Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop pro lamu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 20:15    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Teď jsou na bazoši dva slušné skopy za dobrou cenu, IWATSU a TEKTRONIX, jen jsou trochu z ruky.
U toho iwatsu se prodejci zrovna nepovedla ukázka jak zobrazuje nebo nějaká závada?

Edit: Ten Tektronix, proč ukazuje tři stopy? Prodejce by nemusel být také tak stručný v popisu. U kanálu CH2 mu chybí plastový čudlík.

_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477


Naposledy upravil Soemtron dne pá únor 21 2020, 21:03, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 20:32    Předmět: Citovat

Já bych taky doporučoval ten, co dával odkaz Soemtron. Funkční je a po zaučení tak půl roku si může vybrat něco dražšího, pokud by ho využil. A je to i s drátem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 20:35    Předmět: Citovat

wlezley napsal(a):
Ten TEKTRONIX 2230 je něčím specifický? Nemyslím jen rozsahem, spíš konstrukčně, výdrží, použitelností.

Kdybych měl srovnávat Tek 2236 a Tek 465b pro bastlíře, tak bych se těžko rozhodoval. Výdrž mají stejnou, tomu mému je 32 let a používám ho už sice tak 2c do měsíce, a to ani ne tak kvůli vlastnímu bastlení, ale třeba kvůli ověření vlastností nějakého zapojení, které se řeší tady. Minulý týden jsem zrovna předělal RIAA předzesilovač od EZK na snímací zesilovač a proměřil si jeho vlastnosti i s připoojenou hlavou. Pro kontrolu sinusovky posloužila obrazovka, pro měření =rovně pak vestavěný multimetr, O něm jsem tedy nikde nenašel, jestli v modelu 465 vůbec je,
Jinak bych viděl vlastnosti a použitelnost obou typů jsko naprosto srovnatelné, pro bastlíře, který ani všechny možnosti nepotřebuje využít, určitě. Stejný grekvenční rozsah, tedy stejná mikrokanálová obrazovka, dva kanály...
V této kategorii vyráběl Tek hodně typů pro hodně spokojených uživatelů, ty bych ti nerozmlouval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2931
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 21:20    Předmět: Citovat

Pre začiatočnika meranania na scope odporúčam:
1. Na knižky dať bobek.
2.Kúpiť si lacný analóg
3. Kúpiť si sondu 1:10 (až neskoršie užívateľ posúdi, či potrebuje aj 1:100. Ja som posúdil, že za 38 rokov praxe opráv frekvenčných meničov, TVP a profi impulzných zdrojov ju nepotrebujem. (Ano, občas by sa hodila, ale kto ovláda už meranie na scope, tak si aj meranie 2oooV (mimo rozsach) dokáže nastaviť a ošetriť na scope aj so sondou 1:10 Wink ) Ak však cheš merať v rámci malých napätí, tak aj sonda 1:1 je nutná.
4. Nekupovať lacné (a vlastne žiadné) sondy s prepínačom 1:1 a 1:10.... Twisted Evil Nastáva tam v prepínačoch veľmi často prechodový odpor, ktorý robí potom bordel. Mimochodom, prepínače majú väčšinou PRC sondy, u značiek som sa s tým nestretol, ale tiež nemusím vedieť všetko...
5. Napájať scop cez oddeľovacie trafo (Nebudeš mať obmedzenia, či meráš v primárnej, alebo sekundárnej časti) V núdzovom stave sa to dá ošetriť vycvaknutím istej časti šnúry, ja tak fungujem 38 rokov, ale pre začiatočníka je to neaxceptovateľné, tak sorry...
6. NEBÁŤ sa scop použiť. Veď je to iba merák. V podstate televízny multimeter Confused Najviac použiješ dve funkcie: Rozsah (t.j. koľko voltov sa Ti zobrazí na dielik) a čas (time). Nič nepokazíš, nech si to hoc ako rozošteluješ. Každý (aspoň čo som videl) scop má tlačítko AUTO (a podobne), kde, ak máš sondu priloženú v obvode zariadenia, a stlačíš AUTO set, tak scopek si nájde optimálne nastavenie pre ten signál. Akurát si ho väčšinou drbne do AC modu, to si potom prepneš na DC, ale na to už prídeš sám.
7. Multimeter je zákerne pomalý, to postupom času zistíš a všetko už budeš merať iba scopom. Ja už scopom merám aj baterky v diaľkových ovládačoch... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 21:30    Předmět: Citovat

Koupil jsem dva silně servisovaný BM566A,jakžtakž fungujou,u jednoho jsem se úpravou vzdal posuvu X,protože poťák zareznul a nejde s ním hnout.
Spíš bych pokukoval po něčem jako je bytescout a podobný USB měřáky.Je to malý,přenosný a mívá to bohatou výbavu (obvykle krom dvoukanálovýho 10-25MHz osciloskopu i logickej analyzátor(8 nebo 16),dekodér sběrnic jako I2C,RS485,RS232,CAN,SPI...(typ a obsah),NF generátor(1-2 výstupy),výstup nastavitelnýho napětí (s proudem 10-500mA),SPI apod programátor několika řad MCU/EEPROM a ty lepší možná i component tester.Jediná nevýhoda,že je to obvykle doma neopravitelný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 21:52    Předmět: Citovat

Mne sa teraz vybavilo kolko som mal radosti keď som si snáď po dvoch rokoch šetrenia kúpil prvý 20Mhz osciloskop.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 21:54    Předmět: Citovat

Jezevec do černého, u obou čekám na odpověď. Marconi se měl, nemusel vybírat, bral by cokoliv Very Happy Když vezmu cokoliv já, budu poslouchat: "A že jsi neřekl, kámoš prodává lepší a levněji". Nechci z toho dělat cirkus, jsem vděčný za každou informaci a budu prostě chvíli hledat. Na toho Conrada určitě brnknu, je fakt, že je za solidní peníz a hned k použití. Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2931
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 22:11    Předmět: Citovat

Teslácke BM to bol total prúser. Po nastavení ich xxx trimrov sa už s nimi nesmelo hýbať. Teda s osciloskopmi....Na nich možno vplývalo aj zatmenie mesiaca. V mojej dávnej práci sme ich mali 8ks na stoloch a boli O.K. Lúč pekný, ostrý, lebo sme si ich nastavili sami. Akonáhle sme ich museli použiť na služobné cesty, tak koniec. V cieli cesty lúč ako tá hrubá komunistická fixa. Našťastie aj komanči to chápali, tak na cesty sme mali väčšinou prenosné maličké Philipsy, Tektronixy a ja som mal to šťastie, že v r. 1988 som nafasoval novinku z Brnenskej výstavy KIKUSUI3051 Cena bola cca ako nový Favorit, cca 87.000.-Kčs. Už na tom obrázku vidno, ako na tom odklopnom dekly bola pekná navigácia v MENU. Kikusui ich mal v Brne 3ks a všetky šli k nám do ZTS EVU. Na všetkých sa postupne behom dvoch rokov doj.bkal zdoj. Bola to však závada o jednej diode a stuďáku na nej, po jej výmene už slúžili O,K, aspoň ten môj až do r. 2004, kedy v tej firme zistili, že pri odchode v.r. 2000 som im ho zabudol vrátiť... Evil or Very Mad
Od toho roku 2004 fungujem na totálnej šunke za 1.500Sk, ktorá pár krát zadymela, ale po výmene všetkých elytov je v peknej kondicii, pekne synchronizuje, lúč ostrý, ich pôvodný predajcovia z Nemšovej sú už dávno doma...CI-94


Naposledy upravil Mysteri dne pá únor 21 2020, 22:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 9:14    Předmět: Citovat

wlezley napsal(a):
Technická: Ten TEKTRONIX 2230 je něčím specifický? Nemyslím jen rozsahem, spíš konstrukčně, výdrží, použitelností. Třeba tady, v čem je horší?...


On je specificky prave tim, ze je to kombinace analogu a digitalu. Rezim prace se prepina tlacitkem, takze je mozne sledovat i nejake prechodove deje napr. pri nabehu napajeni apod. Ten digitalni rezim neni zadna slava, ale uvidis s tim veci, u kterych si s klasickym analogem naprosto bez sance. Tohle moc osciloskopu neumi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 9:22    Předmět: Citovat

Jen bych dodal, že já bych si k osciloskopu současně koupil nějaký generátor sinus, pila, obdélník, ať je hned ze začátku co pozorovat a hrát si.


Pila Obdélník.jpg
 Komentář:
 Velikost:  6.85 kB
 Zobrazeno:  32 krát

Pila Obdélník.jpg



_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2574

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 9:47    Předmět: Citovat

Soemtron napsal(a):
...nějaký generátor sinus, pila, obdélník, ať je hned ze začátku co pozorovat a hrát si.

Na první hraní třeba něco takového:
https://automatizace.hw.cz/test-softwarovy-osciloskop-ze-zvukovky-pc
generátor ze zvukovky lze taky najít.
Syn se mne kdysi ptal, proč když se stejný tón zahraje na různé nástroje, tak to zná různě, že fyzikáčka na gymplu mu to nedokázala vysvětlit. Tak jsem si nahrál takový program, připojil samohrajku od Vietnamců, ukázal, jak to vypadá a blábolil cosi o Fourierových řadách.

BTW: Měl jsem odkaz na webovou stránku kde bylo možné si procvičit jak vypadá průběh a jak zní signál, zmršený podle pana Fouriera.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 9:54    Předmět: Citovat

To neni moc dobry napad. Pri prvnim problemu si odjebe zakladni desku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 12:11    Předmět: Citovat

Přesně tak. To má smysl, jen když má starší PC použitelný jen na toto. Vznikne z toho jen to, že bude ještě řešit funkci PC. To raději něco z ebay za pár korun na baterku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 14:29    Předmět: Citovat

Já bych určitě začal "obyčejným" analogem, třeba nějakej starší od Teku. Člověk si časem velmi rychle zvykne s tím orientačně měřit i DC úrovně (pokud se pohybuje v běžné sféře bastlířů) a navíc hned vidí, jestli je to opravdu čára, nebo nějaká divočina. Vlastně dřív zapínám osciloskop, než startuju multimetr. Ten jen u "mrtvol", tam se napřed musí měřit "za studena".

Když vidím chlapa, co se osciloskopů bojí a všechno měří multimetrem, tak co on za hodinu změří a pracně odvodí, to já za minutu změřím s jasným výsledkem.

Na digitální Tek se mně práší...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 15:14    Předmět: Citovat

Tak se dívám, že ten můj "krám" prodávají Poláci snad dodnes. Já ho taky koupil z Polska. Jen tak, naslepo. Za tu cenu mám chuť si koupit druhej na náhradní díly.

Ale je to "francouz", není moc známej. Tenkrát likvidovali nějaký vojenský zásoby.

https://archiwum.allegro.pl/oferta/oscyloskop-schlumberger-5228-i7111615190.html

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund