Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aramis 4244U
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Primergy



Založen: Jan 25, 2007
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: čt červenec 10 2008, 14:48    Předmět: Aramis 4244U Citovat

Zdravím! U tohoto TVP mi okolo obrazovky vytéká hmota, která se nejvíce podobá asfaltu. Víte někdo co to je? A čím to nahradit?


Aramis.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Aramis.jpg
 Velikost:  135.6 kB
 Staženo:  360 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pavko3



Založen: Aug 31, 2007
Příspěvky: 91
Bydliště: Čáslavsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 10 2008, 17:08    Předmět: Citovat

Nebude to gumový pásek u přichycení obrazovky? Je to na obvodu stínítka?
Z fotky se mi to tak jeví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Primergy



Založen: Jan 25, 2007
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: čt červenec 10 2008, 18:59    Předmět: Citovat

Ne-e. Tyto obrazovky jsem moc nezkoumal, ale nejsou to ty klasické s gumou a obručí okolo. Tyto jsou nějak zalité v "rámu".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: čt červenec 10 2008, 19:34    Předmět: Citovat

Je to asfaltová hmota. Obrazovka je v kovovom ráme upevnená zaliatím asfaltom.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Primergy



Založen: Jan 25, 2007
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: čt červenec 10 2008, 19:50    Předmět: Citovat

Ale to je asfalt ještě s něčím, ne? Za pokojové teploty se asfalt netáhne jako med... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 5:11    Předmět: Citovat

Taky už jsem se s tím setkal, pravděpodobně se jim v některé sérii obrazovek na začátku 70. let ta hmota nepodařila správně namíchat... asi nezbude nic než to pořádně vyčistit a zkusit to zalit něčím jiným... ale samotný asfalt by při těch teplotách co v televizi během provozu jsou časem vytekl taky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Primergy



Založen: Jan 25, 2007
Příspěvky: 143

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 7:27    Předmět: Citovat

Já se s tím setkal ještě u TVP Oliver. Pak tyhle obrazovky zalévali nějakým bílým tmelem (něco jako sádra Very Happy ). Btw právě, že samotný asfalt by vytekl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: út květen 08 2018, 20:42    Předmět: Citovat

Využiji toto vlákno, neboť mám Aramise zrovna na stole - z rodinných důvodů dávám pryč svou televizní sekci, takže se s ní chci ještě "polaskat". Narazil jsem ale na problém - zvuk jde, ale jen čistá světlá obrazovka, podle sluchu bez synchronizací. jas regulovat jde, regulace kontrastu zřejmě funguje také (sice není co regulovat, ale při otáčení je vidět "šustění" potenciometru). Na bázi T9 trimrem R71 sice nastavím 4,6V, po připojení osciloskopu na jeho bázi vidím "schody" o rozkmitu cca 400mV. Ale na jeho emitoru mám místo 4V přes 8V, velikost se odvíjí od nastavení potenciometru kontrastu. Odpojováním jsem došel k T10, po odpojení jeho báze napětí zmizí. T10 jsem měřil, je v pořádku, pro jistotu jsem zkoušel i jiný.
Je mi jasné, že takle T9 nemůže pracovat, takže na jeho kolektoru pochopitelně není ten průběh co je uvedený ve schématu. Napájení 24V je zvýšené (cca 29V), ale v tom bych příčinu neviděl. Ani regulací R71 nedostanul alespoň náznak obrazu. Měřil jsem kde co, už mi docházejí nápady...



aramis výřez.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  aramis výřez.JPG
 Velikost:  80.25 kB
 Staženo:  254 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út květen 08 2018, 21:43    Předmět: Citovat

Z kolektoru T9 se bere signál pro synchronizaci, video pro obrazovku jde z emitoru. Jestli máš na emitoru T9 větší napětí, než na jeho bázi, pak to znamená, že je v háji přechod kolektor - emitor T9, na jeho kolektoru je jen o trochui vyšší napětí, než na emitoru, signál žádný, tedy žádná synchronizace, T10 pochopitelně otevřený na doraz a obrazovka rozsvícená.
Stejnosměrné napětí na emitoru T9 musí sledovat napětí na bázi mínus asi 0,6 V, proto je to sledovač. Zkrátka tam musíš naměřit 4 V se signálem a 4,6 V bez signálu, jinak tu obrazovka neztmavíš a nezasynchronizuješ obraz. Téměř stejné napětí bys měl naměřit i na C133.
Průběh naměřený osciloskopem na emitoru T9 musí být stejný, jako průběh na jeho bázi. Na kolektoru T9 je týž průběh invertovaný (kladné synchronizační impulsy), ale musí být vidět "zakulacení" jejich průběhu vlivem dolní propusti R131/C150.
Jdi po R131 a T9, jeden nebo oba to mají za sebou. Jo, a bacha, tady není radno místo KC147 použít KC148 či 149, napájecí napětí je pro ně příliš vysoké a může dojít k "nevysvětlitelnému" otevření T9. Chce to tranzistor s dovoleným kolektorovým napětím nejméně 40 V.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 3:36    Předmět: Citovat

Pokud se v emitoru objevuje vyšší napětí než je na bázi, musí se tam nějak dostat. V nakresleném schématu jsou na to jen dvě možnosti - vadný T9 nebo z báze T10. Ale je tu ještě jedna možnost - obvod regulace kontrastu se během výroby upravoval, protože toto zapojení zrovna nezachovává stabilní černou. Takže existuje upravené zapojení (viz následné typy), kde je na druhém konci potenciometru kontrastu odporový dělič, pak by mohla být chyba ještě tam. Ale pokud se napětí vrátí ke správným hodnotám při odpojení T10, bude nakonec chyba v něm nebo v R137 v jeho emitoru. Pozor na to, že v tomto zapojení jede KF504 na limitu svých parametrů a pokud upadne báze, třeba jen díky "kvalitnímu" potenciometru, tranzistor to nemá rád.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 5:05    Předmět: Citovat

Děkuji za rady. R131 je v pořádku, ten jsem už jsem měřil mezi prvními. Ještě jednou zkusím kouknout na ty tranzistory - na T9 by KC147 by měl být (dával jsem tam ze starých zásob nový s červenou čárkou), ale zkusím tam i něco jiného.
Na T10 jsem dával BF257. Ten původní byl vadný, zároveň byl přerušený R133.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 12:42    Předmět: Citovat

Pokud byl shořelý R133, tak bych se ještě podíval na R132, někudy se to po prošlehnutí KF504 k zemi dostat muselo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 13:00    Předmět: Citovat

Teď koukám, že je to zřejmě špatně očíslované - přerušený byl R133, který je v sérii s diodou D16 (6K8 6W) mezi kolektorem T10 a trimru "Jas hrubě". Nebyl ale vyloženě shořelý, jen přerušený. A dioda paralelně k němu uhnilá.
Ale ten původní T10 byl vadný.

Ještě případně zkusím odpojit ten "druhý" R133 co je v emitoru T9 a předpokládám, že kdyby byla chyba jen někde "za", tak bych na kolektoru T9 měl dostat přibližně ten průběh co tam má Kottek nakreslený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 13:17    Předmět: Citovat

Ano, R133 je ve schématu dvakrát. Jednou 100 Ω od R132 k potenciometru kontrastu R91, podruhé 6k8 / 6W, co je k němu paralelně D16, a napájí kolektor T10.
Ten výkonový má mít správně označení R139, říká v řádcích nad schématem pan Kottek. Ostatní televize této řady (Spoleto, Martino, Salermo, Castello....) mají konce zapojené stejně (nebo jen s nepatrnými odchylkami), ale všechny ten odpor značí R139.
Ale přiznávám, taky jsem si toho dřív nevšiml...

Když odpojíš ten první a správně označený R133 z emitoru T9, nedostaneš na T10 žádný průběh, protože signál prochází právě skrz R133 do báze T10. Odpojíš ho a T10 je bez buzení a měl by zavřít, napětí na jeho kolektoru stoupnout někam k 200 V (napětí zdroje E).
Projevit by se to mělo zatemněním rastru na obrazovce.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 16:48    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
...Ale pokud se napětí vrátí ke správným hodnotám při odpojení T10, bude nakonec chyba v něm...
Tohle je ten správný závěr. Při dobrém T10 by se při odpojení jeho báze měl tranzistor T10 zavřít (viz ještě poznámka o nebezpečí, které to přináší) a obrazovka zhasnout.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund