Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Základní deska gigabyte z87hd3 nelze spustit
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: čt listopad 14 2019, 18:46    Předmět: Základní deska gigabyte z87hd3 nelze spustit Citovat

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně základní desky pc. Počítač se mi přez noc vypl a nejde zapnout - nereaguje na nic, ani ventilátory se nehnou. Nenapadá někoho v čem může být problém? Mám podezření na bios, chipset, nebo processor. Jak vlastně u pc probíhá zapínací sekvence? Co dává počáteční impulz?

Zatím zjištěno:
Zdrojem to není, byl odskoušen jinde. Napájení 5V stanby je přítomno.

Napájení uefi bios 3.3V je přítomno.

Spínacím tlačítkem to není.

Baterie pro bios je ok, zároveň jsem zkoušel bios resetovat jumperem.

Zkoušel jsem proklemovat na zdroji zelený kabel PSu on se zemí. Rozeběhnou se ventilátory a dále nic. Bez obrazu ani s interní gpu. Cpu ani chipset se neohřeje.
Veškeré napětí na zdroji souhlasí

Desku jsem zkoušel samostatně, bez periferií. S 1 ram, processorem. Pořát nic.
Děkuji předem za případné rady.

Ad: ještě mě napadlo přepájet záložní bios za master, mezi sebou je přehodit. Jestli to něco provede.
Spouštění mainboard má nastarosti bios, nebo chipset?

Spálenka Filip
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3312
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 14 2019, 23:14    Předmět: Citovat

Omlouvám se za svůj dotaz tu. Mám stejný problém, pc najednou zhaslo a už nejde nastartovat. Zdroj očištěn od prachu, proměřeny všechny el. kondenzátory, výkonové polovodiče. OK na stole nastartován propojkou a připojeným plot. hdd. Projet pinout a napětí sedí. Na desce Gigabyte-GA 965P-DQS vizuálně ok. Při vypnutí neproběhl smrad ani rána. Také by mě zajímalo co se děje při spuštění pc. Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 469
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 0:12    Předmět: Citovat

Neznám řešení tvého problému, ale před lety jsem večer normálně vypnul PC a druhý den už nešel zapnout. Zjistil sem že přes noc při vypnutém PC odešel zdroj (shořela vněm trubičková pojistka na vstupu) a s ním jedna optická mechanika. Zbytek PC byl naštěstí v pořádku. Když ty máš zdroj v pořádku, tak zkus ještě desku úplně bez RAM, nebo i bez CPU. Myslím že v takovém případě by funkční deska měla hlásit nějakým zvukovým signálem problém s hardwarem a tím by se mohlo zjistit jestli je samotná deska v pořádku. Nemám ale ověřené v praxi, jestli je takový postup možný.
Co se týká spouštění, tak když býval ještě BIOS, probíhalo asi nějak takhle:
Nejprve naběhl BIOS a ten zkontroloval hardware, pokud bylo vše OK začal na primárním HD (nebo dle nastavení pořadí spouštění) hledat spouštěcí sektor se zavaděčem OS, pokud ho nalezl, inicializoval zavaděč a ten spustil OS. Jak je to dnes s UEFI nevím, možná podobně. Ale nejsem ne tohle odborník, tak mně třeba někdo znalejší doplní nebo opraví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 9:15    Předmět: Citovat

On dnes není už BIOS? To je mi novinka a že ani u starých desek. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 12:56    Předmět: Citovat

Měl jsem včera ráno podobný problém - při startu PC s W10 tma. Musel jsem odběhnout a vrátil se asi za půl hodiny, pořád tma. Napadlo mě Ctrl Alt Del. Kupodivu se objevil seznam s výběrem základních úkonů. Zkoušel jsem vybírat zdola od Restart až po Admin a nic. Další byla Změna účtu a na ni se to rozběhlo. Po chvíli jsem PC vypnul, vypnul i vypínač na "psu" co napájí PC a obě tiskárny, po chvíli zapnul, nastartoval PC a vše OK. Zřejmě proběhla nějaká aktualizace, která se PC zcela nelíbila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 15:22    Předmět: Citovat

to kentan: zkoušel jsi i jiný zdroj? Už se stalo párkrát, že původní jinde jel, ale nějak si přestal rozumnět s původní deskou. Zkus vytáhnout paměť (i) a pořádně je zastrčit a to samé u procesoru, ale tam opatrně. Vyzkoušej i variantu jen na stole bez pamětí a CPU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 469
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 15:41    Předmět: Citovat

Na starších deskách určitě byl/je BIOS, nepsal sem že ne a mám zato že na nových deskách bývá místo BIOSu spíš UEFI, podle toho co sem tak po různu četl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 16:08    Předmět: Citovat

Jde hlavně o to, že deska musí jít zapnout a podle toho, co má za HW problém, tak se nějak hlásí. Až potom se dá řešit BIOS, UEFI, OS atd.
Ve zkratce, je zbytečné řešit připojení a nastartování OS z HDD či SSD atd., když ti nejede deska.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 17:21    Předmět: Citovat

Zdroj dáva aké napätie na 5V standby? Niektoré zdroje ako starnú, tak toto napätie sa zvyšuje, až je to na hrane (niekedy stačí už +7%) a odpáli to dosku. To je konečná.

Doska si v prvom rade musí načítať BIOS (teda jeho časť) zo SPI flash. Potom sa spustí, a on podľa nastavení zapne zdroj a začne štartovať... Otázne je, či iba padol obsah v tejto SPI flash, to by sa dalo preprogramovať v programátore, alebo odišlo niečo čo je ešte pred tým. Teraz neviem, či má doska zapnúť aj bez BIOS čipu, musel by som skúsiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 17:27    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):
Zdroj dáva aké napätie na 5V standby? Niektoré zdroje ako starnú, tak toto napätie sa zvyšuje, až je to na hrane (niekedy stačí už +7%) a odpáli to dosku. To je konečná.

To platilo pre zdroje, ktore sa vyrabali pred takmer 20-rokmi (hlavne EuroCase), ked standby zdroj nemal spatnu vazbu cez optoclen. Mali by byt odpalene uz davno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3312
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 17:29    Předmět: Citovat

Dnes jsem to znovu zkoušel s jiným zdrojem, chyběl mě 2* konektor ATX 12V. Otestoval jsem na dotek teplotu chipů a jeded hřál dost, prst jsem na něm udržel jen moment. Takže bude chip-deska v kopru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 18:16    Předmět: Citovat

A co je na nom napisane? Najcastejsie byvaju skratovane super I/O, sietovky a zvukovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3312
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 20:41    Předmět: Citovat

TSB43AB23 Texas Instruments IEEE 1394
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 20:42    Předmět: Citovat

Tak ten asi nikdo nepoužil za celou dobu existence desky. Ale třeba ho načal odcházející zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2019, 21:12    Předmět: Citovat

Nedavno sa mi ho podarilo odpalit tiez (aukurat to bol TSB43AB22A) na nejakej Intel doske. Mal som na dosku pripojeny firewire konektor a volne polozeny na stole. Chcel som to neho pripojit disk. Dotkol som sa ho, preskocila iskra (statika), zamrzlo to. Po resete mrtve, po vypnuti a zapnuti tiez - vsetko sa roztocilo, ale nic. Nasledne som zistil, ze ten TSB je rozpaleny.

Odstranil som ho z dosky a zacala fungovat. Na nejakej odpalenej som nasiel presne rovnaky typ, tak som ho prehodil a funguje aj firewire.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund