Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

HDD Samsung 500 GB, lze jej oživit? Problém odhalen.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2020, 9:00    Předmět: HDD Samsung 500 GB, lze jej oživit? Problém odhalen. Citovat

V PC mi havaroval 12 let starý HDD Samsung 500 GB, na kterém byl systém W10. Až dosud byl naprosto spolehlivý, ale stát se to může. Naštěstí jsem měl z konce ledna zálohu bitové kopie a aktuální data zálohuji pravidelně.
Tak to nebyla tragedie a s novým HDD jsem vše rychle zprovoznil a provedl aktualizace W10 za poslední měsíc.

Přesto na havaroveném HDD zůstala nezálohovaná složka s aktuálními fotkami z víkendu. Opět žádná tragedie, fotky jsem ve foťáku ještě nesmazal. Jen v PC byly fotky přejmenovány pro soubor *.WLMP pro Movie Maker, takže jsem musel ručně fotky přejmenovat v pořadí, jak jsem je vkládal do Movie Maker.

Původně jsem myslel, že na havarovaném HDD se poškodily jen některé systémové soubory. PC s tím diskem začal normálně nabíhat, ale po chvíli se zobrazila hláška, že na HDD jsou chyby, a že mi systém PC restaruje pro opravu chyb. Následně se zobrazovala různá hlášení od "Výběru klávesnice" až po hlášku, že se "bude opravovat disk a to bude trvat přes hodinu". Nic z toho nevedlo k úspěchu, proto jsem PC obnovil s novým HDD.

A nyní takový dotaz.
Havarovaný disk jsem připojil přes Sata-USB adaptér (s externím napájením) do USB portu oživeného PC. Myslel jsem, že zobrazím složky a najdu a zkopírují tu složku s nezálohovanými fotkami. Ve složce "Tento počítač" se připojený disk ihned zobrazil, ale nejde jej "Otevřít", ani se nedá otevřít roletka "Vlastnosti disku". V okně "Správa disků" se připojený disk nezobrazí. V disku je slyšet občas "cvaknutí hlaviček". Dokud je disk připojený do USB, tak je počítač zamrzlý. Po vysunutí z USB se PC vrátí do normálu.

Podle posaných jevů jsem došel k názoru, že HDD má vadu hardweru a je do sběrného dvora. Jen mne zaráží, že po havarii ještě systém s tím diskem pracoval a snažil se sám o neúspěšnou opravu. Pokud by to byla čistá porucha hardware na disku, tak by byl asi s tím diskem PC úpně mrtvý, stejně jako je ten disk mrtvý v adapteru Sata-USB.

Má to nějaké logické vysvětlení a není to přece jen chyba nějakých zakladních tabulek na HDD s tím, že by mohl existovat způsob jak disk znovu zprovoznit?


Naposledy upravil Brozicek dne st březen 11 2020, 17:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2020, 9:16    Předmět: Citovat

Jak to s ním vypadá, tak zjistíš pod Linuxem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 17:26    Předmět: Citovat

Po delším úsilí se mi podařilo ten havarovaný HDD s W10 oživit. Přesto půjde disk do šrotu, viz dále.
1.
Jak jsem psal, po připojení k W10 přes Sata-USB adaptér, disk nešlo načíst, a navíc po připojení blokoval činnost W10 (po vyjmutí USB konektoru se W10 vrátil do normálu).
2.
Připojil jsem disk znovu jako systémový do PC. Systém W10 začne zdánlivě normálně nabíhat s tím malým modrým okénkem a rotujícími tečkami, ale skončí hlášením "V počítači došlo k problému a je třeba jej restartovat. Spustíme za vás restartování". Po restartu se zobrazí "Probíhá příprava automatické opravy". Následně se zobrazí "Zvolte rozložení klávesnice" s výběrovými okny klávesnic, Volím "České" a PC zase něco koná ??? Pak se zobrazí "Zvolte možnost" a na výběr je "Odstranit potíže" nebo "Vypnout počítač". Volím první možnost a PC zase něco koná. Po chvíli další hláška "Upřesnit možnosti" s výběrem "Oprava spouštění systému", "Příkazový řádek", "Odinstalovat aktualizace", "Obnovení systému z bodu obnovení" a "Obnovení z bitové kopie systému". Volím první možnost. PC zase šrotí a zobrazí "Probíhá diagnostika počítače". Pak přijde další obrazovka "Probíhá oprava chyb disku. Tato operace může trvat přes hodinu". Po skončení těchto "oprav" se PC restartuje a jsem zase na stejném začátku, jaký popisuji. Kolečko se opakuje.
W10 si s opravou a zprovozněním toho HDD samy neporadí. Přes zálohu systému jsem si již PC zprovoznil sám, nyní mi jde jen o zprovoznění havarovaného HDD.
3.
Připojil jsem k PC systémový disk Win XP, který jsem měl z tohoto počítače uložený pro speciální případy starších aplikací. Pod XP jsem na Sata připojil ten havarovaný HDD s W10. Systém XP ihned požadoval kontrolu toho vadného HDD. Našel tam spousty chyb. Po skončení kontroly se Win XP spustily, ale obsah disku se také nezobrazil.
Podařilo se mi spustit v XP správu disků. Vadný disk nešlo naformátovat, pořád se hlásilo, že disk je používán. Zabralo až Odstranění oddílu a znovu Vytvoření oddílu. Pak již proběhlo normálně Formátování.
4.
Havarovaný HDD, oživený a naformátovaný pod Win XP, se nyní už zobrazuje normálně přes Sata - USB adaptér pod WIN 10. Testuji ho přes Error Scan v HDD Tune. Zatím jsem asi v polovině testu a vadných sektorů je tam jako děr v ementálu (viz obrázek).
Ten havarovaný Samsung byl v PC časovaná bomba. Alespoň nyní vím, proč k havárii došlo. A také je jasné, že disk skončí oprávněně ve sběrném dvoře.



Vadné sektory na HDD.jpg
 Komentář:
 Velikost:  135.57 kB
 Zobrazeno:  68 krát

Vadné sektory na HDD.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 17:02    Předmět: Citovat

Zkusil jsem u toho HDD Samsung 500 GB, na kterém bylo 0,6% vadných bloků, provést úplné formátování. Teoreticky by mělo úplné formátování při nalezení vadného sektoru přesměrovat hlavičky na náhradní bezchybnou stopu. Úpné formátování trvalo skoro 2 hodiny.
Následně jsem otestoval znovu ten naformátovaný HDD přes ERROR Scan (úplný, ne rychlý test) v HD Tune. Test po formátování ukazal, že v místech, kde byly před úplným formátování červeně označené vadné bloky, nejsou po formátování nalezeny žádné chyby.
Zdá se, že po úplném formátování bude HDD znovu použitelný, a bylo by jej škoda zlikvidovat ve sběrném dvoře.



HDD bez vadných sektorů po format.jpg
 Komentář:
 Velikost:  159.55 kB
 Zobrazeno:  49 krát

HDD bez vadných sektorů po format.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 17:08    Předmět: Citovat

Ano, sektory sa pravdepodobne realokovali. Pozri do SMARTu.
Disk moze este posluzit, ale nedavaj tam dolezite veci bez zalohy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2020, 17:21    Předmět: Citovat

Při takhle rozsypaných bad sektorech, jak byly původně, se po remapování záhy objeví další. Podle mě to nemá smysl používat, snad jen na odkládání nedůležitých věcí (třeba stažených filmů).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund