Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nefunkční korekce Tesla B 73
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Janben



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 21:14    Předmět: Nefunkční korekce Tesla B 73 Citovat

Zdravím,
provádím generální opravu magnetofonu Tesla B 73. Mechanika je ok, přehrává i nahrává. Po elektrické stránce jsem vyměnil všechny zelené elyty a hnědé svitky. Elyty jsem nahradil za Nippony low esr, svitky za žluté TC. Problém však je v přepínání kmitočtové charakteristiky při záznamu. Po přepnutí na rychlost 9 při zapnutém záznamu a příposlechu nedojde ke změně kmitočtové charakteristiky. Záznamu tak scházejí výšky při rychlosti 9 a to v obou kanálech. S trimry, jádry cívek a jinými nastavovacímy prvky jsem nehýbal. Vše je zajištěno voskem a lakem z výroby. Přepínač jsem zkontroloval multimetrem a je v pořádku, takže zde mohu závadu vyloučit. Při přehrávání je přepínání v pořádku. Nevíte prosím, kde by mohl být problém? Předem Vám děkuji za jakékoliv rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 22:33    Předmět: Citovat

Jistěm, že na devítku tam bude méně výšek, nez na devatenáctku, některé přírodní zákony prostě žádnou korekcí nepřekonáš. A to ani u úplně nového a velmi pečlivě seřízeného magnetofonu.
Máš změřené charakteristiky "přes pásek", jestli se vejdou do předepsaného tolerančního pole?
Jestli mají hlavy v čelech už vybroušenou drážku od pásku, bude se rozdíl mezi devítkou a devatenáctkou zvětšovat, Jestli nesouhlasí kolmosti hlavy záznamové a snímací, tak taky. Ale to je zakápnuté lakem a nehývalo se s tím, takže předpokládejme, že kolmost je nastavená z výroby přesně.
Ale ztenčené čelo hlavy při záznamu se projeví rozšířením efektivní čířky štěrbiny, což se projeví zase podstatně víc při nižší rychlosti posuvu. Snémací hlava si neché líbit probroušení až do rozšíření mechanické šířky štěrbiny.
Tak co, jak vypadají čela hlav? A v jakém stavu je přítlačná kladka? Ta, je-li ztvrdlá, může tahat pásek nahoru nebo dolů, což má také negativní vliv na charakteristiku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 8:57    Předmět: Citovat

A ještě nezmíněna vhodnost přenastavení přemagnetizačního proudu při ztenčeném čele hlavy, jinak se to projeví opět úbytkem výšek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 9:59    Předmět: Citovat

Kmitočtová charakteristika záznamového zesilovače se pro různé rychlosti nemění, mění se jen předmagnetizace (a záznamový proud?). Takže hledej, jestli se mění předmagnetizace.
Kmitočtová charakteristka by se ale měla měnit u snímání - časové konstanty pro zdůraznění výšek. Při devítce by snímací zesilovač měl víc zvedat výšky.
Buďto se tedy nepřepíná předmagnetizace při záznamu, nebo snímací korekce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 10:02    Předmět: Citovat

Funkčnost korekcí se nejjednodušeji prověří vyklopením celé desky elektroniky, spuštěním přehrávání a zatlačením isostatu korekcí...při zatlačení by se měly výšky zvednout. Nebo zajistit isostat záznamu, aby byl zapnutý záznam a opět zatlačit isostat korekcí. Osobně si ale taky nemyslím, že problém je ve snímacích nebo záznamových korekcích, nýbrž ve zbroušených hlavách, potažmo příliš vysoké předmagnetizaci. Nebo je problém ještě mnohem jednodušší - pro záznam byl použit pásek typu LN, na který nebude B73 nahrávat na devítce výšky ani za zlatý prase, páč je ten magneťák určen pro použití pásků se zvýšenou účninností (LH). Kupř. Agfa PE39/49, Basf DP26/LP35 LH, DPR26/PR35, Maxell UD.

osmdesát: právě naopak. I při záznamu se mění časová konstanta záznamových korekcí, resp. je tam pomocný člen pro zvedání výšek. Předmagnetizace zůstává stejná...i záznamový proud.



korekce.jpg
 Komentář:
 Velikost:  122.21 kB
 Zobrazeno:  143 krát

korekce.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 11:01    Předmět: Citovat

Jo, máš pravdu, už to vidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janben



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 16:33    Předmět: Citovat

Zdravím,
děkuji za odpovědi. Posílám fotku záznamové hlavy. Snímací hlava je ve stejném stavu. Teď jsem zjistil, že celá pásková dráha a taky celá lišta s prolamovacím čepem a dvířkama je nejspíš z B 115 nebo B 116. Vůbec nevím, proč ji předchozí majitel měnil. Myslíte, že by mohli ty tvrzené hlavy mít vliv na korekce? Odvíjecí tah, navíjecí tah, přítlačná kladka je ok, pásek na tónovém hřídeli se nevytahuje a ani se nedeformuje o vodítko.
Provedl jsem test, jak mi psal Unicorn, přičemž jsem dospěl k takovému výsledku: při přehrávání se výšky zvednou, ale při záznamu nikoliv.
Pak mě ještě napadá zmagnetovaná pásková dráha, kterou vždy odmagnetuji při pořizování nového záznamu (v příloze posílám používaný demagnetizér). Zkoušel jsem s ním smazat krátký úsek pásku, ovšem bez výsledku. Nahrávka je nesmazaná, pořád ve stejné kvalitě.



P_20191220_144609_LL_1.jpg
 Komentář:
Záznamová hlava
 Velikost:  146.42 kB
 Zobrazeno:  120 krát

P_20191220_144609_LL_1.jpg



img_2679.jpg
 Komentář:
Demagnetizér - vyhodit a koupit lepší, nebo nechat?
 Velikost:  125.08 kB
 Zobrazeno:  89 krát

img_2679.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 16:50    Předmět: Citovat

nic nevyhazuj ten bazmek není špatný
pokud tam jsou prokazatelně páskové elementy původem z B115 či B116
tak je velká šance že někdo přibastlil nezničitelné hlavy ANH ale to se pozná jen demontáži z držáku za cenu rozštelování nastavení, jako náhrada vždy 100% pasovaly bez nutnosti úprav záznamové cesty nebo bias nápětí

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 17:09    Předmět: Citovat

Tvrzené hlavy ANH jde bezpečně poznat i bez demontáže z držáku. Čelo hlavy je kovové stříbrné...Čela klasických hlav ANP jsou hnědé. To, co je na obrázku je ANH200.
Osobně si pořád myslím, že za omezený frekvenční rozsah na 9,5cm/s můžou:
a) hlavy (rozjustovaný)
b) předmagnetizační proud (příliš vysoký)
c) nevhodný pásek (typ LN)
Měl jsem doma snad 15 magičů B73 u kterých si majitel stěžoval na omezený rozsah na rychlosti 9.
V polovině případů stačilo založit pásek LPR35 a ukázat majiteli, že B73 výšky umí, ale na DP25LN nebo PE41 to nepůjde. V ostatních případech nastoupila buď kalibrace, nebo rovnou i výměna hlav.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 18:58    Předmět: Citovat

Pořád tu rozebíráme, že na devítku rychlost proti devatenáctce chybí výšky, ale pořád tu chybí jakákoli odpověď na otázky, které jsem položil nahoře.
Při bezprostředním srovnání odposlechem "za páskem" při přepínání rychlostí tam vždy rozdíl slyšet je. Ale o jak velký rozdíl jde, můžeme jen hádat - bez měření se jasného výsledku nedopátráme. Třeba skutečně je třeba prověřit souběh kolmostí záznamové a snímací hlavy, třeba skutečně je předmagnetizační proud příliš vysoký, protože někdo jen vyměnil hlavy za dlouhoživotnostní a na trimry nesahal, zžeba jde skutečně jen o zmlsanost ucha majitele záznamem na devatenáctku a vadí mu, že to na devítku tak pěkně nehraje.
Ale bez změření charakteristiky "přes pásek" se toho moc nedovíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janben



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 20:14    Předmět: Citovat

Ve sbírce mám většinu pásků LN. Myslím si, že příčina bude spíše v záznamovém zesilovači. Protože šroubky u hlav jsou zalité z výroby lakem a s přegmagnetizací nebylo hýbáno. Pak další věc je, že při záznamu na 9 byl záznamový zesilovač náchylnější na přebuzení. To jsem měl vyzkoušený, když jsem nastavil záznamovou úroveň na 19 a přepnul jsem na 9 (bez jakékoliv změny záznamové úrovně) tak ručičky indikátorů ukazovali při nejsilnějších pasážích do červeného pole a byly v reprodukci zkreslené. Právě proto si myslím, že ke změně v zesilovači nedojde. Ještě k té zkoušce: magnetofon jsem přepnul na záznam - příposlech, záznamová úroveň na max., snímací rovněž, hloubky na min., výšky na max. a přepínáním rychlostí jsem poslouchal. Šum by měl být při každé rychlosti jiný a k tomu právě nedochází ani v jednom kanále (dříve to fungovalo). To samé jsem dělal i při zapnutém snímání a tam funguje bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 20:31    Předmět: Citovat

Tak ještě jednou:
B73 JE MAGNETOFON URČENÝ PRO PÁSY LH. NA PÁSY LN TO VÝŠKY NAHRÁVAT PŘI RYCHLOSTI 9 NEBUDE!!! A platí to i pro to přebuzení.
A další věc je, že B73 neměla nikdy od novoty hlavy ANH200 a 210. Ty tam někdo nainstaloval dodatečně. Že jsou zakápnuty šrouby není důkaz, že je to původní.
Dones mi ten magneťák a já Ti dokážu, že korekce fungují úplně normálně a výšky to nahrávat i na 9,53cm/s bude.

Hill: Sám víš, že u dobře seřízené B73 s dobrým páskem je rozdíl u výšek na 9 a 19 velmi malý a spíš človék postřehne jen lehce zvýšený šum u devítky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 20:37    Předmět: Citovat

To, že jsou šroubky hlav zalité, neznamená vůbec nic, protože hlavy ANH se z výroby do tohoto magnetofonu nikdy neosazovaly, někdo je tedy už musel vyměnit.
Nehledej chybu tam, kde není, napřed musíš vyloučit jakoukoli mechanickou příčinu, než sáhneš do elektroniky. V záznamových korekcích nikdy problém nebyl. Jedině problémový může být přepínač korekce podle rychlosti, že má velký přechodový odpor po těch letech. Rozhýbej ho a třeba prolij isopropylalkoholem.
Kolmost snímací hlavy lze ověřit snadno: šroubky drží hlavy proti pružině jen shora, hlavu lze vychýlit mírným zatlačením do strany. Jestli se ti přitom na obě strany zhorší snímání výšek z pásku nahraného na spolehlivě správně seřízeném magnetofonu (protože justovací pásek sotva seženeš), pak to znamená, že snímací hlava je zřejmě nastavená přesně.
Pak zapni odposlech za páskem, spusť záznam a stejně vychyl záznamovou hlavu. Nezapomeň přitom na to, že chviličku trvá, než záznam s páskem doběhne na snímací hlavu. Pokud během vychylování záznamové hlavy uslyšíš, že výšek přibylo, je jasné, že záznamová hlava je nastavená chybně.
O nastavování hlav je ale celý předpis v servisní dokumentaci. Když víš, přesně, který šroubek k tomu slouží a nesáhneš na ty ostatní dva, jde to dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 21:13    Předmět: Citovat

TheLastUnicorn napsal(a):
Tak ještě jednou:
B73 JE MAGNETOFON URČENÝ PRO PÁSY LH. NA PÁSY LN TO VÝŠKY NAHRÁVAT PŘI RYCHLOSTI 9 NEBUDE!!!...
Neliší se ty pásky LH od LN jen vybuditelností? Tak to všude čtu: pásky LH (Low noise - High output) se od pásku LN (Low Noise) liší o 3 dB vyšší vybuditelností. O rozdílné reprodukci výšek jsem se nikde nic nedočetl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12060
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 22:33    Předmět: Citovat

zajímavé čtení se najde, když se použije "hledat" . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 1 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund