Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Změna frekvence PWM na čínském regulatoru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 9:15    Předmět: Změna frekvence PWM na čínském regulatoru Citovat

Ahoj,
Prvně chci říct, že jsem dost hledal podobná zapojení a věnoval jsem tomu dost času, ale prostě nejsem tak zkušenej a nemám tak nastavenej mozek, abych dokázal pochopit jak ten obvod pracuje. Proto sem (ač nerad otravuji) píšu dotaz.

Mám čínský PWM regulátor (dá se najít pod XY-L-1610, nebo třeba https://www.aliexpress.com/i/32949395659.html) na bázi NE555 a chci s ním regulovat otáčky 12V ventilátoru v obytném autě (příkon do 1A). Problém mám s tím, že frekvence na které PWM jede je ve slyšitelném spektru a větrák dosti bzučí. Vím tedy že by to chtělo posunout frekvenci mimo slyšitelné spektrum, ale další problém je, že cestujeme se psem a psi slyší do 65kHz. Takže bych potřeboval frekevnci posunout někam nad tu hranici psího sluchu.

První dotaz: kterou součástkou změním frekvenci - jsem si skoro jistý, že kondenzátorem, ale když jsem koukal na datasheetové zapojení 555 tak jsem na téhle desce nenašel vůbec zapojené příslušné piny onoho IO který by měl mít vliv na frekvenci.

Druhý dotaz: Nebude ta frekvence už moc vysoká na ostatní součástky? - bohužel se mi nepodařilo vyčíst nápisy na tranzistorech, takže nevím jejich označení.

Případně co jít s frekvencí PWM někam spíš dolů?

Přikládám (poměrně) kvalitní fotky desky včetně "průhledné oboustranné verze".

Díky

PS. Je mi jasné, že změnou frekvence snížím efektivitu, ale co se dá dělat.



IMG_0833_2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.58 kB
 Zobrazeno:  104 krát

IMG_0833_2.jpg



IMG_0834_2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0834_2.JPG
 Velikost:  276.63 kB
 Staženo:  75 krát


transparent_IMG_0833_2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  transparent_IMG_0833_2.JPG
 Velikost:  293.08 kB
 Staženo:  81 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 9:39    Předmět: Citovat

Kondenzator hned pri 555.
Pri vysokej frekvencii nedokaze 555 budit mosfet. Potrebovala by posilnit nejakym budicom. Skor skus na vystup dat tlmivku (cievku) a za nu este kondik. Spravis z toho stepdown menic a motorcek uz nebude hucat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 9:39    Předmět: Citovat

Ventilator s PWM bude vzdy hlucny. Vymenil by som to za step-down menic..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 9:44    Předmět: Citovat

Tranzistor tam vidím jen jeden, ten s chladičem u kraje desky, druhé s chladičem je dvojitá dioda a to SMD u pojistky vypadá, že je předřadný odpor Shocked k zenerce (váleček s modrým proužkem). Předpokládám, že bílý konektor s jumperem je k připojení vypínače. Časovací kondenzátor bude asi ten béžovej SMD mezi potenciometrem a indikační LEDkou. Můžeš k němu na zkoušku připojit paralelně nějaký s nožičkama, jestli se frekvence slyšitelně sníží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 9:46    Předmět: Citovat

misocko napsal(a):
Kondenzator hned pri 555.

Ten mi přijde, že je blokovací na pinu 5.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 11:26    Předmět: Citovat

misocko napsal(a):
Kondenzator hned pri 555.
Pri vysokej frekvencii nedokaze 555 budit mosfet. Potrebovala by posilnit nejakym budicom. Skor skus na vystup dat tlmivku (cievku) a za nu este kondik. Spravis z toho stepdown menic a motorcek uz nebude hucat.

Když z PWM udělám stepdown (pedpokládám že to udělá to, že do větráku poleze "vyhlazený" nižší napětí) tak nepřijdu o výhodu PWM a to, že dokáže motorem točit i na nízké otáčky, které bych už nízkým napětím nedocílil?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 11:35    Předmět: Citovat

Prijdes. Lenze tato "vyhoda" prave sposobuje hluk - ventilator sa vlastne s kazdym pulzom PWM rozbieha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5116
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 12:08    Předmět: Citovat

Motor nebude s vysokou frekvencí PWM fungovat. Zkus ji naopak snížit na nějakých 30Hz.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 13:03    Předmět: Citovat

Těch 30 Hz asi taky nebude žádná výhra, sice se uvádí, že pes slyší až od cca 40 Hz ale infrazvuk "slyší" celým tělem jako vibrace, který mu vadí úplně stejně jako trvalý ultrazvuk.
Info od souseda, je mezinárodní kinologický rozhodčí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 13:42    Předmět: Citovat

Tych 30 Hz bude mozno vadit aj cloveku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5116
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 13:51    Předmět: Citovat

Tak motor není reprák že jo, zkoušeli jsme regulovat motorek od stěračů a žádné negativní vlivy jsme nepozorovali. S frekvencí vyšší než asi 200Hz už prudce klesá výkon motoru.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 23:14    Předmět: Citovat

Díky všem za rady a zájem.

Trochu to shrnu:
• Zvyšovat frekvenci někam nad 65kHz nemá cenu, obvod by nefungoval v téhle konfiguraci a motor by to taky moc nepobral
• Eliminovat bzučení překopáním na step-down potlačí výhody PWM regulace (síla v nízkejch otáčkách) - možná by bylo jednodušší na to rovnou postavit regulaci s LM317, jen teda nevím co efektivita: spotřeba celýho PWM+L+C ancáblu vs. protopit to s LM317 do chladiče. Venilátor 10W (SUNON EEC0381B1-000U-A99)
• Věnovat se dál změně frekvenci má cenu v případě, že se s ní půjde dolu někam na cca 30Hz
• Kondenzátor který ovlivňuje frekvenci je ten mezi potenciometrem a LEDkou

teď jsem si večer trochu s tím obvodem hrál
Zkoušel jsem přes kondenzátor přikládat další, co jsem tu narychlo vykuchal ze starýho set-op-boxu.
Vykuchal jsem zelenej 2J222J (2,2nF), světle modrej (hodně nápisů na něm - neluštil jsem, byl na napájecí části desky mezi primárem a sekundárem) a jeden elektrolyt 10µF 25V.

Frekvenci PWM jsem měřil akusticky mobilem přes aplikaci Spectroid posloucháním bzučícího ventilátoru na nízký výkon (netočil se)

V netknutém stavu jsem naměřil frekvenci 12750Hz (následně ověřeno z nahrávky zvuku větráku v programu Audacity frekvenční analýzou - 12802Hz)

Když jsem paralelně k origo kondu přiložil 2,2nF tak to nebzučelo na jedné frekvenci, ale bylo tam vidět a i slyšet víc frekvencí najednou, to samý dělal i ten modrej kondík.

Pak jsem šíleným kopytem (hrotovka z lidlu) odpájel ten origo SMD kondík a připájel tam 2,2nF - frekvence se uklidnila a já naměřil jasný tón 5859Hz. Modrý jsem měl připájený přes drátky - jeden fous z 1,5mm licny (měl nožičky moc od sebe a krátký) a tam to dělalo bordel pořád, asi vina těch tenkých vodičů.
Před odpájením původního kondu jsem si multimetrem změřil jeho polaritu (+ ke středu desky), abych mohl zkusit i elektrolyt. Ten 10µF elektrolyt jsem tam tedy dal a frekvence spadla hodně dolu - z nahrávky zvuku jsem vypočítal 11sepnutí za 8,41s ∿ 1,3Hz ... i když nevím proč, tak je mi jasný, že ten elektrolyt pro tuhle aplikaci není vůbec vhodný.

Chvíli jsem počítal se vzorečkem pro výpočet frekvence z datasheetu NE555 a vyšlo mi že na 30Hz potřebuju 4,3nF a o se mi zdá jako blbost, asi to měření s tím 10µF elytem je trochu mimo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 23:29    Předmět: Citovat

Ked chces ticho, tak vymen ventilator. Pouzi nejaky tichy do PC, tie mavaju klzne loziska (ked su vporiadku, su tichsie ako gulockove) a zvyknu fungovat aj pri nizkom napati. Ak by si zohnal 4-drotovy, tak ten ma priamo vstup PWM na regulaciu otacok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund