Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

vlkost v trezorové místnosti
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 15:34    Předmět: vlkost v trezorové místnosti Citovat

Zdravím. Mám dílničku a v ní malou trezorovou místnost. Dílna je ze staré garáže. Kvůli vlhkosti jsem celou dílnu včetně trezoru znovu odizoloval. Podlaha ipa a beton + dlažba, ipu jsem vytáhl kousek na původní zdi. Celou dílnu jsem obezdil 5cm itongem. Mezi těmito zdmi jsem nechal vzduchovou mezeru. Když dám do trezoru čidlo od meteostanice, ukazuje mi cca 85% vlhkost. Pokud dám do trezoru přímotop a zatopím tak na 16°C vlhkost padne na 50%. Dal jsem tam i takovej malej elektrickej (asi 40W) odvlhčovač, ale za dva dni tam byl tak velkej panák vody.
Dá se věřit tomu čidlu od meteostanice?
Můžu ještě něco udělat navíc?
Nerad bych až tam dám zbraně, aby zrezly a taky zkorodovaly. Dík za rady. Trvale topit v trezoru se mi fakt nechce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3307
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 16:35    Předmět: Citovat

Máš tam kosu jak v ruským filmu a k tomu vlhký vzduch. Jak ytong natáhne vlhkost tak je problém na světě. Nevím jestli se ti tam dostává vzduch z venku, v tento čas je venkovní vzdušná vlhkost klidně 80 procent. Zabránit přístupu vzduchu který by měl vysokou vlhkost, odvlhčit co to půjde a sem tam trochu zatopit. A do místnosti dát ceresit-stop vlhkosti. Ten se stažením vlhkosti taky pomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 16:36    Předmět: Citovat

Pro takove ucely se vyrabi odvlhcovace jako napr. tyhle https://www.micro-dehumidifier.com/products/membranes/
Neni to uplne levne, ale zase lepsi nez mit rezave zbrane.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 16:45    Předmět: Citovat

termit256
Dá se to koupit někde u nás a nějaký český popisy s cenami? Anglina není můj obor.
Teď tam mám toto:



odvlhčovač.jpg
 Komentář:
 Velikost:  48.31 kB
 Zobrazeno:  58 krát

odvlhčovač.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 18:47    Předmět: Citovat

V CZ tezko rict. Zkus jim napsat pres google translator, jestli maji u nas nejake zastoupeni.
Na muj ucel to bylo zbytecne drahe, tak jsem koupil par kilo silikagelu, vlhkomer za $2 a obcas ho hodim vysusit do trouby.
Ceny mas tady https://www.micro-dehumidifier.com/products/price-list-rosahl-dehumidifiers/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 20:43    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
Když dám do trezoru čidlo od meteostanice, ukazuje mi cca 85% vlhkost. Pokud dám do trezoru přímotop a zatopím tak na 16°C vlhkost padne na 50%. ... Dá se věřit tomu čidlu od meteostanice?
Áno. Čidlo merá relatívnu vlhkosť. Absolútna vlhkosť sa ohriatím vzduchu nezmení. Mení sa len scopnosť vzduchu poňať vodnú paru. Pri vyššej teplote sa do vzduch zmestí viac vodnej pary. Takže ohriatím sa akoby zvýši kapacita a rovnaké množstvo vody (absolútna vlhkosť) zaberá menšie percento z tejto kapacity (relatívna vlhkosť). Naopak ochladením dochádza k zmenšeniu schopnosti vzduchu poňať vodu a tak rovnaké množstvo zaberá väčšiu časť teto kapacity. Pri určitej teplote a množstve vody vo vzuchu môže byť tento nasýtený na 100% a to sa nazýva rosný bod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 21:32    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
Když dám do trezoru čidlo od meteostanice, ukazuje mi cca 85% vlhkost. Pokud dám do trezoru přímotop a zatopím tak na 16°C vlhkost padne na 50%. Dal jsem tam i takovej malej elektrickej (asi 40W) odvlhčovač, ale za dva dni tam byl tak velkej panák vody.
Dá se věřit tomu čidlu od meteostanice?
Čidlu od laciné čínské meteostanice se dá věřit leda po kalibraci. Onehdá jsem koupil jednu se třemi externími čidly - a v místnosti s relativní vlhkostí 60% ukazovaly ty 4 kousky čísla od 30% do 80%.

Pokud by ty tebou naměřené hodnoty odpovídaly skutečnosti, znamenalo by to, žes tam měl v té místnosti vzduch s rosným bodem 6 ºC a teplotu na začátku, před zatopením, 8 ºC. Přitom hustota vodní páry by byla cca 6 g/m³, takže když odhadnu celou místnost na 10 m³, tak je v celé místnosti 60 g vodní páry. Velký panák vody za dva dny je tedy docela dost.
Pokud chceš snížit relativní vlhkost, máš možnosti:
- hnát tam vysušený vzduch - jenom nevím, kde ho vezmeš. Doma máš vzduch vlhčí (rosný bod cca 15 ºC) a venku je cca takový vzduch, jaký už tam máš.
- odvlhčovat vzduch v místnosti (odvlhčovač, silikagel).
- temperovat místnost pár stupňů nad rosný bod vzduchu v místnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 23:13    Předmět: Citovat

Máš mezeru mezi vlhkou zdí a přizdívkou z Ytongu odvětranou? Pokud ne, tak přizdívka z nasákavého Ytongu ke snížení vlhkosti nepomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 529

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2019, 0:20    Předmět: Citovat

Tady žádný odvlhčovač nepomůže - to je řešení pro jednorázové odstranění vlhkosti, v tomto případě je podle mě hrubá chyba v konstrukci. Ten Ytong je na vnitřní straně (nebo je zvenku?) zdi špatně a pokud je za ním nevětraná kapsa, tak je ultra špatně. Materiál s nejlepšími izolačními vlastnostmi musí být na vnější straně. Takhle se v Ytongu sráží vzdušná vlhkost a funguje jako permanentní zásobárna vody.

Ta garáž je samostatně stojící? K něčemu přilepená? Jaká je tam teplota oproti venku? Izoloval jsi kvůli vlhkosti, nebo kvůli teplu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2019, 0:45    Předmět: Citovat

Ta garáž je přilepená ke stodole. Vnější zdi jsou kamenocihelný, tak přes půl metru silný. Izoloval jsem to proti vlhku, protože původně tam nebyla izolovaná ani podlaha. No přestavovat to nebudu. Přinejhorším tam trvale pojede nějakej odvlhčovač. Samotná trezorovka je necelých 5 m krychlových.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2019, 12:43    Předmět: Citovat

Najjednoduchšie bude ten priestor len odvetrať a na uskladnenie použiť eksikátory.

Len si tie hermeticke skrinky budeš musieť vyrobiť svojpomocne z nejakých profilov, skla a tesnenia na okno, alebo jednoducho z nejakej starej chladničky. Jednak kvoli tomu, že bežne predávané asi nevyhovejú rozmerovo a tiež preto, že ich cena je nastavená na tunelovanie eurofondov a bežný človek si ich nemôže dovoliť. Vlhkomer kúpiš na ebay za pár drobných a silikagel v chovateľských potrebách napríklad 10kg balenie pre mačky tiež nie za veľa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2019, 15:48    Předmět: Citovat

No odvětrávat trezorovou místnost moc nejde. Dělat skleníky pro kvéry se mi taky nechce. Vlhkost trochu padá dolů, s tím malým odvlhčovačem, tak uvidím kam se dostanu. Popřípadě tam budu trochu temperovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 529

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2019, 19:53    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
Izoloval jsem to proti vlhku, protože původně tam nebyla izolovaná ani podlaha.


izolují se základy, pokud nejsou, tak to vnitřní vanou i Ipy moc nevyřešíš. V první řadě se musí odizolovat zdivo, což je zřejmě nererálné....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 544
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2019, 20:52    Předmět: Citovat

Ono se dodatecne proti vlhku izolovat da, vyhledejte si "injektážní clona". Ceny neosizene clony (pakry + tlakova injektaz) zacinaji nekde na 3000 Kc/m2 bez DPH.

Po CR se taky pohybuje hromada smejdu, kteri "to stejne" slibuji pri pouhem naliti hmoty do predvrtanych der, ale az na specificke pripady to jsou vyhozene penize.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1673

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2019, 11:38    Předmět: Citovat

Scorpions-cz:
Z Vaší odpovědi je patrno, že se nejedná o bezpečné uložení flinty, nebo pistole, před nenechavými rukami členů vlastní domácnosti, či před jejími návštěvníky.
Pokud máte k tomuto účelu zřízenu speciální místnost, mimo místa svého bydliště (garáž mimo dům), jistě stav nějak monitorujete. Proto předpokládám, že tam máte i přívod elektřiny pro osvětlení a signalizaci. V tom případě bych pro temperování a udržování relativní vlhkosti na únosné míře, doporučil do místnosti osadit elektrický kompresorový odvlhčovač. Ten bude nejen snižovat vlhkost vzduchu, ale odpadním teplem z provozu kompresoru, Vám bude místnost i vyhřívat. Tyto odvlhčovače bývají řízeny čidlem relativní vlhkosti, jejich provoz je tedy přerušovaný. Jsou vyráběny ve více variantách a výkonech, na internetu si jistě vyberete. Jeden jsem si kdysi před nástupem zedníků na konci jejich zednické sezóny též pořídil. Musím uznat, že po opravách omítky a po přeštukování místnosti, jsem zprvu z odvlhčovače denně vyléval snad dva litry vody a zabránil tak rozmachu plísní. Proto Vám toto řešení doporučuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund