Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tyristorová nabíječka - stavba
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1768
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: po únor 03 2020, 18:59    Předmět: Citovat

Na rajčine si nepozeral? Celkom OK!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil
Zablokován


Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4297
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: po únor 03 2020, 19:18    Předmět: Citovat

myslel so celej nabijačky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 03 2020, 19:28    Předmět: Citovat

Já ty fotky z rajčete vůbec neviděl.
A to Ti nebylo divný, že všecky ostatní součástky máš rovně, jen ty dva odpory vycházejí nějak nakřivo? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1533
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: po únor 03 2020, 19:58    Předmět: Citovat

Tohle krpa by se dalo lehce odhalit měřákem. Jen vědět jak obvod funguje a jaký napětí kde měřit. Popravdě jsem si toho nevšim, byť jsem na plošňák civěl. Ty zkřížený odpory jsem neřešil, protože někteří autoři kontrukcí v USS házeli součástky na dps jak slámu do chlíva.

Sám mám udělanou nabiječku podle ARA 10/81 a je to v podstatě ten samý princip řízení proudu. Přitom to není nikterak složitá konstrukce, narozdíl od operákovejch orlojů od Budínskýho.

Na jaký napětí jsou ty modrý keramiky na usměrňovacím bloku? Já jen aby časem nezahořely plamenem jasným.
To pojistkový pouzdro nebude doufám na výstupu nabíječky nebo někde v silovém obvodu? Že ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 03 2020, 20:11    Předmět: Citovat

Ne, vůbec mi to nedošlo. Slepota. Ty modré kondíky nevím, mají na sobě jenom 104. Co má shořet ať shoří.

Ale to bych ani nebyl já, abych něco neposral. Ono jaksi trafo má výstup 14V AC, ale jak to tak vidím budu potřebovat něco podobné velikosti 24V AC. Sadu žárovek klidně vyženu na 10A, jenže pak koukám na necelých 8V na výstupu. Pak se ani nedivím proč 12V baterku nabíjím 2A max a víc to nejde.

No nic, to už je celkem moucha. Hlavně když elektronika jede.

Na výstupu je 2x dioda 10A do série s pojistkou 16A, proti přepólování kdybych zapojil akumulátor opačně. Je to špatně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1533
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: po únor 03 2020, 20:50    Předmět: Citovat

Tyhle pouzdra moc proudu nevydrží. Já mám místo pojistky stejnosměrný jistič. Ale je to krapet dražší řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 03 2020, 21:32    Předmět: Citovat

Jojo, ve své nabíječce mám také na výstupu jistič AZS-15A. Nevyhřívají se tyhle jističe v nabíječkách, tím trvalým velkým proudem, Milane?

Ta ochrana proti přepólování je tady nutná. Je to jedinej "režim", který tahle nabíječka nesnese.
Stačí jedna festovní 20A dioda, co snese nárazový proud okolo 100-150A, zapojená před výstupní pojistku 7,5/10A.
Při přepólování se prostě nesmí dostat opačná polarita dovnitř v úrovni větší, než asi těch 0,7-0,8V.
Do toho svého provedení pro strejdu jsem tohle dal. Diodu jen na texgumoidovém držáku, připojenou silnými 4mm2 dráty, okama a přímo na vnitřní svorníky výstupních svorek, před výstupní autopojistku 10A v mínusu. Zkusil jsem pak aku připojit opačně.
Neodešlo v elektronice vůbec nic, ani ta ochranná 25A dioda SY180. Tuhle enderáckou diodu jsem použil proto, že měla i při proudu 1A poměrně nízké Uak, jen asi 0,53V. Tuzemské KY718 mají při stejném proudu všechny nad 0,68V.
Kvalitní a festovní držáky na autopojistky do 25A /se zácvaky do 2-3mm panelu/ jsem koupil tehdy myslím v GESu. Byl to nejdražší ze 3 druhů. Vypadal bytelně a naštěstí taky byl. Přívody k držáku pojistky jsem na jeho tlusté, fastonové pásky radši přiletoval. Do pásku jsem vyvrtal 2,5mm dírky, lanka zahnul a proletoval. Péra na packy pojistky to mělo 3x prostřižený.
I kdyby to mělo zachránit život jednomu tranzistoru Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1533
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: po únor 03 2020, 21:58    Předmět: Citovat

Jistič mám OEZ LPN-DC a ještě toho moc nenaběhal, abych mohl pozorovat nějaké problémy s ním.

V jednom nestabilizovaném zdroji mám na výstupu tohle pojistkový pouzdro. Původně tam bylo pouzdro na pojistku 6,3x32 a to dost hřálo. Zdroj sloužil k pohonu naftového čerpadla MAR-POL, které mělo odběr 15A. To čerpadlo dovedlo vycucnout 60L nafty za cca 3 minuty.


Naposledy upravil Milan_F dne po únor 03 2020, 22:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 03 2020, 22:08    Předmět: Citovat

Nakadah:
Ale kastlík máš moc pěkný, to se musí nechat. Ten větrák při takovém chladiči snad ani nebude třeba.
K dokonalosti už chybí jen rozebrat měřáček, zabílit znak mikro, u hodnot jednu nulu a zevnitř-zespodu nasvítit stupnici nějakým bílým LED čipem.
Je to velmi praktické, líp se to v přítmí garáže u menších měřáků čte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út únor 04 2020, 7:24    Předmět: Citovat

Pánové, já umím s plechem (laser, ohýbačky, ohraňovací lisy) a vy zase s elektronikou Smile Takže ta ochrana proti přepólování nebyl špatný nápad, ale nechám to už tak s touhle pojistkou 6x32. Na těch 10A se to nijak extra nehřálo. A jak často budu nabíjet na 10A, že? Ventilátor by tam ani být nemusel, jediné co peče je odpor R2. Takže na něj fouká vzduch a slušně se chladí. Vlastně to chladí i trafo.

Ještě dotaz jak je to vlastně s těmi transformátory - v návodu autor použil trafo se 19,7V~ při 4A (190VA). Bude vyhovovat 24V~ 250VA trafo, nebo to bude mít moc vysoké napětí? Dodneška sem nepochopil jestli to je napětí nominální naprázdno a nebo napětí při to maximálním výkonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1768
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: út únor 04 2020, 8:06    Předmět: Citovat

V tomto type nabíjačky moc napätie transformátora riešiť nemusíš.
Máš tam obmedzenie na maximálny prúd a nastavenie výsledného napätia pre batériu na ukončenie nabíjania - skrátka "automat".
Pri vyššom napätí transformátora bude akurát tyristor spínať na kratšiu dobu, to znamená že z usmernenej sínusovky viac "odstrihne", ale zase môžeš dosiahnuť pri dostatočnom "posílení" usmerňovača,tyristora a bočníka vyššie nabíjacie prúdy...
Príliš vysoké napájanie by mohlo akurát ohroziť použité tranzistory - museli by sa vybrať s vyšším záverným napätím.
Ešte jednu vec .... Nabíjačka sleduje napätie batérie v útrobách skrinky, preto je dôležité všetky silové časti a prepoje dostatočne dimenzovať. Týka sa to aj výstupných svoriek a prepojovacích káblov ku svorkám batérie. Lebo keď nastavíš výsledné napätie 14,8 - 15,6 V na nabíjačke naprázdno, tak na batérii bude to napätie o úbytky na kábloch / svorkách o niečo menšie a nabíjačka sa skôr vypne / obmedzí, ako batéria dosiahne plné napätie. Vykompenzovať sa to dá nastavením vyššieho svorkového napätia za súčasného merania napätia na batérii, len to zaberie viac času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út únor 04 2020, 9:13    Předmět: Citovat

Díky za rady, budu se tím řídit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 04 2020, 11:40    Předmět: Citovat

A proč teda autor používá trafo s napětím okolo 19,5V a ne "téměř jakékoliv 24V rozvaděčové s výkonem kolem 200VA"?
V textu je řeč o snaze dosáhnout maximální účinnosti a omezení odpadního tepla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1768
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: út únor 04 2020, 11:46    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
A proč teda autor používá trafo s napětím okolo 19,5V a ne "téměř jakékoliv 24V rozvaděčové s výkonem kolem 200VA"?
asi nemal prístup do rozvádzača Laughing
sinclair napsal(a):
V textu je řeč o snaze dosáhnout maximální účinnosti a omezení odpadního tepla.
to je to orechové Cool zato teraz vyrábajú už len impulzné ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út únor 04 2020, 13:33    Předmět: Citovat

19,7V při odběru 4A. Aby to nebylo 24V naprázdno...

Objednal sem si trafo 24V 250VA E4040 od Elektrokovu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Další
Strana 4 z 12

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund