Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop pro lamu
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 22:30    Předmět: Osciloskop pro lamu Citovat

Dobrý den, rád bych využil hvězdiček v kondiciogramu a tak se zeptám. Existuje osciloskop pro blbce? Nikdy jsem neměl příležitost si sáhnout, něco si načtu ale jinak lama. Nějaké to zvlnění na zdroji, průběh na měniči atd. nic VF. Rád bych začal a nemusel za chybu jít "udělat pumpu". Je něco s automatem na rozsah? Stavebnici z Číny nebo něco z druhé ruky? Cenový rozsah je gigantický a důležité funkce neumím posoudit. Vím, že profíci hrají jinou ligu ale nemůžu uvalit raketu, když ani nevím jak začít. Díky za trpělivost
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 22:36    Předmět: Citovat

Kolik?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 23:07    Předmět: Citovat

Představa je tak trojka, když utáhnu všechny kohouty tak 5000. Nejde o chudobu, spíš se bojím. Je to střelba slepýma
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 23:57    Předmět: Citovat

zacal by som USB osciloskopom (ak mas notas)
mne to staci doteraz, rozhodne to nieje profi ale na zaciatok a pochopenie "vo co go" je to dobre....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 0:06    Předmět: Citovat

Osciloskop není měřák pro blbce. Ne kvůli obsluze, ale kvůli schopnosti a pochopení toho, na co se koukáš. Při měření na galvanicky odděleném zařízení od sítě, kde se nevyskytuje nebezpečné napětí, je měření velmi bezpečné jak pro přístroj, tak pro obsluhu. Pokud potřebuješ měřit na primárech zdrojů spojených se sítí, tak je prakticky nezbytné pořídit ještě oddělovací trafo. Můžeš si pořídit nějaký základní analog, ten bude levný, nebo převelice ošizený digitál, s nímž budeš mít problém se do té ceny stejně vejít. Pro posunutí se dál je pořízení osciloskopu velmi doporučeníhodný krok. Pořídil bych asi ten analog, na spoustu věcí vyhoví, konečně dostupné digitály jsou výsadou posledních let, já se analogem něco naměřil a jak jsem byl rád, že jsem ho měl.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 0:27    Předmět: Citovat

Jakou frekvenci a jaké hrany stihne zaznamenat a zobrazit ten USB osciloskop ???

On totiž tazatel zadal následující požadavky:
"Nějaké to zvlnění na zdroji, průběh na měniči atd. nic VF."

Dnešní spínané zdroje a měniče sviští běžně tak do 1MHz, náběžné a sestupné hrany také nejsou nejpomalejší, takže by to pro dobrou viditelnost a zobrazení i rychlých zákmitů mělo mít poměrně velkou šířku pásma. Digitál by musel být hodně dobrý tak minimálně 100-200MHz, analog stačí pomalejší, tak cca 20MHz.
Dle zadané ceny bude lepší koupit raději jetý dobrý analog, než mizerný digitál.
Prakticky denně podobné měření dělám a když jsem si půjčil před lety na zkoušku digitál cca 250MHz, a připojil je do stejného měřeného bodu, tak můj pomalejší analog mu dal pěkně na prdel. S díky jsem ho vrátil.
Analog měl krásnou ostrou stopu a zobrazení i nejužších impulsů krásné, digitál měl "roztřepenou" silnou stopu, jemné štíhlé impulsy neviditelné, obrovské zpoždění zobrazení ... Sad.
Ano, na výstavách vídávám krásné digitály od věhlasných firem, ovšem má to jednu malou vadu, jejich ceny se pohybují v šesti až sedmimístných sumách.

Takže pro mne stále velmi dobře vyhovuje zlatý analog.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 0:31    Předmět: Citovat

USB varianta byla první, které mě napadla, případně něco takového https://1url.cz/az1Xy
Analog si představuji jako x-let starý přístroj s CRT obrazovkou. Budu schopný to udržovat v chodu? Budu mít kliku nebo koupím rozvrtaného veterána? To je ale nejspíš blbost, co?
VASEK_W, tomu říkám "otevřít někomu oči" Přesně tohle jsou informace, které nejsou v žádném popisu k osciloskopu, a že jsem toho už prolistoval! Jeden kanál nebo dva, analog-digitál, do jaké frekvence. už jsem to vzdával, jak mi šla hlava kolem. Ale když něco tak lákavého se dá kolem pětky sehnat: https://1url.cz/wz1X7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19436
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 5:56    Předmět: Citovat

To taky záleží na tom, co na něm chceš pozorovat či dokonce měřit. Jestli tedy máš aspoň nějakou představu. Jestli ho potřebuješ na nf zesilovače a nf techniku vůbec, nebo se vrtáš ve starých televizích, případně si chceš hrát s figitálními obvody... na tu nf analogovou techniku totiž většinou stačí nějaké ukazovátko do 5 MHz (jen se na něm naučit číst), na rychlejší, hranatější a impusldní průběhy už to chce rovnou něco s pamětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 6:55    Předmět: Citovat

Presne jak pise Hill, pokud delas zesilovace a neumis programovat, digital az tak moc nevyuzijes (stejne za ty prachy zadny rozumny nekoupis), ale na sledovani nejakych pokusu s arduinem je ti analog k nicemu. Ten rucni multimetr je taky k nicemu, na tom jen poznas jestli tam nejaky signal je nebo neni. Vem urcite dvojkanal, novy osciloskop za ty penize neporidis, nebo to bude jen hracka bez praktickeho vyuziti. Zkus se podivat napriklad po Tektronixu 2230. Je to slusny 100MHz analog a je schopen jet i jako digital, takze i nejake zakladni jednorazove deje na nem muzes sledovat. Da se obcas poridit za cenu kolem 3k, ale musis sledovat bazose, aukra ebay apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 8:41    Předmět: Citovat

Práve riešim výber nového osciloskopu. Akurát potrebujem niečo ľahké lacné a prenosné do terénu, ideálne dvojkanál s vlastným napájaním stačí do 50-100MHz. Ak to kdesi rozbijem, nech ma až tak nemrzí. Zatiaľ moji favoriti z ali.
1 kanál FNIRSI-5012H 100MHz (alebo ADS5012H):
https://a.aliexpress.com/_dSqxJNd
2 kanál Hantek, je aj verzia so signálovým generátorom 42, alebo 72MHz :
https://a.aliexpress.com/_d8L5Z1V
Je kopec recenzií na youtube a za tie peniaze to vyzerá fakt dobre.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 10:19    Předmět: Citovat

Na začátek jsi si mohl koupit zdejší OML2 za dvě kila . Prodával ho i rezis-myslím . To by ti na první hraní mohlo stačit . Stejně vrtat se ve spínaném zdroji , když neví na co je skop , je divočina .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 10:23    Předmět: Citovat

Teď si říkám, nač bude osciloskop lamě, když ta stejně neví, co má vidět a číst? Very Happy
Nejprv bych zkusil proštudovat nějaký podobný knížky, je tam všechno perfektně a srozumitelně popsaný, k čemu všemu a jak se dá osciloskop použít.
Můžu Ti je půjčit, či za cigára vyměnit Very Happy, když je neseženeš na ulozto:



P1010051.jpg
 Komentář:
 Velikost:  154.79 kB
 Zobrazeno:  52 krát

P1010051.jpg



P1010087.jpg
 Komentář:
 Velikost:  129.86 kB
 Zobrazeno:  42 krát

P1010087.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 10:50    Předmět: Citovat

To je zajímavý že Tauš řadí mezi zvláštní typy obrazovek taky obrazovky s dorychlením paprsku, což je docela běžná třetí anoda ve formě vnitřního grafitu na baňce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 13:19    Předmět: Citovat

Asi před 35 lety jsem koupil nedodělanej osciloskop, snad podle Tauše. Dodělal jsem to, aby cosi ukazoval, ale nebylo to zkalibrovaný. Nemám srdce to jen tak vyhodit. Když tak za čokoládu. Smile B10S4, lampový stabilizátor VN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2020, 13:52    Předmět: Citovat

Pravda, na co bude lamě osciloskop, přečtu si knížku. Stejně měřit spínaný zdroj je blbost, když nevím jak fungují. Co na tom, že jsou i v hračce na baterky? Hned je mi líp, koupím jen průkazku do knihovny. Byl to hloupý nápad a přemíra nadšení. Děkuji všem za ochotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund