Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nefunkční podsvícení LCD na NB

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PCman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 16 2006, 11:21    Předmět: Nefunkční podsvícení LCD na NB Citovat

Mám problém s podsvícením LCD na NB ACER TM 620.Problém je na základní desce,zkoušel jsem samotný invertor ve druhém NB a v tom normálně jede(LCD svítí)trubici v LCD jsem taky zkoušel na jiném invertoru a taky je funkční.Dočetl jsem se že problém je na MB že do invertoru musí přijít impuls pro rozvícení trubice je to pro to aby když se přepne klávesou Fn+F5 na exter aby podsvícení zhaslo.Prý to obstarává nějaký tranzistor na MB který by se měl překlápět ale mi zůstal asi viset v opačné poloze.Cena toho tranzistoru(jak jsem se dočet ) je kolem 10-30 Kč ale já nevím který to je ani jsem žádný spálený nenašel.Byl jsem s tím v servisu a tam mi řekli že paušální poplatek je 3900-4500Kč bez dph takže i kdyby to byl fakt jen nějaký tranzistor za 10 K4 tak by to byl asi můj nejdražší tranzistor který bych kdy koupil.Potřeboval bych poradit jestli má někdo zkušenost co s tím stačilo by mi to zapojit i natvrdo aby svítilo LCD pořád.Problém je v invertoru je na něm spousta elektroniky jsou na něm i LED diody signalizující práci HDD Num Lok atd.Na invertor jde nějaké napětí našel jsem tam i 16V ale do cívky už nic nejde.do invertoru vede asi 30 drátů takže je to celkem dost složité zařízení.Za jakoukoliv radu budu vděčný už mi ten NB tady leží asi rok.
Návrat nahoru
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: čt listopad 16 2006, 11:27    Předmět: Citovat

Vis jak to je 1Kc za sroubek 99Kc za praci. Tek kdo by ti rekl ktery to je tranzistor by byl sebevrah. Navic to vetsinou nedela trazistor ale cip. Obraz pod tim mas?
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 16 2006, 12:17    Předmět: Citovat

Jasně že mám i na externím je i přepínaní funguje mezi LCD a EXT
Návrat nahoru
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: čt listopad 16 2006, 12:33    Předmět: Citovat

PCman napsal(a):
Jasně že mám i na externím je i přepínaní funguje mezi LCD a EXT
Tak si vem napei z LCD ono je napajeno 3,3V to prived na ovladaci vstup invertoru. Najit si to musis sam co de vede.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 16 2006, 15:32    Předmět: Citovat

Když to je ten problém napětí tam jde více jsou tam i ty ledky a těsně před cívkouj e jeden asi odpor a potom dva šváby co mají po 8 nožičkách a před něma je jeden kondík.nevím kam to mám přivézt a nerad bych ten invertor odpálil.
tady jsou obrázky toho invertoru


http://img220.imageshack.us/my.php?image=invdf2.jpg

http://img93.imageshack.us/my.php?image=inv1tb2.jpg
Návrat nahoru
PCman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 16 2006, 15:43    Předmět: Citovat

Tady jsou fotky z druhé strany

http://img206.imageshack.us/my.php?image=inversr8.jpg

http://img88.imageshack.us/my.php?image=inver1nt9.jpg

Ty led diody jsou na obou stranách takže je tam toho fakt dost natlačeného ale radši bych našel tu závadu na té fošně.Neví někdo o schématu té fošny?
Návrat nahoru
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt listopad 16 2006, 17:48    Předmět: Citovat

Zkus podle cestiček vystopovat, kam vedou konce vinutí (toho ze silnějšího drátu). I když ten měnič vypadá složitě, nejspíš to bude obdoba klasiky: jedno zpětnovazební vinutí budí střídavě dva tranzistory, které střídavě spínají konce pracovního vinutí na zem. Střed pracovního vinutí je většinou uplusen přes tlumivku. Někdy ty tranzistory vypadají i jako integráče. Zkus ty tranzistory proměřit.
Jinam měřením na vstupních drátech by jsi měl naměřit:
* +12V (nebo něco kolem této hodnoty) - trvalé napájení
* +5V (nebo nějaké napětí kolem této hodnoty) - slouží k ovládání.
Je li, měnič běží, chybí li, měnič je vypnut - záleží na typu NB
* Pak nějaké napětí, kterým se zadává jas zářivečky
* A což ověřený nemám, možná je tam i nějaký signál o stavu měniče..

Většina měničů pro podsvětlovací výbojky se točí kolem tohoto schématu:




Ty dva klasický tranzistory kolem trafa tvoří vlastní měnič
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: čt listopad 16 2006, 17:53    Předmět: Citovat

Z tech fotek s bidou poznaz oc jde. Je tam jeden ridici io. Musis treba podle datasheetu najit kam mu privest spinani. Schema nehrozi. Spravuji to uz dlouhpo a jeste jsem se nesetkal se schematem. Pokud tomu moc nerozumis tak ruce pryc. muzes oddelat grafiku-tedy cely notebook. Nikdy Exclamation nenechavej opjeny vn vystup. Bud ti to proslehne ne nkde zacne horet oblouk Exclamation Nevim jestli ti nekdo poradi vic. Jak se to dela jsem te navedl.


Stale napajeni je napajeci napeti notebooku takze 9,6-21V je tam porad.

_________________
Internet - metla lidstva


Naposledy upravil rezis dne čt listopad 16 2006, 18:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCman
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 16 2006, 18:18    Předmět: Citovat

Ještě mě napadlo že ten měnič napojím na ten druhý NB na kterém podsvícení jede přes tento měnič proměřím co se dá a potom to napojím na ten kde to nejede a znovu proměřím snad najdu něco kde chybí nějaké napětí.Vystopovat cestičky bude dost problém bude to min. oboustraný nebo možná i vícevrstvý plošák a ještě propojený očkama a ještě některé spoje vedou i pod součástkama takže to je na dlouhé zimní večery nebo spíše nerealizovatelné
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund