vnitřků toho klumpru (viz všechny odkazy výše), připadá mě to, že je to pájené klasicky - měkkou pájkou - třeba toto foto...

Ty fota pocházejí z ruského webu a je u nich napsáno zcela jasně:
"Этот телевизор изготовлен судя по радиодеталям в 1959-1960 гг. Монтаж телевизора выполнен с помощью сварки, а не пайки."
Pro pořádek však je třeba uvést, že o televizorech zn. Rekord se v sovětském "amáru" píše již od r. 1957. A píše se v něm také o různých vylepšeních ve výrobě, které tato značka od té doby doznala. Takže je možné, že existovaly i "pájené" série. Tv Rekord byl oceněn zlatou medailí na výstavě v Bruselu.
Wink
edit: První Rekordy se vyráběly od r. 1956.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7627
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 23:06    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
tohle nenapsal žádný rusák, ale sběratel ing. Radim Urbánek

Rusák možná ne, ale komunista.



komunista.jpg
 Komentář:
 Velikost:  104.48 kB
 Zobrazeno:  49 krát

komunista.jpg



_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7440

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2020, 23:36    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Co na to někteří pochybovači, tady? Laughing
Že nelze srovnávat součástky z 50. let s těmi běžně osazovanými do ruských TV v letech 70.-80.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 0:34    Předmět: Citovat

Ke kvalitě ruských součástek se já celkem nijak nevyjadřoval (i když svůj názor na ně mám) - ta se tu probírala hned ze začátku.
Já spíše polemizoval o tom "svařování", poněvadž jsem se "k tomu nedostal".

A k tvp Rekord?
V průběhu výrobních let docházelo nejen k renovacím ale i podstatným změnám - nejen vnějšího dizajnu. Tu je třeba část stroj. překladu:
citace:
Od roku 1958 vyráběly továrny Record-A TV, které měly podobné parametry a vzhled jako Record TV, ale kvůli použití napájení transformátoru se spotřeba energie snížila a podvozek nebyl pod napětím.

Ty se zřejmě nejvíc vyskytovaly (prodávaly) tam, kde byl v té době TV signál. Což bylo nejdříve v Praze (a v dosahu jeho vysílače), následně v Ostravě (a okolí) a pak teprve v Brně (a okolí). Samozřejmě pokud někdo nedal přednost koupi našeho tvp (4001, či 4002), apod. - tehdy asi moc na výběr nebylo. Proto jsem ho v létě 1960 mohl vidět v provozu u pražského strýce. Kdy ho koupili (v kterém r.) už ale nwm.
I když ostravský vysílač byl spuštěný poměrně brzy po pražském, tak jak jsem psal už dříve, u nás se dal jeho signál zachytit jen na několika málo (vyvýšených) místech. Jsme v údolí - kopce ze všech stran. Přestože jel na K1-VHF (tudíž velký dosah), tak u nás v kopcovitém terénu a už velké vzdálenosti - příjem nic-moc.
Až kolem r. 60 (z iniciativy a svépomoci svazarmovců) byl u nás postavený a zprovozněný převaděč-opakovač (9H-9V) z Kojálu - pak se teprve příjem TV stal běžnějším i na "valašských kotárech". Proto se tedy ty nejstarší modely (jak naše, tak ruské - jiné tu v počátcích vysílání ani nebyly) vyskytly spíš vyjímečně. Kupovaly se tu už novější-pozdější modely tvp.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 1:09    Předmět: Citovat

A v té době mohl být nějaký inženýr nekomunista? nebo antikomunista? Kdyby byl, co nebo kde by asi dělal? I když mi soudruzi dost komplikovali život, musím poctivě přiznat, že někteří, bohužel ale jen někteří, byli velice slušní lidé. Možná někoho naštvu, ale totéž nelze bohužel říct o některých lidech, kteří komunisty nebyli. Našli by se leckde, výjimkou není ani toto fórum. A do mne! možná některá husa zakejhá. Ale nemám rád, když se lidé posuzují jenom podle toho, v jaké partě nebo partii byli.

Mým posledním zaměstnáním za komunistů, za žádného "komunismu" byla práce technika sálových počítačů. Jeden vedoucí pracovník, zhrzený komunista, za mnou přišel, že celá"parta" výpočetního střediska je ve svazu přátel Rusů, nebo jak se to jmenovalo. Byl dost, s prominutím, blbý, ale držel se v korytě právě aktivitou ve zmíněném SČSP. Odpověděl jsem mu, že si přátele vybírám mezi lidmi, kterých si vážím. Řekl jen hm... a odešel.

Po převratu několik aktivních "antikomunistů" přišlo, abych jim podepsal, že jsem pro odvolání a vyhazov pro vedoucího výpočetního střediska. Inženýra, a samozřejmě komunisty. Když jsem se ptal proč, byl to velmi slušný člověk a jeden z mých nejlepších nadřízených, který svou "moc" využíval k pomáhání svým podřízeným. Každému minimálně jednou pomohl. Poslal jsem je i s tím papírem přímo tam, kam, snad je jasné. Zakrátko jmenovaného vedoucího vyhodili i z fabriky, a dokonce vrátným nařídili, že ho nesmí do firmy pustit.

Jeho funkci převzal jiný soudruh, velmi uvědomělý, a ten mě i s manželkou, mezi prvními spolu s dalšími vyhodil k 1. 11. 1990. Zbytek vyházel v další vlně spolu s likvidací celého výpočetního střediska.

Jinak, Honzo, Ten přehled TV je dobře udělaný a přínosný, i kdyby ho napsal sám rohatý. Dík za odkaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9677
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 8:00    Předmět: Citovat

"komunisté" a slušnost, hmm, to bylo jen navoko abyseneřeklo neboť i poslední pěšák ve fabrice měl zastání na vyšších místech řízení (stát byl "dělnicko-rolnický" že jo) jejich (komunistů) zrůdná pravá tvář a charakter se naplno ukázaly po r.89
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 14 2020, 8:10    Předmět: Citovat

Franto
I když ing. Urbánek za minulého režimu možná teprve tahal kačera, tak každý z nás (dříve narozených) s ním (režimem) máme svoje zkušenosti. Ale jinak o něm (režimu) píšeš dobře.
Ano i dnes je členy (nebo aspoň příznivci) KSČM mnoho mladých, kteří před plyšákem ještě ani nežili.
I když je toto vlákno o starých dobách, ale spíše televizních (hl. těch přijímačích), tímto tu sem už zase zatahujeme politiku a jsme tudíž silně OT.
Sorry všem.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 17, 18, 19  Další
Strana 9 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund