Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrada doutnavky stroboskopu gramofonu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 0:38    Předmět: Citovat

A ideálně koupený v Číně za jedno euro i s dopravou. Twisted Evil
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 1:09    Předmět: Citovat

Puvodne tam byla doutnavka. Pokud najdu nahradu, zustane tam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 8:21    Předmět: Citovat

Mám dojem, že v NC452 je již ve stroboskopu ledka. Zkus si to pohledat, jak je to tam provedeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 8:24    Předmět: Citovat

Jirko, v DU301-304 "roleta" žádný stabilizátor nebyl. V 50W koncích s 2x4654 řídí jejich Ug2 elektronka EBL21 a jako "referenci" má jen nastavitelný dělič.
Jinde v těch koncích typu BZ302 nikde stabilizace není a ani nebyla potřeba.
Na měření a nastavení 100V výstupů je tam modulometr, s přepínáním měřicího místa, takže už ani ty doutnavky v koncích nebyly třeba.

Já mám ve svých KZ25-50 běžné E14/110V doutnavky, svítící klasicky "oranžově" a jsou tam původní, nebylo potřeba je měnit.

Velké kontrolní doutnavky ale měly 25W, 50W a 75W konce starších ústředen brněnského RELu ze stavebnicové řady EU. Ani jednu jsem v plném chodu nikdy neviděl.
Možná, že v nich byla i nějaká stabilizace, třeba u mikrofonních zesilovačů. Přeci jen byly REL-EU svou tehdejší výbavou o nějaký level výš, než pozdější, poválečné a očesané MU a DU.

Možná si to Jirko pleteš opravdu s konci od RU ústředen /vysoké 19" rámy/, kde skutečně těch osm rtuťovek DCG4/1000 svítilo fialově zadem rámu až na blízkou stěnu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 11:52    Předmět: Citovat

oranžová doutnavka pasuje k analogu jak prdel na nočník - je to vintage styl a poslechový rituál zároveň, pozorovat za soumraku dílky stroboskopu na okraji talíře, vokýnko NC410, 440 , 450 považuji za nešťastné řešení
když jsem se v roce 1994 rozhodoval mezi Pioneer a JVC tak vyhrála jednodušší alternativa I. bez stroboskopu - dodnes trochu lituji absenci té optické parádičky

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 12:23    Předmět: Citovat

makak napsal(a):
Co blbnete s doutnavkama ? Je rok 2019. Krystalem řízený oscilátor, dělička a LED. Zapíná se jenom pro kontrolu rychlosti otáčení, při provozu je to vypnuté, aby nerušilo.

To moc neřeší, spousta gramodesek při řezání také neměla přesně nastavené otáčky: ještě v sedmdesátých letech se otáčky řezacího stolu v Loděnicích kontrolovaly stroboskopem řízeným ze sítě, jejíž kmotočet se zjišťoval vibračním kmitočtoměrem. Technik pak podle zkušenosti nechal značky pomalu běžet (většinou dopředu, protože tehdy naše síť měla kmitočet 50 Hz a více spíše vyjímečně; po většinu roku se nám ty generátory v elektrárnách točily pomaleji).
Tedy odchylka ±6 c ve výšce tónů se dala pokládat za velmi malou, vyhovující i pro ladění klavírů. Tempo tak nemohlo mít chybu větší, než ±0,35 %, což také nijak nerušilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 12:50    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
oranžová doutnavka pasuje k analogu jak prdel na nočník - je to vintage styl a poslechový rituál zároveň, pozorovat za soumraku dílky stroboskopu na okraji talíře, vokýnko NC410, 440 , 450 považuji za nešťastné řešení
To je otázka přístupu. Tenkrát si dyzajnéři prostě nemysleli, že je to vintage a cool a kdesicosianglického a snažili se "esteticky rušivý" strobopotisk a světélko maximálně zamaskovat. Což se jim povedlo myslím dost elegantně. Z pohledu uživatele to byl pouze trpěný technický prvek, kterého nás definitivně zbavil digitální záznam..
Dnes je v módě opačný extrém, kdy se chlubně vystavují nekryté elektronky a digitrony.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 12:56    Předmět: Citovat

Ten trpěný prvek byl třeba u pozdějších verzí NC440.12 nezbytně nutný.
Silně zjednodušený /=levnější/ motor i jeho elektronika dost "ujížděly", minimálně prvních 15 minut.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 13:05    Předmět: Citovat

Tak jistě. Trpíme obvykle jen to, co je nezbytně nutné Very Happy A to tu nepadla zmínka o některých Europhonech Very Happy Tam jsem ale viděl ledku, ne doutnavku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 13:12    Předmět: Citovat

jsme (většinou) technici tak čím více má stroj hejbátek, kontrolek a funkcí - tím lépe, lady manažerka právě naopak, polož desku na talíř, then push button and play
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne čt prosinec 05 2019, 13:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 13:12    Předmět: Citovat

Jenyk: mám sice menší cca 10 mm, ale mohla by stačit. Jestli chceš, pošlu ti ji v zadarmo v obálce.


IMG_0403.jpg
 Komentář:
 Velikost:  71.36 kB
 Zobrazeno:  58 krát

IMG_0403.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 13:17    Předmět: Citovat

všimněte si že šikmooký parchanti dodnes vkládají doutnavku coby síťovou kontrolku do rychlovárnic na vodu, často se vyhazujou kvůli spálené topné spirále nebo přerušeném kontaktu na kabel v podstavci bazmeku
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 13:23    Předmět: Citovat

Otázka je, jestli to jsou jen skladové zásoby, nebo se doutnavky skutečně ještě vyrábějí? Přece jen neon není nijak levný plyn.
Navíc jak rozumně napájet ledku přímo ze sítě? Rezistor a usměrňovačka, to jsou už 3 součástky celkem. Číňan umí počítat a když sežene ležákové doutnavky, vyjde ho to možná levněji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 16:18    Předmět: Citovat

Už jsem o tom psal.
Jsou jich plné rychlovarky i žehličky, někdy pod červeným sklíčkem, svítí jak sviňa a málokdy jsou vadné Very Happy
Ale už jsem viděl i poloprůhlednou rychlovarku, "pro změnu" klasicky rejžácky narvanou modrýma ledkama tak, že to osvěcovalo kus kuchyňské linky Very Happy Tak z těch nee Very Happy

Ještě tu nebyla řeč o dvou vysocesvítivých, oranžových LED, spojených antiparalelně a přes odpor cca 820R-1k2 na střídavé napětí 8-12V z místního tráfka gramofonu.
Klidně to prohlašte za prasárnu, ona to i prasárna je. Je to o vyzkoušení.
Dal jsem to už do několika NC440 a NC450, protože mi už došly rozumně svítící doutnavky.
Nejstarší úprava /moje vlastní NC440/, dělaná před asi 4-5 lety, v pořádku funguje.
Jen je potřeba obě LED šikovně "namířit" jejich čipy na stroboznačky a pokud možno sbíhavě, do jednoho bodu, jinak je to lehce rozmáznuté. Pokud se strefíte, jsou potom značky v zrcátku krásně ostré.
Použil jsem takový ten typ bezbarvého pouzdra - něco mezi bodovkou a rozptylkou, ani ryba, ani rak. S čistokrevnými bodovkami bude potřeba přesněji mířit.

S jinými, než oranžovými LED Kingbright /Official/ jsem to nezkoušel. Tudíž neručím za to, jak se to bude chovat třeba s modrými či pink, případně s rejžovým šrotem za padoš, anebo s napětím o dost vyšším, než mnou vyzkoušených 12V.
S oranžovými, vysocesvítivými Kingbright to prostě funguje.
Je proti tomu možno namítat spoustu věcí a já jsem si toho vědom.
Ale prostě to funguje Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2019, 19:01    Předmět: Citovat

Osmdesat < díky, tyhle ve velikosti 6 x 14 mm jsem už včera objednal.

sinclair > konečně odpověď na otázku, kterou jsem tohle téma začínal Very Happy . Takže záložní řešení s LED by fungovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund