Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dotykovej spínač/stmívač do Led lišty

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 12:33    Předmět: Dotykovej spínač/stmívač do Led lišty Citovat

Kámoš si přinesl Led pásek v liště na osvětlení kuchyňský linky, že prý nefunguje. Na přívodu je tenhle vehement. Po připojení napájení to nereagovalo na dotyk Al lišty prstem. Už jsem to chtěl vykuchat, ale čistě náhodou jsem se o lištu opřel dlaní a ejhle, rozsvítilo se to. Na můj olíznutej prst to taky reagovalo ale kámoš to nedokázal rozsvítit ani když si olíznul všechny čtyři prsty a dokonce to nerozsvítil ani když si postříkal ruku vodou z rosicího pičifuku na kytky.
Na co to vlastně reaguje, na síťový brum a nebo tam je nějaká VF detekce?
Na desce jsem našel Atmela ale číslo je zaplácnutý barvou. Pak tam je ještě osminohej Fet a pár drobotiny. Podle návodu tam je propojka na zvýšení citlivosti, ale po jejím propojení už to reagovalo na cvakání trafopájky. Na můj prst bez olíznutí to chodilo, na kámoše s olíznutím stejně ne.
Máte s tím někdo zkušenost co dělat u lidí typu "suchar" ?
Jak ty kapacitní spínače/snímače s pružinou? Chodí to líp na suchary a nereaguje to na dotek jen v místě té pružiny?
Díky za případný info.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3367
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 18:38    Předmět: Citovat

Jirko, mám dojem, že ten první typ reaguje na základě únikového proudu. Předpokládá se, že napájecí zdroj takovou detekci (samozřejmě v rámci bezpečných) mezí umožní.
Ten druhý typ detekce používám - tuším, že zrovna tohle sem bral na Ali. Jasně, že kapacitně snímá jen v místě pružiny. V její ose je taky umístěná LED, aby jsi viděl kde snímač je. U toho popisu je, že po výpadku napájení zůstane vypnutý (a ten můj čínský kus zůstával zapnutý
Mám otestovaný druhý typ, ten se chová umírněně. PWM jede asi na 37kHz. pamatuje si nastavení střídy (ale jen do ztráty napájení)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 18:51    Předmět: Citovat

Má na to vliv podklad ty lišty. Podle mě to pracuje s parazitním kapacitním proudem, který jde skrz elektrostatickou indukci mezi vinutími. Dotykem to uzemníš, kapacitní proud svedeš a elektronika to vyhodnotí. Taky může být problém v nevodivým prostředí -plovoucí podlaha, na ní koberec a dotyčný v pantoflech. Kapacitní proud je pak příliš nízký. A taky tomu moc neprospívá suchá pokožka na prstech. Takže: Buď zkrátit aktivní úsek lišty, nebo pokud to jde nastavit vysší citlivost. Ještě bych zkusil prohození fáze s nulákem na přívodu ke zdroji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pauls



Založen: Jun 14, 2005
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 19:58    Předmět: Citovat

Hlavně se na ten "vehemnt" nemá používat trafopájka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: st leden 29 2020, 21:44    Předmět: Citovat

Podobné problémy s "necitlivostí" se tu už řešily. Ale bylo to trochu jiné provedení.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 30 2020, 0:47    Předmět: Citovat

Kvicala_r napsal(a):
Jirko, mám dojem, že ten první typ reaguje na základě únikového proudu. Předpokládá se, že napájecí zdroj takovou detekci (samozřejmě v rámci bezpečných) mezí umožní.

Únikovej proud to nebude, než kámoš přivezl originální sadovej zdroj, zkoušel jsem to na LiPol 3S1P 2,6Ah. Na originální zdroj se to citlivostí chovalo stejně jako na LiPolku. Asi opravdu to detekuje naindukovanej brum sítě, jinak si to nedokážu vysvětlit.
Ani prostředí při zkoušení se neměnilo. Stáli jsme vedle sebe a zkoušeli se dotknout lišty. Ten můj kámoš je prostě nějakej nevodivej.
Taky jsem zkoušel dát lištu po celý dýlce na kus dřeva a nebo naopak podložit dvěma silonovejma špuntama aby byla lišta ve vzduchu a citlivost se vůbec nezměnila, takže svod do lamina či dřevotřísky kuchyňský linky na to nemá vliv.
Pauls, ta trafopájka je univerzální zkoušečka na venkovní rušení pro elektroniku. Při spínání dělá magnetickej ráz a vypínač jiskří.
Pájím už asi 35 let ERS50-kou. Protože vím, že Atmel 89C2051 na trafopájku ve vzdálenosti do 10 cm občas restartuje, tak jsem toho použitýho Atmela ve stmívači taky zkusil.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund