Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektrocentrála vs akunářadí
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 21:30    Předmět: Elektrocentrála vs akunářadí Citovat

Mám dilema a jdu si pro radu ke zkušenějším.
Mám starší chatku, kerou budu bourat, něco ručně, pár kousků dřev, nějaká cihla, malá chatka cca 10m2. Budu na stejném místě stavět celou ze dřeva, takže potom převážně práce se dřevem a mám nachytsaný malý solární systém 260W panel a malá li-ion baterie.
Při přestavbě budu potřebovat nějaké elektrické nářadí a teď nastává to dilema. Mám kromě horní frézky snad vše, od flexy, přes příklepovou vrtačku, pneumatický malý 3J kladivo, přímočarku, mafla, akuvrtačku, brusku a vibrační multitool, ale vše, krom akuvrtačky na 230V a vše buď modrej, nebo zelenej Bosch.
Balancuji mezi dvěma variantami. Buď pořídím na tyhle víkendový práce elektrocentrálu, kdy jsem narazil na dva adepty, buď Zipper ZI-STE1200IV a nebo Hecht GG 1300 a nebo přejít kompletně na akunářadí, ale tam se dostanu do cenový relace jen ke značce Parkside s jejich 20V systémem s tím, že bych nařadí co mám aktuálně poprodával a přešel čistě jen na aku. Doma by mě to nevadilo, protože krom akučky, která jede obden, tak většinu využívám jen párkrát do roka, ale na stavbě chaty by nářadí dostalo trošku zabrat.
Když se dívám na různá fóra, tak co se týče centrály, tak kromě značky Honda nemá cenu nic jinýho pořizovat, že se to rozsype a nevydrží (opravdu nemám desítky tisíc na centrálu) a co se týče Parkside, tak je to levnej šunt a radši jít aspoň do Makity, kde mě ale zase akuset výjde na aspoň 20 litrů, což je pro mě hodně. U Parkside koupím pár baterek s nabíječkou kolem 2 tisíc a pak jen po tisícovce jednotlivý kousky nářadí.
Aku nářadí můžu dobíjet ze solárního panelu, pro centrálu mě zase stačí jen kanystr s benzínem.
Pokud jste někdo řešili něco podobnýho, tak mě dejte vědět, jak jste se nakonec rozhodli a jestli za sebe můžete říct, že rozhodnutí nelitujete.
Díky moc všem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 21:41    Předmět: Citovat

Guvis napsal(a):
U Parkside koupím pár baterek s nabíječkou kolem 2 tisíc a pak jen po tisícovce jednotlivý kousky nářadí.

Myslis, ze sa to nerozsype?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 21:44    Předmět: Citovat

rnbw:To je právě to, co nevím. To co chci vědět od lidí, co maj s tímhle nářadím zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 22:04    Předmět: Citovat

Rozhodně centrálu - a kvůli rozběhovýmu proudu motorků elektrickýho nářadí dimenzovanou aspoň na 2,5násobek největšího používanýho TRVALÝHO příkonu, aby ti při každým zapnutí vrtačky nebo pily nevylítla ochrana na centrále. Vyjde to lacinějc než vyměnit celej nářaďovej park za akuvarianty, navíc abys měl všecko kompatibilní s jedním druhem akuček, musel bys nakoupit všecko naráz respektive ve velice krátký době. A to se mohutně prodraží ... Z centrály totiž můžeš klidně i napájet nabíječku akunářadí - ale pohánět 230V nářadí z baterky solársystému znamená pořizovat měnič zase s dostatečnou výkonovou rezervou pro rozběh. Solár si nech pro svícení (LEDkama) případně nějakou tu audiovizuální post-pracovní produkci a pracovní nářadí poháněj radši centrálou, daleko míň závislou na počasí než solár (de facto absolutně nezávislou).
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 22:22    Předmět: Citovat

EKKAR: Je pravda, že s tou centrálou je pak použití univerzálnější a dá se použít lecos na 230V.
Každopádně s výkonem to zas tak přehánět nebudu, protože všechno nářadí co mám, tak má plynulou regulaci, takže rázový proudy řešit nemusím.
Nejvíc se mě líbí ten Zipper ZI-STE1200IV, ale je to úplně stejná škatule, ajk dělal elektrocentrálu parkside, jen jiný polepy a recenze byly různý. Jedni ju schválili, že za tu cenu výbornáa druzí, jak nadávali, jak nejede a jsou s ní stále nějaký problémy.
Každopádně počítám, že na chalupě s ní "nalítám" tak 50-100 motohodin ročně. Spíše méně ne více, protože na práci nebude tolik času. Takže žádný profi využití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 22:40    Předmět: Citovat

Taky je možnost si výkonnější centrálu půjčit na těch pár víkendů v půjčovně nářadí a nastálo pak buď vystačíš s tím solárem, nebo s něčím menším případně bazarovým.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/116386508/elektrocentrala-honda-gx-160.php
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 0:01    Předmět: Citovat

Určitě centrálu, EKKAR to popsal naprosto přesně !

Měl jsem hodně aku nářadí od Makity, ale neuspokojilo mě, takže byl
přechod na Metabo (stěžejní byla jejich flexa) Smile jako havarijní servisák
si s aku nářadim vystačim, ale makat s nim celý den ?? Možná má někdo
jiný názor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 7:25    Předmět: Citovat

Akunářadí je dobré, když chceš vyrobit krmítko pro ptáky, nebo pověsit poličku. Stavbu chaty si s tím moc neumím představit.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 9:47    Předmět: Citovat

Nedala by se nějaká elektrocentrála sehnat z vojenských výprodejů?
Ale zkušenosti s tím nemám.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2551
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 10:03    Předmět: Citovat

Určitě dala, ale kdo by poslouchal ten kravál dvoutaktu.
Byl tu zmíněn Zipper a Hecht.Oboje jsou sračky ale ten Hecht bych řek že je trochu lepší a bude to asi kus od kusu a můžeš natrefit na blbej kus a neštěstí je na světě...Mám zkušenosti ještě s Hondou ale to ji jinej level.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 10:19    Předmět: Citovat

Řešil jsem tento problém ještě na jiném fóru a pročítal různý diskuze a často narážím na jednu a tu stejnou věc.
Požadavek je funkční elektrocentrála, kterou využiji pár víkendů v roce. V podstatě hobby. Žádný profesionální nasazení, kdy pojede každý den 2 směny v kuse na plný víkon.
A téměř pokaždé je odpověď, že jakmile si nekoupím Hondu za 20 tisíc, tak je to šunt, kterej ani nemá cenu pořizovat.
To opravdu neexistuje elektrocentrála, která by stála kolem pěti tisíc a stačila by na hobby použití, kdy se občas na pár hodin o víkendu zapne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 10:34    Předmět: Citovat

Já bych šel do půjčení centrály. Nic neslibuju, ale v práci jednu máme, naposledy jela před roky jen kvůli testu. Můžu se zkusit zeptat. Možná je to i Honda, už fakt nevím.
OT: dřív jsme měli i 30 KW vojenskou, ale ta už je pryč. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2551
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 11:08    Předmět: Citovat

Guvis napsal(a):

To opravdu neexistuje elektrocentrála, která by stála kolem pěti tisíc a stačila by na hobby použití, kdy se občas na pár hodin o víkendu zapne?

Tak ten Hecht.Díly na každym rohu a s reklamacema nejsou problémy Wink

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 11:17    Předmět: Citovat

forbidden: Nad vypůjčením jsem uvažoval, ale pak jsem to zavrhnul. Proto mám i tolik druhů nářadí. Občas jsem potřeboval mafl, občas kango, občas flexu a bylo otravný furt si něco půjčovat a přemýšlet, kdy si pro to zajedu atd. Proto si vždycky radši pořídím vše svoje a vím, že když je potřeba, tak je to doma, prostě lapnu a pracuju Smile

Sandal: Je pravda, že ten servis je důležitej. Ten Zipper/Parkside vím, že co se týče servisu, tka nikde člověk nic nesežene. A invertorový řízení je v podstatě jen další věc, co se tam může posrat. Nepotřebuju zas tak čistej průběh. Četl jsem, že je víc uřvanej, ale hluk je daň, kterou jsem schopnej ještě akceptovat. Stejně zahradu občas potřebuju posekat a na to mám dvoutakt, kterej řve, jak blázen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 13:28    Předmět: Citovat

Díval jsem se na tvůj výběr a mám pochybnosti jestli bys byl spokojen.
Problém vidím ve výkonu obou centrál.
Byl jsem před podobným dilematem někdy v roce 2012 a zvítězila centrála KIPOR 2000. Je to čínská kopie hondy. Byla sice dražší, něco kolem 14 000 ale nelituji toho. Ty dva kW jsou tak akorát na to co používám - flexa, rotavátor, vrtací kladivo, sekačka, ruční hoblík, kotoučová pila atd. a na nějaký rychlý zásah mám aku vrtačku.
Jediný problém je že na tuto centrálu se nedoporučuje připojit svářečku.
Co se týče údržby občasná výměna oleje a jednou jsem měnil svíčku.
Celkově spokojenost. Má 20 kg což je na mé kosti ještě akceptovatelné.
Proto doporučuji taky centrálu, ale zvážil bych výkon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund