Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rušení - možná vada ve veřejné síti ?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 21:53    Předmět: Rušení - možná vada ve veřejné síti ? Citovat

Zabývám se revitalizacemi starých rádií , takže na různá vrčení a bručení rádií jsem zvyklý. Opravoval jsem nyní music centrum Sharp SG 315H , které má rozsahy SV a DV na feritce, KV a VKV na drát . Na rozsazích SV a DV jsem chtěl zkontrolovat sladění, ale na DV rušení takové, že jsem poslechem Radiožurnál sotva identifikoval, na SV rušení obrovské v celém pásmu SV, signál žádný , na KV slaboučké tak do 7 MHz, dál čisté , VKV v pořádku.
Hledal jsem vadu v laděných obvodech feritky (SV,DV) , vše ok. Ladění také, signál z generátoru ale přehluší to rušení až při úrovni desítek mV
na vazební anténní cívce .Dále zkoumán mf am zesilovač, AVC - vše ok.
Po jednodenním cvičení jsem si pustil v dílně jiné rádio - a ejhle , SV totálně "zavrčené" , na DV blbě v rušení naladím Radiožurnál. V kuchyni "jezevčík" to samé. Takže se to chová úplně stejně ( a před cca týdnem to tam určitě nebylo). To druhé rádio v dílně , když jej vytáhnu ze sítě , vrčí to dál až do vybití kondů ve zdroji .
Tak z toho jsem tedy jelen , v okolí se nic nezměnilo , doma mi nic kromě
snad lednice neběží a přitom to musí být pole s velmi silnou magn. složkou
lezoucí do feritky (když ji kusem plechu odstíním, výrazně klesá) . Z hlediska sítě je tu venkovní TN-C na sloupech, do domu přívod samonosný kabel 3x400V/25A, PE přizemněn v zemi a v zemi pod dílnou spojen s hromosvodem.
Potřeboval bych nějaký tip, kde hledat , protože toto mi prakticky znemožňuje se starými rádii v dílně pracovat. Nemohlo třeba EONu uhnít zemnění PEN , trafo z vn je asi 500m ode mě ? Nebo jiná vada sítě/trafa EONu ? Asi 800 m je fotovolt.elektrárna, na DV slyším i nějaký tón připomínající měnič . Ale ani v té elektrárně se teď nic nezměnilo a to rušení je stálé 24h denně .
Díky za event.nápad , co se s tím dá dělat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 22:05    Předmět: Citovat

Záleží, jaký charakter to rušení má. Jestli je to síťové vrčení 50 nebo 100 Hz, může to dělat přímo síť nebo nějaký usměrňovač. Hrozné rušení mi doma způsoboval neodrušený spínaný adaptér, zřejmě to dělal přímo primární usměrňovač. Zkus v domě vypnout proud, jestli to zmizí. Taky jsem v jednom kempu zažil silné sršení přes celé SV a DV pásmo. Večer jsme si na procházce všimli, že u VN pojistky na primáru trafa 22/0,4 kV hořel maličký oblouk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 22:16    Předmět: Citovat

Ahoj, pokud bydlíš v baráku, zkus postupně vypínat sekce zásuvek. Může to dělat nějaký spínaný zdroj, kterému vyschnul kondenzátor. Může se pak stát, že takový zdroj už nenaběhne. Případně vypnout celou elektriku a zkusit poslech na nějaký tranzistorák. V paneláku se to hledá hůř. Může to taky dělat nekvalitní veřejné osvětlení. Např. když starší svítidla se sodíkovou výbojkou zhasnou, začne se přesycovat předřadná tlumivka a ruší to až do KV kmitočtů.
Příčin může být mnoho a hledá se to těžko... Sad
V principu by pro hledání rušení mohl pomoct zaměřovací přijímač pro ROB (hon na lišku). Občas se dá na bazarech sehnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mojza



Založen: Sep 01, 2006
Příspěvky: 338
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 22:45    Předmět: Citovat

Pozor také na rejžovy, kvůli cene ošizené, LED žárovky. Jedna mi rušila skoro přes celé pásma i TV. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 22:50    Předmět: Citovat

Tak jsem vzal ze sbírky stařičký T58, dal do něj baterky - a v celém baráku ty SV jsou tak strašně zarušené , že není žádná stanice ani náznakem slyšet ( jinak večer hraje normálně mnoho stanic) . Zítra to zkusím ještě s vypnutým hlavním jističem , ale myslím si, že to nepomůže , nemám tu nic spínaného, co by nebylo vypnuté , spíš bych tipoval na nějaký problém s PEN EONu a proudem do mého přizemnění ,"očuchám" to s tím T58, směrové to je nakonec na minimum docela přesně . No uvidíme , dám vědět .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12058
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 23:05    Předmět: Citovat

samozřejmě, že obecné rušení na SV a DV kterého je okolo lidských obydlí mnoho má vliv na kvalitu příjmu těchto AM pásem,
ale největší podíl má snižování vysílacího výkonu vysílačů !!!
Tím se samozřejmě musí zhoršit i technická kvalita přijímaného programu.
přečti si něco tady:
https://digital.rozhlas.cz/magicka-sila-vysilace-topolna-7624666

současný výkon vysílače Topolná je jen 50 KW !!!
původní výkon byl 1500 KW !
. . . to se to tehdy poslouchalo !
když byl člověk na dovolené v NDR, nebo v Bulharsku, to byla paráda . . .
rušení stále stoupá a výkony se snižují, jak to může skončit ???
Po roce 2021 to vypnou a bude . . .
. . . co dodat ?

tohle téma se tu už probíralo . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 0:06    Předmět: Citovat

Kdyby se snižoval výkon lokálních SV vysílačů, tak by (jako v začátcích vysílání) vystoupil dálkový příjem, maximálně by do toho sem tam prskl atmosférický výboj.
jenže pásma jsou plná průmyslového rušení od čínské elektroniky, třebaže máme v Eurosvazu mnoho norem a zkušeben a procedury pro vyřešení EMI. jako spoustu ostatní evropské byrokracie ovšem jen na papírech.
Vyzařované rušení bys možná zaměřil, ale rušení po rozvodné síti bude "všude".
je tady ale jedna skupina uživatelů a to je letectví, ve stejném pásmu jsou vysílače NDB a předpokládám, že rozsáhlé rušení jim taky musí vadit.
ok1hga napsal(a):

Po roce 2021 to vypnou a bude . . .

teoreticky se otevře prostor pro komerční stanice, které budou konkurovat línému molochovi, případně pro piráty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12058
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 0:24    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Kdyby se snižoval výkon lokálních SV vysílačů, tak by (jako v začátcích vysílání) vystoupil dálkový příjem, maximálně by do toho sem tam prskl atmosférický výboj.

. . . ale vždyť právě tohle Milan popisuje . . .
Milan napsal(a):
Tak jsem vzal ze sbírky stařičký T58, dal do něj baterky - a v celém baráku ty SV jsou tak strašně zarušené , že není žádná stanice ani náznakem slyšet ( jinak večer hraje normálně mnoho stanic)


ono je to jedno s druhým dohromady . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 5:26    Předmět: Citovat

Jasně, to jsou všeobecně známé věci a celkový trend. Ale stoupne-li úroveň
rušení v celém baráku více než 1000x skokově v celých pásmech SV a DV , musí to mít nějakou místní příčinu. Toto rušení má obrovskou magn. složku
na rozdíl od běžného, kde převažuje elektrická složka. Viz to, že vytáhnu-li
šňůru hrajícího rádia s feritkou ze sítě, "dovrčuje" to až do vybití kondů ve zdrojích , tj. bez galv. spojení se sítí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12058
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 6:02    Předmět: Citovat

1000x znamená že ti stouplo rušení o 30dB, to je fakt hodně.
nezbývá ti, než zapnout tranzistorák s feritkou a vyjít z domu ven, aby se potvrdilo . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 6:11    Předmět: Citovat

To že se ve FV elektrárně nic nezměnilo zvenčí, neznamená že tam nemůže být nakopnutý nějaký blok měniče. Zkus to tím rádiem s feritkou z několika míst na minimum příjmu a pak lokalizovat místo protnutí jednotlivých os. Rušení od veřejného osvětlení zmizí přes den, jak ho vypne fotočidlo.
Kdysi to řešily Telekomunikace ve společném zájmu s provozovatelem vysílání. Ale dnes kdy panáček z ČRo sám říká, že jsou SV neperspektivní a potřebovali by to povypínat, je situace opačná a skoro by se dalo čekat, že si budou rušení pěstovat, aby jim při příštím průzkumu poslechovosti odpadli středovlnní posluchači.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 8:17    Předmět: Citovat

Pokorně se omlouvám EONu a majiteli FV elektrárny za podezření, že jejich zařízení způsobují intenzivní rušení Smile . Po hodinovém lítání po domě ,dílně a zahradě kolem s tím T58 a cvakání jističi nakonec zjištěn jako na 99 procent pravděpodobný "narušitel" mého klidu satelitní přijímač GS 7055 , zapne-li se k tomu ještě televize, je to hrůza úplná Smile . Večer jsem na ten trvale zapnutý satelit zapomněl , zřejmě má spínaný zdroj a něco se tam po... . Je po záruce, tak do toho nakouknu.
Přijímač a celá dílna jsou na jedné lajně zásuvek vedené v delší straně domu, na kterou přiléhá dílna a garáž s plechovou střechou spojenou
s hromosvodem a samotná parabola je na té plechové střeše garáže .
Pod garáží a dílnou cca 1,5 m pod zemí tři měděné 2m tyče propojené drátem 10 FeZn (přes olověný plech) a spojené s hromosvodem a přizemněním PE v zemi , celková délka v zemi může být tak 20m ve spodní vodě (z koryta Svratky) . Takže z hlediska ochrany asi ideální, a z hlediska
šíření případného rušení asi taky.
Díky kolegům za příspěvky vedoucí k nalezení pachatele. Jinak ten T58 fakt
bezva ostře minimum zaměřuje .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4235
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 8:38    Předmět: Citovat

někdy v roce 2001 jsem už nemohl vydržet rušení TV na 6 kanálu a vzhledem k tomu, že to rušení už bylo tak neúnosné, že nešlo na TV koukat, nenapadlo mě nic lepšího, než zavolat ČTú a by zjistili zdroj rušení. Když přijeli nebyl jsem doma jen manželka a zjistili ,že to dělá moje telefonní ústředna, která byla naštěstí homologovaná. Zdroj toroidní trafo, Nakonec jsem zjistil, že to svítilo po linkových drátech. Tak jsem je osadil ferit perlami s dvěna závity a byl klid
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 11:15    Předmět: Citovat

Vyřešeno, otevřen sat.přijímač, má to malý spínaný zdroj , pod síťovým kondem 47µ/450V/105°C hnědý flek a jakoby bílá krupička. Vyndán a změřen, neměl ani 0,5µ . Po výměně vše v pořádku, rušení zmizelo Very Happy .
Neměl jsem doma takový kond, jen 47µ/400V/85°C, budu muset originál
sehnat a časem to vyměnit. Myslím, že to vlastně ani nebyl zdroj, ale rozmítač kmitočtem 100Hz přes celá pásma . Tak ještě jednou díky za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st leden 11 2023, 20:32    Předmět: Citovat

Tak po cca 3 letech je závada zpět , předpokládám, že to bude zase ten
elyt na vstupu spínaného zdroje a z přijímače je opět "rušička" . Mohl by mně prosím někdo poradit konkrétní a dostupný typ elytu cca 47u/400V
na asi 105°C ( zdroj se dost hřeje) , který by vydržel v tom spínaném zdroji déle ? Nebo nebylo by lepší složit jej z více paralelně řazených elytů menší
kapacity ? Místa je tam celkem dost . Díky za názor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund