Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Krátká anténa pro AM vysílač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jakubrosler



Založen: Jun 16, 2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2019, 16:18    Předmět: Citovat

@ZdenekHQ: Nejsem v oblasti přizpůsobování antény úplně kovaný (ostatně proto tohle vlákno vzniklo), mohl bys, prosím, naznačit, jak to přizpůsobit nedivoce?

@masar: Jak má vypadat obvod v kolektoru, aby sekundoval a ne konkuroval?
Do přijímače jsem se osciloskopem nedíval, protože
1) nevim, kam bych se měl dívat
2) nevím, co bych měl vidět
3) zkoušel jsem už čtyři různé přijímače a všechny zní dost podobně, takže chyba určitě nebude v nich.
4) bez spektráku stejně nepoznám, co je to za šum

@Crifodo: No právě proto bych řekl, že to zkreslení křivky z oscilátoru je normální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2019, 17:37    Předmět: Citovat

Jestli se chceš zbavit problémů s linearitou modulace , kmitáním a pracovními body , umíš-li trochu německy , zkus se podívat na následující článek na radiomuseum.org https://www.radiomuseum.org/forum/ein_einfacher_am_modulator_mit_konstanter_ausgangsspannung.html
a souvisící odkazy . Článek neřeší výkonový stupeň pro vyslání modul.signálu do vzduchu , ale to by už neměl být takový problém. Princip
spínaného modulátoru je jednoduchý, já jsem to použil na "dílenský AM
vysílač SV,DV" , signál leze ven buď přímo koaxem, nebo aperiodickou feritkou . Dosah je cca 5m, mám to ale úmyslně hodně omezeno, abych nevysílal k sousedům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2019, 18:45    Předmět: Citovat

Tímto se i já dostanu k odpovědi - na výstupu podobných věcí musí být filtr, který pošle do antény jen to, co tam patří. Jinak je z toho spíš rušička.

I když kdejakej čínskej měnič pro světla vyrobí často daleko víc rušení, navíc má k dispozici delší dráty jako anténu.

Ale bohužel nedokážu napsat, jaký zapojení použít v tomto případě, aby to vůbec na ten metr drátu na jednom MHz vysílalo. Tady by se hodil jeden tranzistor navíc, aby se oddělil modulátor a koncák.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2019, 19:30    Předmět: Citovat

Horní konec SV není nepodobný pásmu 1.8 MHz, jsou tu jak vidím i nějaký koncesionáři, takže si možná ještě pamatujou požadavky na spektrální čistotu a jakými filtry jí dosáhnout, inovované povolovací podmínky byly pak už tak přísné, že amatérsky postavený vysílač neměl šanci vyhovět. S dobou QRP bastlů s jedním KU611 a π-článkem nesrovnatelné.
Na druhou stranu tohle se nebude cpát do účinné antény, tak celkem o nic nejde. Metrová anténa opravdu střední vlny nevyzáří.
Spodní konec SV je podobný rovněž amatérským vysílačům LW, tam je zas možno se podívat na obludné rozměry anténních patních cívek, aby to do prostoru vyzářily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jakubrosler



Založen: Jun 16, 2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2019, 20:27    Předmět: Citovat

@Milan: Dělat to analogovým multiplexerem mě napadlo hned jako první, když jsem si usmyslel dělat amplitudový modulátor (ale teda chtěl jsem přepínat původní a invertovaný signál, ne zem, jako to má autor). Pak jsem si kdovíproč řekl, že radši postavím něco, co vypadá, že je vyzkoušené a bude to chodit na první dobrou. Inu, mýlil jsem se. Teď tu mám na prkýnku to tranzistorový zapojení a buď to nějak rozběhám k použitelnosti, nebo to hodim do skříně a budu zase od podobných duchařin na nějaký čas vyléčen. Nicméně, kdybych se do toho někdy pustil, nemáš, prosím, schéma toho konce?

@ZdenekHQ: Jeden tranzistor jsem tam ještě schopen přibastlit. Chápu to dobře, že by to znamenalo do kolektorového obvodu toho modulátoru dát jenom odpor (22R ?) a přes kond to vytáhnout na další tranzistor zapojený jako klasický zesilovač, jen v C by měl místo odporu příslušné vinutí toho autotrafa? A jak pak upravit ten modulátor směrem k větší linearitě? Simulovat to asi moc nepůjde, když tam to vypadá dobře už teď a zkoušet to nahodile je u těch SMDček poněkud nepraktický.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2019, 0:09    Předmět: Citovat

Když jsem viděl tvé schéma "vysílače" a přečetl si problémy, které s tím máš, říkal jsem si co by bývalý vývojář, že zde bude velmi těžké dovést to do uspokojivého stavu . Konkrétně spojení funkce nf a vf zesilovače spolu
ve třech svázaných tranzistorech s modulátorem může pravděpodobně uspokojivě pracovat, jen když bude mít realizátor velkou kliku , pro opakovanou realizaci s trochu jinými prvky je to neschůdné. Když si představím, že vf zesílení konc. tranzistoru závisí na komplexní impedanci laděného obvodu a komplexní impedanci antény a nf zesílení je jakž takž dáno reálnými prvky, pak jak zajistit stálý poměr vf a nf složky při modulaci,
když ta vf složka resp. vf zesílení se bude měnit i s malým rozladěním čehokoliv v kolektoru konc. tranzistoru. A to neuvažuji problémy s fází , která se bude všelijak a dost strmě kolem rezonance ( resp. rezonancí laď. obvodu a antény, čili "více hrbů" ) měnit a vyvolá nutně problémy se stabilitou . Krom toho , ale jen pocitově Smile , ve mně schema vyvolává dojem obvodů plných variabilních složek + - jX a málo těch R, které zajišťují vůbec nějakou definici, jak to má fungovat , a tudíž obtížné řešení případných problémů s funkcí. Prostě na jednom kmitočtu a s jednou anténou to nějak "vyšolicháš" ,nevěda, proč to zrovna teď dobře funguje, každá změna pak ale znamená upravovat obvody znovu . To absolvoval asi i autor a výsledkem jsou ty kondy 220pF atd. mezi kolektory a bázemi atd.

I já jsem prošel řadou pokusů o jednoduchý lineární a přeladitelný am modulátor , třeba různé oscilátory přímo modulované třeba napájecím napětím , které ovšem všechny produkují krom am také významnou fm,
která, jak se s měnící f signál mění na rez. křivce v mf zesilovači rádia, působí velké zkreslení, chrchlá to. Výjimkou je oscilátor řízený krystalem
(ten zas vypadává z funkce při větší promodulaci ) nebo keramickým
rezonátorem , který fm také produkuje, ale v rozsahu desítek Hz, což v rádiu už není slyšet.
Potřeboval jsem do dílny "bezdrátový" zdroj signálu am na SV a DV pro opravy a revitalizace starých rádií s dosahem max. pár metrů, aby mě nenaháněl ČTÚ, takže jsem neřešil žádné ladění antény apod. - s harmonickými si poradí rádio samo a nakonec ani nevadí , když na ně není rádio naladěno. Proto jsem využil myšlenky spínaného modulátoru a výstupní signál z něj prohnal přes emitorový sledovač a odpor řádově stovky ohmů do feritové antény s aperiodickou cívkou cca 200uH . Funguje bezvadně , v přístroji mám krom nf generátoru 20 Hz - 20 kHz vestavěn i VKV modul s TDA7088, takže mám k dispozici i zdroj signálů. Fotka přístroje a popis dílčích problémů tu myslím někde v mých příspěvcích je .
Zkus si ještě, máš-li zájem bádat, hodit do gůglu radio-ghe.com , má na svých stránkách řadu různých řešení, popsaných také většinou i na radiomuseum.org, kde se to hůře hledá .
Pro informaci schema modulátoru , omlouvám se za kreslení mimo normy, jiný program zatím na schémata nemám .



Modulátor schema.jpg
 Komentář:
 Velikost:  198.83 kB
 Zobrazeno:  146 krát

Modulátor schema.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2019, 9:23    Předmět: Citovat

jakubrosler napsal(a):
@masar: Jak má vypadat obvod v kolektoru, aby sekundoval a ne konkuroval?
Do přijímače jsem se osciloskopem nedíval, protože
1) nevim, kam bych se měl dívat
2) nevím, co bych měl vidět
3) zkoušel jsem už čtyři různé přijímače a všechny zní dost podobně, takže chyba určitě nebude v nich.
4) bez spektráku stejně nepoznám, co je to za šum...
Aby "nekonkuroval" je myšleno tak, jak to píše ZdenekHQ - tedy přizpůsobený.
ad1) na výstup detektoru
ad2) uvidíš modulaci včetně toho, co se ti na ní nelíbí
ad3) nehledáme chybu v přijímačích
ad4) to nemůžeš vědět, když se napřed nepodíváš.
Z tvého popisu mně vyplývá, že šum je v přijímači i bez modulace a je silnější než šum bez signálu. To nemůže být způsobeno ani harmonickými nosné. Bez modulace musí být na přijímači naladěné "naprosté ticho".
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2019, 12:06    Předmět: Citovat

Masare, s tím naprostým tichem bez modulace bych si dovolil polemizovat .
Každý oscilátor více či méně šumí , třeba vlivem blbého napájení, tepelného šumu pasivních a aktivních součástek, špatným stíněním atd. Projeví se to tím, že ve spektru není na nosné čára, ale spektrum třeba pár kHz kolem
nosné. Z toho vznikne v superhetu pro projití směšovačem a mf zesilovačem
přídavný šum. Já ho aspoň v opravovaných rádiích slyším , i když modulaci ve vf generátoru vypnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2019, 12:18    Předmět: Citovat

Jasně, ale nechceš snad tvrdit, že ten šum převyšuje vlastní šum přijímače. To si lze ověřit jakýmkoliv GDO (pro dané pásmo).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so prosinec 07 2019, 18:45    Předmět: Citovat

No to tvrdit nechci, není-li tam jiná vada , která signál nosné znehodnotí
( parazitní kmitání , vazba mezi cívkou oscilátoru a cívkou či anténou na výstupu, nedostatečně blokované nebo se změnou odběru celku kolísající napájení oscilátoru atp.) .
Osobně se domnívám, že řešení problému přizpůsobením antény je s klikou a velkou laborací možné, ale v podstatě toto znamená, že přídavnou cívkou vykompenzuji jalovou složku toho drátu a zůstane jen reálná složka toho drátu , kterou ovšem musím správně "natransformovat" na rezonanční odpor LC obvodu v konc. tranzistoru, aby z toho něco lezlo ven . Pak bude zátěž konc. tranzistoru jen reálná . Tím se ovšem změní , resp.nastaví zesílení konc. tranzistoru tak, že to zase vysoce pravděpodobně nebude vyhovovat požadavku na nf modulaci, tj. budu muset nějak nezávisle upravit velikost zesílení modulačního nf napětí. To ovšem půjde v daném zapojení dost těžko , jak s tím pohnu, změním zase to, co jsem předtím pracně ve vf oblasti udělal. Ale možná se mýlím a půjde to rozchodit snadno, když to autorovi bezvadně fungovalo Smile .
Možná jako "mezistupeň" řešení bych ,pokud bude vyřešena ta 7. harmonická resp. kmitání či zakmitávání, zapojil do kolektoru koncáku
feritku cca 100uH ( na 1,6 MHz), tj. asi 40 závitů na kulaté tyčce 120mm, s ladícím kondem , tím kondem bych to vyladil do rezonance , pohodil
kousek od toho drát antény rádia a bádal, co z toho leze, když s tím laboruji. Holt to chce, jak říkal jeden náš profesor na škole , sicflajš , ale žádná hitparáda to nebude .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jakubrosler



Založen: Jun 16, 2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2019, 18:12    Předmět: Citovat

Musel jsem nakonec ještě rozebrat i to rádio, tak jsem při té příležitosti změřil výstup detektoru. Měl jsem při tom rádio hned vedle antény, takže dosažené výsledky budou zřejmě o něco lepší, ale hlavní problémy tam vidět jsou. Samotná modulace vykazuje nejen amplitudový, ale i fázový šum. Jakmile zvolím hloubku modulace větší než velmi malou, tak na detektoru silně vylezou vyšší harmonické.
Navíc při vyladění je tam dosti silné pozadí, vykazující jistou periodicitu.



IMG_20191208_172101.jpg
 Komentář:
Nahoře detektor, dole kus drátu vedle antény, bez modulace, 0,2 us/dílek
 Velikost:  119.95 kB
 Zobrazeno:  58 krát

IMG_20191208_172101.jpg



IMG_20191208_172426.jpg
 Komentář:
Nahoře detektor, dole kus drátu vedle antény, modulace 1 kHz, 0,5ms/dílek
 Velikost:  62.39 kB
 Zobrazeno:  66 krát

IMG_20191208_172426.jpg



IMG_20191208_172619.jpg
 Komentář:
Nahoře detektor, dole kus drátu vedle antény, modulace 1 kHz, 0,5ms/dílek
 Velikost:  72.11 kB
 Zobrazeno:  70 krát

IMG_20191208_172619.jpg



IMG_20191208_173309.jpg
 Komentář:
Nahoře detektor, dole modulace.
 Velikost:  148.55 kB
 Zobrazeno:  64 krát

IMG_20191208_173309.jpg



IMG_20191208_173910.jpg
 Komentář:
Detektor, pozadí při vyladění, bez modulace, 5us/dílek, subjektivně šumí
 Velikost:  55.38 kB
 Zobrazeno:  73 krát

IMG_20191208_173910.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jakubrosler



Založen: Jun 16, 2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2019, 18:13    Předmět: Citovat

A ještě detektor bez modulace při naladění přijímače o trochu vedle.


IMG_20191208_174037.jpg
 Komentář:
Detektor, pozadí o kus vedle (přijímač nenaladěn), bez modulace, 5us/dílek, subjektivně ticho
 Velikost:  139.11 kB
 Zobrazeno:  59 krát

IMG_20191208_174037.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2019, 18:23    Předmět: Citovat

Bez bližšího zkoumání jsou hned vidět dvě věci, vyšší hloubku modulace to jakési rádio nezvládá, tvarově to kurví.
A pak to zkreslení zaoblí a limituje, takže druhá harmonická z toho vyleze jako zdvojovač frekvence.
Tady je třeba uvést, že běžná konzervativní modulace AM stanic je okolo cca 30%, bývá to tak i v nastavovacích předpisech. Jak tu někdo psal že 20% modulace je šepot, tak to je obvyklá hodnota. Nebavím se o dynamice, to je něco jiného, ale o modulaci vysílače.
Detektor má taky nedostatečně odfiltrované zbytky nosné, ta by na nf výstupu neměla být viditelná. Pak ti to šumí a vaří v nf.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jakubrosler



Založen: Jun 16, 2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2019, 18:35    Předmět: Citovat

Dodávám, že měřeno to bylo na Talismanu 308U.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: ne prosinec 08 2019, 18:35    Předmět: Citovat

Ten zbytek nosné "o kus vedle" má cca 650kHz? To je hodně velký kus, ne?
Řekl bych, že na druhém konci stupnice...Wink
Navíc tenhle obrázek ukazuje, že i při velmi malé hloubce modulace leze z modulátoru 2kHz místo 1kHz (pokud je pravdou 0,5ms/dílek).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund