Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Actidamp Mk II - úprava zpětné vazby a zisku
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2019, 20:41    Předmět: Actidamp Mk II - úprava zpětné vazby a zisku Citovat

Actidamp II. Potřebuji cca o 3 - 6 dB zvýšit výstupní napětí.

Ve zpětné vazbě koncového OZ je odporový dělič R11 a R12, zemněný přes kondenzátor 50u. V uzlu tohoto děliče je připojen invertní vstup tohoto OZ. Autor předzesilovače si nejspíš představuje změnu zisku změnou poměru odporů tohoto děliče. (V původním zapojení je tříodporový dělič a přepínač MM/MC vložka, který připojuje invertní vstup buď na uzel bližší nebo vzdálenější od země).

Zvýšit výstupní napětí tímto způsobem se mi sice daří, ale reprodukce basů se stává jaksi "prezentnější" - jako by přibylo vyšších basů a těch nižších ubylo. Autor předzesilovače se sice zapřísahá, že se kmitočtová charakteristika při změně zisku prakticky nemění, ale pro mě je změna patrná, takže tam jistě nebude skok v kmitočtovém průběhu o pouhých 0,5 dB při zvýšení zisku o 20 dB, jak píše. Simulace potvrzuje, že při zvýšení zisku nejsou kmitočty dolního pásma ve stejném poměru - při zvýšení zisku je 100 Hz méně a 500 Hz více, než při původních hodnotách R11 a R12.
Zisk jsem zvýšil změnou R11 na 1K3 a R12 na 3K9, součet R11 a R12 je tedy v každém případě vždy 5k2!
Jak tedy zvýšit zisk beze změny kmitočtové charakteristiky?

I když o kmitočtově závislých zpětných vazbách mnoho nevím, domnívám se, že C9 × R13 = 3196 us (3180 us), C9 × R11 + R12 = 353 us (tj. pokus o 318 us).
Z charakteru změny usuzuji, že autorem doporučovanou změnou zisku se nějakým způsobem zkracuje časová konstanta C9 × R13? Jenže jak?



actidamp2-vyrez.jpg
 Komentář:
 Velikost:  36.29 kB
 Zobrazeno:  73 krát

actidamp2-vyrez.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2019, 21:28    Předmět: Citovat

Intuitivně bych při té změně R11/R12 na 1k3/3k9 zkusila C8 zvětšit na 100u, R13 na 100k a C9 zmenšit na 33n. Ale třeba je to blbost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2019, 21:54    Předmět: Citovat

6dB je dvojnásobek. Proč to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2019, 22:08    Předmět: Citovat

Nebo jinak: proč nerozdělit R11 na dva kousky po 1k5 a invertující vstup OZ krmit z této odbočky? Pak se charakteristika nehne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2019, 22:36    Předmět: Citovat

To jsem, Hille, v podstatě udělal. Jaký je v tom rozdíl?
Charakteristika by se tedy změnit neměla? Nevzniká náhodou tím, že se - vstup OZ připojuje do jiného bodu děliče, jiná podmínka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2019, 23:19    Předmět: Citovat

Tam je důleřitý celkový sériový odpor R11+R12: paralelní kombinace (R11+R12)*R13/(R11+R12+R13), ta s C9 určuje horní časovou konstantu členu (vychází téměř přesně 318 µs). Kombinace R13*C9 určuje dolní časovou konstantu, ta vychází malinko pod 3,2 ms. Tedy za předpokladu, že máš vybírané součástky na minimální toleranci.
Prostě součet R11+R12 musí zůstat konstantní, i když některý z těch odporů rozdělíš kvůli odbočce na děliči.
Dolní mezní kmitočet přenášený stupněm je dán vazebním odporem, v tomto případě 1k5, což s kapacitou 50 µ dá 75 ms, to udělá -3 dB na kmitočtu 2 Hz, tedy je zbytečné zvyšovat C8, ani dokud neposuneš na tom tříkilovém odporu odbočku ař někam na 300 Ω id C8. To by ale odpovídalo MC přenosce. Jestli tam počítáš jen s MM přenoskou, klidně C8 zmenši na 10 µ, pořád se nic nestane.
Ten operák má obrovskou rezervu zesílení naprázdno, tedy ani omezení konečným zesílením toho operáku se na charakteristice neprojeví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 2:22    Předmět: Citovat

Předpokládám, že operák má souměrné napájení. Pak je otázkou, jestli C8 má pořád dostatečnou kapacitu, když zřejmě kdovíjak dlouho běží v režimu bez stejnosměrné polarizace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 8:34    Předmět: Citovat

V zapojení se nastavuje na výstupu OZ co nejnižší napětí proti zemi, ideálně nula. C8 tedy nemá polarizační napětí. Teoreticky by se dal V8 nahradit propojkou, protože v režimu MM stejně má C8 při 20 Hz sotva měřitelný vliv na zesílení, stupeň má zesílení těsně nad 17. V případě úpravy, o níž se bavíme, t.j. o "rozpůlení" R11 na dva rezistory po 1k5 a přepojení inv. vstupu oz na tuto novou odbočku, se zvýší zesílení o 6 dB, t.j. na 34. Každý posuv stejnosměrného pracovního bodu (a vlastně i kročejové hluky nebo dosednutí hrotu na desku) se tedy na výstupu projeví dvojnásobně.
Proto jsem se zmiňoval i o tom, zda se někdy počítá s MC přenoskou. Jestli ne, pak v původnm zapojení (R11=3k0) vyhoví kapacita C8>3µ3 pro pokles o 3 dB na 16 Hz.
V úpravě Osmdesat MM+6 dB (R11a=1k5, R11b=1k5) pochopitelně pro stejný pokles velmi nízkých frekvencí bude potřeba kapacita C8>6,6 µ. S kapacitou 5µ, o které píšu výše, by nastal pokles zesílení o 3 dB na kmitočtu 21 Hz.
Nicméně tyto kapacity jsou dostupné v bipolárním provedení, jak v THT, tak v SMD provedení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 10:40    Předmět: Citovat

Během včerejší nespavosti jsem došel také k závěru, že bod připojení - vstupu OZ v rámci odporového děliče R11 + R12 by na charakteristiku neměl mít vliv.
Ledaže... ledaže by se tam uplatnila vstupní impedance toho OZ. Jenže ta je oproti hodnotám R11 a R12 několikařádově vyšší, tudíž zanedbatelně vysoká.
C8 zkusím proklemovat, uvidím, co se změní.

Vzpomněl jsem si, že jsem ten zisk už před lety zkoušel nastavit a ty basy mi tam vadily. Na to jsem ale už dávno zapomněl. Včera jsem ten zisk zvýšil znova a aniž bych cokoliv předjímal, ty duté basy mě opět udeřily do ucha. Na základě toho jsem si vzpomněl, že už kdysi jsem s tím měl problém. Tak nevím. Asi to budu muset podrobit měření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 11:49    Předmět: Citovat

To proklemování ale zruší omezení zesílení subsonických signálů, asi bych to nechal takto


AkDMkII-80.png
 Komentář:
 Velikost:  95.09 kB
 Zobrazeno:  75 krát

AkDMkII-80.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 11:51    Předmět: Citovat

No já nevím, ale zesílení je dané poměrem impedancí ve zpětné vazbě a té na zem, když změníš jen jednu (reálnou) část těch impedancí, musí se ten poměr taky změnit a tím změnit i přenos. Zkusil jsi, co jsem ti radila na začátku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 12:44    Předmět: Citovat

Kvůli problémům s (ne)polarizací elytů jsem viděl zapojení, kde ty elyty byly plusama k sobě a přes odpor tam bylo zavedený předpětí. To jen jako OT.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 13:06    Předmět: Citovat

Lesano, nezkusil. Celkový odpor R11 + R12 totiž zůstává shodný, mění se jen místo odběru zpětné vazby. Podle mě signál v různých částech toho odporového děliče bude kmitočtově stejný, jen se bude lišit celkovou intenzitou. Tedy obecně v sériovém RC článku, ten signál v různých částech rezistoru bude dle mne kmitočtově stejný, jen jinak silný.

Zkusil jsem to nasimulovat: http://tinyurl.com/wh72olf
Když hýbeš jezdcem potenciometru, mění se jen celkové výstupní napětí, poměr 100 Hz a 300 Hz zůstává stejný. To je ale situace, pokud tam tedy není ten C8.
Když jsem tam dal C8 o malé kapacitě (1u), při odběru zp. vazby blíže zemi začalo přibývat vyšších kmitočtů. Můj problém tedy nejspíš bude ve vyflusaném C8, jinak si to neumím vysvětlit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 13:18    Předmět: Citovat

To souhlasí, C8 bez polarizačního napětí může být v háji. Ale jeho kapacita by měla být adekvátní k sériovému odporu (v původním zapojení je 50 µF proto, že pro MV přenosku má v sérii jen 300 Ω odpor. Ty tam máš odpor 1k5, tak pro stejné hloubky ti stačí C8 jednoduchým přepočtem 10 µF.
Pro ilustraci, použiješ-li C8=5 µF, pak ale už na 50 Hz (τ=3,18 ms, dané součinem C9*R13) se příčný člen R11C8 skuzečně má neza nrdbatelnou kapacitní složku, i když je poměrně malá. Použití kapacity 5 µF způsobí na 50 Hz pokles zesílení proti žádané charakteristice už o asi 0,7 dB. Samozřejmě ti nic nebrání použít kapacitu C8 větší, jaksi "pro jistotu". Ale 50 µF je už opravdu zbytečně moc.
Kvůli lepšímu odstupu hluku pohonného mechanismu volí někteří výrobci ještě větší potlačení frekvence 50 Hz, ať už zkrácením dolní časové konstanty pod 3 ms, nebo omezením zesílení v jiné části předzesilovače. A teprve pak si pomáhají ostře odřezávajícími zádržemi.
To řešení se dvěma elektrolyty plusem proti sobě se zavedeným polarizačním napětím není špatný nápad, konečně v řadě zapojení to funguje a zvyšuje spolehlivost hlavně tam, kde amplituda přenášeného signálu překračuje častěji velikost klidového polarizačního napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 13:31    Předmět: Citovat

Co zůstává stejné v tom zpětnovazebním děliči při různé poloze odbočky je proud Izv. Na invertující vstup se potom dostává napětí U- = Izv*(R11b+1/jωC8 ) = Izv*R11b*(1+1/jωτ). Takže se mění frekvenční charakteristika navzdory tomu, že součet R11a+R11b zůstává konstantní. Zase má Lesana pravdu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund