Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zprovoznění HP iPAQ H1900
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: po leden 27 2020, 23:27    Předmět: Zprovoznění HP iPAQ H1900 Citovat

Zdravím,
do rukou se mi dostalo PDA HP iPAQ H1900 ve stavu "nechodí". Vzhledem, k tomu, že jsem zkusil vše, co mě napadlo i co doporučil internet obracím se sem s prosbou o radu.

Původní stav lze shrnout: PDA nelze zapnout, při zapojení do sítě se nenabíjí, ani s nabíječkou nelze zapnout

Podle dokumentace se zdá, že zařízení nelze spustit bez baterie (to je pochopitelné, protože veškeré instalované programy a data uživatele jsou jen v RAM). Zařízení údajně leželo mnoho let v šuplíku (uloženo bylo prý plně funkční) a jak v internetová fóra zmiňují "nabíjení řídí procesor" (nevím jestli jde řeč o CPU nebo nějaký čip napájení), proto je pro nabíjení třeba alespoň částečně nabitá akumulátoru (3,2V a více; i manuál uvádí, že náhradní baterie jsou dodávány alespoň částečně nabité).
Akumulátor (3,7V) ukazoval 0V, zkusil jsem tedy trik s krátkodobým připojením na zdroj 5V. Po tomto pokusu akumulátor ukázal napětí 2,7V.
Jak bývá na fórech doporučováno nechal jsem zařízení několik hodin v nabíječce (na kontaktech v PDA jsem naměřil 3,5V). po vyndání akumulátoru z PDA opět ukázalo 0V. Zopakoval jsem "nastartování", potom zase 2,7V. Vzhledem k tomu, že na fórech jsem se dočetl, že nabíjecí procesor potřebuje 3,5V, připojil jsem baterii na zdoj 5V a nechal nabíjet dokud akumulátor při měření neukázal 3,5V (potom ještě 3,6V) po zapojení do zařízení (připojeného do nabíječky) se nestalo zase nic.
Zkusil jsem tedy baterii trochu více nabít, doufal jsem, že PDA spustím i bez nabíječky. Po neúspěchu jsem zvážil možnost, že baterie po zapojení nedrží napětí vykazované při měření. zkusil jsem tedy mezi baterii a pin z PDA zasunou drátky s pomocí nichž jsem naměřil, že po zapojení do PDA je napětí na kontaktech 0V, což chápu tak, že je z baterie napájen obvod s nevelkým odporem (oproti multimetru). Zasunuté kabely jsem zkusil použít k udržení napětí (použil jsem laboratorní zdroj).
Nakonec jsem zkusil zařízení otevřít a podívat se po možných snáze odhalitelných příčinách problému. I po odstranění všech šroubů PDA držely pohromadě plastové výčnělky. Po otevření jsem našel jeden pásku drátů spojující desky uvnitř PDA rozpojený. Bohužel nevím, jestli jsem ho nerozpojil sám při šetrném otvírání PDA (abych neutrhl zmíněné výčnělky). Ani po zapojení kabelů na místo zařízení stále nereaguje na baterii ani nabíječku.
Předem děkuji za rady, co zkusit dále. Nechci zprovoznění hned vzdát.

Poznámka: HP iPAQ se vyznačují několika způsoby spuštění:
1. Tlačíko ON/OFF
2. "Soft reset" - tlačítko reset
3. "Hard reset" - kombinace tlačítek specifická zařízení
Všechny tyto způsoby jsem vyzkoušel při jednotlivých pokusech.

Přikládám odkazy
1. oficiální manuál
http://pdf.textfiles.com/manuals/PDA/HP%20iPAQ%201935%20Pocket%20PC.pdf
2. posty na fórech ohledně akumulátorů HP iPAQ
http://forum.brighthand.com/threads/dead-battery-hard-reset.198724/
https://www.phantom.sannata.org/viewtopic.php?f=16&t=20797
https://forum.onliner.by/viewtopic.php?t=399164
https://www.expansys.com.au/forums/hp-ipaq-h5550-pocket-pc-105734/22236/?page=1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 27 2020, 23:41    Předmět: Citovat

Najprv treba preverit, ci nie je ta bateria mrtva (vysoky vnutorny odpor).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 0:32    Předmět: Citovat

Vnitřní odpor baterie jsem prověřil. Vyšel mi odpor 1.87Ω. Nejsem si ale jistý, jestli to znamená mrtvou baterii, protože neměřím přímo baterii, ale měřím přes její elektroniku a také baterie asi není ani plně nabitá, vzhledem k tomu, jak pochybnou metodu nabíjení jsem použil odhaduji, že jsem měřil v podstatě "vybitou" baterii (na baterii je napsáno 3.7V, fóra zmiňují, že tyto baterie při plném nabití mají mít 4.2V, já nabíjel na 3.77V).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 520
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 6:59    Předmět: Citovat

comantelix napsal(a):
vzhledem k tomu, jak pochybnou metodu nabíjení jsem použil ...
...jsi tu baterii zřejmě dorazil, protože co Li-Ion nejvíc nesnáší je dobíjení velkým proudem po přílišném vybití.
Viz třeba zde..., nebo zde...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 8:43    Předmět: Citovat

Pisal si, ze si nieco skusal s lab. zdrojom. Preco na nom nenabijes tu bateriu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 11:36    Předmět: Citovat

Při prvním pokusu o zprovoznění baterie jsem na baterii, která při měření ukazovala 0V aplikoval 5V s proudem 0,04A po dobu cca 45s, toto stačilo na to aby naskočila vnitřní elektronika baterie. Potom při měření baterie ukazovala 2,7V. Zde nepředpokládám, že mohlo dojít k zničení článku mou vinou. Potom jsem baterii vložil do PDA s cílem ji nabít "tak jak to v HP zamýšleli". To že se nestalo nic a baterie se nenabíjela si vysvětluji právě tím, že nabíjení řídí procesor vyžadující 3,5V k provozu.
Na druhý pokus jsem se stejnými parametry jako výše nabil baterii na úroveň 3,57V. Myslím, že tady by stále měla být baterie funkční. Zopakoval jsem pokus o nabití. Opět zařízení nereagovalo.
Vzhledem k tomu, že plné nabití baterie by při nastavení zdroje jaké jsem zmínil vyžadovalo 17h a při nabíjení na baterii dohlížím (nabíjím na nehořlavé podložce a baterii mám jednou stranou přichycenou k pasivnímu chladiči, abych snad zpomalil případné přehřátí, baterie se během všech pokusů o nabití moc nezahřála - maximálně vlažná), rozhodl jsem se zvýšit proud ze zdroje na 0,24A. Takto jsem baterii nabíjel cca 30min. Baterie potom vykazovala napětí 3.8V. Očekával jsem to by mělo stačit na start zařízení i bez nabíječky nebo alespoň na úspěšný pokus o dobití baterie s pomocí PDA. PDA ani tehdy nereagoval.
Baterii jsem se zdráhal více nabíjet, abych článek více nepoškodil a nevím, jestli lze od toho něco čekat, když ani po větším nabití PDA nereagovalo.
NA záchraně baterie nijak zvlášť nelpím. Bohužel se ale zdá, že bez ní se PDA ani nespustí a koupit novou baterii do H1900 je téměř nemožné. Protože má baterie atypický tvar a vlastní elektroniku záměna generickou baterií asi nepřipadá v úvahu. Kromě oživení už by potom zbývala jen možnost rozebrat baterii a vyměnit Li-ion článek uvnitř.
To co mne zaráží více než baterie je to, že PDA nenaskočilo ani lab. zdrojem připojeným na kontakty baterie.
Ještě jsem se zapomněl zmínit, že baterii se vybíjí, když je ponechána v zařízení, proto nepředpokládám, že na vině je špatný kontakt uvnitř zařízení.
Co se baterie a PDA týče, baterie má 4 kontakty (zleva):
1. označen minus
2. neoznačen
3. neoznačen
4. označen plus
Při zapojené nabíječce je na pinech napětí
1.-2. 3.5V
1.-3. 3.5V
1.-4. 0V
Proto předpokládám, že jistá část nabíjecího obvodu je v chodu, ale vlastní nabíjení skutečně řídí procesor, který nejdříve potřebuje energii z baterie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 13:53    Předmět: Citovat

Na zdroji nastav 4,2 V a proudové omezení nastav třeba na 0,5 C.
Akumulátor nech nabít doplna (až do něj nepoteče žádný proud).
Nijak mu neublížíš, nabíjení v zařízení bývá kolikrát větším proudem.
Až budeš mít na svorkách 1 a 4 těch 4,2 V, tak teprve zkoušej, jestli telefon půjde zapnout.

Každý trochu slušný telefon si umí poradit s podvybitým akumulátorem (samozřejmě jen pokud je to jeho jediný problém). Ale nabíjení může trvat dost dlouho, protože se začíná hodně malým proudem.

A základem nějakých pokusů o oživování telefonu je nabíječka s ampérmetrem.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 520
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 17:00    Předmět: Citovat

comantelix napsal(a):
Při prvním pokusu o zprovoznění baterie jsem na baterii, která při měření ukazovala 0V aplikoval 5V s proudem 0,04A po dobu cca 45s, toto stačilo na to aby naskočila vnitřní elektronika baterie.

Předtím jsi psal něco jiného (o proudu ani slovo):
citace:
Akumulátor (3,7V) ukazoval 0V, zkusil jsem tedy trik s krátkodobým připojením na zdroj 5V.

citace:
Vzhledem k tomu, že na fórech jsem se dočetl, že nabíjecí procesor potřebuje 3,5V, připojil jsem baterii na zdoj 5V a nechal nabíjet

Zřejmě jsi tedy použil laboratorní zdroj s omezením proudu, tedy údaj o napětí je nadbytečný (a nesprávný, protože 5V tam při aktivní nadproudové ochraně určitě nebylo).
Každopádně na pokus o zapnutí snad můžeš připojit jakoukoliv jinou funkční nabitou baterii ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 17:16    Předmět: Citovat

Promiňte za nedorozumění. Když jsem psal, že jsem připojil baterii ke zdroji, vždy jsem měl na mysli lab. zdroj a zapojení baterie do zařízení v nabíječce jsem vždy explicitně zmínil.
Možnost použít jinou baterii jsem neuvažoval, kvůli atypickému tvaru baterie a nutnosti kompatibilní baterie pro start PDA (uvedeno v manuálu).
Foto baterie:
https://www.obchody24.cz/items/avacom/baterie-pro-notebooky/83244/baterie-hp-ipaq-1900-1940-series-li-ion-3-7v-1000mah-900px.jpg
V tuto chvíli se snažím původní baterii nabít s pomocí lab. zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 18:29    Předmět: Citovat

Baterii jsem nabil na 4,18V a zkusil jsem PDA zapnout. Neměl jsem úspěch ani s nabíječkou ani bez ní. Začínám si myslet, že i v PDA je něco pokaženého.
Zatím nechám PDA s baterií v nabíječce. Na internetu jsem našel několik případů, kdy PDA naskočilo s nabitou baterií po několika hodinách v nabíječce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 21:38    Předmět: Citovat

PDA jsem nechal 2h v nabíječce s baterií. Baterii vybilo na 4V a nic.

Na internetu jsem našel několik zajímavých vláken na téma problémů HP iPAQ h1900:
1. diagnostika problémů a reset do bootloader módu
https://www.fixya.com/support/t1141388-hp_ipaq_1945_wont_stay_wont_charge
2. podobný problém - údajně způsobený výlučně baterií
https://forums.tomsguide.com/threads/hp-ipaq-1945-wont-charge.289986/
3. další způsoby resetů
https://www.samuraj-cz.com/clanek/ipaq-2200-hard-reset-a-bootloader/
4. rozborka PDA
https://www.ifixit.com/Guide/HP+iPAQ+h4155+Motherboard+Replacement/4944

Po vyzkoušení všech rad a tipů na výše zmíněných odkazech jsem dospěl k závěru, že PDA má asi závažný hardwarový problém s základní deskou. Nevíte, co s něčím takovým tím dělat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 22:46    Předmět: Citovat

comantelix napsal(a):
Nevíte, co s něčím takovým tím dělat?

Vyhodit?
Mám tady HP 2200 s nafouklou baterkou; zkoušel jsem totéž, tedy připojit lab zdroj na + a - s výsledkem že to jako začalo bootovat, ale nevím jestli to zdroj utáhl (max 1A) a šlus. Jde o popelnicový nález, nechce se mi do nové baterky investovat.
Tak jsem zvědav jak pochodíš Razz

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: út leden 28 2020, 23:17    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
Vyhodit?

Bohužel už to tak vypadá.
Přeci jen tomu dám několik pokusů než to vzdám...

Po rozebrání jsem dostal nápad zkusit spustit samotnou základní desku. byl jsem zvědav, jestli se dostanu alespoň k rozsvícení indikace nabíjení. Vyndanou desku jsem připojil k nabíječce a provedl jsem měření na komponentách přiměřené jednoduchosti a velikosti.
Chtěl jsem případně vyloučit možnost poškození napájecího obvodu.
Na spínači reset je napětí 3,5V což odpovídá dokumentované hodnotě pro procesor řídící nabíjení (tedy pravděpodobně i velkou část dalších komponent). Na spínači ON/OFF je 1.7V. Jako poslední jsem měřil indikační LED. Ta se skládá ze dvou diod (zelená a žlutá, žlutá má blikat při nabíjení). Po přiložení hrotů multimetru (dokonce jen jednoho hrotu) mne překvapilo, že se dioda nepatrně rozsvítila.
Znamená to, že je tedy napájení alespoň z části v provozu?
Také jsem se pokusil narolovat pružiny spojující desku s vodivou fólií ("společné -" ?)
Asi zkusím PDA sestavit spustit. Mimochodem se zdá, že vůbec nepozná rozdíl mezi baterií a lab zdrojem připojeným na kontakty baterie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 1:02    Předmět: Citovat

Po shlédnutí vide níže mne napadá, jestli příčinou nemůže být rozpadající se bezolovnatá pájka.
Oprava:
https://youtu.be/1B34R5Hr7ZQ?t=14843
Výsledek
https://youtu.be/1B34R5Hr7ZQ?t=17380

Článek zmiňuje diody využité jako "pojistky":
http://www.rusdoc.ru/articles/10473/
Myslíte,že je to možná příčina pokud je ale část desky pod proudem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 9:25    Předmět: Citovat

S ubývající nadějí přibývá fantazie. PDA při uložení do zásuvky fungoval. Vybitím baterie se nic jiného nezničilo. Z toho je třeba vycházet. K poškození mohlo dojít jen neodborným (neopatrným) zásahem. Ale nedá se vyloučit jiná závada způsobená "stárnutím" součástek uskladněného přístroje. Z různých zkušeností na webech lze usoudit, že trpělivost, trvající týden, není vůbec na škodu. Někde jsem četl, že se PDA probudil po delším "nabíjení", jindy po různých startovacích kombinacích (např. trvalý stisk obou resetů za současného odpojování/připojování akumulátoru...).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund