Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zprovoznění HP iPAQ H1900
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33906
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 9:57    Předmět: Citovat

Malo by to mat vnutri zaloznu bateriu (aby sa dala hlavna bateria vymenit bez straty dat). Nie je vadna?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 11:30    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Někde jsem četl, že se PDA probudil po delším "nabíjení", jindy po různých startovacích kombinacích (např. trvalý stisk obou resetů za současného odpojování/připojování akumulátoru...).

Zkusím ten postup s resetem a připojením nabíječky zároveň.

rnbw napsal(a):
Malo by to mat vnutri zaloznu bateriu (aby sa dala hlavna bateria vymenit bez straty dat). Nie je vadna?

Vnitřní baterii jsem našel. Naměřil jsem na ní jen minimální napětí (asi 0.8V). Myslel jsem, že nemá na spuštění větší vliv. Zkusím PDA "nabíjet" bez hlavní baterie (jen se pořád vybíjí) jestli se ta záložní nedokáže nabít. konektor záložní baterie je extrémně malý (a špatně dostupný) musel bych najít vodič dostatečně tenký,abych ho dostal do konektoru a přitom nic nepoškodil.

Podařilo se mi najít v ČR obchod, kde je dostupná originální baterie k výměně. Jenom bych se potřeboval nějak ujistit, že to bude fungovat (baterie stojí skoro jako zánovní PDA). Napadá mne zopakovat pokus s loboratorním zdrojem připojeným zárověň s baterií a nabíječkou. snad bych tak vyrovnal případný pokles proudu za baterie, pokud je na konci životnosti (původní majitel PDA údajně vícekrát vybil na nulu, tak že spadlo do hard resetu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 15:51    Předmět: Citovat

Zkusil jsem soft i hard reset za připojování a odpojování nabíječky. Myslím, že jsem přes průsvitné tlačítko ON/OFF viděl několik slabých bliknutí.
Po opětovném rozebrání jsem vyndal záložní baterii. Problém bylo najít něco s čím bych mohl měřit na miniaturním konektoru. Nakonec jsem změřil 0.33V. Po pokusu o nabití 3V po cca 4 min (kontakty jsem musel držet ručně) jsem naměřil 1.1V. Myslím, že ale funkčnost této baterie neovlivňuje funkčnost zařízení, kromě případů výměny/vybití baterie, kdy záloha drží data v paměti.
Experimentem jsem se snažil určit, jaké má být napětí na LED (k tomu abych určil jestli je daná část desky pod dostatečným proudem). LED stačí 2V a 3V se zdálo, že vydrží jen malou chvíli. Po zapojení desky k nabíječce jsem na LED naměřil dokonce 3,3V a přesto ani trochu nesvítily. To si umím vysvětlit jedině tak, že napětí kolísá tak rychle, že se LED nerozsvítí, ale digitální multimetr změří 3,3V.
Zatím opět zopakuji pokus s dlouhým nabíjením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 16:40    Předmět: Citovat

A víš, jaké má dotyčná LED Uf? A co proud, testoval jsi, jaký je schopen akumulátor dodat bez významného poklesu napětí? To jsou základní věci.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 18:01    Předmět: Citovat

LED
Hodnoty které jsem se pokoušel před tím naměřit (ani jsem je nepostoval mi nedávaly smysl. jak se ukázalo, špatně jsem nastavil multimetr. (kupoval jsem z Číny a manuál v čínštině jsem s G translatorem překládal dost těžko).
LED - Čěrvenožlutá: Uf=1,7V
LED - zelená: Uf= 1,8V
Po zapojení samotné desky bez baterie (abych zasunul baterii potřeboval bych zbytek PDA a ten znemožní přístup k LED) do nabíječky naměřil jsem na LED 0.7V po zmáčknutí ON/OFF na 10s napětí vyskočilo na 3.3V, nic se ale nerozsvítilo, potom kleslo napětí na 1.0V.Po opětovném podržení ON/OFF zase skok na 3.3V a pád na 0.9V (bez světla). Na tlačítko reset nebyla žádná reakce. Tím že píši bez světla myslím, že LED sama o sobě nesvítila. K mírnému bliknutí došlo, až po dotyku multimetru.

Baterie
Baterii jsem ještě jednou zatížil 10ohm rezistorem mi spadlo napětí z 4,1V na 3,5V, což mi dává vnitřní odpor Ri=1.7ohm. To bych podle tabulek z internetu chápal tak, že se nemusím obtěžovat dalším nabíjením mrtvé baterie. Pochopil jsem správně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 18:28    Předmět: Citovat

comantelix napsal(a):
...po zmáčknutí ON/OFF na 10s napětí vyskočilo na 3.3V, nic se ale nerozsvítilo...
No tak to je jednoduché:
Buď je ta LED bílá (Uf>3.3V) nebo je vadná a nebo blbě měříš. Vzhledem k tomu, jak se vyjadřuješ v těchto otázkách, tipuji to třetí.
Pokud jde o akumulátor - ANO, stávající stav považuji (a zřejmě i PDA) za nevyhovující. Je ovšem možné pokračovat v nabíjení, popř. provést vybíjecí cykly (při dodržení Umax a Umin), možná se ještě trochu "zmátoří".
V každém případě, dokud nemáš k dispozici schopný akumulátor, jsou ostatní zásahy spíše na škodu.
Wink
edit: Jest-li ti to pomůže, tak si stáhni servisní manuál odtud.
A můžeš vyzkoušet i ten "hmat" (PWR+App1+App4)+RESET, pro spouštění bootloaderu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 19:59    Předmět: Citovat

V první řadě díky tenhle manuál jsem skutečně nenašel. Bohužel ani na hmat PDA nereaguje (Už jsem zkusil před tím, hmat jsem našel v nějakém vlákně).

masar napsal(a):
blbě měříš

Přiznávám chybu. Multimetr má automatickou škálu, takže na něm někdy změřené hodnoty dost oscilují. po silném přitlačení na hroty jsem změřil v podstatě stálé 2V, ale v nepropustném směru LED. Příčina mi není jasná ani přečtení servisního manuálu, respektive nevím, jestli je to konstrukce nebo porucha.

Díky i za tip s baterií, na cykly jsem dočista zapomněl. Baterii zkusím vybít, zatím se nejlépe vybíjela v zařízení se zapojenou nabíječkou (zároveň poslouží jako pokus s dlouhodobým nabíjením). Potom ji znovu nabiji lab. zdrojem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: so únor 01 2020, 20:56    Předmět: Citovat

Zkusil jsem celkem třikrát zopakovat cyklus nabití/vybití baterie. Baterie při zatížení stále trpí velkým poklesem napětí (v postatě beze změn), proto není překvapivé, že PDA stále nereaguje na nic (ON/OFF, soft reset, hard reset, bootloader mode).
Zkusil jsem připojit k PDA (zároveň) nabíječku, baterii, zdroj na kontaktech baterie (nastavený na 4.2V), očekával bych, že zdroj tedy vyrovná propad napětí baterie (resp. baterie bude sloužit, jen k tomu, aby její vnitřní čip dal odpověď PDA o přítomnosti baterie). Zajímavé, je že po připojení připojení zdroj hlásí, pokles napětí (na svém výstupu) na 0.05V s proudem 0.35A a je jisté, že tento proud neodebírala baterie (byla téměř plná). Nicméně PDA opět nereagovalo na nic. Myslím, že z toho vyplývá, že problém nakonec nebyl jen v baterii.
Zapomněl jsem se zmínit, že nedaleko od pinů baterie se na desce nachází malý trimr (je přístupný skrz dírku, která byla pod warranty-void nálepkou), o kterém jsem nic nenašel v manuálu ani service manuálu. Bohužel tedy nevím, jestli má něco společného s napájením zařízení. Zkusil jsem tedy nápad prověřit experimentem a mírně jsem trimr otočil, což nemělo ani měřitelný efekt na okolních komponentách ani na funkčnosti zařízení (, takže jsem ho navrátil do původní polohy).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 525
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 10:32    Předmět: Citovat

Jestli máš připojený zdroj paralelně k baterii a po připojení k zařízení klesne napětí na zdroji/baterii na 0.05V, tak máš zřejmě zařízení ve zkratu, nebo-li je to rozbitý.
PS: ten zdroj měl aktivní nadproudovou ochranu? Protože při zkratu by tam měl téct max. proud zdroje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 10:34    Předmět: Citovat

To bude nedorozumění, vzniklé použitím špatné předložky "na". Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 11:33    Předmět: Citovat

JoDiK napsal(a):
Jestli máš připojený zdroj paralelně k baterii a po připojení k zařízení klesne napětí na zdroji/baterii na 0.05V, tak máš zřejmě zařízení ve zkratu, nebo-li je to rozbitý.
PS: ten zdroj měl aktivní nadproudovou ochranu? Protože při zkratu by tam měl téct max. proud zdroje...


Ano, zdroj byl připojený paralelně k baterii (na pinech pro baterii) a max. proud byl nastavený stejně jako při nabíjení baterie. (Nechápu, jak bych tam tímhle mohl vyrobit zkrat.)
Takže to chování PDA lze chápat tak, že je asi definitivně rozbité (zkrat). V tom případě děkuji všem za rady a tipy, alespoň to bylo pro mě poučné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 12:23    Předmět: Citovat

Takže to nebylo nedorozumění? Skutečně ti napětí na baterii i s paralelně připojeným laboratorním zdrojem (na kolik je nastavené proudové omezení?) při připojení k PDA spadne na velikost0,05V?
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 12:32    Předmět: Citovat

Ano a znovu ano, proudové omezení je nastavené na hodnotu 0.39A (tj. přibližně hodnotu, kterou zdroj hlásí po připojení k PDA výše zmíněným způsobem).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33906
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 12:38    Předmět: Citovat

Nastav to na 1 A a skus znovu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: ne únor 02 2020, 13:58    Předmět: Citovat

comantelix napsal(a):
Baterii jsem ještě jednou zatížil 10ohm rezistorem mi spadlo napětí z 4,1V na 3,5V,...
To znamená, že při 3,5V je baterie schopna dodat proud 0,35A. Pokud jsi lab. zdrojem dodal dalších 0,35 A (0,7A celkem) a napětí přitom spadlo na 0,05V, tak to je prostě zkrat. Tento zkrat je umístěn zřejmě až za spínacím tranzistorem v PDA. Jeho místo by se dalo nalézt sledováním oteplení příslušných součástek, jejich odpojováním a pod., ale to chce jisté zkušenosti...
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund