Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Páska AGFA PE46 robí bordel
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19515
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 8:55    Předmět: Citovat

Jestli pásek nahraný se zapnutým Dolby B přehrávaný bez Dolby v tichých pasážích zesiluje šum, není a nemůže to být závada v přehrávači.
Znamená to jen tolik, že ten šum byl v signálu už před systémem Dolby při nahrávání, v tichých pasážích ho kompresor Dolby pokládal za užitečný signál a zesílil ho, i když tam už vlastně žádný užitečný signál nezbyl.
Při snímání s ním nejde efektivně dělat nic jiného, že ho potlačit expandérem Dolby, nebo to přesamplovat do nějakého waveeditoru a použít na wav, pokud to editor umí, dynamické prahování šumu, kterým se vlastnostem expanderu Dolby B dá v nastaveních velmi slušně přiblížit.
Jakékoli jiné nouzové řešení má vždy víc nevýhod, než předností.
Podotýkám ale, že vlastním polský kazeťák Finezja M552, který má jak DNL, tak Dolby, vypínatelnou záznamovou automatiku. A záznamy jsou přenositelné mezi podobně vybavenými stroji, ať už to byl Grundig, Philips, Tesla, Sony nebo Nakamichi. Jistě, drobné rozdíly tam slyšet jsou, ale neruší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 14:33    Předmět: Citovat

Ty věci, o kterých se mě snažíš poučovat samozřejmě znám. Nemušíš mě poučovat, co je DNL, DOLBY, HX pro a jak se má používat magneťák.Napsal jsem ti jasněš, že ten polák je nekompatibilní. Napsal jsem ti, že nedokáže přehrát kvalitně ani svoji vlastní nahrávku. Pokud jsi takový superodborník a všichni ostatní jsou pitomci, zjisti si co předepisuje norma pro kazeťáky, kterou dodržují všichni výrobci kvalitních magnetofonů. Pak si změř toho svého poláka, co máš ve vitríně nebo kde. A porovnej si to s údaji v příslušné normě. Pokud to nepoznáš sluchem.

Také určitě víš, že pro bezvadnou funkci těch dvou posledně jmenovaných funkcí je nezbytně nutné perfektní seřízení mechanických i elektronickách parametrů. Všech, včetně třeba kolísání otáček, nastavení a dodržení všech napěťových úrovní. kolmosti hlavy, vedení pásku, prostě absolutně stejné parametry. Pak se dá mluvit o nějakém pozitivním přínosu. Můžeš si být jist, ale to ty určitě jsi, že je to problém i u jednoho a téhož přísdroje, navíc s ohledem na časovou stabilitu. U dvou různých magnetofonů je to téměř neřešitelný problém.

Nevím jak moc máš netopýří sluch, ale pokud aspoň přiměřeně slyšíš, musíš ty rozdíly poznat. Bohužel já mám tu smůlu, že ty nectnosti mi vadí mnohem víc, než rozdíl několika dB v odstupu. Mimoto při hlasitostech, které používám, se šum kvalitních magnetofonů a kazet neuplatní, protože je pod prahem slyšitelnosti nebo je maskován užitečným signálem. Vůbec si nemyslím, že jsem nějak zvlášť chytrý, mám respekt před Sokratem a stejný nýzor na své (ne)vědomosti. Nepotřebuji ze sebe dělat za každou cenu odborníka, jako někdo, ale když tady čtu vyložené blbosti a nesmysly, nedá mi to se neozvat.

Máš smůlu, pokud se mne snažíš dehonestovat a dělat ze mne před ostatními popleteného chudáka, který má v hlavě guláš. Už dávno jsem ti na tomto fóru napsal, že o mně nic nevíš. Snažíš se najít cokoli, co bys mohl překroutit a přesvědčovat ostatní o mé údajné hlouposti. Ale pokud budeš psát pitomosti, musíš počítat s tím, že já se budu snažit je vyvrátit. Vrchol je, když se pleteš do televizí, o kterých nic nevíš. Viz třeba modul Z a podobnénesmysly.

Často mi to připomíná známou pohádku o seniorovi s jistou barvou vlasů. Kromě toho, většina lidí, kteří si myslí, že jsou nejchytřejší, jsou na tom právě naopak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 15:19    Předmět: Citovat

Ještě k tvému příspěvku z 6,29. Co sis to zase v té tvé, napsal bych pomatené, ale nenapíšu, protože jsem slušně vychovaný, hlavě zas vydedukoval? Mozart s netopýřím sluchem a odborník na všechno? A vůbec nejsi schopen si něco přečíst pořádně. Psal jsem o originálce s Dolby, ale kdes tam četl jediné slůvko o šumu? Psal jsem m.j. o tom že ten krypl neumí přehrát kvalitně ani svůj vlastní záznam. A když nevěříš, proměř si to. Šum i kmitočtová charakteristika na prd, slušně řečeno.

A HX PRO nic neovlivňuje, jen pracovní bod? pro větší vybuditelnost o pár decibelů, dodávám já, Zase kecáš jak Palacký. Víš, co ovlivňuje, a proč se někdy mění předmagnetizace, ty víš vlastně všechno. Minimálně ovlivňuje výšky, dovolí zvýšit úroveň záznamu, a zase vyžaduje perfektní seřízení. A magnetofon, který má taky HX PRO. Měl jsem takový tříhlavý magnetofon se vším možným, včetně Bias. Ale než ten pásek dojel od jedné hlavy k druhé, nebylo co s čím porovnávat, dalo se to akorát tak rozdrbat, pokud to nebyl odborník.

A při vložení nové kvalitní kazety byl při Pause celkem slušně malý vlastní šum, při přehrávání této kazety se nepatrně zvýšil. téměř neznatelně. Ale při smazání pomocí funkce záznam s potenciometry na nule to syčedlo, obrazně řečeno, jak pára nad hrncem. Bylo to velmi markantní při přepínání odposlechu před a za "páskem" nepomohlo příliš ani nastavování Bias, přepínání různých omezovačů šumu mělo určitý minimální vliv.Pomohlo jedině "přemazání" v tom CT-447.


Ale už mě nebaví psát všeobecně známé věci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 17:53    Předmět: Citovat

Jenom je škoda, že všecko to, o čem tady zasvěceně píšeš, ses nenaučil používat.
Mohlo ti to v tom Spartaku a stopětce hrát lépe a radostněji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 19:04    Předmět: Citovat

deck vybaven dolby HX pro mám. Aiwa 3 hlavy. přepináním on-off nedává nic, hloupej byznys - marketing pro US netechnická obézní jelita á130 kg (a vyš)
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 19:51    Předmět: Citovat

No comment.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19515
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 6:03    Předmět: Citovat

Řízení předmagnetizačního proudu podle obsahu výšek o větších amplitudách HX-Pro je asi nejlíp popsané v AR 10/86.
A vůbec nejúplnější rozbor, včetně konstatování nějaké té slepé uličky, co jako teoreticky vypadalo dokonale, ale v praxi nefunguje nebo nesplnilo očekávání, proč nepřináší takové zlepšení vlastností, které by ospravedlnilo komplikovanější zapojení. A je to přímo od vynálezce a spoluautora patentu široce rozbráno zde.
Patent na HX-Pro v angličtině je ke stažení tady.
Že přitom křiví frekvenční průběh signálu na pásku, je jasné: jestli změna předmagnetizace o 2 dB dokáže změnit poměr úrovně signálu 10 kHz proti signálu 315 Hz o 5 - 8 dB, co asi udělá změna Ipm o 5 dB?


Naposledy upravil Hill dne čt únor 20 2020, 9:07, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 8:36    Předmět: Citovat

Článek AR jsem četl a pravděpodobně i něco pochopil, hlavně se ujistil v názoru že zavádějící slovo "dolby" zde konkrétně (HX-pro) nemá s redukci šumu kazetového stroje (záznamu) společného nic. Děkuji za odkaz, to je jasný.
(viz také: ročenka "T" - technický magazín - pamětníci vzpomenou) 1987 str. 164-165)

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 21:28    Předmět: Citovat

Koho by zajímalo, jak se záznamovými médii zacházeli a ukládali je profesionálové, tak tady prosím, 4MB:
https://uloz.to/file/agBFyZSNXqO2/tz-210-84-pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2020, 21:53    Předmět: Citovat

Dnes ráno jsem si "pustil" desetikorunovou kazetu EMTEC s nahrávkou Tracey Ullmann z CD. Nahrávka pořízena na na Dablu Pioneer CT-05W v roce 2002. Nějakou dobu se kazeta vozila a hrála v autě. po těch 18i letech hraje naprosto perfektně, stejně jako po nahrátí. Při normální pokojové hlasitosti je šum téměř nezřetelný, pouze v pauzách. Pokud přehrávám zároveň sesynchronizovaně původní CD a přepínám mezi CD a kazetou, je rozdíl téměř nepoznatelný, kromě šumu v pauzách nebo při vysoké hlasitosti, kterou ale nepoužívám. Nic se neodlupuje, nic se nezanáší.

Někdy zkusím ty starší kazety a také originálky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 22 2020, 10:16    Předmět: Citovat

Tady jsou ještě nějaké podrobnosti okolo měřicích pásů, které používal Československý rozhlas:
https://uloz.to/file/CCgVXmao6LrH/tz-187-81-pdf cca 7MB

Koho zajímá, jak probíhal profesionální magnetofonový záznam, bude jej nejspíš zajímat i tahle Technická zpráva:
https://uloz.to/file/V5IikcDjT3b1/tz-164-77-pdf cca 4MB

A tady ještě něco pro pobavení nemnoha majitelů raritních monitorů ARS635/ARS636:
https://uloz.to/file/oHNRSbGuRrkb/tz-103-71-pdf cca 500kB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund