Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofon Tesla NC-500 - „odhlučnění“ přenoskového ramena
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2019, 15:00    Předmět: Gramofon Tesla NC-500 - „odhlučnění“ přenoskového ramena Citovat

Gramofony Tesla NC-500 mají několik notorických chyb, např. hučení motoru, ikdyž je zavěšený na té gumičce, zvonící talíř... a také jisté „zázněje“ trubky přenoskového ramene. Při určitých tónech v nahrávce je slyšet ve zvuku „akustika“ jeho trubky. Chělo by to trubku raménka nějak zatlumit. Nacpat do něj nějaký materiál, otázka je jaký... Vidím tu doma např. konopný provázek, ten se dá v případě potřeby vyndat a vrátit vše do půvo. stavu.
Zatlumoval tu trubku někdo, nějaké zkušenosti?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2019, 15:28    Předmět: Citovat

Neříkal bych tomu notorický chyby. Tyhle vlastnosti mají skoro všechna trubková raménka.
Vlastnosti odpovídají cenový i kvalitativní kategorii a řekl bych, že jsou v průměru lepší, než daná kategorie dovoluje.
U Tebe se to možná sešlo s mnohem kvalitnějším aparátem, který všecky kompromisy spíš vytáhne, než skryje.
Vlastním vylepšením se jistě meze nekladou, pokud to ale má smysl.
Po 20h usilovné práce taky můžeš snadno přijít na to, že bys udělal líp, kdybys pořídil prostě lepší gramofon Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2019, 13:53    Předmět: Citovat

Asi na tom, co říkáš, něco je. Na druhou stranu je uvedený problém spíše marginální, projevuje se opravdu výjimečně, takže pokud se mi ho nepodaří vyřešit, nevadí. Jen mě napadlo, jestli to někdo náhodou neřešil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2019, 21:26    Předmět: Citovat

Pro představu přikládám nahrávku zvuku, o kterém si myslím, že způsobuje právě ta "akustika" trubky raménka. Je to záznam prázdné zaváděcí drážky, na začátku zesílený asi o 30 dB. Pak pokračuje zvuk normálně. Jako by drážka nebo deska měla nějaké nerovnosti možná na podzvukových frekvencích a jehla se těch nerovnostech třásla a ten třas se přenesl do trubky, v níž to rezonuje jako ozvěna. Plexisklové víko bylo sundané, takže to to být nemohlo.


Hluk.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Hluk.zip
 Velikost:  47.33 kB
 Staženo:  126 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2019, 22:14    Předmět: Citovat

Přečti si Pešáka. Každý ramínko má svou rezonanční frekvenci plus k tomu přichází ještě rezonance ve spojení s přenoskou. Nacpáním špagátu dovnitř do dutiny možná omezíš vnitřní objemovou rezonanci, ale jako "tyčovej rezonátor" ti ta trubka bude drnčet dál. Rezonance jako taková se dá omezit respektive spíš posunout na jinej kmitočet třeba i přilepením závažíček na přesně určený místa ramene, kde v původním provedení dochází k většímu rozkmitu a přidáním hmotnosti se kmitna posune na jiný místo = změní se vlastní frekvence tý rezonanční soustavy. Je na to ale potřeba měřit pomocí měřicí desky a dalších "udělátek" - dneska by to pravděpodobně šlo i simulovat nějakým schopným softem.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2019, 22:32    Předmět: Citovat

Jo je to alchymie , já si se svou 440 taky pohrál, hlavně s elektronikou pro bezkontaktní vypínání,odstranění napájecího zdroje mimo šasi a udělátka přesného kmitočtu pro ledkovej blikač na stroboskop... inu každej máme svůj program věčného hledání …
A pak je na každém jaké má ucho a koupí si něco jiného než byla původní vložka VM 2101,výběr jest dnes převeliký a korekčních předzesilovačů jsou také přehršle...

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2019, 8:37    Předmět: Citovat

Hele, ještě ti nasadím malýho předsilvestrovskýho švába na mozek - když jsem kdysi dávno potřeboval naladit vejfukovou rouru k malýmu spalováčku do modelu, "žral" jsem všecky možný věci o akustice, na který jsem ve veřejný knihovně přišel. A mimo jinýho mi uvázlo v paměti, že když potřebuješ co nejmíň tlumit rezonanci špalíků na xylofonu, aby ho bylo co nejlíp slyšet, musíš podpěrný body každý tý destičky učunit ve 22% její vlastní dýlky od konce. Tam má údajně každá ta příčně kmitající destička uzel, pokud se do ní tluče tou paličkou někde kolem středu, kde tím zároveň vzniká kmitna - samotná celková dýlka pak samozřejmě určuje celkovej hlavní rezonanční kmitočet/tón toho špalíku ... Gómé, ogare - kdo si hraje, nezlobí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2019, 10:13    Předmět: Citovat

Konosuke tady před chvílí měl a narychlo smáznul připomínku, jestli opravdu funguje subsonic filter za RIAA preampem - k tomu jen tohle:
Vem generátor, nastav mu na výstupu dejme tomu 500mV (resp. úroveň vhodnou pro ten subsonik) a nalaď ho na dejme tomu 50Hz - a za něj zapoj ten subsonic filter. Na výstup připoj vošklivoškopek a nastav si zešílení signálu v ose Y tak velký, abys měl sinusovku co nejvíc roztaženou přes stínítko. A pak začni "ulaďovat" generátor směrem k nižším frekvencím - při dodržení stálý výstupní úrovně - a pozoruj, jak (pokud vůbec) se zmenšuje úroveň na výstupu toho filtru v závislosti na kmitočtu. Když nevěříš, musíš si funkci ověřit ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2019, 18:01    Předmět: Citovat

ano, svůj příspěvek jsem smáznul ponivač sebekriticky usoudil že nikterak neobohacuje diskuzi...za odpověď děkuji
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2019, 18:54    Předmět: Citovat

Ono to s těma rezonancema dost souvisí - pokud byl(je) výrobce ramínka seriózní, snaží(l) se stlačit nejrůznějším konstrukčním opatřením ty rezonance tak nízko, aby je dokázal potlačit subsonic-filter, pokud možno naladěnej na takovej kmitočet, aby co nejmíň omezoval pořád ještě vnímatelný basy - 40Hz a pokud to šlo, tak ještě níž.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2019, 22:48    Předmět: Citovat

Ojedinělý výkřik do tmy zůstal bez odezvy: ploché ramínko gramofonu Tesla/NAD 5120 co s ním ?
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2019, 23:01    Předmět: Citovat

Ono nebylo úplně placatý - mělo kolmou výztuhu, připájenou do tvaru plochýho písmene "T". Tím bylo zajištěný proti průhybu a tvarem tý výztuhy und její polohou spolu s volbou příslušně tlustýho materiálu právě byly nastavený ty rezonanční kmitočty. Aspoň tak vypadaly ty dva kusy, který jsem za celej svůj život potkal ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: út prosinec 31 2019, 10:43    Předmět: Citovat

ADD 80, hluk z 440 by neměl jít žádný, pokud je v pohodě závěs motorku.Jediný co jsem řešil byl brum způsobený indukováním rušivých napětí ze síťového zdroje do vývodů přenosky, které v trubce představují nestíněné drátky. Vzhledem k tomu, že jsem celou elektroniku překopal kvůli instalaci koncového vypínání tak napájecí zdroj putoval mimo šasi,tím byl tento největší problém 440 odstraněn.
A pak to chce vybrat solidní vložku,dle vlastního ucha a zesilovače, k mému AKAI nejlépe pasovala Audiotechnika i když Ortofon taky nebyl špatnej.
V dobách socíku jsem měl osazenou "Schurku" koupenou v Tuzexu... dodnes na ni ti zlotřilí kapitalisté dodávaj náhradní hroty.

Stejně 90% kvalitní muziky dělaj bedny a něco jako prostor k poslechu a to je již jiná alchymie..... Very Happy

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út prosinec 31 2019, 11:19    Předmět: Citovat

Ploché raménko na NAD5120, vyrobené z cuprextitu a nastříkané, nemá a nikdy nemělo žádnou výztuhu do tvaru T.
Ani téměř stejné raménko z TG120 Junior, ani raménko z Jandova geniálně jednoduchého tangenciálu, žádné výztuhy nikdy nemělo.
Jediné, co je na něm zespod, jsou připájené čtyři kolíky, na zasunutí do 4p litovelského konektoru v patě a jeden stejný kolík, kterým se raménko aretuje do stojánku, kombinovaného s regulátorem antiskatingu.
Kousek za místem pro vložku, jsou 4 pájecí body a z nich vedou čtyři teflonová lanka s dutinkami, pro vložku.
Vedení od pájecích bodů u vložky ke konektorovým kolíkům je na něm zespoda vyleptané. I pod nástřikem jsou ty 4 cesty viditelné, ale nic dalšího.
Žádná výztuha tam není a principiálně ani být nesmí.
Jestli si ji tam nějaký kokot nějak namontoval /zajímalo by mě jak/, tak rovnou mohl klidně vyhodit i ten olejový tlumič subakustických rezonancí. Už by tam byl úplně na hovno. Raménko by tou "výztuhou" chytilo rezonanci už v akustické oblasti a nebylo by to k poslouchání.
Vofo:
Ten transformátorek musel být nějakým způsobem vadný, nebo hlavní lalok rozptylu nějak nešťastně díky třmenu směřoval na přenosku.
Mám původní stříbrnou NC440, s motorem M302 a ještě s logem Supraphonu, z té úplně první výroby. Transformátorek je tam ale ve všech verzích NC440 stejný, dvanáctivoltový 9WN66323.1.
Obě vložky Shure, nejprv M75, později V15-III., mi nikdy nerušil, ani vedení ke zkratovači a od něj.
Ty dráty v raménku mají být už z výroby stočené do párů L-G a R-G, ale už ne oba páry do sebe, kvůli přeslechům. Jsou to vf lanka 10x0,05, 1x izolovaný bavlnou. Já je tam mám ještě barvený, ale v dalších gramofonech už byly barvený jen začátky a konce, někdy ani to ne.
Dole pod raménkem je ještě jeden kostřicí drát, vede od paty raménka samotného a všecko se to schází, páry z vložky pořád stočené, na té destičce s očky a pokračuje to stíněným káblem ke zkratovači.


Naposledy upravil sinclair dne út prosinec 31 2019, 11:46, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út prosinec 31 2019, 11:43    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Žádná výztuha tam není a principiálně ani být nesmí.
Jestli si ji tam nějaký kokot nějak namontoval /zajímalo by mě jak/, tak rovnou mohl klidně vyhodit i ten olejový tlumič subakustických rezonancí. Už by tam byl úplně na hovno. Raménko by tou "výztuhou" chytilo rezonanci už v akustické oblasti a nebylo by to k poslouchání.

. . . přesně !



snimek_114.jpg
 Komentář:
 Velikost:  188.76 kB
 Zobrazeno:  103 krát

snimek_114.jpg



prenoskove rameno NC470.jpg
 Komentář:
 Velikost:  193.37 kB
 Zobrazeno:  109 krát

prenoskove rameno NC470.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund