Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynový kotel Protherm Gepard 23MTV
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 18:41    Předmět: Plynový kotel Protherm Gepard 23MTV Citovat

mám problém s tímto plynovým kotlerm. Po spuštění z termostatu (při poklesu teploty pod nastavenou hodnotu) kotel zapálí plamen, ten se rozhoří asi na 4-5 sec. Teplota vody letí nahoru, překročí 64°C a kotel okamžitě vypne hořák. V kotli to zaharaší, tak když se chce otevřít nebo zavřít nějaký ventil.
Čerpadlo splodin funguje. NTC čidlo teploty vody je v pořádku. Tlak vody je OK (1.2 barr). Kotel je kompletně vyčištěn od splodin, prachu atd, včetně hořáků.
Kotel nehlásí žádný Error.

Závada se objevila nyní na podzim, po delší době, kdy byla oběhová soustava několik měsíců vypuštěná za účelem rekonstrukce některých radiátorů. Asi před měsícem se voda do oběhu znovu napustila.
Stahnul jsem si dnes servisní manál.

Otázka:
jak se kotel odvzdušňuje ? Je to automatický proces nebo se musí tento proces spustit ručně? Domnívám se totiž, že kotel nemusí být odvzdušněn a voda necirkuluje, proto se ihned ohřeje a hořák se vypne.

Nějaký jiný nápad?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 18:54    Předmět: Citovat

Já jsem bojoval s kotlem, protože jsem měl zanesené oběhové sítko Smile

Odvzdušnit můžu na výstupu z kotle (mám starší elektrokotel), nebo na radiátoru v patře nad kotlem, ostatní radiátory se zavzdušňují minimálně.


Naposledy upravil danhard dne so říjen 26 2019, 18:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3496
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 18:56    Předmět: Citovat

Tohle by mohlo pomoci.
Je několik možností:
1. Vzduch v systému
2. Nefunkční čerpadlo
3. Zanesené sítko filtru před oběhovým čerpadlem
4. Nevím Rolling Eyes

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 19:05    Předmět: Citovat

Teď bojuji s tlakem, zatím hledám únik, ale asi to byl pojistný ventil o kterém nevím na jaký je tlak, asi jen 1,5atm.
Jsem topenář samouk, na všechno si musím přijít sám Smile
Při 0,4atm to normálně topilo, ale čerpadlo začlo dělat kravál, když jelo do odporu (kavitace).
Expazi jsem ufoukl na 1atm a vodou jsem to natlakoval na 1,5 atm, teď to jede na 1,3atm, uvidím ráno, jestli je to stabilní.

Přeci nebudu volat opraváře kvůli prkotině Laughing
Dvě lepící se relátka jsem vyblokoval a 3 spirály z 9-ti jsou přerušený.

On na to computerasylum přijde Smile
https://www.sbazar.cz/computerasylum
nebo si pozve někoho z okolí
,[50.0906205,14.583512599999999]];tbs:lrf:!2m1!1e3!3sIAE,lf:1,lf_ui:14]Dernice+oprava+topeni

ps. před dvěma rokama jsem tu měl topenáře na kontrolu, řekl, že je vše v pořádku a expanzku přifoukl na 1,5atm, tlak vyskočil na 1,5 atm a všichni jsme byli spokojení Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1568
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 20:42    Předmět: Citovat

Pokud ten kotel má i ohřev vody, tak může zlobit trojcestný ventil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 21:04    Předmět: Citovat

A to tak, že zůstal po těch opravách v poloze zablokováno Very Happy

Prostě mu tam nejde cirkulace, jinak by ten kotel nešel s teplotou rychle nahoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2019, 21:03    Předmět: Citovat

Eleman napsal(a):
Tohle by mohlo pomoci.
Je několik možností:
1. Vzduch v systému
2. Nefunkční čerpadlo
3. Zanesené sítko filtru před oběhovým čerpadlem
4. Nevím Rolling Eyes


Možnosti 1-2-3 mne napadly také. Stahl jsem si ten uživatelský manuál a nedaří se mi spustit testovací program. V manuálu na straně 15, odst. 6.4, bod 1., se uvádí, že se má na 3 vteřiny stisknout síťový vypinač. Nepíší již, zda ze stavu vypnutého kotle nebo ze stavu kdy je kotel zapnutý. Nicméně. při vypnutém, kotli stisk síťového tlačítka okamžitě způsobí jeho spuštění a držení stisknutého tlačítka nemá žádný další účinek. Testovací program (značka kondenzátoru) se nevyvolá.
Podobně, je-li kotel zapnutý, při stisku síťového tlačítka se kotel ihned vypne. Přitom je úplně lhostejné, zda se zapnutý kotel nachází v běžném režimu nebo v diagnostickém režimu pro instalatéry nebo servisáky. Prostě, kotel se vypne.

Docela jsem žasnul nad formulací vět v odst. 7.4 na straně 17:

9. Otevřete uzavírací ventil studené vody okruhu teplé vody.
10. Zavřete uzavírací ventil teplé vody okruhu teplé vody.
15. Zavřete uzavírací ventil studené vody okruhu teplé vody.
16. Otevřete uzavírací ventil teplé vody okruhu teplé vody.

Existuje snad také okruh studené vody?

Věty v odst. 7.6 na str. 17 jsou také ukázkou mistrovské formulace:

1. Otevřete ventil studené vody na výrobku a všechny ventily pro odběr teplé vody.
2. Plňte systém teplé vody, dokud nezačne z ventilů pro odběr teplé vody vytékat voda.

Řeším tedy, jak vyvolat testovací programy...
Z okolí si nikoho zvát nebudu. V roce 2016 byl u mne odborník, servisák z AGA servisu. Kotel hlásil nějakou chybu, nevím už jakou. Říkal jsem mu, aby nejprve vyčistil kotel. On ne, že závada je v řídící jednotce. Říkal jsem mu, že tou elektronikou to nebude. On pořád někam volal a pořád se s někým radil, kde by mohla být závada. Po 3 hodinách soustavného telefonování vymontoval desku elektroniky. Pak přijel za 4 dny a přivezl novou desku elektroniky. Namontoval a stále stejná chyba. Vrátil tam tedy původní desku a stále stejná chyba. Nakonec se odhodlal vyčistit kotel. Závada byla v zanesené poslední trysce vpravo vzadu , kde prý je jakýsi senzor a ten hlásil chybu....
Tedy takovéto odborníky z okolí opravdu ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 400
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 6:13    Předmět: Citovat

Vypnúť kotol zo siete, stlačit zapínač, pripojiť do siete a držat 3s po pripojení si skúšal?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 7:06    Předmět: Citovat

ano zkoušel. Výsledek je stejný. Síťový vypinač je prostě síťový vypinač. Jeho stisknutí je stejné, jako vytažení nebo zasunutí přívodní šňůry do síťové zástrčky.
Myslím si, že v návodu je chyba. Když prohlížím ty jednotlivé konstrukce vět v různých částech návodu, tak žesnu. To musel být hotentot, který ty věty tvořil.
Krom toho, tenhle kotel má konstručně odfláknuté ovládání. Titěrný displej bez podsvětlení. Obvykle na něj používám lupu. Ovládání 3 tlačítky, která se musí různě hodněkrát stisknout. Už jen chybí ovládání morseovkou. To možná bude v příštím modelu, kde displej bude ještě menší a pouze jedno tlačítko ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 400
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 7:18    Předmět: Citovat

A nebude práve finta v tých 3 tlačidlách a sieťovom vypínači? Niektoré pri zapínaní kotla držať, aj dlhšie ako 3s?
Ak ten návod naozaj niekto robil metódou kpt.Danka CrtlC, CtrlV, tak bych mu moc už nedôveroval..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 7:29    Předmět: Citovat

ano v tom to jistě bude. Máme 3 tlačítka, dále držení tlačítka krátké a držení tlačítkadlouhé a dále tu máme kombinaci krátkých a dlouhých držení. Morseovka má tuším 30 kombinací. K tomu 3 tlačítka... To dává docela hodně možností. Možná musí před tím být ještě nastaven nějaký diagnostický režim, kterých je asi 99.
Přitom vyvolání testů P05, P06 a P07 je uživatelská funkce pro napouštění vody do topného systému. Měl by to zvládnout každý. Mimochodem, Protherm je slovenský výrobek ze Skalice. Very Happy

Také by mne zajímalo, kterým směrem se točí oběhové čerpadlo. Na něm není šipka. V manuálu též nic. Pamatuji, u starého kotle, který jsem měl před tímto povedeným Gepardem, na oběhovém čřerpadle byla šipka naznačující směr otáčení a když se v čerpadle usadily nečistoty, stačili šroubovákem pootočit hřídelí čerpadla ve směru otáčení a ono se to rozběhlo.


Naposledy upravil petula dne po říjen 28 2019, 7:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 7:29    Předmět: Citovat

Zkus při zapnutí držet jednotlivá tlačítka 3s, tím se běžně vyvolává speciální obsluha.

Já mám myslím opraveno, unik na přetlakovém ventilu a přefouknutá expanzka.
Teď tam mám 1,2 atm a už to den drží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3496
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 7:40    Předmět: Citovat

Tak tady je ještě jeden návod, ale stručnější.
_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 7:40    Předmět: Citovat

danhard , speciální obsluha se vyvolává tak jak popsáno v manuálu na straně 15. Tlačítkem MODE se morseovkou odesšle zpráva SSE pak se tlačítky + nebo - nastaví číslo 35 pro servisáky nebo 96 pro instalatéry
Pak se tlačítkem MODE odešle morseovkový povel EXIT
Následně je možno tlačítky + nebo - nastavit číslo diagnostického režimu, které se potvrdí morseovkovým EXIT
Pak se tlačítky + nebo - nastaví hodnota diagnostického kódu a ta se opět potvrdí morseovkovým EXIT.
Pokud se morseovkový EXIT odesílá nepřetržitě alespoň 5 sekund, Kotel se vratí do provozního režimu. Jednodušší je však kotel vypnout a zapnout.
Prostě tohle ovládání vymyslel nějaký "zelený mozek". Very Happy
U moderního kotle, který má mikroprocesorovou řídící jednotku bych čekal spíše interface rozhraní k počítači přes ethernet a podporu WEB prohlížečem, spíše než komunikaci morseovkou přes tlačítko....


Naposledy upravil petula dne po říjen 28 2019, 7:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 7:48    Předmět: Citovat

A nemusíš to mít v servisním modu, když chceš vyvolat testovací program ?

Je zajímavé, že tupý instalatér návod pochopí, zatím co pro "inteligenta" petulu alias computerasylum, je to nepřekonatelný problém Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund