Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak odstranit oranžovou masku při digitalizaci negativu?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 0:20    Předmět: Jak odstranit oranžovou masku při digitalizaci negativu? Citovat

Dobrý den,
chci převést nějaké barevné negativy na soubory v PC. Zatím převádím staré ČB negativy a tam problém není. Používám online program Pollar (omezená free verze) https://photoeditor.polarr.co/ . Obraz invertuju a doladím.

S barevnými negativy je však potíž kvůli oranžové masce. Ruční tahání s jednotlivými RGB složkami je strašně pracné a výsledky nevalné. A změna jasu, kontrastu má vliv na barvy.

Není někde nějaký volný program, který si s maskou poradí? Nebo jak to udělat? Skener nemám a nechci ho kupovat. Zas tolik filmů nemám. Používám jen foťák a svíticí destičku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 0:33    Předmět: Citovat

Postup pre Photoshop, ale podobne to urcite pojde aj v GIMPe:
https://www.alexburkephoto.com/blog/2019/10/16/manual-inversion-of-color-negative-film
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 7:18    Předmět: Citovat

Každý slušný grafický editor umí filtrovat barvy. Např. fotošop, ale proti tomu zase vyskočí někdo, kdo s tím neumí dělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 7:43    Předmět: Citovat

Vyhraj si s tim na jedne fotce pomoci rucnich nastaveni, uloz si ten filtr a pak jim protahni cely film hromadne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 7:58    Předmět: Citovat

Čím ty filmy konvertuješ? ještě jsem snad neviděl obslužný program ke skeneru, který by neměl jako jednu z možností skenování konverzi negativu a některé dokonce různé předvolby pro jednotlivé značky (kodak, fuji, agfa...). Ruční konverze je možná, ale než to vyladíš tak vyrosteš.
https://www.dpreview.com/forums/post/499854
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 8:18    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Používám jen foťák a svíticí destičku.
Uprav si zabarvení svíticí destičky na studené (denní světlo) nebo přepni režim na foťáku. Prostě řeš problém už při focení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 8:24    Předmět: Citovat

Hlavně v RGB editoru upravovat složky CMYK, se kterýma pracuje emulze negativu je harakiri. Taháním za RGB měníš minimálně dvě vrstvy naráz. Už první digitály Kodak měly ke skenovacímu nástavci (plastový držák s okýnkama na kinofilm) CD s konverzním programem včetně invertování masky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 9:28    Předmět: Citovat

A každý slušný skener na transparentní předlohy má v rámečku na filmy jeden otvůrek, kterým si měří, zda tam maska je, nebo není, změří si CMY hustoty masky a softeare se postará o zbytek automaticky. Vypadne ti pozitiv už vyfiltrovaný a ve fotoeditorech pak starost o masku zcela odpadá.
A to není řeč o speciálních skenerech na negativy a diáky, u nichž se tato funkce jaksi automaticky předpokládá. Ty komerční (například Reflecta) mě výsledkem nenadchly (tím méně Silvercrest Slide Digitizer z Lídlu). Navíc- sděláš, co máš doma, a co pak s ním? Na profesionálním Nikonu ve fotolabu jsem si nechal udělat pár skenů v rozlišení 22 Mpx z kinofilmu, ale to se zase prodražuje a je naskenované i zrno, objem dat tím roste, aniž by to byla užitečná informace, a je s tím daleko víc zdržování při editaci.
Vypůjčil jsem si před pár lety z jedné desinatury flatbed skener Epson Perfection V3170 Photo, ten končil na rozlišení 3200x6400 dpi, zato v něm šly skenovat svitkové filmy. Ale byl zoufale pomalý - tři negativy 6x6 cm v rozlišení 3200x3200 skenoval asi 31 minut, každý snímek v BMP (černobíle 8 bitů šedé) vyšel asi na 55 MB, barevné jsem rovnou nechal skenerem převádět do 95%ního JPG, i tak to byly balíky kolem 60 MB. Masku si osahává a odstraňuje automaticky.
Jako další jsem použil Epson V300 Photo, je to taky A4+ flatbed, ale má dráhu i rámečky jen na kinofilm a kinofilmové diarámečky. Rozlišení do 4800x9600 dpi, výsledek vynikající při rychlosti skenování 4 negativy za necelé 2 minuty, rovněž vyžaduje "vidět" masku otvůrkem mimo rámeček, pak lze zapnout i automatickou korekci barev, funguje velmi dobře, oprava prachu a škrábanců se dá vychytat i vypnout.
No a nakonec mi byl naježen vlastní flatbed skener Epson V330 Photo. Pozorovatelný rozdíl proti V300 jsem neobjevil. Jestli tam nějaký je, patrně se týká něčeho, co stejně nevyužívám.
Nějaký další model z této řady má i EKKAR, může to potvrdit.
Když jsem naskenoval všechny negativy a diáky, které jsem pokládal za naskenování hodné, a pak k nim přidal výběr z těch ostatních, které jsem původně skenovat nechtěl, rámečky jsem zase uložil do víka a skenuji jen netransparentní předlohy, tedy fotky, dokumenty a knihy.
Poptej se po okolí, lidí, kteří takový skener mají, aniž by měli ještě co skenovat, zase tak málo nebude, různých reklamek a DTP studií, kde je třeba už ani nepoužívají, je také dost.
Nemusíš to přece kupovat, stačí zapůjčit. Instalace je rychlá, když nebude CD, jsou drivery ke stažení na netu, zvykneš si rychle. A třeba přitom kápneš na ještě lepší stroj, než ty, o nichž píšu.
A budeš mít po starostech s maskou.
Příklady kvůli velikosti souboru nejsou právě vhodné pro web, leda zmenšené, navíc mám na Praktice trvale našroubovaný polarizační a v horách a u moře mám trvale nasazená i skylight filtr, aby nebyly modré stíny. Samozřejmě bez slunečního světla po něm zůstane ten jemný purpurový posuv, která jsem neodstraňoval, ale po zmenšení se kvalita původního skenu už stejně příliš nepozná. Přesto koukej:
sken V330P z kinofilmu noname (asi HappyFoto) 24°DIN, Sken negativu, Fujicolor 100, skener V300Photo nebo sken V3170 z negativu Fomapan 6x6, co o něm píšu výše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 10:28    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Používám jen foťák a svíticí destičku.

takže to je nějaký přípravek pro to určený který se nasazuje na objektiv foťáku?

Ty ukázkové scany které posílal Hill vypadají dost dobře. Já mám doma Epson V350 se kterým jsem oscenoval většinu rodinných diapozitivů (i nějaké negativy) ale tak pěkné jako Hill to asi nemám. Ale určitě bude záležet čím to bylo prvotně focené, my jsme fotili na starou Exu zakoupenou v roce 1956.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 11:05    Předmět: Citovat

Děkuji za reakce.
Používám foťák a podsvitová deska je z nástavce na skenování kinofilmů od skeneru HP, který už ale nemám. Mám z něj jen zdroj světla, což je zářivka, mírně do fialova. Takže nevím, jak bych mohl korigovat její barvu v tak velkém rozsahu.

Nemám Photoshop.

Existují programy pro tyto účely, ale zatím nepovažuji za hospodárné je kupovat. Digitalizaci nutně dělat nepotřebuju, pokud to bude nákladné nebo příliš pracné.
Takže nechci kupovat skener. Moje barevné negativy nejsou vzácná umělecká díla a mám jich jen málo. Pustil jsem se do toho jen proto, že jsou teď dlouhé zimní večery. Zatím jsem u černobílých.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 11:09    Předmět: Citovat

Co má Photoshop, to má veskrze i Gimp.
Zkus si jej stáhnout.
Je zadarmo.

odkaz ke stažení

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 11:10    Předmět: Citovat

Photoshop ani nic ine kupovat nemusis. GIMP ma velmi podobne moznosti.

Tu je nejaky stary postup pre GIMP: http://www.khk.net/wordpress/old-home-page/free-color-management/scanning-negatives-with-gimp/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 11:25    Předmět: Citovat

Novsi a jednoduchy postup:
https://graphicdesign.stackexchange.com/questions/35286/restore-image-with-negative-colors

P.S. "Pick white/gray point" je teraz v Colors->Levels
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 12:11    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
...mám doma Epson V350 se kterým jsem oscenoval většinu rodinných diapozitivů (i nějaké negativy) ale tak pěkné jako Hill to asi nemám. Ale určitě bude záležet čím to bylo prvotně focené, my jsme fotili na starou Exu zakoupenou v roce 1956.

To nemusí být tím. Hlavně u diapozitivů je potíž z jejich obrovskou optickou hustotou (zjednodušeně s vysokým kontrastem), která dosahuje typicky hodnoty 3,2 - 3,8 Dmax (u stářím vybledlách diapozitivů paradoxně může tato hodnota růst i přes 4,0 D), což většina skenerů moc dobře nezvládá. Profesionální skenery to umí, ale za cenu více expozic s různou intenzitou podsvitu a pak to poskládají do jednoho snímku, aby v něm nechyběly detaily ve světlech ani ve stínech.
U negativů je to něco jiného, jejich rozsah se pohybuje do asi 2,8 Dmax, do toho rozsahu se běžné stolní skenery v pohodě vejdou. Samozřejmě některé dovolují dostat se i něco málo přes hodnotu 3,3, ale opět jen za cenu vícenásobné expozice.
Pokud nevíte, co ta čísla znamenají, jde o logaritmické vyjádření hustoty snímku.
Dmin je obecně hustota podložky (potažmo masky), Dmax je hustota té nejčernější černé ve snímku. Jak je obvyklé u expozice ve fotografii, jde o logaritmické vyjádření poměru maximální intenzity propouštěného světla ke skutečné, a platí při jedné každé vlnové délce světla a hustotě v konkrétním místě obrázku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: po leden 06 2020, 14:49    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Hlavně u diapozitivů je potíž z jejich obrovskou optickou hustotou

to je zajímavé - selským rozumem bych si myslel že diapozitiv je totéž co vyvolaný klasický negativní film, jen jsou "obráceně" barvy, nenapadlo mě že při např. skenování diapozitivů je něco jinak (kromě inverzních barev samozřejmě, které ale teoreticky není problém v nějakém editoru překlopit)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund