Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kdo je výrobce této antény?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19524
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 17 2020, 10:30    Předmět: Citovat

To sice má, ale při připojení koaxiálu na obě svorky antény bez symetrizačního členu bude za poklesu zisku a deformace diagramu šilhat i síto velké husté, takže to "odsměrování" nemusí přinést vždy kýžený výsledek, o zisku antény ani nemluvit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 8:23    Předmět: Citovat

méně známou sktečnosti je možnost instalace síto naležato (delší stranou obdelníku dolů) úhly příjmu vodorovně a svisle si vzájemně vymění hodnoty a směrová charakteristika se změní potlačí případné boční rušení - pokud visí na silonech mezi trámy na půdě velmi jednoduché jinak malá úprava mechaniky držáku
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19524
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 14:07    Předmět: Citovat

Aha, tak ono je jedno, žes otočil napříč polaritu antény, čímž jsi potlačil užitečný signál. Hlavně, že jsi zaměnil vodorovný a svislý vyzařovací diagram a možná jsi "odsměroval" i ty nežádoucí příjmy.....
Přečti si ještě jednou ten nesmysl, cos napsal, prosím.
Síti se 4 sfázovanými dipóly má sice, jsou-li dipóly nad sebou, vodorovný vyzařovací diagram široký nějakých 55°-60° s poklesem zisku celkem neškodným, zato zhruba o 60° vlevo i vpravo od maxima příjmu začínají dvě výrazná minima, z těchto směrů anténa poskytne méně signálu, než necejchovaná pletací jehlice.
Ve svislém směru je to ale podstatně komplikovanější - jeden nízký hlavní lalok příjmu a osm menších v úhlech měnících se s kmitočtem. Ne, že by se tato anténa položená na bok nedala použít na příjem signálu svisle polarizovaného, ale kvůli úzkému diagramu hlavního laloku a těm postranním příjmovým lalokům lze nějaké odsměrování zkusit na úzké pásno kmitočtů, nejlépe jen na jeden TV kanál. Na to je ale kanálová nebo skupinová anténa daleko vhodnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 18:37    Předmět: Citovat

Kokun: Jo, jo. Je to tak, už jsem podobné přidrátování koaxu přímo na svorky u síta viděl několikrát Nut - a okolo jedné takovéto sdrátovanice občas chodím. Je bez víčka, tak je to vidět Shocked

Ale - naštěstí - díky cizí neznalosti jsem přišel zadáčo k (ještě pořádné) anténě v dobrém stavu Number one, no, kdyby to zapojil dobře tak bych jí neměl...Já nic, já muzikant

To víčko bylo opravdu jen nasazené, chtělo to trochu větší sílu a šlo...
Takže jen musím někde sehnat nebo udělat ten třmínek do sym. členu, propípnu vodivost dipólů se svislými spojovacími vedeními, pak ještě ty dva velké třmeny na trubku a šup s tím na půdu.

Prosím nevíte jak je ten třmínek uchycený z druhé strany plošňáku?

Tam jsou jen matice s podložkami (potom by se ale symetrák musel při montáži/demontáži kabelu ale celý vymontovat z krabice ven), nebo je tam pásek se dvěma dírami se závitem? Jak to tam je ve skutečnosti?
Díky moc.

Hill: To je zajímavé, neměl byste k tomu prosím nějaký obrázek - pro lepší představu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 19:51    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
Kokun: Jo, jo. Je to tak, už jsem podobné přidrátování koaxu přímo na svorky u síta viděl několikrát Nut

... nebo je tam pásek se dvěma dírami se závitem?

... pak ještě ty dva velké třmeny na trubku a šup s tím na půdu.

Ano. V pásku jsou 2 vyzávitované dírky (M3).
A namontuje se nejdříve koax na symetrizák a ten (i s kabelem) pak teprve do antény. Předtím je ještě dobré postříkat to proti korodování Resistinem ML ve spreji (hlavně při montáži venku).

Koax namontovaný do antény bez symetrizáku jsem viděl taky mnohokrát.
Ale takto namontovaný koax, přestože tam symetrizák měl, jsem ještě neviděl. Evidentně neměl ani ponětí o správné montáži toho koaxiálu na symetrizák. Proto bych mu dal ten "diplom".

No - a pokud ji budeš dávat na půdu, tak bez těch třmenů se příp. i obejdeš (pokud je nemáš-chybí) - a nebudeš pomocí nich anténu připevňovat. Vrazíš tam kousek dřívka (kostku polystyrenu, apod.) tak, aby páskové držáky jöklu byly kolmo k sítu.
Anténu zavěsíš "do prostoru" jen pomocí provázků, anebo zatlučeš na krovy 2 hřebíky a na ně ji zavěsíš. Pro dodržení kolmosti (avent. malého náklonu - tak aby osa antény směřovala na horizont) ji zase vychýlíš pomocí provázku Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1125

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 19:55    Předmět: Citovat

Sorry za OT.


anten.jpg
 Komentář:
 Velikost:  150.29 kB
 Zobrazeno:  88 krát

anten.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 20:00    Předmět: Citovat

Njn - to je ale "dvojpásmové; víceúčelové" polské síto Shocked Laughing
_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1125

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 20:15    Předmět: Citovat

Tiež som myslel, že ten horný dipól je na III. pásmo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 20:20    Předmět: Citovat

model COLOR Sparrow-1995 GLX mám ho též akorát trochu jiný pomocný žebříček (odborně directory)
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 20:54    Předmět: Citovat

patrikvarga: to je nějaké moc řídké, no aspoň něco se na něj dá chytit Laughing

Takže tam z druhé strany plošňáku je pásek se závity jen volně, drží ho jen ty dva průchozí M3 šrouby?
Ty třmeny tam chci dát, už to mám vymyšlené, mám disk z auta, v něm bude příruba se čtyřmi dírami a s navařenou mufnou G1" a do ní se našroubuje 1" trubka asi 1,8-1,9m dlouhá, bude to sešroubovatelné dohromady aby se to dalo jednoduše protáhnout výlezem na půdu.

Jo - ještě jsem dostal od kolegy z práce za odvoz anténu Kovoplast Color Super (XL-91BL), tak můžu zkoušet oboje a pohodlně kroutit na tom disku dokola... Break dance
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 21:02    Předmět: Citovat

patrikvarga napsal(a):
Tiež som myslel, že ten horný dipól je na III. pásmo.

No - přímo takovou jsem ani neviděl - myslel jsem si, že je to úprava samo-domo.
Ale ještě za analogu (po rozdělení republiky) k nám šel signál STV1 ve VHF pásmu (10.?k. - vertikálně) a STV2 (23.k. horizont.) + CZ programy.
Tak jsem si zakoupil v Polsku (v Těšíně na tržnici) "tovární, dvojpásmovou" anténu - podobnou jako na foto níže (jen dipol byl kratší a nahoře a dole byly ještě ty direktorové řady). Měl jsem ji namontovanou na chalupě na balkoně - chodilo to docela dobře. Ještě bych ji tam asi někde i našel.



9020582.jpg
 Komentář:
"Dvojpásmová" anténa
 Velikost:  21.26 kB
 Zobrazeno:  55 krát

9020582.jpg



unnamed.jpg
 Komentář:
V Polsku se dal sehnat ten dipól i samostatně a namontovat na libovolné PL síto :-)
 Velikost:  27.99 kB
 Zobrazeno:  82 krát

unnamed.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne út únor 18 2020, 21:26, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 21:11    Předmět: Citovat

bejvala i "malá matrace" - čtvercová, 4 fousy - tykadla (ne osm) asi úspora místa na stožáru čili jinak menší zisk
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 21:18    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
Takže tam z druhé strany plošňáku je pásek se závity jen volně, drží ho jen ty dva průchozí M3 šrouby?

Jo - ještě jsem dostal od kolegy z práce za odvoz anténu Kovoplast Color Super (XL-91BL), tak můžu zkoušet oboje a pohodlně kroutit na tom disku dokola... Break dance

Jj - jen 2 šroubky M3xcca10.
Když máš už i tu XL-91BL, zkus se podívat do ní, jaký je v ní symetrák. Pokud je tam ještě origoš teslácký, tak uvidíš tam Wink

Možná tam bude ale třeba takový-podobný (viz foto) a tam jsou ve třmínku jen otvory Ø3,5 a šroubky se šroubují do závitů na té destičce - Nevím



vaten-symetrizacni-clen-uhf.jpg
 Komentář:
Symetrizák UHF - Vaten
 Velikost:  7.53 kB
 Zobrazeno:  89 krát

vaten-symetrizacni-clen-uhf.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 21:40    Předmět: Citovat

kokun: Tam není sym. člen - kolega ho nahradil zesilovačem TEROZ, ten tam je teď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19524
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út únor 18 2020, 22:16    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
To je zajímavé, neměl byste k tomu prosím nějaký obrázek - pro lepší představu?

Potíž je hlavně v tom, že jeden prodejce kopíruje od druhého jen diagram v rovině E, to znamená horizontální polarizaci signálu, 4 prvky pod sebou.
Rovinu H prodejci neřeší, jediné diagramy, které jsem našel na netu, se týkají síta Vaten jen se dvěma zářiči, jeho diagram v rovině H proto vůči signálům postupně (šikmo) přicházejícím na prvky není tak členitý, to ukazují obr.7a, 7b v tomto článku. Anténa se 4 "motýly" má hlavní příjmový lalok v rovině H užší (je stlačený do menšího úhlu), parazitní příjem shora a zdola má diagram členitější a deformuje se v závislosti na kmitočtu, což se potlačuje tím rozvidlením zářičů.
Těmito patrovými soustavamu se zabývalo i jedno modré Amáro (70. až 80. léta) tématicky věnované dálkovému příjmu, tam to je.

Za analogu jsme vyzkoušeli několik polských sít, i ta se zářiči pro III. pásmo, ale ta nebyla nic moc. Lepší výsledky dávaly antény Beta, jejichž zářiče jsou širší než síto, ale slušně na ně chodilo jak III., tak IV. pásmo. Antény Alfa (jen UHF) jsem měl docela rád, ať už jsem v nich nechával zesilovač, nebo ho nahradil symetrizákem, ale přídavné direktory jsem nechával nenasazené, stejně se na tak vysokých kanálech, na nichž by se jejich účinek aspoň o decibel projevil, u nás nevysílalo. A zase se vysílat nebude.
A, než začali v Přepychách dovážet tato polská síta, vyráběli jsme z košíků na kočárek a oholené šestnáctky až pětatřicítky instalační AYKY dual loop nebo dual quad antény, jejichž zisk si nezadal s plzeňským sítem, ale cena byla zlomkem. O nich jsme se tu už bavili jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund