Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Páska AGFA PE46 robí bordel
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 13:28    Předmět: Citovat

technologie magnetických i fotografických vrstev je všeobecně na ústupu a ruku v ruce s tím jde dolů kvalita, jak se výroba přesouvá z původně civilizovaných lokalit do obskurních končin. To už dávno postihlo třeba diskety.
Média jsou nahrazována "pokročilejšími" technologiemi a la flash. Spolehlivost a pokrok zajišťuje výroba dejme tomu made in Vietnam...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 13:33    Předmět: Citovat

Audiokazety EMTEC SOUND type I jsem po prověření na několika HIFI kazeťácích nakoupil po 11i a pak po 10 Kč. Mám jich minimálně 30 ks. Na nahrávání z Rádia Wien a F1 byly víc než dostatečné. Na vážnou hudbu jsem si koupil několi BASF 100 TP II REFERENCE MAXIMA POSITION HIGH for CD. Bylo to ve stejné době jako ty EMTEG, tak nevím, jestli někde ležely nebo BASF ještě frčel. V roce 12. Cena za kus 115 Kč, pak ve slevě 79/kus. Spíš to potvrzuje pravidlo o kterém jsem psal jinde, že prostě zaplatit za kvalitu se lidem nechce.


Po těch hrůzách, co tady čtu, se bojím ty kazety strčit do mašiny. Ale většina z nich byla nahrána jednou a přehrávána málo. Tak snad s nimi nebude problém.


Mám i kazety staré 40 let i déle, Kvalita nahrávek je poplatná kvalitě tehdejšího mého přístrojového "parku". Viz polský dvoukazeťák, nepamatuji si typ. Měl ty velké oranžové podsvícené budíky. Vím jen, že pekelně šuměl a neměl kompatibilní záznamovou ani snímací charakteristiku. také jsem si občas půjčil Grundig, asi CN 520 HIFI. Ten byl o několik úrovní lepší. Tyto kazety běhaly desítky tisíc km v přehrávači v autě, jen jsem vždycky kazetu na konci otočil, a jela dál. Bylo to ve Spartaku a pak Š-105L.

Budu je muset někdy odzkoušet.


Naposledy upravil Syron dne út únor 18 2020, 13:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 13:44    Předmět: Citovat

nejstarší audio kazety mám Sony HF90 (France) - asi 35 let - z poloilegální burzy v Ostravě u pivovaru za študackejch let a za 80 Kčs/kus, přežily, vydržely všechno na světě vč. walkmanu Tesla KM340 na vojně (ZVS) Wink
nejlevnější tenkrát dostupný matroš standartní jakosti "normal"

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 14:02    Předmět: Citovat

Já jsem ty HF kupoval po převratu na burze za 30 Kčs, ale bohužel kvalita odpovídala ceně. Nebyly vyloženě špatné, ale nic moc. Ještě jich pár mám, ale byly s nimi problémy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 14:07    Předmět: Citovat

jejich přímým předchůdcem byla obchodní značka Sony CHF, lepší tak BHF top model AHF, to v Tuzexu kdo měl "bonusy" v kapse a valutové konto v Živnobance...Sad
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 14:45    Předmět: Citovat

Zajímavé, se Sony HF jsem nikdy problémy neměl. Byla to obyčejná spolehlivá kazeta. Ať už ta starší ještě vyvexlovaná nebo červená HF prodávaná běžně v krámech po roce 1990.
Jinak nejstarší mám Maxell z roku ~1971, to ještě ani nepoužívali to svoje typické písmo. Hrají pořád, ale kvalita nahrávky byla mizerná už v době pořízení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 14:59    Předmět: Citovat

maxell 90LN (černo-žlutě pruhovaná) byly tenkrát prakticky jediné značkové v krámu za 105 Kčs tak se nediv že komanč vzteky kousal do zadku a trpěl hypertenzi, nespavosti jak jsme vozili z burzy levnější a lepší...štval na nás políše (VB) nasazoval agenty v civilu, nezřídka zabavoval zboží...byl to státní folklor romantika jaký dnes už není ani nebude
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne út únor 18 2020, 15:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 15:06    Předmět: Citovat

Fotka polského, pekelně šumícího dvoukazeťáku s oranžovými budíky a s nekompatibilními charakteristikami, není nikde k nalezení.
Jen ten PM8011 kurnik..

Kazety mohl na Černé louce, či jiné podobné burze, kde se vyskytovali Poláci a rákosníci, koupit tak leda pitomec, nebo jeden můj známý, co je pak po mně chtěl nahrát.
Byly to pravidelně vyhozený peníze.
Technicsy s autokalibrací na to odmítaly nahrávat, na displej vypsaly "def cass out" a vyflusly to ven..
Občas to poškodilo citlivější mechaniky lepších Philipsů a Sony, od zadírajících se unašečů a rolen kazet. Místo efektivních kluzných fólií byly kusy jakéhosi primitivního plastu, asi PE, protože to bylo jak bláto.
Občas chyběl plech stínění hlavy a přítlačné polštářky i s pérkem vyletěly po druhém-třetím ejectu.
To bylo teda fakt terno.


Naposledy upravil sinclair dne út únor 18 2020, 15:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 15:09    Předmět: Citovat

též mně to vrtá...
Unitra M8011 byl černý, oranž prosvětlené VU budíky a kopie dolby - CNRS2 ale: singl mechanika
často se pašoval do ČSSR (ale i dovážel ofiko do sítě OD Prior) pro atraktivní vzhled, o poruchách víme své,
bratři ve zbrani ze severu ubastlili samodomo kutilskou přestavbu pohonu na 4.75 - 9.52 cm/s
(bez znalosti o výsledku)
Sinclaire, Černá louka apod. byla otázkou marketingu a osobní známosti s lidma
co tahali kontraband rovnou z Dojču (sportovci, hudebníci, řidiči kamiónů...)

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 15:35    Předmět: Citovat

Kono, šak my víme Very Happy
Oboje, jak PW8011, tak M8011 je doma a kdyby existovalo ono "dvojče" a k němu i stejně široký zesilovač /jako PW9011 či PW7011/, tak je doma taky.
Strojek má klasický, philipsácký DNL, který pracuje jen při snímání a který pšonci označují CNRS. Plus třípolohový přepínač Fe-FeCr-Cr.
Při záznamu se ono DNL-CNRS samozřejmě nijak neúčastní. Výsledná míra šumu záznamu je dána rukama/hlavou majitele, seřízením stroje a hladinou šumu vlastních obvodů stroje. Jsou v tom skoro samé BC413C, BC239C a BC214C. Pokud to není dojebaný či zmagnetovaný, nemá v tom co šumět. Určitě ne víc, než kterýkoli jiný slušný strojek bez Dolby, tj. odstup přes pás okolo -50dB/A.
Pak do toho někdo naláduje levou kazetu a kdo se v těch křivých charakteristikách a šumu pak má vyznat Very Happy

Plnotučné Dolby s klasickým NE646 měly až pozdější polské strojky M8017 a M8018 stejného formátu. Ale ty už zas neměly ty hezký oranžový stěrače Sankyo, ale LED sloupce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 15:42    Předmět: Citovat

OK
DNL trochu vylepšovalo situaci signál/šum o 4-5 de-bi-lů (dB) řekl bych ale stejného výsledku docílím mírným stažením korekce "výšky" na zesíku no ne ?

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 15:52    Předmět: Citovat

Jo, ale musíš to umět stíhat protáčet dynamicky, přesně podle okamžitý úrovně signálu Very Happy
DynamicNoiseLimiter.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 1:31    Předmět: Citovat

Ano, byl to M8011. Ano, byl to "singl" kazeťák, jeden z mála singlů. Je to už nějaký čas, co jsem se ho konečně zbavil. Ano, jsem vinen, že jsem si to spletl. Ale měl jsem docela slušnou sbírku normálních a špičkových dablů. Žádný z nich nešuměl tak hovadsky jak ten zmíněný Polák. Kdo ten šum popírá, a také tvrdí, že neměl jinou, s ničím nekompatibilní záznamovou i přehrávací kmitočtovou charakteristiku, je buď tetřev nebo něco jiného, co tady používá nejmenovaný odborník. Já taková slova nepoužívám, natož ještě v písemné formě. Než jsem si pořídil první opravdu HIFI dvoukazeťák, myslel jsem, že šum je nutnou vlastností všech kazetových magnetofonů.

Koupil jsem si ten krypl v srpnu nebo září 1983 v partiovce za 2500 Kčš. Netroufám si odhadnout jaká byla cena 1. jakosti. Byl to nejhorší kup mého života, když na to po těch letech vzpomínám. Ale tehdy nic pořádného ke koupi nebylo. Ta vada, pro kterou byl ve slevě, spočívala ve spojce pravého unášeče, ale na kvalitu zvuku to nemělo pražádný vliv.

Ty kazety jsem koupil na burze v Olomouci někdy začátkem roku 1990. Zas takové zmetky, jak popisuješ ty tvoje LNky, to nebyly. Já jsem ty žluťásky ani neviděl. A proč ti je ten Technics vyflusl, nevím. Jen si dobře pamatuji, jak někdy kolem roku 1994 soused pod námi v paneláku mi donesl nové video Mitsubishi, které bylo prý tak kvalitní, že když do něj dal kazetu, co se mu nezdálo, tak ji okamžitě vyhodil. Já jsem tehdy měl stařičké video SABA, které neumělo ani Secam, Měl jsem ho jako své první od dob Policejní akademie v Secamu. Mělo vynikající obraz a ovládalo se klávesami . Vzal jsem tu vyplivnutou kazetu, a video ji bez jakýchkoli problémů nahrálo i přehrálo. Tím ale nechci nijak snižovat inteligenci toho Technicse.

Sestra mi po převratu nabídla kazetu ALMA za deset korun. Ptám se, je dobrá. Ona na to: hodně se prodává. No, mechanicky katastrofa, nahrávky ještě podstatně horší jak nahrávky Zmožkových "písniček". Po nějaké době jsem získal "Singl", ať se zas neutnu, PIONEER CT-447 s funkcí Auto BLE. Ten na ni dokázal nahrát S kvalitou srovnatelnou se Zmožkem. Kmitočtově kolem odhaduji 8-10 kHz, ale dost velké zkreslení a znatelný šum. Zřejmě už rozsah automatiky nedosáhl na potřěbnou předmagnetizaci a úroveň pro tak špatnou magnetickou vrstvu. Ale ani takovou zrůdu nevyflusl.

Takže na tvém místě bych siodpustil poznámky á la ruce.


Naposledy upravil Syron dne st únor 19 2020, 1:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 1:53    Předmět: Citovat

Funkce typu Dolby nebo HX PRO apod. považuji za zbytečné a pro mne absolutně nevyhovující. Mají víc nectností než výhod. Vždy určitým způsobem nahrávku leda Zprzní. Buď máčš kvalitní magneťák a kazetu, nebo ti nepomůže ani svěcená voda.

Ještě k tomu Polákovi. I když jsi do něj dal originální Dolbyovanou nahrávku, nedala se poslouchat s CNRS, ani bez něj. Buď tam bylo nepřirozeně výšek, nebo naopak málo. A to dýchání bylo neposlouchatelné. Ten krám nedokázal kvalitně přehrát ani svou vlastní nahrávku.

A zkoušel sis někdy nahrát Smetanu, Dvořáka nebo třeba Mozarta se zapnutou funkcí DOLBY? A to už vůbec nemluvím o DOLBY C. Teď mám samozřejmě na mysli jiný kazeťák.

A ještě na závěr něco ke kmitočtovému rozsahu byť třeba nějakého superkazeťáku s horním kmitočtem třeba 15 nebo víc kHz. Zkoušel sis nahrát signál z generátoru, samozřejmě s patřičně sníženou záznamovou úrovní, a pak se osciloskopem podívat, co z něj leze? Obdivuji všechny "netopýry" kteří si pochvalují, jak krásné výšky slyší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st únor 19 2020, 6:29    Předmět: Citovat

No právě v tom je ta hlava. Ta potom řídí ruce..
Do toho Poláka se totiž z principu nesměla strčit kazeta, která byla nahrávaná s Dolby.
Dolby při záznamu totiž přesně podle normy béčka, zdůrazňuje celej vrch od 6kHz nahoru, víš?
To se nedivím, že ti to šumělo, odborníku na všechno.
Když totiž nevíš, jak přesně má Dolby pracovat, tak to je potom těžký.

A nepleť Dolby B/C s ryze kompandérovými systémy, to je něco úplně jiného a správně používaný nic nedýchá. Kompatibilní s Dolby to pochopitelně není. Ale to bílí heteráci od HiFi obvykle vědí.
HX Pro je POUZE dynamicky řízená předmagnetizace, co se šumem nemá přímo nic společného, jen dynamicky optimalizuje pracovní bod pásku.
Tak by se dalo klidně pokračovat, třeba naprosto skvělým dbx.
Nechci ti dělat v hlavě ještě větší guláš, než už tam máš.
To ti fakt nezávidím.

A jestli myslíš nekompatibilitou to, že vrazíš do polského stroje bez systému Dolby kazetu, někde jinde nahranou s Dolby - a divíš se, že to šumí - no tak to je ta hlava podruhé. Univerzální hlava toho stroje to ale není..
Zastav se tu, klidně před tebou něco nahraju a hned přehraju, Mozarte s netopýřím sluchem.
Šum je v tom rámci, co jsem napsal, okolo -50dB přes pásek a s vypnutým CNRS. Podívej se na schéma, nemá tam z elektroniky ani pořádně CO šumět.
Zmagnetovaná hlava, nebo nabořený vstupní tranzistory holt vidět nejsou.
Bylo to rukama a hlavou. Polák vůbec za nic nemohl a to Poláky nemám rád..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund