Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

MAA436
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3999
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2020, 18:15    Předmět: Citovat

Nebyl náhodou tento obvod z mála co Tesla neokopírovala a byl její vlastní produkt?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33755
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2020, 18:22    Předmět: Citovat

Obavam sa, ze ano. Kto to teraz kupuje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2020, 20:16    Předmět: Citovat

On je ten obvod použitej ve spoustě přístrojů i v průmyslový elektronice,která dosud slouží.Pokud se spálí,obtížně se nahrazuje.
Pokud jsem někde mimo CZ/SK zveřejnil schéma obsahující tento obvod,bylo spousta dotazů typu
citace:
Where can I buy MAA436 or which circuit can I use to replace it?
Na západě ten obvod není moc známej a tam používaný TCA780/785 jsou odlišný,o U2008B a SLB0587 nemluvě.Podobně vzácnej obvod tohodle typu je UAA145/rumunsky βAA145 s pouzdrem podobnym jako MBA810 nebo např.TDA1030.Ten jsem viděl jen na papíře,neznám desku,ve který by se používal.
BTW.Byl i na rozkladový desce některý TVP řady DUKLA (byly tam 2 patice,v jedný (ta blíž k VN) byl A250D(TBA950) a ve druhý(blíž napájecímu trafu) právě MAA436).Použil ho L.Grýgera ve zdroji s předregulátorem (AR A1-2 1978) nebo L.Štohansl ve VN zdroji(KP AR 1989),ve zpětnovazebních regulátorech pro vrtačku(snad ve všech) a dokonce i v barevný hudbě od V.Patery(v AR se zesilovačem pro CD od K.Hájka na obálce),tam byly použitý dokonce 4ks.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8804
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2020, 21:24    Předmět: Citovat

weed_smoker napsal(a):
... Byl i na rozkladový desce některý TVP řady DUKLA (byly tam 2 patice,v jedný (ta blíž k VN) byl A250D(TBA950) a ve druhý(blíž napájecímu trafu) právě MAA436). ...

Opravím tě - řada DUKLA byly ještě tzv. hybridní telky (budič ŘKS a ŘKS ještě lampy) - tam bylo ve zdroji ještě síť. trafo.
Tyto dva IO byly použity až později - matně si vzpomínám, že např. v tvp typové řady AURORA (LÍVIA a několika dalších: ANDREA, REGINA, SVETLANA?) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne čt leden 16 2020, 21:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2020, 21:51    Předmět: Citovat

Naše druhá rodinná (a první ryze polovodičová) televize s tímto IO byla Corina senzor. 150V se získávalo ze zdroje s tyristorem KT110, řízeného právě oním MAA436. Pro ostatní napětí bylo v TV běžné trafo ZVS Dubnica (typ si teď nevybavím).

Lituju, že jsem ty MAA436 nehledal v každém vraku čb. Tesel na který jsem narazil. Smile Kdybych věděl, že jsou tak v kurzu. Cool

Ale skladuju jich asi pět pro strejčka Příhodu (stejně jako MH74141 a MAS560, škoda jich).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 7:49    Předmět: Citovat

No já nevim, ale ve skončených aukcích na Aukru se jeden prodal jednomu přihazujícímu za 40Kč a druhý se ani neprodal. Nepřipadá mi, že by byly nějak "v kurzu".

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 8:18    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Opravím tě - řada DUKLA byly ještě tzv. hybridní telky (budič ŘKS a ŘKS ještě lampy) - tam bylo ve zdroji ještě síť. trafo.
Tyto dva IO byly použity až později - matně si vzpomínám, že např. v tvp typové řady AURORA (LÍVIA a několika dalších: ANDREA, REGINA, SVETLANA?) Wink
Byla dvě zapojení toho zdroje. Původní v Auroře byl jen s fázovacím RC členem a tranzistorem pro regulaci toho napětí. Fungoval docela dobře až na to, že reagoval na tehdy zaváděné HDO. Pokud přišel impulz, obraz TV se začal vlnit, jak se měnilo těch 150V, protože impulz rozhodil okamžik sepnutí tyristoru. Proto byl následně zdroj změněn na ten s MAA436, který touto nectností netrpěl. Po pravdě řečeno, nejjednodušší by bylo, kdyby tehdy použili trochu větší trafo a TV tak mohla být oddělená od sítě. Při spotřebě řádkového rozkladu ČBTV by ani nebylo o moc větší, vždyť z toho původního v Dukle běželo žhavění elektronek - 90V/0,3A, byť jako odbočka autotrafa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3999
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 8:49    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Po pravdě řečeno, nejjednodušší by bylo, kdyby tehdy použili trochu větší trafo a TV tak mohla být oddělená od sítě.
Přiznejte kdo nedostal kopanec od TV, vyhozený jistič po připojení škopku kdy si ji zapomněl s fázovat TV tak aby byl nulák na kostře Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 19:32    Předmět: Citovat

citace:
Nepřipadá mi, že by byly nějak "v kurzu".

Ale jednou budou, stejně jako je to se zájmem o elektronky. Smile Rácio velí sbírat a skladovat. Cool I když - v v praxi jsem to MAA zkoušel jen jednou (v nějakém stmívači, či snad regulátoru pro trafopájku?)...

citace:
...zapomněl s fázovat TV tak aby byl nulák na kostře.

Používal jsem Corinu senzor jako monitor k MZ-800, stačil mi na to odpor 2K2, cinch a stíněná šnůra 1,5m. Místo připojení bylo kdesi na výstupu OMF krabice.
A aby mě ten výpadek proudu nepotkal, zapojil jsem přívodní šnůru k síťové vidlici mezi L a PE, chilli aby se nestalo, že se dostane fáze na kostru, pokud by někdo použil nevhodně starou českou rozdvojku, která může "fázi otočit".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 20:01    Předmět: Citovat

Mně se ale zdá, že stejně jako MA0403A, tak ani MAA436 není tak úplně československá práce.
Teď hned to asi nedohledám, ale mám velmi intenzivní pocit, že ten IO vychází z nějakého typu General Electric, byla o tom někde post-převratová zmínka.
Určitě je MAA436, stejně jako MA0403, jinak proti originálu přeznačený.
MA0403 byl původně PA403.
Když se na to pekelně soustředím, určitě tu informaci najdu. Ale bude k něčemu dobrá? Komu tím prospěju? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 20:19    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):

A aby mě ten výpadek proudu nepotkal, zapojil jsem přívodní šnůru k síťové vidlici mezi L a PE, chilli aby se nestalo, že se dostane fáze na kostru, pokud by někdo použil nevhodně starou českou rozdvojku, která může "fázi otočit".

Rozdvojka , ako je to tam zapojené?



roz.jpg
 Komentář:
 Velikost:  20.82 kB
 Zobrazeno:  90 krát

roz.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 20:20    Předmět: Citovat

Nebyl to náhodou PA436 od GE?
Zjistil jsem nedávno při třídění plechovky s IO, že jich taky několik vlastním (těch od Tesly, samozřejmě). Říkám si, hodit se v budoucnu můžou. IO pro triaky se totiž už dávno nevyrábějí. U2008 už je taky mrtvý produkt a koupit nový nelze.
Obecně různé specializované IO se už pomalu přestávají vyrábět, nebo jen v malých sériích a jsou dražší.

P.S. Hele, co jsem našel, zajímavé čtení: 1972 GE SCR Manual 5ed! Na stránce 267 je kapitola 9.7.1 The PA436 Monolithic Integrated Phase-Control Trigger Circuit. To bude naše Tesla MAA436. Zdá se, že to je zcela zapomenutý obvod. Otázka je, proč si jako vzor vybrali zrovna toto. Existovalo ve světě v té době ještě něco jiného?


Naposledy upravil Osmdesat dne pá leden 17 2020, 20:43, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 20:36    Předmět: Citovat

Pro patrikvarga:
Měl jsem na müsli staročeskou rozdvojku do T s ochrannými kolíky proti sobě. Ta vyobrazená zřejmě fázi neobrací a dříve rozebranou/propískanou ji nemám.

Taky mám odněkud informaci, že byl MAA436 inpirován cizím typem - µPA436 (možná Amerika, možná Japan). Jenže já si zdroj toho tvrzení neschoval (článek v tisku/webový odkaz). Takže možná, že jsem si to jen vsugeroval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 20:56    Předmět: Citovat

Kniha Československé integrované obvody (J. Stach a kol.) z roku 1975 už MAA436 zmiňuje jako obvod pro průmyslové účely. Bez další specifik, šlo o nový výrobek. Prý „byl vyvinut“ Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2020, 21:02    Předmět: Citovat

Aj Poliaci vedeli čo je 436.


radioelektronik 1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  234.05 kB
 Zobrazeno:  250 krát

radioelektronik 1.jpg



radioelektronik 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  295.55 kB
 Zobrazeno:  128 krát

radioelektronik 2.jpg



radioelektronik 3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  190.1 kB
 Zobrazeno:  208 krát

radioelektronik 3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund