Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Příjem družicového vysílání před plyšovou revolucí
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 9:44    Předmět: Příjem družicového vysílání před plyšovou revolucí Citovat

V tomto pohnutém čase někteří z nás se slzou v oku vzpomněli na konec zlatých časů Laughing (Já bych si na to byl včera snad poprvé v životě nevzpomněl, že je 17. listopad, jenže někdo v mém okolí o tom začal mluvit, a tím mi pokazil náladu Neutral)

Tak snad si, pamětníci, o to líp vzpomenete, jak se za komárů chytal u nás ten bájný satelit Wink
Tj. jaké byly podmínky příjmu - dostupné družice a dostupnost bezplatných kanálů. Jaká byla možnost příjmu placených-kódovaných kanálů. Existovala u nás autorita, která smluvně zajišťovala předplacení družicového vysílání?
Vím, možná to zní směšně, když se přece jednalo o imperialistické družice, jenže koncem osmdesátek už se to všechno víceméně otvíralo a západní zboží bylo docela dostupné.
Navíc Tesla vyráběla jakýsi satelitní přijímač, takže tu možnost družicového příjmu musel někdo oficiálně posvětit.
Slyšel jsem takovou zkazku, že dokonce některé pořady vysílané např. západoněmeckou družicí měly i nastavitelné české titulky. Ale co je na tom pravdy, nevím.
Existovala nějaká TV družice v rámci RVHP? My jsme nic neměli a dodnes nemáme a ani mít nebudeme. Ale umím si představit, že Sojuz něco měl, jejich technologie byly málo uvěřitelné a jejich rozloha po tom přímo volala.
Každopádně kolem těch satelitů byla obrovská mánie, lidi si to věšeli na paneláky, dokonce v našem domě byla úvaha, že by se koupil družstevní "satelit" a napojil do STA.
Petr Kotvald pořád zpíval v rádiu jakousi hroznou písničku, že "tvůj přítel satelit tě nepolíbí", čímž asi kritizoval satelitní mánii své přítelkyně, která jej kvůli satelitu zanedbávala.
Já byl bohužel děcko a satelit jsme doma neměli, jen to předpotopní VHS video, jak konstatoval můj otčím. Ale ten o satelitu jen kecal, prachy na to nejspíš ale neměl...
Atd, atd... Tož vzpomínejte, pamětnící (:
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xmurgi



Založen: Apr 23, 2007
Příspěvky: 409

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 10:46    Předmět: Citovat

Pred rokom 89 a v 89 som mal ešte iné starosti bol som veku iskričky Wink.
Ale po roku 1990 v rámci likvidâcie OD Lamač mi otec kúpil niečo takéto...

kód:
 https://www.google.com/search?q=orava+1+satelit&rlz=1C9BKJA_enSK590SK591&hl=sk&prmd=mivn&sxsrf=ACYBGNTKrC4iJrqOzBk12mr2Uc081azHvA:1574069647910&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi_oNyxuvPlAhVBJlAKHXXAAu0Q_AUoAnoECA0QAg&biw=1194&bih=721&dpr=2#imgrc=eFjrVtcN3p2bnM


Prijímač orava 1. Astra na 19,2E na tom išla obstojne... nemalo to ani prepínanie polarizácie po koaxe. Takže na začiatok som mal konvertor s predradeným polarizátorom...a k parabole ťahanú dvojlinku a koax. Časom som tam dobastlil prepínanie napätia konvertora, takže polarizátor odpadol..

ako škola na spoznanie zákutí analógového sat prijmu to bolo super Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 11:00    Předmět: Citovat

Ten teslácký satelit jsem taky kdysi potkal.
Ale když jsem začínal lézt po střechách (rok cca 1994), tak už byl trh docela nasycený.
Doporučovali jsme hlavně Pace, ty byly spolehlivé.
M?ůžu zkusit říct známýmu, který měl první satelit už cca kolem roku 1985, ten by toho věděl víc.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 11:17    Předmět: Citovat

někde na rozhraní plyšáku , možná těsně po se daly koupit Sharpácké vstupky a z nich udělat jednoduchý přijímač ladění bylo auto nahoru nebo dolů po kanálech. Tuti fruti bylo na jistotu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 11:17    Předmět: Citovat

Ten Teslácký přijímač přišel snad až v roce 89/90. Do té doby byl satelitní příjem takovou šedou zónou. Předplatné oficiálně asi nikdo neřešil, navíc kódovaného toho bylo minimum a kdyžtak jednoduše analogově.
TV družice v rámci SSSR samozřejmě existovaly, ale počítalo se spíš se skupinovým příjmem. Oni měli družicový systém již koncem 60. let, ale ten vyžadoval přijímací stanice, protože družice nebyla na stacionární dráze a bylo ji třeba sledovat - systém Molnija-Orbita (vzhledem k tomu, že území SSSR je dost na severu, tak to pro některé oblasti ani jinak nejde). V 80. letech už byl k dispozici systém s družicemi na stacionární dráze - Ekran. Ani jeden ze systémů nepoužíval dnes známé satelitní frekvence. Až koncem 70. let na nějaké ITU konferenci byly každému státu přiděleny frekvence pro družicové vysílání, takže ČSSR je taky dostala. To už bylo v dnešním pásmu. Ze začátku se ale nepočítalo s individuálním příjmem, k tomu došlo až v 80. letech se zlepšováním parametrů polovodičů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8963
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 11:23    Předmět: Citovat

Nevyšel kdysi v Rádiu stavební návod na nějakej satelitní přijímač? Mám dojem, že jsem jej tam viděl, jen nevím, jestli před, nebo po.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 11:33    Předmět: Citovat

Určitě ano, dokonce jsem jej viděl na vlastní oči.
A mám pocit, že Zdeněk nedávno psal, že je vyráběl jeho otec?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 11:40    Předmět: Citovat

Řekl bych, že až po: něco vyšlo v roce 1991 v červeném AR, v modrém AR pro konstruktéry pak vyšel přijímač s automatickým laděním.
Asi vyšlo ale i něco předtím, protože kolega si celý přijímač stavěl nějak do roku 1988, odkud měl schéma, to netuším.
Mně po montáži a naladění asi tak čtvrtého satelitního přijímače opustila jakákoli chuť něco takového doma vlastnit. Jak můžu věřit v budoucnost něčeho, co visí 36 tisíc kiláků vysoko?
Když jsem je pro jiné montoval, samozřejmě jsem neušel programové nabídce což mě ujistilo, že u toho nemusím být ani u cizích, natož doma, za ty roky se mi dokonce nevrátil ani pocit, že bych toto rozhodnutí měl přehodnotit....


Naposledy upravil Hill dne po listopad 18 2019, 12:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1700
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 11:56    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Nevyšel kdysi v Rádiu stavební návod na nějakej satelitní přijímač?...
mám dojem, že ten návod (teda až to bolo ono) bol skôr (1982-3), ešte som chodil na strednú. Kamarát mi vtedy doniesol čiastočne osadené dosky, konvertor a parabolu...ale stroskotalo to na MF cievkach. Ešte nejaké zbytky z toho mám niekde v krabici... Konvertor bol na tú dobu vtedy "parádny" so šum.číslom tuším iba 1,8 ..aj ten ešte niekde mám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1766

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 12:18    Předmět: Citovat

Kodovani tenkrat ( v letech 87-91) kdyz jsem delal prvni pokusy se satelitem nikdo neresil. Slo chytat dokonce i servisni kanaly po kterych bezel treba fotbalovy prenos bez komentaru a strihu ze stadionu do studia. Kodovano bylo jen par vetsinou filmovych kanalu a i tam bylo kodovani analogovy a pomerne primitivni, takze dekoder byl veci par veceru s osciloskopem a pak pajkou. Jeden filmovy kanal treba tenkrat kodoval tak, ze kazdy druhy vysilany radek byl analogove invertovan. Dekoder byla prace na jeden vecer a uz se koukalo...

Digitalni kodovani, podmineny prijem, cryptoworks a karta do kazdeho prijmace - to vse zacalo az po prelomu tisicileti...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 12:22    Předmět: Citovat

Hezké odpoledne. Jestlli to taky nebude tím, že se ten převrat čirou náhodou nekryl s dobou intenzívního rozmachu různých technologií. Ono to Amatérské rádio bylo na tuzemské poměry docela otevřené světu. Na stavbu satelitních souprav se vrhlo pár nadšenců, který na to měli prostředky, a to nejen finanční. Navíc si myslím, že výsledek jejich snažení by stejně většinu lidí neoslovil. Tady se spíš řešil příjem rakouských televizních kanálů, což bylo zajímavější. Němčinu tu snad ovládalo víc lidí, než Angličtinu. V 90-tých letech se objevila možnost přijmu Astry. Stačila na to tady hojně rozšířená satelitní souprava "Cambridge" (jeden soused to tu vozil z Rakouska)- stačilo na střechu hodit anténu, nastavit směrování, pozapojovat a zapnout. Naladění bylo nějak nastavený výrobcem. V době, kdy jsme to měli, tak tu jelo nejčastěji MTV. Většina kanálů byla volně dostupná, jen pár bylo kódovaných stále, a asi dva nebo tři měli kódování jen občas. Pak to převzal Skylink, hodil to pod kód skoro celý a už to nebylo zajímavý. Navíc začala digitální technologie přijmu, tak se ta naše souprava mohla tak akorát vyhodit. No ale to už jsme v době, kdy se tu objevili, jako houby po dešti,kabelové společnosti.
PS: Pamatujete si někdo na pozemní "OK3"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8963
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 12:31    Předmět: Citovat

OK3 si pamatuju, to jsem byl ještě na základce a začli tam dávat filmy, co se u nás vyskytovali jen na mnohokrát kopírovaných VHSkách. Třeba tuhle šílenost, tenkrát mě to bralo. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 12:32    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):

PS: Pamatujete si někdo na pozemní "OK3"?


OK3 a "Příběhy kožených kalhot". Na to se zapomenout nedá Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 12:33    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):

PS: Pamatujete si někdo na pozemní "OK3"?

Nehrály tam náhodou večer sovětské filmy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2019, 12:45    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
co visí 36 tisíc kiláků vysoko?
Není jim tam zima ??? Laughing

Dotaz na satelity za komančů je na úrovni, jestli slabikáře za nich byly lepší než dnes. Zajímavé je na tom právě to, že si dnes nikdo nestěžuje, že by byl analfabet a to ani na internetu. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund