Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava svářečky BWIG180 problém s napětím

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 17:34    Předmět: Úprava svářečky BWIG180 problém s napětím Citovat

Zdravím,

chlapi, jsem amatér tak mě nebijte. Podle návodu na netu jsem vyrobil obvod Antistick a HotStart pro výše uvedenou svářečku. Jelikož se dokumentace shodovala s mojí verzí svářečky, tak mě ani nenapadlo, že tam může být problém. Na přiloženém zapojení se na konektoru K2 přivádí napětí 56V, ale u mojí verze svářečky je napětí 64V, což patrně způsobuje nefunkčnost celého obvodu.
Při zapojení obvodu svářečka vůbec "nepouští" proud na elektrodu, vpodstatě jenom jiskří. Když obvod odpojím (vrátím vše zpět), tak funguje normálně. Zapojení jsem několikrát kontroloval, než jsem přišel na problém s vysokým napětím.

Myslíte, že 8V vyšší napětí je důvod nefunkčnosti obvodu nebo mám hledat problém jidne?


Díky moc.



zapojení.png
 Komentář:
 Velikost:  79.97 kB
 Zobrazeno:  226 krát

zapojení.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 18:22    Předmět: Citovat

Nemělo by to vadit. Ale koukám, jedná se o dvě shodný zapojení AŽ na zenerky DZ1 a DZ2 - zdá se mi, že obě by měly bejt stejný, a pokud DZ3/DZ4 sloužej jako stabilizátory napětí (ne třeba jako ochrana proti přepětí), pak DZ2 by měla bejt desetivoltová.
Akorát to zapojení je prasečina, proč má každej proudovej zdroj extra napájení? Není pro LEDku optočlenu 10mA málo? Proč jen nestabilizovat napětí a přes LEDku optočlenu prát proud jen přes odpor?

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 18:37    Předmět: Citovat

Přiznám, že nevím proč to tak je.

Tady je popis od vlastníka:

Aha tak nepřidám. I text je větší než maximum, které forum povoluje. Sad

Tak aspoň takhle:

Úprava zváračky BERLAN BWIG180 v2
Z parametrov invertora vyplýva, že nie sú implementované funkcie antistick a hotstart. Keďže som si na tieto funkcie zvykol používaním invertora Kemppi rozhodol som sa ich implementovať do tohto stroja.
Anti-Stick : po prilepení elektródy ma prúd klesnúť na 0 (alebo aspoň na minimálnu hodnotu).
Hot-Start : Prechodne zvýšenie zváracieho prúdu, pre ľahšie zapálenie oblúka.

Anti-Stick

Pre jednoduchosť je funkcia antistick realizovaná ako zníženie nastavenej hodnoty prúdu na minimálnu veľkosť, čo predstavuje prúd približne 10A.
Pri napätí 56V (privedené na konektor K2) obvodom prechádza prúd, ktorý spôsobí rozsvietenie led v optočlene a otvorenie tranzistora, čo umožní regulovanie zváracieho prúdu potenciometrom. Pri zváraní je na oblúku napätie caa 20V, ktoré je ešte postačujúce na udržanie otvoreného optočlena, ak napätie klesne pod cca 13V dôjde po cca 1 sekunde k poklesu napätia na kondenzátore C1. Zhasne led v optočlene a výstupný tranzistor sa uzatvorí, čo spôsobí zníženie zváracieho prúdu na 10A. Tento stav trvá až do opätovného zvýšenia napätia na svorkách invertora nad 13V (zrušením skratu, odlepením elektródy) kedy sa obnoví nastavenie prúdu podľa polohy potenciometra.
Čas za ktorí sa aktivuje anti-stick, záleží od hodnoty kondenzátora C1.



Schéma je jednoduchá, s oživením by nemal byť problém.

Hot-Start

Zapojenie vychádza z obvodu anti-stick.
Pri napätí 56V (privedené na konektor K2) obvodom prechádza prúd, ktorý spôsobí rozsvietenie led v optočlene a otvorenie tranzistora ktorý pripojí rezistor R7 medzi bežec a horný koniec potenciometra. Výsledkom je zvýšenie prúdu oproti hodnote nastavenej regulačným potenciometrom(asi o hodnotu 10-14A v strednom rozsahu regulačného potenciometra). Pri zapálení oblúka (skrate) tj poklese napätia pod 35V dôjde po vybití C2 k zníženiu prúdu na úroveň nastavenú potenciometrom pre nastavenie zváracieho prúdu.
Tranzistor T1, rezistori R1, R2 a diódy D1, D2 tvoria zdroj prúdu pre napájanie led optočlena. I keď tento zdroj prúdu nie je veľmi dokonalý postačuje funkciou. Prúd sa pri zmene napätia od 13 - 56V mení od 10 - 26mA čo je vyhovujúce. Na tranzistoroch pri nepriaznivých podmienkach vznikajú straty okolo 1W, tak že je vhodné ich opatriť chladičom. Navyše zvyšovaním teploty sa mierne zvyšuje prúd prechádzajúci led. Zenerové diódy DZ1 a DZ2 určujú napätie pri ktorom sa uzatvárajú tranzistory optočlena. Zenerové diódy DZ3 a DZ4 nakoniec neboli použité.
K1:
1 – červený +Uref (prívod referenčného napätia na potenciometer regulácie prúdu)
2 – pripojene na stred bežec potenciometra regulácie prúdu.
3 – horný koniec potenciometra regulácie prúdu (tam bol povodne pripojený červený vodič)
Jedna se mi o to jestli jsem dobře pochopil připojení desky plošného spoje s potenciometrem proudu. Konektor K1.Měl bych tedy z potenciometru odpojit červený vodič a připojit na K1 pin1 ? A K1 pin3 propojit na bývalé misto červeného vodiče na potenciometru? Pin 2 na K1 propojit paralelne k běžci potenciometru? Tak si myslim že by to mělo byt,ale nemam jistotu,tak se radeji přeptam.Dekuji za vaše nakopnutí Junis2
K2:
Konektor kde sa privádza napätie z výstupných svoriek invertora. (To nie je celkom pravda, keďže pristroj obsahuje HF zapaľovanie oblúka pre TIG toto vysoké napätie by bolo nebezpečné pre použitú elektroniku, preto sa napätie získava z obvodu pred časťou HF zapaľovania. Konkrétne sú vodiče pripojene na vývody varistora na doske usmerňovača. Obrázok 3 a 4.)
K3:
Konektor pre pripojenie vypínača, ktorý umožní vypnutie funkcie HOTSTART. Pripadne možno kombinovať s potenciometrom a tak nastaviť veľkosť prúdu pre hot-start.
K4:
Konektor pre pripojenie vypínača, (pôvodný vypínač pre prepínanie MMA-TIG). Pozor povodne boli vodiče prispájkované na spodne kontakty tj v režime MMA rozopnutý kontakt, teraz je potrebne vodiče prispájkovať na stredný a horný kontakt. (V režime MMA relé „ťahá“.)
K5:
Konektor pre pripojenie napájania pre HF. Sem sa pripoja povodne vodiče z prepínača MMA-TIG (modré hrubé vodiče pozri obrázok 5).
K6:
Konektor pre zabezpečenie napájania pre relé prepínania MMA-TIG. (Vodiče sú pripojene na hornej doske pozri obrázok 6)
K4 a K6 sú navzájom zameniteľné ich zámena nemá vplyv na funkčnosť.

Oživenie.
S tým by nemal byt problém. Problém je ako vyskúšať správnu funkciu obvodov. Do poručujem najprv zapojiť len časť obvodu antistick (neosadzovať rezistor R7 alebo prepoj ku K2). Zapnúť invertor, do klieští upnúť tenkú elektródu 1,6 a prúd nastaviť na 60A. Po prilepení elektródy, by sa mal po cca 1sekunde znížiť prúd na 10A čo sa prejaví zmenou zvuku invertora... elektróda sa nerozžeraví. (najlepšie je mat ampérmeter z vhodným rozsahom).
Hot štart – Hodnoty C2 a R7 boli dlhodobo vyskúšané a ukázali sa optimálne, ale každý si môže osadiť a vyskúšať hodnoty vhodne pre seba....
Záver:
Par mesiacov už tuto úpravu mam realizovanú a som maximálne spokojný, hlavne po doplnení obvodov pre deaktivovanie funkcií v režime TIG.
Teoreticky je možne použité obvody implementovať aj do iných zváracích strojov, ktoré umožňujú regulovanie zváracieho prúdu potenciometrom. Ale všetko bude závisieť: od napätia na výstupe týchto zariadení, použitému systému regulácie a spôsobu ako to zladiť, aby to chodilo. Netreba zabudnúť, že ak je napätie privádzané na svorky väčšie ako 56V tak vznikajú aj väčšie straty na tranzistoroch a zároveň treba zvoliť kondenzátory na vyššie napätie, pripadne upraviť napätie ZD2.
Autor neberie žiadnu zodpovednosť za škody na zdraví a majetku spôsobené úpravou zariadenia a neodborným zásahom a podobne. V prístroji sa nachádza nebezpečné napätie aj po vypnutí pristroja!!!
Rešpektujte autorské práva.
Navrhol a vyskúšal: Dušan Kövér
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 20:33    Předmět: Citovat

Nám hlavně chybí kam jsou připojeny všechny konektory ve svářečce .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 20:53    Předmět: Citovat

Nahrál jsem celý balík sem:

https://uloz.to/file/Zem0raQndUJc/uprava-berlan-bwig180v2-rar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 21:09    Předmět: Citovat

Splnil jsi podmínky červené ? Postupoval jsi postupným uvedením do provozu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 21:11    Předmět: Citovat

Jojo. Dělal jsem vše přesně podle návodu.

Antistick obvod evidentně funguje, ale HotStart má prostě nějaký problém s proudem.
Respektive si nejsem úplně jistý, zda je zapojení takové, jaké je v návodu, protože vůbec nedochází ke zpětné vazbě od obvodu. Tváří se, jako by tam vůbec nebyl a potenciometr nastavení svářecího proudu byl odpojený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 21:21    Předmět: Citovat

Asi nee . Je to trivialní , asi jsi to připojil na jiná místa . Pro lepší "dohled" bych dal do serie s optočlenm ještě LED diodu , abych viděl sepnutí .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 21:53    Předmět: Citovat

Tak děkuji za pokec, ale jsem lama, všech lam královna. Sad

Měl jsem přepolovaný K2. Udělal jsem si hezky značku na konektoru, ale nějak mi nedošlo, že zámeček je obráceně.
Už to vaří jak ďas.

Asi tuhle diskuzi smažte, protože je o ničem. Smile

Link na soubor nesmažu.

Díky moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 23:01    Předmět: Citovat

Ty máš kliku, že tam jsou diody Laughing
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 5:55    Předmět: Citovat

Já když stavím, tak kupuju všechno dvakrát... Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marat



Založen: Aug 06, 2009
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 19:46    Předmět: Citovat

Dneska jsem s tím blbnul a zas taková hitparáda to není. Docela mě to zklamalo. Proti profi svářečkám to zapaluje jen o chlup lépe, než bez Hotstartu. Skoro nejde poznat rozdíl, kdyby jste to někdo stavěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 21:57    Předmět: Citovat

Pro zapálení potřebuješ "skrytý" výkon . I proto mají "lepší" stroje vyšší zapalovací napětí a větší kapacitu filtrace a rychlejší změnu při zkratu na výstupu . Hodně jsme se o tom napřeli na SF . I z těchto důvodů nejsou absolutně dostupné SM na tyto stroječky .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po duben 13 2020, 7:10    Předmět: Citovat

A ked skratujes 3 a4 na io2 optoclene na kolko stupne prud.
Ono ked je potak vytoceny na max, tak uz tam viac nebude.
Tj na zvaracke kde je max prud 100A to lepsie zapalovat nebude ak nastavis na potaku 90A.
Ak mas zvaracku co da 140A a mas nastavenych 90 na 2,5mm elektrodu tak rozdiel tam je.

Mozes. Menit odpor 150R mensia hodnota odporu, vecsi prud pre hotstart.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund