Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Digitalizace Video kazet - problém s prokládanými snímky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 19:43    Předmět: Digitalizace Video kazet - problém s prokládanými snímky Citovat

Dobrý den,
dlouho plánuji, že rodinné videokazety VHS a DV převedu do PC.
Náhodou mi teď kamarád půjčil převodník, který se vyskytuje pod různými jmény podle jazykových oblastí:
Grabstar PRO nebo HD60/D720 a další jména. Krabička stojí asi 5-6 tis.Kč, tak jsem čekal dobrý výsledek.

Jenže to nefunguje dobře. Jakmile se obraz trochu rychleji hýbe, posunou se vůči sobě řádky a na hranách je to strašně vidět. Pokud se hýbe celá scéna, rozpadne se celý obraz v mazanici.

Pouštím do převodníku analogový obraz AV z digitální kamery DV (nemá bohužel digitální výstup), takže zdroj signálu je relativně kvalitní, soudě podle obrazu na obrazovce TV. Výsledek po převodu do MP4 je však mizerný. Na fotce je vidět, co se stane se svislicemi při pohybu kamerou.

Trochu jsem gůglil a zdá se, že to není úplně triviální problém a souvisí s prokládanými půlsnímky. A taky jsem na některých ukázkách viděl, že lidem, co na YT předvádějí digitalizaci, to dělá to samé, i když míň.

Máte nějaký osobně osvědčený převodník a postup, který umí zpracovat správně prokládaný obraz z videa? Aby vypadal jako před digitalizací.



Dynamické znázornění pohybu.jpg
 Komentář:
 Velikost:  59.73 kB
 Zobrazeno:  219 krát

Dynamické znázornění pohybu.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12450

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 19:52    Předmět: Citovat

Děláš tragedii z vlastností prokládaného zobrazování (půlsnímky). Stačí nechat projít videofiltrem pro odstranění prokládání. Umí to skoro každý přehrávač.

Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2708

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 19:59    Předmět: Citovat

Rada dobrá, způsob však nešetrný. :-/
_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12450

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 20:13    Předmět: Citovat

Ale dyť já vim...vstávej, ty...hérečko... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 20:37    Předmět: Citovat

Co je to hen za filter . Drahá také naléhá , že by chtěla vidět staré domácí kazety .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 20:54    Předmět: Citovat

Žádný filtr není potřeba při grabování používat. Nahraju to prokládaně, zkonvertuju do mpeg4 taky prokládaného. Když tohle pustím, každý slušný přehrávač to prokládání v PC odstraní sám (až tam je ten filtr a videokarty to už 10 let umí HW) a můžu to i pustit z flashky nativně v TV. Jen u DV je potřeba dát pozor na to, že to tehdy Japonci zvorali a nadefinovali proklad jako sudý snímek první, ačkoliv se jinak v PALu používá lichý první. Většina softu pro převod videa to ale ví...
Takže je pravděpodobné, že až se z toho nagrabovaného videa udělá správně mpeg s příznakem prokládání, PC to přehraje OK.
Pokud jde o ten převod DV. Rozhodně doporučuju se na analog vykašlat a udělat to přímo digitálně, rozdíl v kvalitě je značný. Kamer bez firewire (i-link) výstupu bylo minimum, takže by mělo jít nějakou sehnat.


Naposledy upravil xsc dne út březen 03 2020, 21:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 21:00    Předmět: Citovat

Bohužel většinou nevím, o čem tady píšete. Kdybych věděl jak na to, neptal bych se.

citace:
Nahraju to prokládaně, zkonvertuju do mpeg4 taky prokládaného
Čím a jak to nahraju prokládaně a čím a jak to zkonvertuju do mpeg4 taky prokládaného? Kdyby byl konkrétní odkaz pro blbce, bylo by to fajn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 21:03    Předmět: Citovat

Nahraje se to prokládaně tak nějak samo, tak už to do toho grabberu přijde. No a pak je potřeba použít nějaký program, kterým se ostříhají začátky a konce a provede se konverze do výstupního formátu. Tady nevím, co kdo má doma, k tomu grabberu nejspíš nějaký soft bude. Z těch dalších to umělo třeba NeroVision, nebo samozřejmě Adobe Premiere (což je jít s kanónem na vrabce).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 22:21    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
u DV je potřeba dát pozor na to, že to tehdy Japonci zvorali a nadefinovali proklad jako sudý snímek první, ačkoliv se jinak v PALu používá lichý první.

tyhle tvůrce nových norem a deviací bylo třeba kastrovat rezavým srpem. Jakož i tvůrce těch stovek podobných ale neshodných rozlišení, kodeků, bitrate.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 22:46    Předmět: Citovat

Já jsem naprosto vše VHS a S-VHS zdigitalizoval tak, že do Mini DV Sony DC-350 jsem nahnal analog do AV vstupu, ta to konvertovala v reálným čase na AVI 720x576 a po IEEE 1394 následně valil do PC. Nic se s tím dalšího nemuselo dělat.
Lepší výsledek nebyl ani s HW konverzí ve střižně Pinnacle Liquid Pro. U ní to nějak nestíhala komunikace střižna-PC po USB2. Bodejť by né, když to má maximální přenosovku 31291 kbps.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út březen 03 2020, 22:54    Předmět: Citovat

Nic dalšího se s tím nemuselo dělat? Vždyť DV má datový tok asi 4MB/s, takže z toho vypadne pěkná obluda. Já to následně kovertoval do mpeg2 a vypálil na DVD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 8:09    Předmět: Citovat

Já jsem sice nic nekonvertoval, ale mnoho amatérských videí jsem shlédnul na YT. A po této zkušenosti bych zejména doporučil nějakou "utilitu", která je tam občas používána a sice jakési "zklidnění obrazu". Málo který amatérský kameraman, zejména v 90.letech, měl natolik klidnou ruku, aby se obraz netřásl. a když pak na YT krom těch roztřesených videí vidím i ty, který jen "plápolá" datumovka a okraje, hned se na to lépe kouká...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 11:58    Předmět: Citovat

Zachytávače videa vygenerují z 50 obr/s prokládaného vstupu 25 obr/s neprokládané video, v němž vlastně jsou v jednom snímku jsou sloučeny dva půlsnímky. Pokud to tak člověk nechá, výsledek je to "hřebenování", jak ukazuješ na přiloženém snímku.

Pokud to má vypadat jako to vypadalo před digitalizací, je třeba to uložit v 576 řádcích a prokládaně s 50 obr/s. Přehrávač to pak bude respektovat a zobrazí to prokládaně, i když si to budeš přehrávat v PC na neprokládaném LCD monitoru. Kodeku je potřeba říct, aby ty sloučené snímky zase rozhodil do půlsnímků.
Např. v FFVfW kodeku je volba pro prokládanost viz obrázek:

(Samozřejmě jsou ve video editorech různé "deinterlacery", které ty sousední řádky, pokud se liší, tak nějak interpolačně "zasunou" pod sebe, aby to vypadalo lépe, a výsledek je pak neprokládané video, ale vždy to je do značné míry destruktivní proces.)



prokládaně.png
 Komentář:
 Velikost:  26.2 kB
 Zobrazeno:  245 krát

prokládaně.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 18:02    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Nic dalšího se s tím nemuselo dělat? Vždyť DV má datový tok asi 4MB/s, takže z toho vypadne pěkná obluda. Já to následně kovertoval do mpeg2 a vypálil na DVD.

Teď jsem na to koukal, 40 minut má 8,3GB. Konverzi jsem u matečních souborů nedělal jen u něčeho sestříhanýho. Dneska je HDD 1T za 12 stovek, což je násobně míň než cena původních VHS, S-VHS a Mini DV, co se na něj vejdou, tak proč kazit kvalitu kompresí?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 19:12    Předmět: Citovat

Ale jo, proč si nenechat originál. Ale DV si pustím maximálně na tom PC, DVD běží kdekoliv. V případě toho analogu prohnaného do DV už rozumnou kompresí do DVD moc neztratím, tam se kolikrát jako horší choval ten DV kodek, byť on sám komprimuje jen 5x.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund