Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Velké KDčko
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1450
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 14:24    Předmět: Citovat

Taky se připojím protože jsem sloužil v roce 82-84 VÚ 8012 Havlíčkův Brod jako řidič a strojník elektrocentrál u spojařů a zažil jsem to. My tomu říkali "nouzová dávka potravin". Zkráceně EnDéPéčko. Byly dva druhy zatavené ve smršťovačce nastojato. Vepřová, hovězí konzerva, paštika asi z játry a ještě něco. Už si nevzpomenu. Čtyři plechovky nad sebou. Ten otvírák z vojny mám ještě teď a používám ho. Nafasoval jsem ho jak jsem to měl za "milión" (730). Ty kadečka jsme fasovali pří cvičném výjezdu na celý den nebo při KVOP. (Krátkodobé volno k opuštění posádky, opušťák nebo dovolená).


Fotografie-0438.jpg
 Komentář:
 Velikost:  49.32 kB
 Zobrazeno:  35 krát

Fotografie-0438.jpg



_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 14:59    Předmět: Citovat

Jo, ty otvíráky mám dva, jeden jsem taky nosil na klíčích i dlouho v civilu. Oba jsou v provozu skoro 40 let a furt jsou ostré. Z čeho to ti soudruzi asi dělali? Very Happy
Koukám, že Ty už máš odlomený ten výstupek, co má být na konci té pravé části.
Po mírném přibroušení to býval nouzový šroubovák Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 15:08    Předmět: Citovat

Tyto otvíráky měli skoro v každém železářství za dvě pade...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 15:15    Předmět: Citovat

Na vojnu jsme nešel, ale brácha z vojny v Táboře vozil KáDéčka. Mě nejvíc chutnaly hovězí.
A hlavně jsem se vždycky smál, když jsem našel nějaké starší, než jsem já Very Happy

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 15:36    Předmět: Citovat

Jo, KD počátkem šedesátek bylo nezapomenutelným zpestřením vojenské stravy. Plechovky v khaki folii. Lanšmít a vepřovka byly v pohodě, další konzerva, rybičky v protlaku, byl smradlavý humus a nízká plechovka s rajským protlakem. Na konci obalu ještě slisovaná směs cukru a kafe v kostce. Říkalo se mu "nafta", ta smrděla obdobně. Pokud je řeč o stravě, šílené byly často snídaně, kdy bylo kus vařeného zauzeného špeku s hořčicí. Při pomyšlení na onu "lahůdku" se otřesu ještě dnes... Sad
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 15:49    Předmět: Citovat

Asi jak kde a jak kdy, ty otvíráky. Tady jsem je za bolševika nikdy neviděl.
Trampové a čundráci se po těchto vojenských docela sháněli.
A ještě jako osmáci jsme se zase my sháněli po somradlech Very Happy
Kontrolní otázka, soudruzi: Kolik lahváčů se do somradla vejde? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 16:43    Předmět: Citovat

Killroy napsal(a):
EKKAR: Ten obsah co popisuješ je pro mne velká neznámá. Kde já viděl na vojně fasovat čokoládu a rum.. To bude nejspíš služebně-věkovým rozdílem. Protože pokud nám na vojně kompezovali denní stravu, NIKDY jsme nic víc než ten válec nedostali (otvírák jsi vyfasoval v přijímači).

Věděli jsme pouze, že existujou i nějaký snad endépéčka, kde byly karamely, suchary, sráčpapír a pantocid pro úpravu vody. Jednou jsem to někde na Libavé dostal a pamatuju si, že to bylo všechno tvrdý jako kost a že ty suchary po zapálení hoří = dali jsme je pod ešus s čajem. Protože žrát se to moc nedalo..

Jak napsal Leoš - ty konzervy byly z prvotřídního masa.
Jo, přesně - já sloužil (s odkladem) ´89 - ´91 a ty komplexní dávky se sušeňkama, čajem v prášku a rumem jsem už tam taky nepotkal - jen ty 25kg škatule ve skladu kuchyně. Když jsme z vojny jezdili na opušťák, fasovali jsme jen balíček s jídlem na cestu - v něm kus salámu (turisťák), dva krajíce chleba, trojúhelníček taveňáku a někdy jabko nebo vejce na tvrdo - žádná strava na celej den. A jako studenou stravu jsme fasovali normální kupovaný konzervy z krámu - ani ty procházející "Kádéčka" se už za mojí ZVS nepodávaly. Vzhledem k útvaru, kde jsem sloužil, se ale studená strava jednou tejdně nekonala - u nás se nevařily jen sobotní večeře, po zbytek tejdne se vařilo v poledne i večer. S těma opravdu bojovýma "konzervama" v bílým plastu jsem se ale setkal dřív, bylo to v Rudý hvězdě někdy kolem roku 1980-1981, když jsme je vyfasovali ze skladu tehdejších Lihovejch Milicí a Civilní Obrany v rámci vodáckýho putovního tábora, pořádanýho tehdejší Okresní Správou VB. Samozřejmě první co se dělo hned při fasování bylo, že jsme ty krabičky s ne-jídlem museli odevzdat vedoucím a vrátily se nám až po odebrání rumu a cigaret...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4209
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 17:34    Předmět: Citovat

Ty původní vojenský otvíráky PERFEX se dají pořád ještě koupit. Nejspíš starý zásoby.

Co se týče vojenský stravy, tak na tu zauzenou slaninu, mnohdy i s chlupem, tak na tu asi taky nikdy nezapomenu. A na 1/2 vánočky s kakaem v neděli a k tomu celýho uzenáče taky ne.. Rolling Eyes

Ono se asi vůbec líp vařilo u bojováků anebo někde na letišti než u záložních útvarů co jsem sloužil já. Nicméně zas tam byla menší pakárna než jinde.

sinclair napsal(a):
Kontrolní otázka, soudruzi: Kolik lahváčů se do somradla vejde? Very Happy

Leoši - sedm kousků a osmý se v nouzi dával na ležato navrch. Zapnout to lze. Mám na mysli somradlo s dřevěnými kolíčky, tu klasiku od masky BSS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 18:25    Předmět: Citovat

Killroy napsal(a):
...
Ono se asi vůbec líp vařilo u bojováků anebo někde na letišti než u záložních útvarů co jsem sloužil já. Nicméně zas tam byla menší pakárna než jinde.
...
Přesně - já byl "bojovej" útvar, kde se sloužila pohotovost 24/7/365 (PVOS velitelský stanoviště, v podstatě hned nejbližší nižší pod ústředním ve Starý Bolehlavi) a gum tam bylo víc než záklaďáků, takže podávat zauzenej ovar i se štětinatou kůží dost dobře nepřipadalo do úvahy. K snídani míchaný vejce, chleba, máslo, čaj - s variantou párek s hořčicí, vejce na tvrdo, teplá sekaná s hořčicí, rohlíky s máslem a marmeládou (nabíranou polívkovým šufanem z 10kg plechovýho kýblu) a podobně, k obědu klasika teplý jídlo s polívkou a večeře to samý s výjimkou soboty, kdy byla večeře studená formou buď předem upečenýho vepřovýho s chlebem, nebo salámu/lančmítu a chleba. Vojáci nahlášení do 24h služby fasovali u večeře ještě tzv. "déčko" = malý přilepšení na noční službu, byly to varianty jako plechovka slušnýho pomerančovýho džusu, malá 50g mléčná čokoláda, konzerva rybiček v oleji a vlastní šťávě nebo marmeládou plněnej perník. Pravda, dokud byli na útvaru "starý", neměl často nikdo kromě nich na "déčko" nárok (sežrali to i nám mladým), po jejich odchodu v červenci ´90 jsme se v rámci ročníku poměrně snadno shodli na tom, že dál trvat na týhle pochybný výsadě by bylo kontraproduktivní, protože "svoje mladý" jsme tam měli jen 2 (nás bylo 15) a ti docela slušně zvládali, takže i tenhle druh do tý doby mlčenlivě trpěný šikany zmizel spolu s odchozím ročníkem 10/88 ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 18:56    Předmět: Citovat

My měli kádečka v bílý šprcce,lančmít jsme opékali ve víčku ešusu u spojařů. Byl výborný to co je dnes to s tím nemá nic společného ten se rozpadne. Parkrát se k nám dostali v krabicích v plechu jako bývalo mýdlo elida Very Happy tam byla čokoláda ,sušenky sirky a více si už nevzpomenu. Údajně to byly paragánský, nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1672

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 18:59    Předmět: Citovat

Těch variant KDP bylo v průběhu let více druhů. Pamatuji ty, vydávané vojsku jako celodenní dávka v khahi PVC smrštěném obalu. Celkem 5 konzerv. Tři velké: vepřová, hovězí lančmít, a ve třetí plechový vařič, tablety pevného lihu, toal.papír, tableta melty a tableta něčeho žlutého (už si nevzpomínám). Ve zbývajících dvou nižších: ABC pomazánka a sladký tvarohový dezert.
Později následovaly varianty čtyřkonzervové, které popisujete. Nevylučuji ani možnost různého obsahu dávek, podle zásobovaného druhu vojsk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hop



Založen: Mar 26, 2005
Příspěvky: 84
Bydliště: Zl

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 20:22    Předmět: Citovat

asi bylo několik druhů těchto KD. Nejlepší byla čokoláda s kofeinem /para vu 8280-Prostějov/dávno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 21:30    Předmět: Citovat

Ekkare
to mi neříkej, že jste v 89. fasovovali do služby džus, čokoládu aj. Very Happy
to je neuvěřitelný sci-fi u bojovýho útvaru Smile , že by za dva roky takový rozdíl ??
Já byl velitel dílny oprav spoj. techniky u VU 9376 Vimperk, rok 85 - 87
a když jsem byl ve službě, tak jediná výhoda byla legálně předběhnout
ostatní jednotky, které vedl dozorčí na snídani, oběd, večeři.

Ještě ke kvalitě jídla u bojového prvosledového útvaru (na hranici 19 km)
ten humus se skoro NEDAL ŽRÁT ! Snídaně, jakž takž, oběd už stál skoro
za nic a na večeře nikdo nechodil (Arma)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1672

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 22:15    Předmět: Citovat

milosaku, podle toho co EKKAR uvedl, sloužil v pohotovostním systému protivzdušné obrany státu. Tito lidé měli ve službě nárok na přídavek ke stravě, ve finanční hodnotě asi 3,0 Kčs/na osobu. To mohla být ta čokoláda, nebo kousek salámu, či tři vajíčka navíc...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pavel1953



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 187

PříspěvekZaslal: so prosinec 14 2019, 22:46    Předmět: Citovat

Zdravím Tě Killroyi. Ty ještě žiješ? Měl jsi v těch kádéčkách také Pedro?
P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund