Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Horské slunce Mikrolux a výbojka Tesla RVK 125W
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
quaero



Založen: Nov 19, 2008
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st listopad 19 2008, 10:28    Předmět: Horské slunce Mikrolux a výbojka Tesla RVK 125W Citovat

Zdravím ve spolek! Mám doma toto horské slunko, ale při zapnutém UV+IR mu prdla jedna postranní žhavící trubice. Rád bych si sestavil ozařovač UV kde by byla pouze ta UV výbojka Tesla RVK 125W. Nejdřív bych ale potřeboval vědět, myslíte že ta Tesla RVK 125W může být v pořádku (když praskla ta jedna trubice)? Pokud ano, jak jí vyjmu?


DSC04208b.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC04208b.jpg
 Velikost:  286.19 kB
 Staženo:  255 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: st listopad 19 2008, 10:52    Předmět: Citovat

Ty topné trubice fungují jako předředníky pro výbojku, takže ta by měla být v pořádku. Pokud vím, tak výbojka by měla být na bajonetu, to znamená pootočit a vysunout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st listopad 19 2008, 11:16    Předmět: Citovat

Proč nevyužít stávající mechanické uchycení ? Jen odstranit odporové předřadníky a vložit do obvodu tlumivku 125 W .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
quaero



Založen: Nov 19, 2008
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st listopad 19 2008, 12:19    Předmět: Citovat

Díky, máte pravdu oba, asi to udělám tak jak říká BOBOBO. Nevíte kde se dá ta tlumivka sehnat za levný peníz?


DSC04209b.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC04209b.jpg
 Velikost:  292 kB
 Staženo:  324 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12436

PříspěvekZaslal: st listopad 19 2008, 12:26    Předmět: Citovat

Jen podotýkám, že tlumivka 125W se ti do toho slunka nevleze a budeš ji muset mít zvlášť. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
quaero



Založen: Nov 19, 2008
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 23:25    Předmět: Citovat

Hm, to je mi celkem jedno, stejně to bude stát ve sklepě, ale spíš si říkám že bude lepší se na to vykašlat a rovnou si postavit něco takovédleho: http://www.danyk.wz.cz/slunce.html Protože až mi prdne ta RVK 125W tak se bude asi dost blbě shánět, pokud nebudu chtít koupit celé horské slunce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2488
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 11:35    Předmět: Citovat

Ozivim tuto temu. Mam podobne horske slnko, asi novsieho datumu, ale rovnaky problem. Jedna IR trubica je puknuta. Stale by sa nieco vazne, ak by som ju zatial len vyskratoval? Cize druha trubica by ostala zapojena v obvode. Kedze o zohnati novej si nerobim ziadne iluzie, napadlo ma zneuzit trubice z grilu v mikrovlnke. Len momentalne som na 2 tyzdne PN, takze sa nedostanem do svojho skladu. Preto by som to vyriesil takto aspon nudzovo. Ide mi hlavne o UV, IR nepotrebujem.
Dik.



Scan1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  47.73 kB
 Zobrazeno:  191 krát

Scan1.jpg



Scan3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  74.44 kB
 Zobrazeno:  365 krát

Scan3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
josek



Založen: Jul 01, 2012
Příspěvky: 162

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 11:45    Předmět: Citovat

Tú výbojku budeš preťažovať, predstav si tie IR trubice ako je nakoniec v schéme. Obmedzujú prúd výbojkou.
Skôr skús odmerať odpor tej dobrej IR trubice (bude to ale za studena) a nahradiť podobným rezistorom patričného výkonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12436

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 11:58    Předmět: Citovat

Tvůj nápad zničí nejen výbojku, ale i druhé těleso. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 16:43    Předmět: Citovat

Někde mi leží to hranatější horské slunko, taky s dobrým hořákem a jednám vadným IR zářičem - daruju ho klidně za odnos či odvoz a popř. vyfotím.
Myslím, že je to Chirana, nejsem si ale jistý.

Osvitka pro dps se dá lehce udělat z běžné Hg výbojky, s předřadníkem ze 125W pouličního svítidla - jen odstraněním horní baňky s luminoforem, aby zůstal jen samotný Hg hořák s paticí. Běžně dostupná Hg výbojka je třeba tato:



rtutovka125W.jpg
 Komentář:
 Velikost:  258.82 kB
 Zobrazeno:  94 krát

rtutovka125W.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 18:29    Předmět: Citovat

Ta výbojka v horském slunci bude fungovat s tou 125W tlumivkou úplně stejně jako s těmi IR trubicemi, stačí jí namontovat místo nich.
Kdyby jsi chtěl, tak ti klidně nějakou IR trubici za poštovný pošlu. Mám jich z těch horských sluncí několik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 19:06    Předmět: Citovat

To hranatý je horský slunce Sirius. Na plošáky a mazání Eprom na dvě věci, ty dvě Soluxový tyčky po stranách strašně topí a vše se musí dávat moc daleko, jinak se Eprom i emulze horkem zničí. Obojí se mi už stalo, stačí přešvihnout expozici či zapomenout na čas u Eprom.
Vpravo je 125W hořák z výbojky, co sem dával fotku Sinclair, vlevo je studená výbojka z Teslácký mazačky Eprom co mi ufušovali za flašku v Tesle Holešovice než totálně skončila. Stejně jsem k ní nikdy neudělal předřadník. Nemáte prosím někdo dokumentaci o tý Teslácký mazačky?



výbojky pro Eprom.jpg
 Komentář:
 Velikost:  290.42 kB
 Zobrazeno:  100 krát

výbojky pro Eprom.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2488
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 19:13    Předmět: Citovat

Dakujem vsetkym za odpovede.
Nebudem to teda riskovat, ide len o to, ze mam kiahne, a otec mi doniesol horske slnko na dezinfekciu prostredia, ale IR trubica je kaput, takze UV nespustim. Ale mam nejake trubice z grilu z MWO, tak by som to rozobral a pouzil len cisto sklenenu trubicu, ktoru by sa mi snad podarilo skratit na potrebny rozmer, a do nej namontovat povodnu spiralu z rozbitej IR trubice. Ale kedze som PN, tak sa nedostanem do "skladu", takze akcia sa odklada Smile Nasiel som este inzerat na 125W tlmivku za 10Eur na bazosi, neviem ci neist do toho, aspon ako nudzovka, a potom snad sa mi to podari opravit. Ak nie, tak potom by som kupil trubicu nahradnu, pripadne aj cele zariadenie od Leosa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33891
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 19:15    Předmět: Citovat

Celeron: Najlepsie vyhodit alebo predat. Na mazanie EPROM je najjednoduchsie pouzit germicidnu UV-C ziarivku. Napaja sa uplne rovnako ako klasicka ziarivka - takze staci vybrat nejaku dostupnu velkost a k nej kupit hotove ziarivkove svietidlo.

zdenoeddie: Pre teba by tiez bolo mozno jednoduchsie kupit UV-C ziarivku (akurat vacsiu ako na mazanie EPROM). Svietidiel je vsade plno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 20:31    Předmět: Citovat

Já tím Siriusem mažu i exponuju a žádné problémy s tím teplem nemám. EPROMky napíchám do polystyrénového kvádru a ten postavím na to madlo, tj. ani ne 20 cm od výbojky, zatím to neublížilo ani tomu polystyrénu. Positiv 20 exponuju ze vzdálenosti 35 cm 60-100 sekund, taky bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund