Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Radiomagnetofon vlastní výroby ze zbytků, čistější zvuk
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
honzik30



Založen: Sep 02, 2011
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 2:24    Předmět: Radiomagnetofon vlastní výroby ze zbytků, čistější zvuk Citovat

https://youtu.be/Ppla0e8Ov_c
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2019, 17:23    Předmět: Citovat

https://youtu.be/-tAYkTSrME0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2019, 20:12    Předmět: Citovat

Teda, použít DC bias v kazeťáku s vf mazáním, to je docela zhůvěřilost. Zkazit stejnosměrným proudem výhodu střídavého mazání...
Opačně se to dělalo, to ano, třeba Tesla používala z důvodu menšího odběru z baterií, mimochodem, tehdy výhradně zinkouhlíkových, mazání magnetem a vf předmagnetizaci u modelů ANP402 Start (do roku 1963) a zopakovala to po "přebalení" do plastového kastlíku prodávaného jako ANP405 Blues (v letech 1965 - 1966), než toto řešení definitivně opustila. Už měla k dispozici feritovou mazací hlavu pro vf mazání, která měla mnohem menší ztráty. Naposledy jsem viděl odklápěcí magnet, jako mazací hlavu, před univerzální hlavou krmenou střídavou předmagnetizací v levných věžích Crown a Schneider. V tržnicích se samozřejmě dál prodávaly různé jezevčíky s magnetem i stejnosměrnou předmagnetizací, o těch bych se nerad blíže šířil vůbec.
Samozřejmě, že při stejnosměrné předmagnetizaci není odstup signál/šum nic moc, a, když už potřebuju pro mazání výkon kolem 1 W, tak už ty 2 - 3 % výkonu navíc, které vezmu z mazací hlavy a přivedu na hlavu univerzální, oželím. Nepřipravím se přece o šanci dostat z pásku to nejlepší, co umí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2019, 20:17    Předmět: Citovat

Ty ne, Číňan s klidem ano.
Von to přeci poslouchat nebude ....

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2019, 20:31    Předmět: Citovat

nejspíš se počítalo s komerčně nahranými kazetami kde mazací hlava z magnetu (jakkoli odklopná) byla téměř na obtíž...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzik30



Založen: Sep 02, 2011
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 1:17    Předmět: Citovat

tohle je navrh na levny kazetak ale v opacnem pripade se museli upravovat nahravaci korekce a odrusovat ruzne zesiky. tenhle magnetak umi i trikove nahravani a multiplayback na jedne mono hlave a opet by byla stridava predmagnetizace na obtiz to mohu vysvetlit pozdeji a treba pro magnetaky s vu metry je to docela sikovne reseni a pokud je pasek stridave vymazan a zacne se nahravat stejnosmernym predpetim je to jako by bylo stridave vsimne te si kdyz vymazete neco dc hlavou ale opacnou polaritou nebude se nic nahravat ale zkusili jste nekdy se zamyslet ze stridava hlava maze stridave tudiz nahravani se zapina a vypina o frekvenci 100khz a tohle se deje take v novich zesilovacich tirdy D milne nazivane digitalni a vsimete si ze muj kazetak nahrava ciste jel jsem ho i pres hifi zesik Pioneer sx 757 takovy ten av prijimac s radiem a na tech basech uz by bylo slyset ale na videu samozrejme ho hraju pres jeho vlastni pulvatovy byla to spise takova legrace a humor neco takoveho vyrobit konec koncu moderni magnetofony nedrasaji nervy jen sumem ale takovim tim chvenim jako kdyz breci mimino a ackoliv je lozisko stokrat super ale umistene v trusovym materialu a setrvacnik je nahrazen plastovou velkou remenici je to hnus zvuk. Tohle jsem mel v zasobach zbytky ruznych cinskych kramu od drive az po novejsi z 90tych let a na bastleni uz mi nestaci penize a nechtel jsem tyhle zbytecky nechat chatrat nebod doma mam samozrejme nekolik skoro hifi stroju kazetaku i kotoucaku a mam k nim i dily z jinych ale tohle bylo to co se nikam nehodilo a ja to jen tak z legrace zbastlil. =D

Naposledy upravil honzik30 dne po listopad 04 2019, 2:12, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzik30



Založen: Sep 02, 2011
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 1:48    Předmět: Citovat

jeste nekolik fotecek toho desu vlastne jsem pouzil desticku ze smejdu a stridavim mazanim jsem o pulku vylepsil zvuk maxell a konica jsou ciste type 1 a type 2 take kupodivu tenhle humus nahrava OrWo a Emgeton v kvalite poslouchatelne na tapedecku v hifi sluchatkach i smejdy kazety Elta Germany vyrobene v cine a ty na vezich s dc biasem a mazanim nebyli pouzitelne potize mai kazety sony ty vyzaduji vyhradne stridave nahravani

trikova nahravka je snadna a nemusim po vypnuti mazaci hlavy zajistovat zatez. hraje hudba a mam mit solo jednou rukou stisknu prepinac na cinske desticce a zazpivam pak znova a zahraju solo a mam z toho nahravky atakujici hifi a hraje i nahrava lepe nez soucasne prodavane predrazene retro hracky s vizazi dospelackych muzu jit po ulici ale uvnitr horsi nez kazetak pro deti a jeste je kvalita jejich nahravani nulova a sluchatkovy vystup do serie neumoznuje digitalizaci pasku nebod hraje mezi levy a pravy kanal.



IMG_20191104_014121-1024x768.jpg
 Komentář:
 Velikost:  140.94 kB
 Zobrazeno:  84 krát

IMG_20191104_014121-1024x768.jpg



IMG_20191104_014239-1024x768.jpg
 Komentář:
 Velikost:  122.48 kB
 Zobrazeno:  75 krát

IMG_20191104_014239-1024x768.jpg



IMG_20191104_014054-1024x768.jpg
 Komentář:
 Velikost:  86.16 kB
 Zobrazeno:  71 krát

IMG_20191104_014054-1024x768.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 6:02    Předmět: Citovat

Snažil jsem se dekódovat tvou nekonečnou větu bez interpunkce a překotně sestavenou a vyšlo mi, že o principu záznamu, potažmo předmagnetizace, nevíš vlastně nic.
Záznam se předmagnetizací nezapíná a nevypíná.
Stejně, jako se mazací hlavou střídavě nepřepíná v rytmu mazacího kmitočtu "maže / nemaže".
Mazání totiž neprobíhá jen ve štěrbině mazací hlavy, která střídavě sytí pásek jednou a druhou polaritou do nasycení, čímž "zažehlí" původní záznam, ale tím, jak pásek odbíhá od štěrbiny, magnetické pole slábne a dojde tak k téměř dokonalému odmagnetování pásku. No a tam, kde v pásku nejsou snímací hlavou zjistitelné zmagnetované magnetické partikly (nebo jsou téměř dokonale odmagnetované), nemůže být ani šum. Tedy - on tam vždycky nějaký zbude, k naprosto dokonalému odmagnetování se dá přiblížut jen víceštěrbinovou mazací hlavou, a tu tam nemáš.

Zato při záznamu posuneš stejnosměrnou předmagnetizací magnetické pole před štěrbinou tak, aby nf signál magnetoval pásek kolem pracovního bodu na magnetizační křivce pásku, kde to nejméně zkresluje. Ale využívá jen jedné poloviny magnetizační křivky, snímaný signál je tedy při vyšším zkreslení o 6 dB slabší. Ale hlavně - pásek opouští hlavu stejnosměrně zmagnetovaný, což s sebou nese opět vznik šumu nepravidelností rozložení magnetického prachu v aktivní vrstvě pásku.
Vysokofrekvenční předmagnetizace využívá střídavě obě polarity magnetizační charakteristiky pásku, tedy z pásku pak dostaneš 2x silnější signál (to je těch 6 dB). Jak pásek opouští záznamovou hlavu, je opět slábnoucím vf polem zrušená stejnosměrná složka magnetizace, tedy šum se sníží o dobrých 12 dB.

Samozřejmě musíš zamezit tomu, aby se předmagnetizace dostala od hlavy zpět do zesilovače a hlavně nehýbala ručkami indikátorů nebo neoblbla automatiku.


Edit: oprava překlepů a doplnění principu střídavé předmagnetizace i mazání. Obrázek ke střídavému mazání (potažmo zcela odmagnetovanému pásku) se stejnosměrnou předmagnetizací nemám, je to kontraproduktivní kombinace, proto jsem o ní v učebních materiálech ani neuvažoval...



princip_AC_predmagnetizace.png
 Komentář:
Jedno z možných nejlepších řešení mazání a předmagnetizace magnetického záznamu
 Velikost:  69.84 kB
 Zobrazeno:  117 krát

princip_AC_predmagnetizace.png




Naposledy upravil Hill dne po listopad 04 2019, 12:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 10:46    Předmět: Citovat

předmagnetizace střídavá, ale mazání odklápěcím magnetem . . .


IMG_20191104_060627.jpg
 Komentář:
 Velikost:  280.85 kB
 Zobrazeno:  80 krát

IMG_20191104_060627.jpg



IMG_20191104_060645.jpg
 Komentář:
 Velikost:  284.31 kB
 Zobrazeno:  79 krát

IMG_20191104_060645.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzik30



Založen: Sep 02, 2011
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 12:24    Předmět: Citovat

ac tedy maze stridave ale behem pohybu pasku se pasek neutralizuje stejne jako kdyz byl novy a na UH je pak take stridavy proud a tudiz je pracovni bod nastaveny objema smery a zkresleni pri dc je proto ze jedna pulvlna je s predpetim a druha bez nej uz tedy chapu vyznam ac bias a uz vim ze je dobre ho mit i na nahravani ale samozrejme az budu delat elektroniku na cisto nebod zatim desticku mam ze smejdu ale uz to asi takhle necham nebod mam doma jine lepsi stroje ale uz aspon vim jak spravne postupovat kdyz se pokazi kondenzatory predmagnetizace opravit ji do puvodniho stavu diky za krasny popis jste tu sikovny diky moc a uz chapu co je vyhoda ac bias. take existovalo sterbinove mazani lepsich magnetu a elektromagnetu podkovovy magnet sever a jich.opet se vyuziva pohybu pasku. trochu jsem vyeditoval text aby byl vsem srozumitelnejsi.

Naposledy upravil honzik30 dne po listopad 04 2019, 13:12, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 12:30    Předmět: Citovat

Ano, mazání magnetem a AC BIAS, to je časté řešení z levných jezevčíků využívané opět v době, kdy se parametry pásků zlepšily natolik, že si to příliš nepřekáželo.
S dobrým páskem v kazetě to poskytovalo akceptovatelnou kvalitu záznamu ještě při třetím přemazání. Ale to nebylo pravidlo u každého kusu, záleželo, jak se výrobci povedl ten odklápěcí magnet. Dva stejné jezevčíky poskytovaly dvě různé kvality záznamu - jeden dovolil přemazat záznam i víckrát, aniž by to bylo k rozeznání, zatím, co druhý už při prvním přemazání "dělal brambory" ve zvuku - magnet byl tak silný, že si s remanentním magnetismem předmagnetizace neporadila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 19:39    Předmět: Citovat

Mimochodem mě napadá, že jsem pravděpodobně nikdy nevlastnil kazeťák, který by měl mazání něčím jiným než permanentním magnetem...

Co bys řekl na knihu "Rambousek Antonín: Amatérské páskové nahrávače"? Má cenu ji číst ???

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 20:00    Předmět: Citovat

Tu knihu jsem nikdy nečetl, ale, protože pochází z roku 1957, balo by to pravděpodobně zajímavé historické počtení a snad i seznámení s principy, které se využívaly dál a vlastně dodnes.
Od té doby ale vyšlo několik publikací, které ty principy a zásady zopakovaly a přidaly čerstvější vývojové směry.
Protože jsem se věnoval hlavně cívkovým přístrojům, bral jsem mazání magnetem u přenosných Startů (a odvozeného Blues) jako z nouze ctnost - šetřilo to baterky, ale cenou za to byla nevalná kvalita záznamu. U všech ostatních přístrojů se k k mazání magnetem neuchýlila žádná evropská firma (tedy nejen z RVHP, jako Tesla, Unitra, BRG, RFT , Elektronika nebo RRR, ale i takové firmy, jako Grundig, Philips, Telefunken, Dual, Loewe-Opta, Saba, Nordmende, Uher, o AEG, Braun, natož o Stellavoxu, Studerech a Nagrách nemluvě). Firma, která si zakládala na solidním jménu, se k stejnosměrnému mazání, tím méně stejnosměrné předmagnetizaci, nesnížila.
Magnet místo mazací hlavy se znovu objevil v levných kazeťákách z Koreje, Hongkongu a posléze Číny (u nás byly i tak dost předražené, ale třeba v německých trafikách byly tak levné, že se vyplatilo si koupit nový, než se vracet domů pro ten zapomenutý) až v devadesátých letech, kdy už nikdo nekupoval cívkáče, a ani na ty nejlepší kazeťáky se lidi netlačili. Zato těch levných chrastítek s magnetem se prodaly v tržnicích tisíce.
To taky o něčem vypovídá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzik30



Založen: Sep 02, 2011
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2019, 2:15    Předmět: Citovat

bohuzel uz to nelze rict o ricatech a jinych kde to same ale mono se prodava az moc predrazene drive chrastitko stalo 200 kc mono a 800 kc stereo a dva roky slouzilo. soucasne stoji mono 1500 korun stereo 3000 korun a funguje sotva pul roku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzik30



Založen: Sep 02, 2011
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: pá listopad 08 2019, 19:36    Předmět: Citovat

magnetak s ac jsem vlastnil a mam jich vice ale do nedavna jsem ani nevedel ze tam maze vysoka frekvence ted samozrejme jsem se neco naucil a delam oboji ac nekdy magnet a ac a ted nedavno mne napadlo tohle samozrejme kdyz je ac oboji je lepsi dynamika tudiz staci nejak nastavit vstup a vetsinou je nahravka vyvazena ale pro zatim jsem potreboval neco ze zbytku kdyz delam ptakoviny s kamosema abych nekam do terenu do vlhka bahna a jinych ptakovin nenosil sve lepsi skvosty ty si hyckam jako Grundig Partycenter dvojce kazetak prenosny radiomagnetofon Grundig nebo posledni řadu RFT nejmodernejsi mono radiomagnetak a docela vzacny. dale mam skvosty b42 skoro novy a B700 ktery byl jeste zabaleny a musel jsem jen rozybat zatuhle ovladaci prvky a promazat motor a mam zachovalou U. ZK 246 a uvnitr mi vice pripomina AEG nahon jen na rychloprevyjeni nez jsem sehnal novy remen mohl jsem aspon poslouchat pasky protoze remen je jen prevyjeni a jeste mam po generalce sonet duo vse puvodni neco jen minimalne pozmenene ale B42 je orig komplet jedine co chybelo byl mikrak AMD jinak je tam vse a B700 take a mam i nacional panasonic ale ten nahrava kompletne v DC


IMG_20191108_200432.jpg
 Komentář:
 Velikost:  58.22 kB
 Zobrazeno:  70 krát

IMG_20191108_200432.jpg



IMG_20191108_200437.jpg
 Komentář:
 Velikost:  70.11 kB
 Zobrazeno:  69 krát

IMG_20191108_200437.jpg



IMG_20191108_200702.jpg
 Komentář:
 Velikost:  41.68 kB
 Zobrazeno:  63 krát

IMG_20191108_200702.jpg




Naposledy upravil honzik30 dne pá listopad 08 2019, 20:08, celkově upraveno 8 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund