Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Obecní rozhlas - 2 dotazy
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 9:28    Předmět: Obecní rozhlas - 2 dotazy Citovat

Asi před rokem nám na roh pozemku instalovali "obecní rozhlas"
Když pominu ekonomiku věci, tři tlampače pro celkem pět domů,
tak mám k tomu dotazy. Pokud tady je někdo kdo to montuje, nebo je
znalý problematiky.
- Jaký je povolený maximální výkon v dB (akustický tlak)? Když začnou mluvit, musím s ucpanýma ušima opustit zahradu, a i v domě je to velmi intenzivní řev. Je tam nastavena nějaká hranice intenzity? Nebo vzdálenost od obytných budov?
- A pak věta "Zkouška sirén" Jedenkrát za měsíc to ještě opepří řvaním sirén. Zajímalo by mě jaký to má smysl. Jakým způsobem u zdroje signálu zjistí, že je to u mě funkční. To tam je i mikrofon? nebo spoléhají na to, že to lidé oznámí, že jim nejde rozhlas? Postrádám smysl těchto zkoušek. Vlastně snižují ostražitost. Bereme to jako "nutné" zlo. Na minutu si ucpeme uši a čekáme až to skončí. Díky tomu, až to bude opravdu nutné, nebudou na to lidi reagovat. Připadá mi to kontraproduktivní a obtěžující.
Díky za informace.



obecnírozhlas.jpg
 Komentář:
 Velikost:  26.44 kB
 Zobrazeno:  67 krát

obecnírozhlas.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 10:10    Předmět: Citovat

To bud rad ze jen jednou za mesic. U nas prakticky kazdy den pusti tak na 5minut nejakou dechovku, pak oznami ze privezli slepice nebo ze vitnamec prodava hadry a pak zase 5minut Źagorka. Tohle mne sere daleko vic nez ta zkouska siren. Jak to maji udelane netusim, ale pry vidi na centrale ktera funguje a ktera ne. Nejcasteji pry byva vyhozeny jistic
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1927

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 10:20    Předmět: Citovat

ronoda napsal(a):
Když začnou mluvit, musím s ucpanýma ušima opustit zahradu

Mám to samé ,rozhlas kolikrát týdně.Mám to na sloupu na zahradě.Už jsem přemýšlel,že odšroubuji tu anténu na ty bedně Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 10:56    Předmět: Citovat

Zpravidla sirény fungují jako 2 nezávislé systémy:
1) něco, o čem tady nechci psát podrobnosti, ale v SZ bych možná něco prozradil. Tam je jakási komunikace ze které se pozná nefunkční bod
2) obecní rozhlas spadající do systému BMIS, funguje na frekvencích starého rozsahu VKV 1, kdo má staré rádio, může si zkusit naladit, jen hlasitost bude malá, protože to vysílá s malým zdvihem. Tady není "zpětná vazba" aby se poznal nefunkční bod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
geograf



Založen: Jun 15, 2004
Příspěvky: 174
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 10:58    Předmět: Citovat

doktor365 napsal(a):
odšroubuji tu anténu na ty bedně


To bych nedělal. Šlo by o poškození obecně-prospěšného zařízení sloužícího k varování obyvatelstva v případě přírodních a jiných katastrof.

Ale uvnitř je možnost nastavení výkonu. Aspoň sem to tak viděl v bedně rozhlasu v Prostějově. Záleží jestli vyslyší tvoje prosby na místním úřadě a kvůli jednomu stěžovateli to bude někdo chtít řešit při další zkoušce rozhlasu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 13:39    Předmět: Citovat

My tady máme "odborníka", co pravidelně objíždí vesnici a poslouchá, jak rozhlas huláká. V principu to chápu, les a ozvěna zničí srozumitelnost, takže měření akustického tlaku je nanic.

Můžu potvrdit, že se to silně mění s meteo podmínkama, i když mám rozhlas před domem. Na direct dobrý, ale dál už je to jen ozvěna.

Každopádně jedině nechat změřit a stěžovat si.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 14:30    Předmět: Citovat

U nás je veřejný rozhlas, hlasitost mi až tak nevadí, ale když se něco hlásí, hlášení z blízkých amplionů se mísí s hlášením z těch vzdálenějších a je tomu howno rozumět.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 14:38    Předmět: Citovat

Když se zkouší sirény (první středa v měsíci, vždy v poledne), tak to před tím testem i potom říkají, že jde o zkoušku, ne?
U nás tedy jo, dokonce i anglicky.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 14:47    Předmět: Citovat

My tady naštěstí máme sirénu centrální, ale jsou slyšet i další dvě z okolních vesnic. Za teplýho počasí je skoro dřina poznat, kde se houká. Ovšem neoficiálně jsou tady údajně až čtyři a každá má jiný ovládání a vlastníka.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 14:53    Předmět: Citovat

monterjirka napsal(a):
Zpravidla sirény fungují jako 2 nezávislé systémy:
... Tam je jakási komunikace ze které se pozná nefunkční bod...

Jestli jsem to dobře pochopil, tak je vlastně zkouška sirén naprosto zbytečná,
"když z jakési komunikace" poznají že je některý bod (tlampač) nefunkční.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 15:00    Předmět: Citovat

Náš soused řešil před pár lety řev rozhlasu z vedlejšího fotbalovýho stadionu přes KHS. Asi to pomohlo, tlakáče přeštelovali tak, aby nejbližší domy nebyly přímo na ráně a ubrali na rámusu. Ale stejně nám to tu 2-3 x týdně 3-6 hodin řve.
Ale nebylo to veřejně prospěšný zařízení jak píše geograf. U toho asi KHS nepomůže je to v gesci vnitra.
Jinak normálnímu hlášení není rozumět naprosto nic. Jednou jsem napočítal 4 ozvěny.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 18:10    Předmět: Citovat

monterjirka napsal(a):
Zpravidla sirény fungují jako 2 nezávislé systémy:
1) něco, o čem tady nechci psát podrobnosti, ale v SZ bych možná něco prozradil. Tam je jakási komunikace ze které se pozná nefunkční bod
2) obecní rozhlas spadající do systému BMIS, funguje na frekvencích starého rozsahu VKV 1, kdo má staré rádio, může si zkusit naladit, jen hlasitost bude malá, protože to vysílá s malým zdvihem. Tady není "zpětná vazba" aby se poznal nefunkční bod.
Pokud se jedná o centrální mluvící sirény, tak ano, tady je obousměrná komunikace. To už je jinej level. Ale o té se asi nebavíme, že. Jednotlivé přístupové body-přjímače BOR zpětnou komunikaci nemají. A sirény jdou z nich úplně stejně jako jakákoliv jiná nahrávka. Správce, tedy obec většinou naslouchá připomínkám občanů a pomocí technika nechá hlasitost upravit. Starší typy se daly řídit programově ze skříně, pod ty nové se stačí postavit se speciálním dálkáčem a zvuk (i jiné parametry) nastavíš aniž by jsi musel nahoru a přijímač otevírat. Většina typů má stereo koncák. Ne že by to hrálo stereo ale dvou kanálů se využívá k nastavení různých hlasitostí do dvou zón.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 453
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 21:36    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
...pod ty nové se stačí postavit se speciálním dálkáčem a zvuk (i jiné parametry) nastavíš aniž by jsi musel nahoru a přijímač otevírat. ...

Aha, tak proto je na těch krabicích malá anténka směřující k zemi. Ta je pro příjem signálu z toho dálkového ovládání?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2019, 15:15    Předmět: Citovat

Výrobců systémů je mnoho. Na tyto přijímače se spodní anténkou(?) jsem už taky civěl. Nvm co to je. Kdybych to chtěl dělat pomocí RF signálu, použil bych BT a anténa by na tu vzdálenost do 10m byla integrovaná na desce přijímače. Taky dosah nemůže být více jak 10m aby jsi "nevlezl" i do sousedního stožáru. Ty o kterých jsem psal výše mají IR přenos. DO klasické provedení, na skříni BOR dole čidlo přijímače IR.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2019, 22:52    Předmět: Citovat

Ve středu ve 12 hod. zkusím zachytit sirénu na 70MHz v pásmu OIRT.
Jsem zvědav, zda se to podaří. Anténu nasměruji na obecní úřad, ale netuším jestli je to vysílané odtamtud. Škoda, že nemám nějaký digitál s OIRT.
- je vlastně dneska nějaká stanice v OIRT? Abych mohl zkontrolovat stupnici

Edit: https://www.btv.cz/media/bor-veobecnt-popis_5-2007.pdf


Naposledy upravil ronoda dne ne listopad 03 2019, 23:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund