Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Krátká anténa pro AM vysílač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 7:21    Předmět: Citovat

Myslím, že těch problémů je ve schématu mnohem více . Tak třeba
odpor 22R s kondem 39p představuje na 1,6 MHz již značnou a zbytečnou
zátěž oscilátoru a s odporem 330R snižuje napětí nosné . Vstupní impedance nf input je něco málo pod 2K - je otázkou, zda vůbec tazatelův zdroj nf tuto zátěž utáhne a signál promoduluje ( ss proud je cca 20 mA ).
Proč je zapojen kond 220p mezi kolektor a bázi koncového tranzistoru
jsem nepochopil , když je vlastně paralelně k lad. kondu C přes těch 0,1uF
- tranzistor je v zapojení SB.
Myslím , že je třeba osciloskopem poměřit řádně signály v obvodech , jsem si jist, že při promodulování ss proudu koncáku 20mA / cca 13V to musí s metrem drátu zářit pro příjem superhetem aspoň na 10m bez velkého ladění.
Nevím, jakou máš indukčnost v laděném obvodu , i bez C jen s těmi 220pF
to bude na 1,6 MHz docela malá cívka ( Thomsonův vzorec) . Ladil bych to nejdříve do rezonance bez antény a modulace , odpor 470R bych tam nechal jako předzátěž, aby se náhodou v rezonanci neprorazil koncák. Krátká anténa se bude chovat jako kondenzátor, o který pak budeš muset
ještě zmenšit ladící kapacitu ,resp. vyhodit těch 220pF do pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jakubrosler



Založen: Jun 16, 2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 9:44    Předmět: Citovat

Je to postavený podle tohoto schématu z PE s drobnými úpravami dle Jirky Babici.


schema.jpg
 Komentář:
 Velikost:  64.09 kB
 Zobrazeno:  152 krát

schema.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12454

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 10:05    Předmět: Citovat

S tou cívkou 1uH si děláš prdel, ne? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 10:49    Předmět: Citovat

abychom věděli o čem . . .


PEAR2012-01 AM vysílač.jpg
 Komentář:
 Velikost:  254.18 kB
 Zobrazeno:  108 krát

PEAR2012-01 AM vysílač.jpg



PEAR2012-02 AM vysílač.jpg
 Komentář:
 Velikost:  279.32 kB
 Zobrazeno:  83 krát

PEAR2012-02 AM vysílač.jpg



PEAR2012-03 AM vysílač.jpg
 Komentář:
 Velikost:  226.87 kB
 Zobrazeno:  80 krát

PEAR2012-03 AM vysílač.jpg



PEAR2012-04 AM vysílač.jpg
 Komentář:
 Velikost:  228.01 kB
 Zobrazeno:  87 krát

PEAR2012-04 AM vysílač.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jakubrosler



Založen: Jun 16, 2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 11:17    Předmět: Citovat

masar: Nedělám, větší laditelnou jsem neměl. V čem je problém? Rezonance s kondem 5n6 sedí.

Ale to je jedno, tohle jsem teď stejně vyhodil a nahradil cívkou s odbočkou podle toho druhého schématu (Improved circuit zde nebo PE 4). Výsledek lepší, ale divný.
Na frekvenci, kterou skutečně vidím na osciloskopu, tj asi 1,6 MHz to hraje na rádiu s mizernou kvalitou - zní to jako těžce oříznutý a utopený v bordelu, který to tam očividně samo vysílá (když to vypnu, tak zmizí i to pozadí) - přestože dle skopu je hloubka modulace tak 50 %. Co mi ale nejde na rozum, že to naladím i na zhruba 680 kHz, kde je síla signálu dokonce vyšší (podle indikátoru vyladění na tom Videotonu) a poslechově je to daleko čistší (i když by to mohlo být lepší - pořád to docela dost šumí).

Blbý je, že ten Talisman, kvůli němuž jsem to stavěl, má zřejmě poškozený laditelný kondík, který se zřejmě při vyšší kapacitě zkratuje (od nějakých 900 kHz níž to při ladění jenom chrastí, ale nic se nenaladí), takže tuhle frekvenci na něm nechytím.

ok1hga: Ta nosná by neměla být až tak slabá, na B T2 je asi 0,15 Všš, podle popisu v PE stačí pro plné vybuzení diferenčního zesilovače 0,2 Všš.
A díky za obrázky, já si nebyl jist, zda je OK to sem celý vywebit (autorská práva a tak).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 11:38    Předmět: Citovat

Mně tam poněkud uniká funkce kodíků C9 a hlavně C2. C9 budiž, možná to kmitalo.

Na vysílači s autotrafem má přece kombinace C2(pak i C3 má vliv) a L1 taky nějakou rezonanci. Proto je pevná hodnota C2 divná.

Když jsem podobné zapojení používal jako elektronický potenciometr v automatickém mixpultu, tak vím, že to nesnášelo velké amplitudy signálu, aby ta regulace chodila čistě od nuly. Ale možná jsem to měl blbě. Tady naštěstí to nemusí chodit od nuly, takže je to asi OK.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 11:52    Předmět: Citovat

No nedivím se ,že to s tou 1,0 uH cívkou a 5n6 kondem nějak dobře nejelo-
když tu svoji logiku protáhneš dál, mohl jsi tam dát třeba 100uF kond a místo cívky pár centimetrů drátu, taky bys s tím tu rezonanci 1,6 MHz naladil , ovšem ven už bys nedostal téměř nic. To raději tento rezonanční obvod vyhoď celý , je tam v tomto případě na ..... a laď jenom anténu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 13:27    Předmět: Citovat

kolik máš ten odpor R2 ???
co se stane když tam dáš cca 1K ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 13:30    Předmět: Citovat

Mezi přijímači k testování může být klidně rozdíl skoro tří řádů v citlivosti, takže potom se může lehko stát že starý Talisman s otupělýma elektronkama vůbec nezabere, zatímco novější rádio s dobrou vf citlivostí bude mít signálu až až.
Trochu se ale divím, kam se posunula redakce AR, že se samozřejmostí publikuje návod na potenciální průser. V článcích se polemizuje o účinnosti antén a s jakými rozměry se dosáhne účinného vyzáření výkonu. Když to někdo zkusí, i tak malému zařízení stoupne podstatně dosah a podle autora si to může naladit kamkoliv, což znamená potenciální konflikt s majáky NDB.
Dřív aspoň ze slušnosti napsali, že to publikujou jen ze studijních důvodů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 14:08    Předmět: Citovat

Ten modulátor je navrženej blbě. Dalo by se s tím víc pohrát, ale zatím posílám příklad změny odporu R13 na 2K2. Asi by to chtělo i upravit pracovní body, i když ten LC dost věcí vyfiltruje. A není to věc buzení, je to pořád stejný. LC nemám v rezonanci, je střelenej od oka. Smile


am_2K2.png
 Komentář:
 Velikost:  6.18 kB
 Zobrazeno:  27 krát

am_2K2.png



am_100R.png
 Komentář:
 Velikost:  6.35 kB
 Zobrazeno:  33 krát

am_100R.png



_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jakubrosler



Založen: Jun 16, 2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 14:42    Předmět: Citovat

ok1hga: R2 mám 10k, s 1k to vypadá blbě (viz obrázek).

Crifodo: Ten Talisman jinak hraje velmi dobře, bohužel teda jenom v horní půlce pásma.

Takže situace je taková, že to zapojení s autotrafem generuje signál dostatečné intenzity, problém je s jeho kvalitou - silný šum na pozadí, který při mělké modulaci dost ruší, při hlubší modulaci naopak dochází ke zkreslení (a šum pořád vadí). Dá se s tímhle něco dělat?

Na tom Videotonu na 680 kHz jsem asi naladil nějaký zrcadlo, protože u jiných přijímačů na týhle frekvenci nic není. Zajímalo by mě ale jednak, kde se bere a hlavně jak to, že jeho příjem je v porovnání se základní frekvencí mnohem čistší.

EDIT: ZdeněkHQ: Dík, zkusím. Neklesne pak ale zase dost amplituda, když bude procházet menší proud?



IMG_20191205_134824.jpg
 Komentář:
C T3, 1V/dílek, 0,5 us/dílek, R2=1k
 Velikost:  50.19 kB
 Zobrazeno:  30 krát

IMG_20191205_134824.jpg



IMG_20191205_142501.jpg
 Komentář:
C T3, vstup 1 kHz, 1V/dílek, hlubší modulace
 Velikost:  59.35 kB
 Zobrazeno:  55 krát

IMG_20191205_142501.jpg



IMG_20191205_142442.jpg
 Komentář:
C T3, vstup 1 kHz, 1V/dílek, mělká modulace
 Velikost:  57.34 kB
 Zobrazeno:  31 krát

IMG_20191205_142442.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 14:50    Předmět: Citovat

Možná se mně to zdá, ale při té hlubší modulaci je tam navíc nějaká parazitní. Někde něco kmitá, ale navíc.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12454

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 15:33    Předmět: Citovat

To vypadá, že tam máš kromě základního kmitočtu ještě jeho 7. harmonickou. Musíš zkontrolovat, jakou nosnou cpeš do diferenciálu.
Také bys měl ověřit osciloskopem tvar nf signálu v přijímači, abys zjistil, zda je šum součástí modulace nebo jen vlastní šum přijímače.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jakubrosler



Založen: Jun 16, 2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 15:44    Předmět: Citovat

ZdeněkHQ: Takhle pěkně to vypadá jen změnou R13? Tomu se mi nechce věřit, nehýbal jsi nějak i s odporama, co nastavují pracovní bod?
Po pouhé změně R13 jsou u mně tranzistory zavřené.

masar: Ta nosná je trochu nakopnutá, no. Tak to asi vysvětluje ten zrcadlový příjem. Ale jak to, že je to čistší?
Jsem přesvědčen, že to není vlastní šum přijímače, žádná normální stanice takhle brutálně nešumí.



IMG_20191205_153234.jpg
 Komentář:
C T3, R13 = 2k2
 Velikost:  52.69 kB
 Zobrazeno:  32 krát

IMG_20191205_153234.jpg



IMG_20191205_153632.jpg
 Komentář:
B T1
 Velikost:  53.49 kB
 Zobrazeno:  33 krát

IMG_20191205_153632.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 16:36    Předmět: Citovat

jakubrosler napsal(a):
ZdeněkHQ: Takhle pěkně to vypadá jen změnou R13? Tomu se mi nechce věřit, nehýbal jsi nějak i s odporama, co nastavují pracovní bod?

Musel jsem snížit modulaci na 50mV. Z oscilátoru jde 100mV. V praxi je to 100mV špička-špička a 200mV špička-špička. Ale simulátor je jinej svět než praxe.

Vyhoď ten LC, dej tam 22R odpor a podívej se, co ten modulátor vlastně vyrábí.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund