Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Něco kolem stavařiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 9:43    Předmět: Něco kolem stavařiny Citovat

Potřebuju udělat v garáži pod stropem úložnej rošt na dlouhý, nízký a ne moc těžký věci, dva vedle sebe (v mezeře je zářivka) rozměr šířka 120, hloubka 190 cm. Mám představu dřevěnej rám 120 x 190 z hranolu cca 30 x 50 mm a dvěma špriclema po cca 60 cm v dýlce těch 190 cm. Žádná deska, chci tam dávat i kratší věci mezerama zespoda.
Strop je hurdovej a tak jsem myslel, že nakoupím závitovky a každej rám zavěsím na 6 kusů. Existuje ale něco v M5-M8 na kotvení v hurdách? Klasická kovová kotva do betonu je moc dlouhá a navíc by mohla hurdu rozrthnout. Překlápěcí hmoždinky jsou jen na malý závity.
Co takhle nějaká chemická kotva v dvojdílný kartuši? Pomatlat s tím konec závitovky a zasunout do otvoru v hurdě? Nojo, ale dovedu si představit, že než ta chemie zatuhne, tak mi steče po závitovce dolů a nebo se rozleje nad hurdou do lívance. Bude to vůbec držet?
A taky mám docela záhadu kvůli vrtání do hurd. Předpokládal jsem, že mezi hurdama jsou I profily, do nich zasunutý úhlový tvarovky a do nich naskládaný hurdy. Nojo, ale elektrikářský hledač kabelů a kovu ve stropě nic nehlásí. Omítky může být cca 1-1,5 cm a tvarovka 2-3 cm. Že by to takovej kus železa na vzdálenost cca 4-5 cm nezdetekovalo? Vingl 25 x 25 mm to ve vzduchu uloví na 10 cm bezpečně. Nebyla náhodou i technologie na pokládání hurd na podšalovanej strop kdy se do mezer daly dráty a celý se to zabetonovalo jako u Miako hrnců? Bohužel když se to stavělo, tak jsem nebyl přítomen a nikdo si to už nepamatuje.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 9:59    Předmět: Citovat

Pokud používáš chemické kotvy v čemkoliv dutém, dávají se tam ještě takové "košíčky" z plastu.
Vyvrtáš díru podle vnějšího průměru tohoto košíčku, nacpeš jej tam, naplníš chemickou kotvou a rychle tam nacpeš závitovku.
Pak počkáš a už můžeš šroubovat.

P.S.: třeba Fisechr tomu říká plastová sítka.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 10:15    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... Nojo, ale dovedu si představit, že než ta chemie zatuhne, tak mi steče po závitovce dolů ...


To naopak budeš mít pořádnou makačku, abys stihl všech 12 děr na jeden směšovač. Záleží na teplotě okolí, ale cca za 3-4 minuty je to tuhý.

Jinak to sítko na duté cihly funguje dobře, jenom je potřeba ho naplnit celé (na rozdíl o děr, které se plní cca do půlky). Sítko má víčko, po naplnění je dobré to zavřít. Pak to neteče při vkládání závitovky ven, ale bokem ze sítka.

Hodně zásadní pro úspěch je díru pořádně vyfoukat, i trocha prachu vadí dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6595
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 10:40    Předmět: Citovat

Maminka dělá statiku a kdybys jí řekl, že chceš vrtat do hurdisek a ještě na to něco věšet, tak by hleděla ti to rozmluvit. Hurdiskový strop je strop typu "nedráždit, nekrmit" a být rád, že to drží. Když se podíváš na profil hurdisky, uvidíš, jak je to slabé a když se ti pak kotva vytrhne i s kusem hurdisky, co s tím budeš dělat? Nad hurdiskami musí být nosná deska, která roznese zatížení, na samotnou jednu hurdisku se nesmí při montáži ani šlápnout, nic neunese a zlomí se. I profily budou utopené v patkách, jsou-li tedy hurdisky do patek dávané. https://docplayer.cz/docs-images/43/8336929/images/page_13.jpg Pokud by to šlo, přišrouboval bych vhodné nosníky na zdi po stranách a úložný prostor vybudoval jako samonostný pod stropem mezi zdmi. Zářivku při nejhorším pověsíš na konstrukci, kdyby byl problém to udělat tak, aby ses k ní přes konstrukci dostal.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1767
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 10:42    Předmět: Citovat

Takovou práci je lepší dělat ve dvou. Vyvrtat, dát sítka a pak jeden bude tlačit ch. kotvu a druhý bude šroubovat zavitovky. Jen bych asi měl strach cokoliv věšet na hurdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1178
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 11:39    Předmět: Citovat

Souhlasím se Zakym.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 661
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 17:10    Předmět: Citovat

S tými hurdiskami to asi nebude bohviečo, do googlu stačí zadať heslo "poruchy hurdiskových stropů"...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2646

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 17:22    Předmět: Citovat

Poruchy HD stropů byly způsobeny nekvalitními HD. Protože cena.
Já mám HD jako podlahu ve sklepě, 120 cm HD na obrácených betonových železničních pražcích. Běhám po nich a nic. A to se ještě kývou, jak není pražec ideálně rovný.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 17:26    Předmět: Citovat

Já mám jakýsi masivní hurdy z padesátých let minulýho století, ale když jsem věšel těžší lustr, udělal jsem tam plochou díru a nasunul asi 30cm pásoviny s dírou a háčkem uprostřed, abych rozložil váhu. Zatím to 20 let drží.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1412
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 17:46    Předmět: Citovat

Netroufnul jsem si zavěsit na hurdisky mezistrop při zateplování stropu garáže v domě pod ložnicí, tak jsem srabařsky vykutal díru přes patky až k traverzám, na ně přivařil dlouhé šrouby a teprve na ty jsem upevnil laťovou konstrukci, nad ni naskládal 100 mm polystyrénu a pod ni našrouboval "plovoucí podlahu". Vypadá to docela parádně. A to jsem při stavbě baráku po těch hurdiskách běhal i vozil beton při dělání roznášecí desky. Ale vrtat do nich díry a bodově zatížit - to jsem si netroufnul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 19:14    Předmět: Citovat

Díky za názory. Ty hurdy asi opravdu nejsou na bodový zatížení. Budu si muset půjčit lepší hledák a nalýzt kde jsou traverzy. Sváření nad hlavou trafem bych asi nezvládl a tak bych to spíš viděl na navrtání kraje I-čka, nejdřív příklepovkou a pak vrtákem do kovu a pak vyříznout závit M6 nebo M8. Naštěstí jsou traverzy ve správným směru k orientaci rámu.
A propo, jakej rozměr I-čka se dával na rozpon cca 4,2 metrů? I120 nebo I140? Pamatuju, že mezi vrškem hurdy a vrškem I-čka bylo asi 4 cm a tak to vypadá, že tam jsou I120.

To jirkati: Takovýhle zateplování jsem dělal že jsem lepil na původní strop 4 x 5 metrů celoplošně stavebním lepidlem 8 cm polystyrén bez talířovek. A lepil jsem i polyš ve spárách navzájem. A na to perlinka a pak lepidlo a štuk. Drží to od roku 2001 dodnes. Všichni mi říkali, že bez talířovek to spadne. Ale proč, polystyrén skoro nic neváží a milimetr perlinky a milimetr štuku je tak 2kg na 1m2.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2407

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 20:37    Předmět: Citovat

Poruchy hurdiskových stropů byly způsobené nedodržením technologie provádění, kdy po položení hurdisek se měla na jejich horním povrchu rozetřít malta. Ta plnila funkci dilatace. Pokud se beton nalil přímo na holou hurdisku, časem dochází ke smršťování betonu a ten pevně spojený s hurdiskou ji v horní části stlačuje a spodní se natahuje, až dojde k destrukci. 1 , 2 .
Popřemýšlej, jestli by nebylo lepší do stěn zazdít 4-5 jeklů napříč garáží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 20:50    Předmět: Citovat

Do hurdisky hlavně NE příklepovku !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2646

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 20:52    Předmět: Citovat

Jak píše "pepik9" tak mě napadlo - nebylo by možné dovnitř garáže vyrobit konstrukci z lešeninových trubek - takových, které mají žabky a doutníky?

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 20:59    Předmět: Citovat

https://www.fischer-cz.cz/cs-cz
Prostuduj to. Ukotvíš vše kam chceš. Very Happy
Mám na to certifikát a vím že to funguje.

_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund