Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 805A Filharmonie - podivný brum, nebo pískot
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: ne listopad 24 2019, 13:16    Předmět: Tesla 805A Filharmonie - podivný brum, nebo pískot Citovat

Dobrý den,
Dokončil jsem renovaci rádia 805A Filharmonie.
Funguje naprosto perfektně, všechny rozsahy běží, příjem je čistý, reprodukce kvalitní, jenže to má jedno ALE.

A to, že po zapnutí se asi po třech minutách provozu tak na minutu až dvě objeví velmi hlasitý pískot smíšený s velkým brumem.
Regulace hlasitosti a korekce na to nemají vliv / nelze jej zeslabit a ani třeba snížit intenzitu korekcema.
Je to podivný jev, nikdy se po odeznění až do vypnutí znovu neobjeví a to poslouchám VKV klidně několik hodin, ale jakmile rádio znovu zapnete, tak je to stejné jak je popsáno.
Aktuálně tedy rádio zapnu o chvíli dříve než chci poslouchat a počkám, než to odezní.
Nikdy jsem nic takového neviděl, nevíte co by to mohlo být?
Budu rád za každou radu, díky moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: ne listopad 24 2019, 13:41    Předmět: Citovat

Závadu hledej ve zvýrazněné části schematu. Příčinou kmitání může být některá z elektronek nebo i jiná součástka v tomto obvodu. Metod k identifikaci může být více, ale osciloskop je téměř nezbytný.
Wink
Zkontroluj také např. elektrolyt v katodách konc. elektronek a zpětnovazební kondenzátor...



805a.png
 Komentář:
 Velikost:  92.79 kB
 Zobrazeno:  218 krát

805a.png




Naposledy upravil masar dne ne listopad 24 2019, 14:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: ne listopad 24 2019, 14:10    Předmět: Citovat

Super, díky moc.
Mám sledovačku BS 367 a taky osciloskop BM 370, snad to bude stačit Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: ne listopad 24 2019, 14:56    Předmět: Citovat

Zmizí ten jev, když odpojíš vazabní kondenzátor C 103?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne listopad 24 2019, 15:13    Předmět: Citovat

hádám C108, nebo C109 . . .
jaké jsou to typy ?
není náhodou C109 "karamelka" ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 24 2019, 15:50    Předmět: Citovat

V mojí 805A, ve verzi bez elektrostatů, jsou jako větší kapacity použité pakotropy, menší kapacity jsou v trubičkové keramice.
Karamelky se v R-řadě už nedělaly, ty už byly v E-řadě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: ne listopad 24 2019, 16:01    Předmět: Citovat

Kouknu na to jak budu doma, takže večer a nebo během zítřka. Napíšu výsledky hned jak je budu znát.
Ty staré "hovňáky" jsem myslím úplně všechny vyházel a nahradil novějšíma žlutýma "plasťákama" z 80. let.
Moje verze je ta z roku 59, má elektrostaty.
ty trubičkové kondenzátory (nebo jak jim říkat) tam myslím nejsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 25 2019, 13:35    Předmět: Citovat

Pakotrop, sikatrop - to by mě zajímalo, kam na ty názvy lidi chodí...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po listopad 25 2019, 14:35    Předmět: Citovat

Zdenku, je to jejich dříve používaný, běžný název, odvozený od pouzdra a určení.
Nejsem si jistý, ze kterého jazyka původně, ale patrně je to hovorově zkreslené, německé původní, firemní označení.
Mám někde krabicu origo ruských, ale ještě i válečných kousků sikatropů S&H a Bosch. Jedny z nich mají na té bílé keramické trubce natištěno označení "SICA".
Sikatrop má být původně německý a odtud i ruský vzor, pakotrop potom americký výmysl. V poválečných, inzertních součástkových rubrikách se tyhle názvy používaly zcela běžně.
Kantoři i mistři OV to také naprosto běžně používali, protože i dotyčné kondenzátory /pakotropy/ byly, zejména v profi vysílací technice, běžně a hojně používané. Patrně pro svou odolnost vyšším teplotám a celkově robustnímu provedení. Dokonce i ruské televizory, myslím až po model Rubín 106, byly německými kopiemi původních německých sikatropů dost nacpané. Rubín 102A pak zcela určitě.
Ještě Bohumil Dobrovolný & spol., ve fantastické knížce "Příručka radiotechnické praxe" ta označení používá spolu s vysvětlením, o jaké pouzdro a náplň jde.
Ono než sáhodlouze vysvětlíš, co to je za druh a provedení pouzdra, jaký to má určení, tak uteče možná minuta Very Happy
Ale souhlasím s tím, že jakmile se tyto typy/druhy přestaly běžně používat i vyrábět, tak to mohlo zmizet i z literatury, učebnic a u mladších lidí i z povědomí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: ne prosinec 22 2019, 18:20    Předmět: Citovat

Dobrý večer, velmi se všem omlouvám, ale měl jsem teď velmi těžké období a na rádia nebyl čas.
Každopádně jsem tedy otestoval odpojit kondenzátor č.103 10nF na 400V problém zmizel z čehož jsem vydedukoval že problém přichází z jiné části obvodu než koncového zesilovače. Preventivně jsem kondenzátor vyměnil za svitek z 80. let. Trochu se to zlepšilo a problém částečně zmizel, ale to jen tím, že se ten otravný zvuk zeslabil tak o 40% avšak nadále přetrvává. Dále jsem se díval do schématu a napadlo mě, že by to mohl být kondenzátor č. 96, ale teď tu další s podobnou hodnotou nemám, pokusím se ho sehnat zítra. Je tu prosím nějaká šance že by to byl on? A nebo co by to jiného mohlo být?
Žádné hovňáky a asfalťáky na kritických místech nezbyly. Nechal jsem tam jen ty opravdu nesehnatelné hodnoty. Pokud by to bylo nutné, tak můžu postupně vyházet všechny ty v kovovém pouzdře a taky ty stítěné.
Díky moc a přeji hezké vánoce!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 22 2019, 19:56    Předmět: Citovat

Hlavně je nejvyšší čas začít měřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2019, 21:38    Předmět: Citovat

Odpoj pravý či levý konec C103 a odpory R53 a R56 přitom nechej připojený.
Jestli to pištění zcela zmizí, tak to přichází z kmitajících korekcí okolo E8.
Jestli nezmizí, tak potom kmitá celý koncový zesilovač, což je invertor E9 a koncové elky E10, E11. Případně tam vznikla neopatrnou náhradou nějakého kondenzátoru nějaká vzájemná vazba.
Může být i nakopnutý výstupní trafo, já ho měl v jedné ze svých 805A vadné /svod primáru na kostru/.
Ty "plechové" kondenzátory řady TC120 změř na ss svodový proud při jejich jmenovitém dovoleném napětí. Po tolika letech bude těchto typů, provozovaných v horku, v pořádku jen málo.
Po připojení 160V kondíku na ss napětí třeba 150V nesmí tím kondíkem procházet žádný proud. I několik málo uA je zde na závadu.
Případně stíněné kondenzátory vyměň také, ale musíš je znova odstínit, jinak si tam zavlečeš buď brum, anebo nějakou nežádoucí vazbu z jiného obvodu.
Kondenzátory atypických hodnot staré řady R10 klidně vyměň takto:
2k5 za 2n2 či 2n7, 20k klidně za 22n a 40k klidně za 47n.
Všechny ale musí být na stejné, či vyšší dovolené napětí.
Používej zásadně axiální, žluté MKT teslácké typy TC206-TC207-TC208-TC209.
Nefedruj do toho radši žádný žlutý čínský noname šmejd, byť je možná hodně levný a třeba dostupnější.
Na místa malých kapacit od 10pF do 500pF je vhodné do aparátu této třídy použít nejlíp slídové typy TC210 až TC212. Jejich kapacity by měly být pokud možno dodrženy, zvláště ve zpětné vazbě a korekčních obvodech.
Namísto 16pF může přijít klidně 15pF či 18pF, namísto 500pF klidně 470pF či 510pF.
Zmíněné slíďáky jsou na 500V a dělaly v plné řadě E12 i s některými mezihodnotami z E24. Prodávalo je v širokém rozpětí hodnot pražské Compo, ale ani nevím, zda ještě vůbec existuje.
Každopádně se i zde najde někdo, kdo Ti s nimi pomůže, bastlíři mívají spousty zásob.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 14:55    Předmět: Citovat

Len doplním k jednej otázke vyššie, pretože ma tiež zaujímal vznik názvov sikatrop a pakotrop. Sikatrop je od Simens Keramik Tropenfest. Asi sa jednalo o obchodný názov.
http://electronicon.pea.ru/fileadmin/inhalte/pdfs/downloadbereich/Kundendownload/Chronicle_75_Years_EKG_EN_web.pdf
O histórii Pakotropu (zatiaľ) google nič nevie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 15:33    Předmět: Citovat

Ano, ten sikatrop je z Německa jasný, jen se nevědělo úplně přesně, která firma to použila jako první. Nejvíc kondenzátorů v tomto provedení jsem viděl od S&H a Bosch. Po důkladné prověrce kondenzátorů válkou, je úspěšně okopírovali Rusové. Např. Rubíny 102 a 106 jsou jich plné.
Pakotrop bude těžší zpětně dohledávat. Pokusím se v hodně staré literatuře, té je ale z přelomu 30-40.let málo.
Domnívám se, že označení papírového svitku v plechu, hermetizovaném skleněnou průchodkou "pakotrop", vychází z jejich US označování "pack of tropical use".
Toto provedení válka rovněž velmi dobře prověřila, stejně jako olejové a pak MP krabicové bloky Bosch/AEG.
Provedení pakotropu bylo, zvlášť v podmínkách našeho, způli Rusy rozkradeného, poválečného průmyslu, technologicky jednodušší i levnější, než provedení sikatropu, v cínem zalité keramice.
Proto naše průmyslová, investiční profesionální, ale i kvalitní komerční zařízení z 50.let, obsahují pakotropů hodně. Nejprve zcela bez označení a v R10 řadě, později označené jako TC121-125 a s přechodem na E12 řadu.
Skleněných průchodek byly nejméně dva druhy. Klasická "kapka", později rovná mléčná. Oba druhy používané u diod.
Byla to pro Teslu jednoduchá a už prověřená cesta, jak tímto osvědčeným vzorem "balení", významně zvětšit spolehlivost i životnost papírových svitků pro náročnější zařízení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: st duben 08 2020, 17:06    Předmět: Citovat

Sinclair, díky za odpoveď. To je hromada informácií, ktoré sa strácajú v čase. V bežbých rádioamatérskych knihách sa o tom skoro nič nepíše a dostať sa k nejakej firemnej literatúre od výrobcu, to je ako vykopať poklad Smile

Mám doma jeden pytlík nepoužitých pakotropov. Sú to ešte tie so starším Reinardovym radom. Minule som meral ich js. leakage a kapacitu a boli úplne v poriadku. Myslel som si, že do bežných rádii ich Tesla montovala skôr preto, že to bola chaotická doba z pohľadu dostupných súčastí, a tak sa mohlo stať, že neboli vhodné kondenzátory vyrobené (zavedené), zato mohol byť prebytok pakotropov, tak ich proste osádzali aj do spotrebnej rádiotechniky. Ale kto vie ako to bolo. To už sú len také moje post-dedukcie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund