Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED podsvětlení: mechanismus kurvítka?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 9:33    Předmět: LED podsvětlení: mechanismus kurvítka? Citovat

Při pokusu o tuhle opravu vyvstala obecnější otázka, proč přesně to šmejdoidní podsvětlení tak odchází?
V tomto konkrétním případě 10 LED z celkových 18. Proč k tomu dochází? nemám v téhle oblasti zkušenosti, ale na webu zjišťuju že to je velmi častý případ.
Nepředpokládám že je tady ještě nějaká kvalitativní alternativa, protože tohle (taky) odevzdal kdysi gramotný bělošský výrobce soudruhům do Asie.
Takže na výběr je buď za 70 € sada nových pásků neznámé kvality, nebo sehnat někde diskrétní LED příslušných parametrů, rovněž neznámé kvality?
Vadné LEDky jsou různou intenzitou rozpraskané a vykazujou na ohmmetru nízký odpor v rozmezí 7-12 Ohm. Na zdrojové desce jsem našel údaj 120V/250 mA což by bylo cca 1,5 W/LED 3.5x3.5 mm.



led_kurvitko 002.jpg
 Komentář:
 Velikost:  107.88 kB
 Zobrazeno:  160 krát

led_kurvitko 002.jpg



led_kurvitko 003.jpg
 Komentář:
 Velikost:  104.02 kB
 Zobrazeno:  145 krát

led_kurvitko 003.jpg



led_kurvitko 008.jpg
 Komentář:
 Velikost:  103.89 kB
 Zobrazeno:  152 krát

led_kurvitko 008.jpg



led_kurvitko 009.jpg
 Komentář:
 Velikost:  161.54 kB
 Zobrazeno:  184 krát

led_kurvitko 009.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 9:51    Předmět: Citovat

Problem je pretazovanie LED a nedostatocne chladenie. V pripade niektorych vyrobcov (Philips) aj obrazek_cenzura zapojenie (paralelne).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3365
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 9:57    Předmět: Citovat

Obecně to vypadá na přehřívání této vrchní části silikonu (v tom silikonu je navíc namixovaný fosfor). Mám kolegu zkušeného s takovýma strukturama a tvrdil, že je způsobeno "uzavřením" LED tou čepičkou. Že pak se nemůže povrch účinně ochlazovat, silikon zdegraduje, praskne a uvolní cestu vlhkosti do čipu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 10:02    Předmět: Citovat

Kvicala_r napsal(a):
(v tom silikonu je navíc namixovaný fosfor)..

nechtěl jsi říct luminofor?

OK takže přehřívání vinou idiotského poddimenzování, to by splňovalo zadání vyrábět s kurvítkem dobře. Teď jak z toho ven. Sehnat LED 6V na 350 mA a vyměnit je? nebo tam dát opět nějaké 6V/250 mA a ke každý vrazit malý bočník? Předpokládám, že to napájí zdroj proudu a jas TV se uživatelsky nastavuje jeho hodnotou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3365
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 10:28    Předmět: Citovat

Jas většinou řídí v telce uživatelskyPWM, Je ale lepší stáhnout hodnotou sense/snímacího rezistoru u driveru "amplitudu" o fous dolů. Takových 15-20% dolů oko stejně neregistruje a té LED to protáhne životnost rapidně.

Napsal sem fosfor, můžeme to nazývat třeba luminofor.. ale ve výsledku o nic jiného než speciální mix fosforu nejde. Světoví výrobci led (Lumileds, Nichia.. ) si ten fosfor míchají sami. Tyto rejžácké firmy jej asi jen kupují a míchají se silikonem při pouzdření.

Kupoval sem nějaký LED z ali, protože mi chcípl podsvit v LG a nakonec sem je použil i v blaupunktu..
U toho blaupunktu byla opačná polarita led a protože pady nejsou záměnné, proházel sem LEDky všechny (nic jiného ani smysl v takovém stavu nedává) a pouze si nakonec otočil polaritu zdroje přepinováním konektorů).


V tabulce vidíš barevné složky (X a Y) a jak moc svítí nová (Lumen) vs funkční vytažená z pásku..



LED_LG.png
 Komentář:
 Velikost:  6 kB
 Zobrazeno:  156 krát

LED_LG.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 10:36    Předmět: Citovat

Dej tam 6V jaký seženeš a pak následně sniž celkový proud na regulaci zdroje. Sice to bude svítit o něco méně ale je to jediná cesta aby to nějak vydrželo. Ty LEDky jsou fakt napražený na hraně. A protože si každej zvolí DYNAMICKÝ režim který je právě ten který LED zatěžuje nejvíce, je na prů ser zaděláno. A hlavně, zkontroluj přilepení-odvod tepla LED pásů do šáska.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 12:16    Předmět: Citovat

Řekl bych, že dokud se používaly led 3V/1,25W s těmi malými difuzory, tak jsem jich měnil méně než, teď co jsou všude 6V/2W a ohromný čočky, kde se ta ledka asi i hůře chladí. Ale možná se pletu a jen se toho ke mně tolik nedostalo. A proud snižuju po opravě automaticky, vyzkoušel jsem si pro sebe i snížení o 40% a podle mě to nemůže "normální" člověk poznat - pokud nebudou stát dvě totožné tv vedle sebe, jedna s úpravou a druhá bez ní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4958
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 13:00    Předmět: Citovat

Logicky, 6V 2W LED majú oproti 1W aj dvojnásobný výdaj tepla. Sú to v podstate dve LED v jednom púzdre. Ale chladenie je riešené rovnako ako pri 1W, nieje dvojnásobne väčšie ako pri 1W, takže sa to hreje viac...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 17:25    Předmět: Citovat

Těch průserů s LED pásky už bylo tolik..Kdo od metru pásku 10W/m za jednu babku očekává nějakou životnost, tak je prostě blázen.
I když to přilepíte na předepsaný chladicí profil, tak stačí rejžákem použité, ojebané lepidlo a můžou v tom být třeba Agilenty a stejně to shoří.
Vyjebal se mnou celkem drahý, studeně bílý pásek 12W/m, kterým jsem měl nasvítit vitríny se sklem a skleněnými policemi. Byl přilepený na dost předimenzovaném, AL vinklu 32x12x2mm, aby nesvítil pozorovatelům do očí, ale jen dolů do skla. Při provozu na 11VDC z lineárního zdroje, byly zpočátku vinkly jenom vlažný, tak 45°C i při zavřených vitrínách. Svítilo to nádherně.
Pak ale lepidlo po nějakém půlroce ztvrdlo a pásek vlivem roztažnosti materiálu a nepružnosti lepidla začal nepravidelně odpadávat od vinklu. Odcházela jedna LED za druhou. Měnil jsem po 10 měsících všecko, za pásek se stejným příkonem, od jiného dodavatele a dvojnásobnou cenovkou. Jsou tam doteďka, svítí to bez jediné vadné LED, od roku 2014 furt stejně dobře, nic se neodlepuje, ani nepálí.

Rejžák tradičně ve všem lže, jako červenej pes - úplně ve všem a vždycky. Ať už se to týká použitých komponent, technických údajů, materiálů, certifikátů - těch hlavně. Jak jde o prachy, jsou schopní naprosto všeho, o čem hloupý bílý Evropan nemá ani tucha.
Klidně do DS napíšou, že jde o značkové čipy /kopie i tak příslušně vypadají/ a lepidlo, že je třeba od 3M. Přitom to ale prodává za takovej pakatel oproti jiným výrobcům, že je to normálně uvažujícímu technikovi podezřelý. Ale je to levný a doprava zadara, tak to koupíme. Výsledky známe už přes 15 let.
Jde to napříč úplně celou elektronikou, elektrotechnikou a nejenom jimi.
Mám zrovna vážný problém sehnat v tyčkovém množství /1+1/ 2SA2151A/2SC6011A a přitom se nebát, že jen vyhodím prachy do hajzlu. A tak je to teďka se vším. Zcela nefunkční integráče i polovodiče už tu kdesi proběhly - a to vypadaly tak originálně.
Už se bohudíky nejde vymlouvat na to, že si to místní obchodník/prodejce už takto ojebané sám objednal - když stejný šunty ještě levněji nabízí alík, ebay i jednotliví rejžoví prodejci. Viz invertor za litr. Evil or Very Mad
Je to prostě už principiálně šunt, který nemá dlouho vydržet. Jako šunt je to, i s tímto vědomím, už vyráběný.
Že při tom jde do prdele kvanta cenných surovin, co ani nejsou k recyklaci, to už nikoho ani nesere, bo rychlý prachy a ekonomickej tygr.

Pro upamatování a zamyšlení:
https://uloz.to/file/SLyhQRbCSwFf/uppermidwest-vendorexpo-smtai-upper-midwest-presentation-06-09-11-pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5654
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 20:14    Předmět: Citovat

Sinclaire, pleteš si běžné LED pásy na 12V (24V) s LED pásy pro podsvit LCD. Je to úplně jiná konstrukce a ty kvalitnější jsou na AL plechu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 20:35    Předmět: Citovat

Možná pletu. Šmejd jako šmejd a všivárna, jako všivárna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5654
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 11 2019, 22:13    Předmět: Citovat

Já to nechápu, slyším tady jen nářky na mizernou kvalitu, ale skoro nikdo se nezamýšlí se nezamýšlí nad cenou.
Za komančů stála telka něco málo přes 16 000Kčs, což bylo cca 8 celých měsíčních platů. Vydržela většinou 15 - 20let, tj. amortizace asi půl měsíčního platu ročně. A to nepočítám opravy za dobu životnosti, odhaduji 1 měsíční plat.
Dnes koupíš telku s uhlopříčkou 46" (dokonce "chytrou) za jedenáct tisíc a není to Čína. Tedy asi půlku měsíčního platu. Jenom kdyby vydržela záruku, tj. dva roky, tak je její životnost dvojnásobná oproti dřívějšku, půlku platu za 2roky.
Běžně opravuji TV stáří 4-6let.
Ještě poznámka, proč se prodávají levné šmejdy? No protože je po nich poptávka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt prosinec 12 2019, 11:32    Předmět: Citovat

Já mám podezření, že uživatelské nastavení podsvícení na životnost LED nemá vliv. Jeden majitel mi nedávno věnoval 32 palcovou LG, která měla nastavený EKO mód (s ohledem na věk a schopnosti majitele nepředpokládám, že by kdy mačkal tlačítko MENU) a je v ní vadných 7 diod (tuším že z 15 nebo tak nějak).
V souvislosti s přechodem na DVBT2 jsem byl minulý týden cca po 1-2 letech u majitelů dnes pětiletého SAMSUNGA, o kterém jsem tu před časem psal s tím, že ten podsvit je před smrtí (bylo vidět několik tmavých míst a dvě s fialovým nádechem). A k mému překvapení se stav od té doby prakticky nezměnil.

Podle mne ten materiál zřejmě degraduje především počtem cyklů teplotní roztažnosti při vychladnutím po vypnutí a zahřátí po zapnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt prosinec 12 2019, 12:00    Předmět: Citovat

Tak je důležité pouze rozlišovat regulaci jasu a podsvitu. Stažení jasu na půlku při podsvitu 80-100% je standardní cesta na výměnu LEDek v podsvitu, proto je nejlepší dát jas na 90% a podsvit stahovat až na 50%. Tam, kde to jde, tak podsvit stáhnout na 50-60% hardwarově, tj. pomocí zvětšení odporu v obvodu regulace šťávy na podsvit. To je ale možné až po záruce nebo na vlastní, kde s tím člověk tak nějak počítá, že si to bude spravovat sám nebo prostě když si uživatel po vysvětlení, o co jde, dá říct.
A taky v případech, že se v uživatelském menu ten podsvit nedá stáhnout nebo hrozí, že by si někdo furt zapínal režim s nejvyšším podsvitem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3365
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: čt prosinec 12 2019, 14:13    Předmět: Citovat

Věřím, že chladnutí/ohřívání by se projevilo hlavně na studeňácích, hlavně v kombinaci s Al pásky - díky tomu bezolovu. Na silikon teplotní cykly tolik vliív mít nebudou.

Jo u nového samsunga mám na DO tlačítko režim sport. Ten nastavení obrazu pěkně dojebe (přejasí/přebarví). Měl bych ho asi při první příležitosti a rozdělávání DO podlepit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund