Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kdo je výrobce této antény?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: po únor 24 2020, 19:58    Předmět: Citovat

Hill: Aha, díky za vysvětlení a diagram. Není mi ale příliš jasné, pokud ten diagram odpovídá pohledu na síto shora , proč není osově souměrný ale takový jako z pravého boku nakopnutý?

Tak třmínek už jsem sehnal na šroťáku kde bylo shodou náhod úplně shodné síto, sice už zaházené železem ale podařilo se mi celý symetrák vymontovat, tak zespodu plošňáku nejsou matky ale v krabičce jsou uvnitř nálitky s dírami a třmínek se uchycuje skrz plošňák samořeznými šrouby přímo do plastových nálitků krabičky.

Dá se ten třmínek (a pokud neseženu se shodným závitem tak i jeho šroubky) v amatérských podmínkách znovu pozinkovat? Je to částečně chycené rzí...
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po únor 24 2020, 20:25    Předmět: Citovat

Zinkování jak galvanické, tak "v ohni", doma neprovedeš. Mohl bys to sice třeba pocínovat, ale nejlépe "v lázni", kterou zase nebudeš mít lehce dostupnou. Zn i Sn jsou "příbuzné" kovy.
Aha, tak pokud se tedy třmínek šroubuje do těch nálitků, použij k uchycení-přizemnění koaxu třmínek z tvé antény (ten je celkem zachovalý - viz foto Snímek 5868.jpg) a k mechanickému uchycení koaxu ten zkorodovaný. Tam to vadit nebude - nejedná se o dobrý el. kontakt, jen mech. uchycení. Ten jenom nějak odrez a buďto něčím natři, anebo použij ten doporučovaný resistin. Dtto i šroubky-vruty.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 24 2020, 21:20    Předmět: Citovat

Proč je diagram nepříliš symetrický? Na to stačí nějaký ten odraz v blízkosti antény nebo mírně přihnutý jeden fous zářiče k sítu. A také vyvedení koaxiálu mezi fázovacím vedením a nosným jäklem - ať chceš nebo ne, vždy bude k jednéí straně blíže. Na hlavní příjmový lalok v přímém směru to nemá pozorovatelný vliv. Navíc ta deformace diagramu zase platí pro jediný kmitočet, pro každý jiný bude deformace jiná. Spíše to vše působí současně. V ideálních podmínkách, t.j. na místě vysoko nad okolním terénem, s koaxiálem vedeným středem před anténou by se dal pomocí konkrétního vysílače na přímou viditelnost otáčením antény naměřit i podstatně souměrnější diagram.
Takové podmínky ale asi doma nenajdeš, stejně budeš muet vycházet z toho, při jakém nasměrování bude příjem nejspolehlivější.

Edit: překlepy opraveny


Naposledy upravil Hill dne út únor 25 2020, 5:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: po únor 24 2020, 21:46    Předmět: Citovat

kokun: No jo - pocínovat, to bude ono! Aspoň nebude za vlhka reakce zinku s měděným opletem stínění a nebo plošňákem - galvanický článek.
V práci vlastně máme cínovací lázeň, nedávno jsem v ní pájel oka na vývody sf traf tak to vymáchám v nějaké kyselině od rzi, šoupnu do kalafuny a do lázně. Díky za nakopnutí. Very Happy
Jinak zkusím ještě pohledat co dům dá, třeba se ještě nějaký podobný třmínek objeví.

Hill: To je zajímavé, no jo, to mně vůbec nenapadlo.
Jj, no v práci už mi vyrobili stožárek (na ten disk z auta), první anténa - rybí kost - sice už na něm je, ale musím ještě udělat dva krátké výložníky, a přeložit jí na jeden z nich protože vzhledem ke sklonu střechy a směru příjmu by se na ten stojan další antény vešly jen obtížně - bude tam to síto a ještě chci tam dát tříprvkovou FM anténu ve V polarizaci, tak jen doufám že se nějak nebudou moc ovlivňovat navzájem.
Ta Colorka už bude muset mít další stojan, ale to už bude jen krátká trubka, asi bude na stojanu vánočního stromku.
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 25 2020, 8:22    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
kokun: No jo - pocínovat, to bude ono! Aspoň nebude za vlhka reakce zinku s měděným opletem stínění a nebo plošňákem - galvanický článek.
V práci vlastně máme cínovací lázeň, nedávno jsem v ní pájel oka na vývody sf traf tak to vymáchám v nějaké kyselině od rzi, šoupnu do kalafuny a do lázně. Díky za nakopnutí. Very Happy
Jinak zkusím ještě pohledat co dům dá, třeba se ještě nějaký podobný třmínek objeví.

Tak s tím třmínkem bych si příliš hlavu nelámal - i kdybys ho neměl.
Lehce bys ho vyrobil z kousku (třeba) pozinkovaného Fe plíšku - zvláště, když není třeba závitovat otvůrky.
A kdybys ho udělal z Cu plíšku, tak máš i po obavách z galvanického článku.
Ale ani tady bych z toho zase žádnou vědu nedělal - jak píšu: při (a po) montáži stříknout tím resistinem ML (používá se na dutiny u aut!) a ochráníš to nejen proti vlhkosti Wink
EDIT:
A vidíš, že tento ("jednoúčelový") symetrizák byl vyrobený specielně pro tuto anténu (ant. krabičku), páč v jiné krabičce ty nálitky (s otvory pro vruty - a ve "správném místě") rozhodně nenajdeš. Tam bývají jen ty "krajní" - pro mech. přichycení koaxu.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so únor 29 2020, 23:09    Předmět: Citovat

Už je mám pocínované jak jen to šlo nejlépe. Ale byl to opruz - pocínovat v lázni, kde byl pór se rzí tak to nechytlo tak tam oškrábat, znovu pocínovat, .... a tak dál dokola až už mně to konečně přestalo bavit. Skoro jak nové. Very Happy
Pak to napustím vazelínou.

Ještě bych měl dotaz k těm anténám Kovoplast Color Super, ale je to spíš pro zajímavost - prosím má někdo z vás diagramy pro obě provedení těchto antén?
Ono před tou co jsem dostal (XL-91BL) s pouze V-prvky bylo ještě jiné provedení - u nás ho mají v ulici, z boku vypadá stejně ale má o jednu svislou vzpěru víc, a hlavně se odlišuje tvarem direktorů jako na tom prvním a druhém obrázku z netu.

Ale na tom prvním obrázku to taky není přesně ona, chybí v každé půlce reflektoru dva vodorovné dráty a taky jí chybí jedna svislá vzpěra.
Díky.



IMG_20170218_113318-768x576.jpg
 Komentář:
 Velikost:  65.39 kB
 Zobrazeno:  169 krát

IMG_20170218_113318-768x576.jpg



ant.jpg
 Komentář:
 Velikost:  82.4 kB
 Zobrazeno:  55 krát

ant.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2020, 20:11    Předmět: Citovat

Na obou foto je ještě původní X-colorka "XC-COLOR KC91 91BL" z Chlumce n.C.
Jejich současný výrobek TA COLOR SUPER XL-91-BL L (ale třeba i Vaten color Klasik (Super) H) už mají ty direktory ve tvaru písmene "V".
Všichni tito naši výrobci (a nejen naši, ale třeba i Iskra) především čerpali (či snad i kopírovali) západoevropské výrobce antén: Kathrein (nejvýkonnější je typ AOT_65), Hirschmann (tady třeba zase FESA 818), či Schwaiger.

V podstatě stejný dotaz (jako ten tvůj) už zazněl před 10-ti lety tady:
citace:
Dobrý den,
donedávna jsem žil v domnění, že tyto antény se u nás vyrábí jen v Kovoplastu v Chlumci, nedávno jsem ale zabrousil na stránky výrobce anén Vaten a zjistil jsem, že nabízí rovněž řadu Color. Může mi někdo vysvětlit jestli se jedná o stejné nebo jiné výrobky. Případně jsou mezi nimi nějaké rozdíly? Děkuji

Ty původní X-colorky se ještě v té době upravovaly tak, že se jim "přistřihávaly" (zkracovaly) konce direktorů za účelem zvýšení zisku v horní části V.-UHF pásma. Před těmi 10-ti lety to bylo aktuální především při příjmu DVB-T/SK, kdy se na Slovensku (v té době) rozjížděl "digitál" na nejvyšších kanálech (61÷69).
V dnešní době je naopak účelné potlačit zisk antény - dosud nad k.60; "zítra" nad k.48 - proto by lépe vyhověla ant. bez té úpravy.

http://www.crk.cz/FILES/VR-ANT/68.%20O%20ant%C3%A9n%C3%A1ch%20pro%20p%C5%99%C3%ADjem%20DVB-T%20(5).pdf



star-proveden-3269.jpg
 Komentář:
Tech. parametry "starší" chlumecké antény "XC-COLOR KC91 91BL"
 Velikost:  210.34 kB
 Zobrazeno:  74 krát

star-proveden-3269.jpg



novj-3272.jpg
 Komentář:
Tech. parametry "nové" chlumecké antény "TA COLOR SUPER XL-91-BL L"
 Velikost:  272.37 kB
 Zobrazeno:  53 krát

novj-3272.jpg



bez-nzvu-6312.jpg
 Komentář:
Zkracování direktorů kvůli zvýšení zisku na vysokých kanálech - původní X-colorka
 Velikost:  13.73 kB
 Zobrazeno:  69 krát

bez-nzvu-6312.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2020, 20:58    Předmět: Citovat

Zato teď by bylo třeba velou anténu o 7 % zvětšit, když frekvence nad 700 MHz budou nezajímacé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2020, 21:47    Předmět: Citovat

Když jsem s antenařinou začínal, používal jsem colorky hodně. Dnes místo nich používám antény od Vatenu s označením TAP 20, TAP 16, TAP 12.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2020, 21:55    Předmět: Citovat

Jj - taky jsem je s oblibou používal. Když nic jiného, tak jsou mechanicky odolnější. Sice jim někdy "opršelo" poplastované síto (reflektor) a pak rezivělo Sad
U colorek se do těch plochých direktorů řádně opírá vítr a po uvolnění jejich zajištění "opadávají". Taky se u těch původních doporučovalo jejich zajištění přídavnými šroubky-vruty (k těm uh držákům) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne ne březen 01 2020, 21:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2020, 21:58    Předmět: Citovat

A kolikrát jsem se při montáži i pořezal Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2020, 22:35    Předmět: Citovat

kokun: Jé mohl byste prosím ten návod k té původní KC nafotit celý? Jestli tam není ta tabulka nebo graf. průběh, a co tam vůbec o ní píšou...

Protože není mi jasné když ta stará KC měla v rozsahu 470 - 790 MHz zisk 16 - 18 dB, a ta nová XL ve stejném rozsahu 10-15 dB - to je volaké čudné. Shocked

To se tedy ten vrchol zisku - a vlastně i celý průběh u nové XL - nějak celkově posunul dál doprava k vyšším kmitočtům, jako "až za doraz", za těch 790 MHz, kde to už asi neměřili (a díky tomu na předchozích kanálech zisk poklesl)? Nebo je někde chyba (papír snese všechno)?
Díky.

No, jestli je to tak, tak to zkusím spíš někde sehnat to původní provedení KC ale to bude asi problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po březen 02 2020, 8:35    Předmět: Citovat

Njn - jenže já to nefotil (neskenoval), já to vyhledal na webu - konkretně tady v tomto vlákně.

On je to vůbec portál, na kterém najdeš (ohledně příjmu R a TV, vč. antén) ledacos - forum Antény. Některá vlákna se tímto portálem táhnou (podobně jako tu, na EB) třeba i 10, či více let.
Za anténářského guru považuju (kromě ing. Milana Českého) třeba Jindru Macouna OK1VR, který se anténám a (dálkovému) příjmu jak R, tak především TV věnoval už v 80. letech - viz řada jeho článků v AR (především "modrých").

Samotného mě dálkový příjem TV (v té době) dost zajímal a zhotovil jsem třeba ant. HB9CV pro k. E2 (pro příjem ORF1 z Jauerlingu), ale taky třeba dlouhou ant. Backfire z knihy ing. Českého (pro příjem ORF1 i 2 z Kahlenbergu). Co různých ant. předzesilovačů jsem pro tento příjem zhotovil - součástky na ně se v té době sháněly (kromě nákupů z různých inzercí) třeba až z Budapešti. To by bylo zážitků.
Ovšem s příchodem satelitního příjmu, šlo tohleto všechno "do kytek" - kam se mohl rovnat zašuměný příjem z terestriálu příjmu z družice . . .

Ale ani s příchodem digitálu (DVB-T) dálkový příjem TV úplně neupadl - stále se najdou nadšenci, které zajímá přeshraniční příjem i v dnešní době. "Vylepšené" plzeňské síto (třeba i jeho čtyřče), dlouhé X-colorky, či Yaginy (sfázované dvojčata, či čtyřčata) se snad používají ještě i dnes.

Nwm jestli tě rovněž dálkový příjem zajímá, ale zřejmě ano, když se zajímáš o antény s vysokým ziskem:
foxrider napsal(a):
No, jestli je to tak, tak to zkusím spíš někde sehnat to původní provedení KC ale to bude asi problém.



tvd21-69v-a-6279.jpg
 Komentář:
K "velkému sítu" se prodával set direktorů - s jeho pomocí se dal zvýšit zisk ant. (hl. na vysokých kanálech) až o 2,5dB - což je tolik, co dá "dvojče" ze síťovek
 Velikost:  30.13 kB
 Zobrazeno:  40 krát

tvd21-69v-a-6279.jpg



image-10798.jpg
 Komentář:
Vysoceziskové antény byly vzorem nejen pro naše výrobce
 Velikost:  67.34 kB
 Zobrazeno:  65 krát

image-10798.jpg



image-10282.jpg
 Komentář:
Grafy zisků různých antén - zřejmě z některého z čl. Jindry Macouna
 Velikost:  72.85 kB
 Zobrazeno:  61 krát

image-10282.jpg



soustava-ii-10399.jpg
 Komentář:
Dálkový příjem TV
 Velikost:  44.98 kB
 Zobrazeno:  72 krát

soustava-ii-10399.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po březen 02 2020, 9:02    Předmět: Citovat

propána Jana ! máš ten sběrač jímač blesků-hromů uzeměný ?!
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po březen 02 2020, 9:11    Předmět: Citovat

A kde jsi přišel na to, že je to moje - já to snad píšu?
Tady jsem to schrastil Shocked Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund