Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vlhkost vzduchu a materiálů (silikagel..)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 20:20    Předmět: Citovat

Ano , Artabane , tak to jest .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so únor 08 2020, 13:22    Předmět: Citovat

Tak jsem si tady s tím pár dní hrál a vyzkoumal následující:
Silikagel normálně absorbuje a naopak vypouští vlhkost podle okolní vlhkosti.
Víceméně přesně drží vlhkost bez ohledu na teplotu - tzn když jsem ho měl venku v cca 80% vlhkosti při cca 3°C, dal do sáčku a pak donesl dovnitř do tepla, tak držel zhruba těch 80% i po ohřátí na 23°C. A naopak vcelku vysušený silikagel uvnitř místnosti zavřený do sáčku držel plus mínus stejnou vlhkost i po přenesení ven do zimy.

Silikagel se dá vysušit i na topení (nebo prostě kdekoliv, kde je malá vlhkost vzduchu), ale dosáhne se třeba tak 30% vlhkosti (topení zase není tak extra teplý, aby udělalo třeba jen pár % vlhkost).Navíc to trvá. Když se pořádně prohřeje v troubě, tak se samozřejmě vysuší víc a rychleji. Ale není to nutný pro nenáročný použití. Žena má problém s mlžením skel v autě tak mě napadlo tam dát pytel silikagelu co se občas prohodí se silikagelem co bude třeba doma na topení.

Jinak na laboratorní použití se dá absorbovat voda třeba hydroxidem sodným (krtek an odpady). Ale samozřejmě tam je problém že z toho pak vzniká břečka a ještě k tou leptavá břečka - nezůstane to hezky v kuličkách. Ale samozřejmě kapacita absorpce na 1kg materiálu bude řádově lepší. Kdybych to měl přenést do elektro roviny, tak je to jako srovnávat kapacitu nabíjecích ni-mh baterek a nějaké lithiové Li-SoCl2 nenabíjecí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1637
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: so únor 08 2020, 15:53    Předmět: Citovat

Stejně mi to není úplně jasný. Silikagel vysouší i vzduch, který nemá 100% rel. nasycení, vodní pára je tam tedy plyn jako každý jiný a nějak moc nevidím důvod, proč by se měla vsakovat. Jestli to teda není přece jen nějaká chemická vazba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6063
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so únor 08 2020, 17:47    Předmět: Citovat

czatlantis napsal(a):
Silikagel normálně absorbuje a naopak vypouští vlhkost podle okolní vlhkosti.
Víceméně přesně drží vlhkost bez ohledu na teplotu ...
Ono je to trochu složitější. Taky si s tím trochu hraju, měřím adsorpci při teplotách 10 ºC, 23 ºC, 50 ºC a 130 ºC, ale protože ustálení rovnováhy trvá mnoho desítek hodin (kromě té teploty 130 ºC), tak ještě nemám prezentovatelné výsledky.
Olchor napsal(a):
Silikagel vysouší i vzduch, který nemá 100% rel. nasycení, vodní pára je tam tedy plyn jako každý jiný a nějak moc nevidím důvod, proč by se měla vsakovat. Jestli to teda není přece jen nějaká chemická vazba.
Ona se taky nevsakuje. Ten silikagel je mikroporézní a zkondenzovaná voda pokrývá jeho povrch.
Na (angl.) Wiki se uvádí, že 1 g silikagelu má povrch cca 800 m². Moje dva vzorky, které zkoumám, jsou schopny adsorbovat vodní páru v množství asi 33 % hmotnosti silikagelu - a z toho vychází, že se tam vytvoří vrstva o tloušťce 4 Å. V kapalné vodě je střední vzdálenost mezi molekulami vody 3 Å. Vypadá to tedy na cca monomolekulární vrstvu. (Těch 800 m² nebude moc přesné číslo, a protože jsem si zřejmě náhodně vybral docela kvalitní silikagel, jehož adsorpční schopnost převyšuje to co uvádí česká Wiki, tak tam možná mám plochu větší a tloušťka vrstvy se přiblíží těm 3 Å.)
Chemickou vazbou bych to nenazýval, pokud vím, nedochází tam k ní. Jedná se o prostou přitažlivost molekulí.
Za povšimnutí stojí také to, že rovnováha ustavená zdola a shora je stejná, nenaměřil jsem žádnou hysterezi. Také je zajímavé, že vlhnutí je asi 2,5x rychlejší než vysychání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1637
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 9:15    Předmět: Citovat

Píšeš - vodní pára zkondenzuje na povrchu silikagelu. Jo, asi to tak funguje. Ale co tu páru donutí zkondenzovat i vysoko nad rosným bodem? Nasál by silikagel i třeba páry lihu a podobně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6063
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 10:47    Předmět: Citovat

Možná jsem použil termín “kondenzace” trochu nešťastně.
Když má plyn nějakou teplotu, tak to říká jenom to, že střední kinetická energie jeho molekul je nějaká (konkrétně ½kT na každý stupeň volnosti). Je tam ale nějaké statistické rozložení, některé jsou pomalejší, některé rychlejší. Když nějaká pomalejší narazí na povrch tělesa, přitažlivé síly ji podrží, a když zase třeba od kmitů atomů v mřížce toho tělesa získá větší energii, tak zase odletí. Nějakou chvíli se tam ale zdrží.
Když je relativní vlhkost vzduchu malá, tak je “přilepených” molekul vody málo, a když se blíží 100%, tak je povrch prakticky celý pokrytý “přilepenými” molekulami vody. Když vlhkost vzduchu dosáhne 100%, dopadá jich na povrch tělesa tolik, že už se nestačí zase “odlepovat” (množství odpařujících se molekul je dáno velikostí povrchu) a zkondenzované vlhkosti pak stále přibývá. Pak teprve obvykle hovoříme o tom, že tam voda kondenzuje - tvoří se makroskopická vrstva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 13:12    Předmět: Citovat

Prostě vem vekou fusekli , nacpi ji kočkolitem a polož na přední panel . No a až se začne čelní sklo znovu rosit , dej nový .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: út únor 11 2020, 17:29    Předmět: Citovat

Já silikagel používám pro odvlhčení jednoho rohu místnosti, který není zateplený a celý roh plesnivěl. Mám tam 4 pytlíky po půl kilu. Je to průmyslový silikagel, který se dává do balení strojů při přepravě přes moře. Od té doby co jsem ho tam dal (cca 3 roky) žádná plíseň není... Přes zimu ho cca 2x vysuším v horkovzdušné troubě na cca 80°C a paráda...

Co se týká auta, tak tam by snad stačil jeden pytlík, nicméně tam by měla vlhkost pohlcovat klima...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út únor 11 2020, 17:39    Předmět: Citovat

At uz je to, ze zmizla plisen dane cimkoliv, rozhodne to neni 0,5kg pytlikem silikagelu ktery 2x rocne vysusis. Kdyz ho nechas v normalni mistnosti, za 14 dni ho mas plne nasyceny aniz by to s vlhkosti v mistnosti jakkoliv pohnulo.
O nesmyslech s ponozkami na palubni desce to plati jakbysmet, tohle pisou jen v prihlouplych zenskych casopisech.
Te vlhkosti je proste o nekolik radu vic nez je silikagel schopen pojmout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6063
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út únor 11 2020, 17:49    Předmět: Citovat

Dvě kila silikagelu v místnosti se 75% vlhkostí nachlastají max. 4 deci vody. Kdybys napsal, že ho sušíš každých 14 dní, tak bych nějakému vlivu věřil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út únor 11 2020, 18:30    Předmět: Citovat

Jen z vnitrnich jednotek splitove klimatizace mi vali litry vody denne, aniz by to melo na vlhkost vzduchu v lete nejaky valny vliv Smile
Vysouseni malym pytlikem silikagelu jsou babske povidacky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: st únor 12 2020, 10:47    Předmět: Citovat

Já myslím že ten silikagel pomáhá i jiným způsobem než jednorázovým odebráním vody z místnosti. Podle mě reguluje tu vlhkost v tom rohu místnosti při "špičkách" vlhkosti a pak zase pomalu tu vlhkost ze sebe vypustí, když není zrovna tak vlhko. No a pro plíseň jsou třeba důležitý ty vlhkostní špičky, kdy to zkondenzuje a objeví se tam opravdu kapalná voda. Ty špičky jsou třeba když se intenzivně vaří nebo když se někdo koupe s outevřenýma dveřma do koupelny. Nebo v noci, kdy se tam dýchá bez větrání (u toho mimochodem bacha na vysokou koncentraci CO2). Tohle myslím bude ten hlavní vliv. Ne že to odčerpá půl litru vody, což jak bylo řečeno je zanedbatelné (viz ta klimačka v létě, kdy tam teče opravdu "čůrkem" voda celej den pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st únor 12 2020, 11:38    Předmět: Citovat

Silikagel zadnou vlhkost pri pokojove teplote neuvolni a i s tim nasavanim ve spickach je to blbost. Ja skladuju filament v cca 1m vysokych plastovych kanalizacnich trubkach o prumeru 35cm. Kdyz ji necham otevrenou, vyleti vlhkost z 15% na pokojovou hodnotu a zustane tak a ani 2kg silikagelu ktery tam mam tomu nezabrani. Pokud ji zavru, vrati se vlhkost na tech 15% az za nekolik hodin. Je to pomaly proces, takze zadne spicky apod. nehrozi, takhle to opravdu nefunguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: st únor 12 2020, 12:50    Předmět: Citovat

No jo ale tak ty provozuješ ten silikagel v úplně jiný úrovni nasycení - kolem těch 15% to fakt žádnou vlhkost při pokojové teplotě neuvolní. Ale pokud ti jde o to mít "jen" 85% vlhkost namísto 95% (což už zabrání té kondenzaci), tak to bude fungovat jinak.
Navíc on se nesnaží vysušit nějaký uzavřený box, ale má asi naskládaný pytle někde na skříni v rohu místnosti (co jsem z toho pochopil) . Takže ten vlhký vzduch, aby se dostal k omítce, tak musí projít většinově skrz ten silikagel. A tohle si dokážu představit že pomůže právě třeba na ten styl vlhkosti že se někdo sprchuje a krátkodobě vylítne vlhkost.

A sikilagel z mých pokusů normálně vlhkost uvolní na úroveň okolí. Není to rychlý proces jako dát ho do trouby ale prostě když jsem ho zvážil v 80% vlhkosti a pak jsem ho nechal vevnitř, tak posutpně vodu ztrácel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st únor 12 2020, 12:57    Předmět: Citovat

On tam zadne pytle nema, psal ze dal do kouta pul kilovy sacek silikagelu ktery susi 2x rocne. Nejlepsi je si tam dat vlhkomer a uvidis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund