Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

relé pre mechanický posun
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
komak



Založen: Oct 10, 2019
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 16:21    Předmět: relé pre mechanický posun Citovat

Zdravím, vôbec neviem, čo mám hľadať. Potrebujem v podstate cievku s jadrom s väčším posunom (napr. 10mm), na ktoré budem vedieť pripojiť niečo mechanické, alebo nejakú bimetalovú súčiastku, ale vôbec sa neviem chytiť, pod akým názvom mám niečo také hľadať. Ide o to, že napätím (12V DC) potrebujem zatvárať resp. otvárať lamely na mriežke vetráku ventilátora. Nedokázal som zohnať nič také hotové (okrem ventilátora poľskej výroby na wc, ktorý je pre moje účely príliš silný a hlučný). Kúpil som mriežku s pohyblivými lamelami, ale tie sú otvárané buď prúdom vzduchu (čo mi nepostačuje, lebo chcem použiť slabý ventilátor), alebo mechanicky posuvom páčky. A ja by som to potreboval otvárať cez relé. Čiže pripevnil by som tú súčiastku k ovládaču lamiel a vedel by som ich otvárať elektronicky. Viete mi poradiť, akú súčiastku mám hľadať? Inak by ma zaujímalo, aj či sa niečo také robí v silnejšom prevedení na 230V. Keď som si vyrábal otváranie garážovej brány, tak na odistenie otvárania brány som použil starý stykač, ale snáď sa niečo také vyrába aj priamo na takýto účel..

Ďakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 16:34    Předmět: Citovat

Kup si vetrak primo s temi lamelami ovladanymi napetim. Je tam bimetal a odpor ktery ho po zapnuti vetraku nahreje, on se prohne a otevre lamely. Neni to okamzite, ale u vetraku to nevadi a stoji to par korun.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 16:41    Předmět: Citovat

U větráků bývá taky posun pomocí bazmektu, ve kterém je topný drát a parafín.
Parafín se nahřeje, zvětší objem, tím vysune píst, přes spojnici to otevře lamely.
Ale nevím, jestli se to používá i u ventilátorů na 12 VDC.

Jinak by tam určitě šlo použít i nějaké servo. Nebo vybarkovat CD mechaniku a použít motorek se závitovkou, která ovládá posun optiky.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
komak



Založen: Oct 10, 2019
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 16:42    Předmět: Citovat

to termit256: Však toto som presne hľadal, ale neviem, pod akým názvom to mám hľadať. Aj som sa pýtal v predajni el.súčiastok a že nič také nemajú. Vieš mi poslať link kde sa to dá kúpiť?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 16:56    Předmět: Citovat

Zadej do google "ventilator s automatickou zaluzii"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 16:58    Předmět: Citovat

také třeba vybrakovat nějou starou myčku kde je na otvírání prášku termoaktuátor. Je tam pozistor na 230V který ho nahřívá, ale bastlířské iniciativě se meze nekladou . Ten pístek umí cca 10mm zdvih.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 16:59    Předmět: Citovat

Ahoj. Pokud potřebuješ "něčím hýbat" pomocí elektromagnetu, většinou se to dá najít pod názven solenoid. To s tím tepelným ovládáním popsáno výše se děje pomocí voskovýho aktuátoru (vosk, který se zahřívá termistorem, se roztahuje a přes gumovou membránu vytlačuje ocelový čep, který hýbe lištou z průduchy, nebo žaluziema. Zpět po vychladnutí to vrací pružina)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
komak



Založen: Oct 10, 2019
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 17:14    Předmět: Citovat

Vďaka, solenoid je to správne zaklínadlo Smile

P.S. to termit: myslel si zrejme "pár stovek korun" Smile .. to sú tie wc ventilátory
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 18:49    Předmět: Citovat

Dost dobře nechápu co chceš. Co takhle něco do auta, třeba jak se tam dělá centrální zamykání? Nebo modelářský servomotorek?
https://www.peckamodel.cz/produkty/rc-modely-a-prislusenstvi/serva-a-prislusenstvi

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 538
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 18:58    Předmět: Citovat

K cemu maji ty lamely slouzit? Aby pri vypnutem vetraku dovnitr baraku nefucel studeny vzduch z venku? Pokud ano, tak na to bezne prodavane vetraky se zaluzii rozhodne nestaci, mam to osobne vyzkousene. Je potreba vzduchotesna klapka, bud pasivni (otevira ji tlak z ventilatoru) nebo motorizovana (stoji okolo 5000 Kc). Ja jsem nakonec pouzil tuto pasivni silikonovou, ale pozor, je potreba silny ventilator, aby ji otevrel:

http://ventilatoryzlin.cz/zpetna-klapka-rskw-100-tesna-p-63680

Ja jsem tak silny vetrak nemel, tak jsem z ni vymontoval magneticky "zamek" a nainstaloval jsem ji pod mirnym uhlem, aby ji zavrenou drzela jen gravitace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 658
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 21:00    Předmět: Citovat

Na posúvanie by šlo využiť aj servo používané v autách na naklápanie predných svetlometov. Tam to síce reaguje na pootočenie potenciometra/zmenu napätia, ale to by šlo vyriešť trimarami a prepínačom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 22:58    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
Co takhle něco do auta, třeba jak se tam dělá centrální zamykání? Nebo modelářský servomotorek?
https://www.peckamodel.cz/produkty/rc-modely-a-prislusenstvi/serva-a-prislusenstvi

Nojo, jenže k tomu servu ještě servotester a zdroj 5-6V. A jseš cenově někde jinde.
To spíš něco ze zámků aut z nějakýho vrakáče. Tam je 12V motorek s převodem. Po doplnění reverzačníma koncákama s diodama a řízením přepínáním polarity 12V by to mohlo chodit jak potřebuješ.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt říjen 31 2019, 6:03    Předmět: Citovat

Jako obvykle dotycny nenapsal k cemu to vlastne potrebuje, takze tezko radit nejake reseni, ale solenoid je asi to nejhorsi co muze vymyslet. Je to hlucne, hodne zere/hreje kdyz ma mit silu na to aby pretahl zaluzie a vratnou pruzinu, civka je celkem velka, nemusi to byt casem spolehlive, az se mechanismus zanese a bude potreba vetsi sily, mechanismus se temi narazy za chvili vyjebe apod. Z techto duvodu takhle nikdo zaluzie neovlada.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
komak



Založen: Oct 10, 2019
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt říjen 31 2019, 7:49    Předmět: Citovat

Sorry, nechcel som zaťažovať dlhým opisom, tak to skúsim skrátiť čo najviac.

Dotyčný to potrebuje na to, že mám samostatne stojacu miestnosť (herňu snookru) na dvore a chcem tam dorobiť vyrovnávanie teplôt (režim kúrenie na jar a jeseň, režim chladenie v lete). Budem popisovať letný režim, ale na jar a jeseň je to to isté, len opačne. Takže leto:
Keď namerá termistor vonku nižšiu teplotu, než vnútri (v noci), tak zopne relé, ktoré spustí ventilátor, aby vháňal chladnejší vzduch zvonku dovnútra. Ventilátor chcem použiť slabý (priemer 6cm), aby mi tam nevháňalo zbytočne veľa prachu zvonku. Spolieham na to, že to pôjde dlhodobo, tak stačí aj malý výkon a aj to nebude mať veľkú spotrebu. Ale cez deň by som chcel obmedziť samovoľný prietok teplého vzduchu zvonku do vnútra tými lamelami na ventilátore. Nemám to ešte vyskúšané a neviem, či nebudem musieť spraviť diery dve, lebo keď jednou dierou budem vháňať chladný vzduch do vnútra, tak nejakou inou by som mu mal umožniť, aby ten teplejši z vnútra unikal von. Najprv to chcem skúsiť len s jednou dierou a uvidím, čo to bude robiť. Miestnosť na snooker je pomerne veľká, aby sa tam taký stôl zmestil, tak musí mať 5x7m. Zaizolovanú ju mám slušne.

Áno, solenoid asi nie je najvhodnejší na otváranie a zatváranie tých žalúzií a asi mu ani nebude robiť dobre, keď bude celú noc zopnutý, tak som už uvažoval, že použijem dva - jeden na impulz pri zopnutí na otvorenie žalúzií a druhý na impulz pri vypnutí na zatvorenie žalúzií na vetráku. Ale viac by sa mi páčilo, keby som vedel zohnať tú súčiastku, ktorá funguje na princípe rozťažnosti, ako sa to používa v komerčne predávaných ventilátoroch do wc. Ale neviem, kde sa dá kúpiť a či sa robí aj na 12V. Kúpiť kvôli tomu celý ventilátor za 600CZK sa mi teda nechce. Malo by to byť všetko na 12V, lebo riadiaci obvod je na 12V a ventilátor tiež. Už ich mám kúpené. Použitie serva sa mi vôbec nepáči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt říjen 31 2019, 8:04    Předmět: Citovat

podle mě hodně záleží na konstrukci lamel , protože možností je mnoho. A bude vhodné pomocí dorazů hlídat polohu a vypínat akční člen, který by měl mít nějaký samosvor. I hlídání proudu není od věci. nebo alespoň čas na otevření zavření, nikdy nevíš co se mohlo se žaluzií stát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund