Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 1009A Barcarola
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: pá leden 31 2020, 17:38    Předmět: Tesla 1009A Barcarola Citovat

Zdravim,
trapim sa tu s tymto staruckym elektronkovym radiom, snazim sa ho dat dokopy, aby hralo. Uz som opravil zakmitavanie, vymenil kondiky, premeral vacsinu suciastok, vycistil a prestriekal patice elektronok. Zapojil som pomocny 24V transformator, aby som znizil sietove napatie 245V na 220V. Tiez som vstupny diel s ECC85 preladil, aby prijimal aspon cast dnesneho VKV rozsahu. Preladenie som robil podla tohto navodu, a to tak, ze som C14 nahradil trimmerom a C9 odobral.
Radio na AM rozsahoch hra dobre.
Ale na VKV hra velmi potichu. V rozumnej hlasitosti ide iba jedna stanica, Radio FM, ktora tu ma velmi silny signal. Ostatne stanice ledva pocut, aj ked mam volume vytocene na maximum. Magicke oko vo vsetkych pripadoch ani nereaguje (pri Radio FM iba malo).
V minulosti mi niekedy hralo silno, tak ako by malo, aj magicke oko sa spravalo dobre. A inokedy hralo slabo, tak ako teraz hra stale. Nezavisi, ci ho zapnem studene, alebo zahriate.
Pozeral som cez SDR na medzifrekvenciu 10,7 MHz. SDR som pripajal na dva rozne body - v scheme, ktoru prikladam, som ich oznacil cervenymi kruzkami. V oboch pripadoch tam bol signal, ale bol velmi slaby. Ked mi predtym radio hralo silno, pozeral som sa na medzifrekvenciu tiez, a signal bol silny, takze mozem porovnavat.
Tipujem, ze chyba bude vo vstupnom dieli, alebo v okoli ECH81. Suciastky v okoli ECH81 som uz premeral, niektore vymenil (tym som opravil to zakmitavanie). Ale vstupny diel je tak sprosto navrhnuty, ze je v nom vsetko nahusto jedno cez druhe, a neda sa tam velmi dobre ani merat, ani letovat.
Ma niekto s takymto spravanim radia skusenosti? Viem, ze tento vstupny diel s ECC85 sa pouzival vo viacerych vyrobkoch, preto sa pytam, vopred dakujem za odpovede.

P.S: koho by zaujimalo viac, uz som v minulosti konzultoval problem tu. Len zda sa, ze tam mi nikto nevie poradit, preto som sa zaregistroval na tomto fore, hadam je tu viac odbornikov...



Schema.jpg
 Komentář:
 Velikost:  241.8 kB
 Zobrazeno:  294 krát

Schema.jpg



_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12407

PříspěvekZaslal: pá leden 31 2020, 19:53    Předmět: Citovat

Mek7 napsal(a):
...V minulosti mi niekedy hralo silno, tak ako by malo, aj magicke oko sa spravalo dobre. A inokedy hralo slabo, tak ako teraz hra stale...
Pokud se přitom nezměnily polohy stanic na stupnici, jde pravděpodobně o závadu v obvodu 1. triody E1.
Zkontroluj, že naladění trimru C8 vykazuje výrazné maximum při příjmu naladěné stanice.
Pokud ano, pak zkontroluj anodový proud 1. triody (měřením úbytku na R3) a kapacity C7 a C10.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: so únor 01 2020, 21:02    Předmět: Citovat

Vdaka za odpoved.
C8 je nastaveny na maxime. Co som pozeral cez SDR, aj tak C8 nerobi nic ine, len posuva stanice dolava a doprava, presne ako obycajne ladenie...
Ubytok na R3 je 20,5V, ak som dobre pocital, to dava anodovy prud 9 mA. Napatie za rezistorom bolo 217 V. Podla servisneho manualu ma byt anodovy prud 1. triody 6,7 mA a napatie 250 V.
Je to moc mimo specifikacie? Neviem posudit...
Kondiky C7 a C10 boli kapacitne OK, ale preventivne som ich aj tak vymenil za moderne na 2 kV.
Problem to nevyriesilo.
Potom som este skusal vymenit ECC85 za dalsie 3 kusy, co doma mam, bohuzial ani jedna z nich nie je nova. Jednu som kupoval na inzerat ako premeranu a ma pri sebe stitok, I. 42 mA, II. 60 mA. Je to dobre, ci zle? Opat neviem posudit...
Kazdopadne s jednou z nich to hralo este slabsie, ostatne boli tak na rovnako.
Skusal som to preto, lebo mi v SS bolo poradene, ze slaby signal zo vstupnej jednotky byva sposobeny prave ECC85, ktora casto ma I. triodu opotrebovanu.
Dalej som este googlil mozne nahrady za ECC85 a dozvedel som sa, ze ruska elektronka 6N1P je nahradou. Pinout a zhavenie sedi, tak som to skusil s tromi elektronkami 6N1P. Hralo to, ale este tichsie, takze tudy cesta nevede.
Inac dnes som to radio zapol 2x (v oboch pripadoch zo studeneho stavu). Prvy krat hralo slabo, a druhy krat hralo silno, a to som nic nemenil. Ale po 5 minutach sa hlasitost znizila zase na slabu a tak uz ostala. Cela zmena trvala asi 5 sekund, bola plynula.
Nejake dalsie napady?

_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12407

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 0:28    Předmět: Citovat

Mek7 napsal(a):
...Co som pozeral cez SDR, aj tak C8 nerobi nic ine, len posuva stanice dolava a doprava, presne ako obycajne ladenie...
Sice nevím, co je to "obyčejné ladění", ale C8 neposouvá ladění "doleva a doprava", od toho je tam trimr C14. Pokud v tvém případě ladění skutečně "posouvá", pak se jedná o závadu, nejspíše parazitní oscilace.
Jinak mi není jasné, co přesně dokážeš pomocí SDR "měřit", ale směrodatné je napětí na výstupu poměrového detektoru, měřené voltmetrem na C51.
Pokud není závada v obvodu 1. triody, je možná ještě v obvodu 1. mf (L8/L9), tedy zkontrolovat C19 a stíněný kabel z jednotky.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 11:12    Předmět: Citovat

"Obycajne ladenie" myslim ladenie gombikom na to urcenym.
C8 skutocne posuva stanicu dolava a doprava, tak ako aj C14. Ako meriam cez SDR? Jednoducho pripojim SDR cez 2n2 kondik na vstup EBF89, tam, kde som to vyznacil cervenym kruzkom v scheme hore. Pripajam screenshot, ako to vyzera, ked radio hra slabo. A ked hra silno, ten kopcek (stanica) ma byt velmi vysoka, skoro az po uroven 0.
Pocas toho, ako radio hralo slabo, som meral jednosmerne napatie v bode MB1 - na tom kondiku C51, ako si pisal. Pri naladenej stanici tam bolo 0,74 V, pri nenaladenej 0,57 V.
Dalej som este vyletoval a skontroloval C19. Bol v poriadku, tak som ho vratil naspat.
Co si este myslis o tom anodovom prude a napati, co som pisal v minulom prispevku, je to OK? A ta elektronka, zmerana niekym inym s popisanymi prudmi triod, vyzera byt v poriadku, nevycerpana?



sdr.jpg
 Komentář:
 Velikost:  291.7 kB
 Zobrazeno:  114 krát

sdr.jpg



_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12407

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 12:11    Předmět: Citovat

Tak tu tvoji metodu měření signálu pomocí SDR považuji za zdařilou. Jen ta vazební impedance by měla být co nejvyšší, aby nerozlaďovala a netlumila měřený obvod.
To, že při ladění C8 se posouvá kmitočet stanice, svědčí o nežádoucím kmitání 1. triody. Mohou to mít na svědomí nežádoucí kapacity spojů, polohy součástek atd., ale i pracovní body obou triod, které se při nažhavování mění a někdy nasadí parazitní oscilace později, což se projeví změnou citlivosti.
1. trioda musí pracovat pouze jako zesilovač a při ladění C8 se musí měnit amplituda signálu, ne jeho kmitočet.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 13:15    Předmět: Citovat

OK, to dava zmysel. Ale co s tym? Mam zhanat druhu vstupnu jednotku, alebo sa to da opravit?
Mam VF generator, osciloskop, multimeter a to SDRko. V servisnom manuali je podrobne popisane zladovanie vsetkych obvodov, aj vstupnej jednotky. Zatial som so ziadnymi ladiacimi prvkami okrem C8 nehybal, mam skusit to zladovanie vstupnej jednotky podla navodu?

_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 13:42    Předmět: Citovat

Nemůže být ten vstup tak zahlcený něčím silným z okolí, že ta 1. trioda kmitá? Zásada při výměně součástek v takovém obvodu je, že se musí součástka mimo toleranci asi 15% měnit za stejný typ a druh.
Tolerance asi těch 15% obvykle tuzemská zapojení běžně ustojí a není třeba nic měnit. Pokud to vysloveně nemá jiný negativní dopad, jako je třeba nežádoucí svod u svitků, se kterým se původně v zapojení nepočítalo.
Tzn. keramický trubičkový kondenzátor je potřeba měnit zase za trubičkový kondenzátor /třeba jiného typu/, odpor stejné fyzické velikosti i provedení, slída za slídu apod.
Zaujala mě Tvoje zmínka o tom, že jsi na nějaký místa dával nový kondenzátory na 2kV. To je určitě úplně jiné provedení, s jinými vlastnostmi, než ten původní, že? Neměnil jsi takhle úplně všecko, že ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 14:16    Předmět: Citovat

Vsetko nie, len tie dva 1n5 kondiky, spominane vyssie. Ale blblo to rovnako predtym, ako aj potom, bez rozdielu. Inac som menil len to, ze som odstranil C9 a C14 nahradil trimrom (to kvoli preladeniu na CCIR pasmo). Nic dalsie som vo vstupnej jednotke nemenil.
_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 14:24    Předmět: Citovat

To je dobře. Kdybys potřeboval origo materiál, pošli si bráchu s fotkama.
Od některých starých součástek už nejsou ani katalogy, tak to nejde dobře označit typovým číslem.
Možná, že se tu najde i celý původní FM blok, pokud je to stejné s přijímači pětkové řady. Z hlavy to teď nevím.
Mám pro jistotu odložených několik celých šasi ze čtyřek a pětek "na součástky" Very Happy Nejčastěji teda z těch, co měly nezachránitelně poškozenou skříň a zároveň byl k dispozici "pěknější" kus.
Fakt je, že jsem se nikdy nepokoušel FM jednotky přelaďovat, mám na to odpovídající konvertor s rozbočovačem na výstupu, takový "výkonovější".
Hodně lidí mi přelaďování např. Filharmonie či Hymnusu rozmlouvalo, byli zároveň ve vf technice mnohem zkušenější, než já, takže jsem radši poslechl. Rozsah přeladění 7MHz vs. 16MHz není totéž.


Naposledy upravil sinclair dne ne únor 02 2020, 14:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 14:30    Předmět: Citovat

Nwm , zda jsi slaďoval FM MF . Bez signálu musíš slyšet z repra šum . Až to tak bude , začni se vrtat ve vstupu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 14:31    Předmět: Citovat

Nie, s MF som vobec nehybal.
Sum mimo naladenej stanice pocut, ale velmi slabo (to ked stanice hraju dobre, hlasno). Ale to je podla mna v poriadku, lebo tento prijimac ma umlcovanie sumu.

_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 14:35    Předmět: Citovat

Teď mě napadlo - kontroloval jsi diody v EABC80?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 14:37    Předmět: Citovat

Nie, nekontroloval. Kedze radio hra na AM rozsahoch dobre, a ticho hra iba na VKV, plus kedze je to zrejme aj z medzifrekvencie 10,7 MHz ktoru som kontroloval na SDR, podozrievam vstupnu jednotku, ze dava slaby signal.
_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12407

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 14:57    Předmět: Citovat

V tvém případě bych využil faktu, že oscilace nasazují až po nažhavení a zařazením rezistoru 3,9÷4,7Ω do přívodu žhavení jednotky (L27) snížil žhavicí příkon ECC85. Možná pak oscilace nenasadí a bude možné nějak pokročit v diagnostice (minimálně se otevře možnost doladění vstupních obvodů).
Možnou příčinou je i nesprávné provedení úpravy pro normu CCIR. Za pokus by stálo i navrácení oscilátorového obvodu do původního stavu (vrácením původního C14) a pokusit se o zrcadlový příjem. V tomto "režimu" bývá vstupní jednotka méně náchylná k oscilacím.
Wink
p.s. Pojem "původní stav" je asi třeba brát s rezervou, protože jsem zjistil, že (snad) jsi jednotku do tohoto rádia dával jinou, než původní. S tím ses nám nepochlubil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund