Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regenerace katody elektronky

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá listopad 17 2006, 8:53    Předmět: Regenerace katody elektronky Citovat

Zdravím vás. Zajímalo by mě, zda jste se někdo pokoušel o regeneraci elektronek. Zkoušel jsem to před několika lety, kdy jsem se pokoušel rozchodit gramorádio Tesla Dirigent, ve kterém byly velmi slabé elky 6L31 (koncová) a 6Z31 (usměrňovačka). Tehdy jsem neměl jiné a nevěděl kde je sehnat. Zkusil jsem tedy 6L31 regenerovat.
Použil jsem k tomu polský měřič elektronek P508. Nejdřív jsem 6L31 přežhavil napětím 10V (místo jmenovitých 6,3V) a nastavil vyšší záporné předpětí (cca -20V) na G1, aby elektronka zůstala zatím uzavřena. Ua a Ug2 jsem zvolil jmenovitých 250V. Pak jsem ubíral předpětí a měřil anodový proud. Nastavil jsem cca 30mA a zjistil, že proud začíná pomalu stoupat bez dalšího snižování předpětí. Ponechal jsem to cca 10 minut a sledoval přírůstek anodového proudu. Postupně jsem elku přetížil snížením předpětí až na 80mA, kdy již začala dost žhnout anoda. Jakmile jsem zjistil, že proud již dále nestoupá, zdroj jsem vypnul a elektronku po vychladnutí změřil. Emise se zlepšila v porovnání z původním stavem cca o 30%! Zřejmě se oloupala "otrávená" vrstva z katody. A ta 6L31 mi pak ještě pár let sloužila v tom Dirigentu, které jsem měl jako rádio na dílně.

Pokus o regeneraci 6Z31 se nezdařil. Opět jsem zkusil přežhavení na 10V. A vzhledem k tomu že jde o diodu, zvolil jsem jako anodové napětí vnější regulovatelný zdroj 0-60V s předřazeným miliampérmetrem a postupně zvyšoval napětí. Měl jsem to připojené mezi paralelně spojené anody a katodu, jako zátěž sloužil vnitřní odpor elektronky. Jakmile proud dosáhl cca 40mA (jmenovitý je 70mA), nastal uvnitř 6Z31 výboj. A to se pořád opakovalo. Nakonec se protavila katoda, přepálilo žhavicí vlákno a byl konec. Nezbylo než elektronku rozbít, ponechat jen patici a naletovat diody KY130/1000 s předřadnými odpory, které nahradily zničenou usměrňovačku. Dnes tu 6Z31 prodává GES za cca 70Kč.

Nezkoušel jste někdo regenerovat přímožhavené, bateriové elektronky? Mám tu třeba několik slabých 3L31, které jsem sehnal od vojáků. Mají emisi sotva 50%. Mám je v přístrojích Tesla 3101B, Tesla Orient a malém tuneru na VKV vlastní výroby. Elka se již velmi špatně shání, náhrada 3A4 taky, ta navíc do Orientu nejde (dvojnásobný žhavicí proud-sériové žhavení), náhrada DL193 je úplně nesehnatelná. Náhrada 1L33 není plnohodnotná, přístroj s ní má zhruba poloviční výstupní výkon. Tesla 3101B má s 3L31 velmi pěkný zvuk, vůbec to nepřipomíná bateriový přístroj, ale zvuk menšího síťového rádia! S 1L33 to hraje skoro jako plastový dráťák.

Katodu 3L31 tvoří čtveřice tenoučkých drátků, jedním teče 25mA při jmenovitém žhavicím napětí 1,4V. Ty jsou spojeny zvenčí buď paralelně, nebo sérioparalelně, dle žhavicího napětí. Na nich je přímo nanesena emisní vrstva. Mám obavy, že taková katoda regenerovat nepůjde, že přežhavením se emisní vrstva z drátků jednoduše odpaří-a 3L31 ztratí emisi úplně. Nebo se vlákna rovnou přepálí. Ono to rádio i s takovou 3L31 "nějak" hraje, zvuk je ale ještě horší než s novou 1L33. Nechci ale elektronky neodbornou regenerací zcela zničit. Nezkoušel jste někdy něco takového?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá listopad 17 2006, 16:13    Předmět: Citovat

Regenerace elektronek byla popsána třeba v Radioamatéru 1949 str. 270.
Postup je podobný, který jsi zvolil.
Katodový proud by měl být 4 až 6násobný jmenovitého, u malých předzes. elektronek asi 50-60mA, u koncových 150 - 200 mA, usměrňovací 200 - 300 mA. Doba regenerace asi 15 - 30 min., nesmí se uvolňovat plyny (modré světlo). Vadné vakuum jde někdy opravit nahřátím getrového zrcátka, nesmí být ovšem v elektronce vzduch.
Bateriové elektronky se zapojí jako dioda (všechny mřížky na anodu), katodový proud 3-5násobný jmenovitého. Napětí zdroje asi 50 V.

Sám jsem regeneroval asi 20 elektronek, se střídavým úspěchem. U bateriových to bylo horší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: so listopad 18 2006, 17:05    Předmět: Citovat

Článek o regeneraci elektronek vyšel v nejnovějším čísle PE.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 18 2006, 17:37    Předmět: Citovat

Zkušenosti mých kolegů jsou spíš záporné, u výkonnějších elek (20-40W Pa) to nepřineslo většinou nic, nebo jen velmi dočasné zlepšení. Mnohem jistější bylo u některých elek zvýšit žhavící napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund