Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Interní/integrovaná zvuková karta vs DAC převodník v PC

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kejsler



Založen: Mar 06, 2015
Příspěvky: 71

PříspěvekZaslal: pá říjen 25 2019, 18:36    Předmět: Interní/integrovaná zvuková karta vs DAC převodník v PC Citovat

Zdravím,

pro lidi, kterým se nechce číst, přeskočte na odstavec 2.
1) jen pro úvod bych chtěl předem říct, že nejsem žádný audiofil, ale člověk co se nespokojí se základní sestavou, protože miluji hudbu. Proto jsem se rozhodl vylepšit svůj počítač, abych měl lepší zážitek nejen z hudby, ale i filmů a her a jsem ochoten do audiosestavy dát max. do 10 000. Snažím se tedy vybrat tu nejlepší audio sestavu pro moje představy jako běžného uživatele, který si rád vychutnává zvuk v této cenové relaci.

To by byla moje představa, bohužel jsem ale zjistil, že vybrat správnou repro soustavu je horší než když si žena vybírá nové šaty. Načetl jsem si toho opravdu hodně a nejsem z toho vůbec moudrý, a proto se obracím sem.

Nedávno jsem pořídil novou základní desku kde je integrovaná zvuk. karta realtek a musím uznat, že zvuk je nyní o poznání horší oproti mému předchozímu počítači s interní zvuk. kartou Asus Xonar DS. Rozhodl jsem se tedy, že pořídím novou reprosoustavu, jelikož moje současná základní deska nemá PCI x1 sběrnici, takže tam Asus Xonar nedostanu. Reproduktor mám v plánu pořídit tento:
https://www.czc.cz/yamaha-ns-333-cerna/149447/produkt
popř. něco na tento způsob. Problém ovšem nastává v tom,že nevím čím ho krmit. Četl jsem, že interní zvuk. kartu nemá cenu kupovat, jelikož ji ruší cívky z grafické karty. Osobně si myslím že je to blbost, protože Creative sound blaster AE-5 má backplate, takže by měla být odstíněná, ale dobře. Pátral jsem tedy dál a zjistil jsem, že se dnes prodávají tzv. DAC převodníky, ale s těmi nemám žádné zkušenosti. Jejich výhodou je, že nejsou v počítači, takže je neruší el. mag pole a vyhovovaly by mi víc, jelikož jsou zaměřeny na stereo výstup (nepotřebují žádné 7.1). Co ale vidím za nevýhodu je připojení oproti sběrnici na základní desce přes sériovou linku USB, která je samozřejmě pomalejší.

Nakonec jsem viděl i videa, kde říkali že v dnešní době nemá zvuková karta vůbec význam s ohledem na kvalitu dnešních integrovaných zvuk. karet a nejdůležitější je správný reproduktor (což si nemyslím, protože na mém předchozím počítači ten rozdíl byl markantní i na reprácích za 1000 korun).

Moje hlavní otázka tedy zní, jaká je nejlepší volba pro zlepšení zvuku na počítači? Interní zvukovka nebo DAC? Nebo to jsou vyhozené peníze, protože na reprácích Yamaha NS-333 nepoznám rozdíl?

Výběr by potom byl mezi interní zvuk. kartou Creative Sound BlasterX AE-5 nebo DAC převodníkem JDS Labs ODAC (měl jsem vybraný Schiit Modi 3, bohužel ale kvůli jeho nedostupnosti ho nemohu nikde koupit. Pokud by měl někdo návrh, kde ho koupit, budu jedině rád). Popř. jejich ekvivalenty.


2) Otázky:
a) má cenu vůbec v dnešní době kupovat DAC/zvuk. kartu při kvalitě dnešních integrovaných karet? Byl by poznat na reproduktorech Yamaha NS-333 rozdíl?
b) je pravda, že zvuk. karta je rušena grafickou kartou? A pokud ano, jak moc je to poznat pro uživatel jako jsem já?
c) zatěžuje DAC přes USB vícevláknový CPU? Pokud ano, jak moc oproti interní zvukovce v PCIe sběrnici?
d) je rozdíl v PCIe sběrnici proti USB? Nemá potom DAC převodník horší zvuk kvůli sériové lince? Nebo je to jedno?
e) co je na kvalitu zvuku pro počítač lepší: DAC nebo interní zvuková karta? Jaký je vlastně rozdíl?
f) je rozdíl v kvalitě zvuku mezi jackem a RCA připojením pro reproduktor?


Za každou radu budu velice vděčný a omlouvám se za tak obsáhly thread.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33859
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá říjen 25 2019, 18:48    Předmět: Citovat

Zabudol si na jeden detail: zosilnovac.

Kvalitu zvukoveho vystupu z PC zatial neries.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: pá říjen 25 2019, 19:52    Předmět: Citovat

Přesně tak. Navíc pokud se jedná o nový zesilovač, který má SPDIF vstup ať už klasický, nebo optický, není třeba parametry zvukovky vůbec řešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: pá říjen 25 2019, 21:04    Předmět: Citovat

souhlas,analogove audio bych z pc vubec netahal. resil bych to bud optikou nebo vytahnout z hdmi a zpracovat v zesilovaci/receiveru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejsler



Založen: Mar 06, 2015
Příspěvky: 71

PříspěvekZaslal: pá říjen 25 2019, 22:41    Předmět: Citovat

Tak teď jste mě už úplně zblbi Very Happy teď jestě budu vybírat zesilovače.

Mohli by jste to trošku víc rozvést?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 2:21    Předmět: Citovat

Ty vybrané reproduktory jsou klasické, pasivní. Nejsou to aktivní bedýnky jako ty, co se běžně připojují k PC. Takže aby vůbec hrály, potřebují zesilovač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 7:53    Předmět: Citovat

Zvolený reproduktor určitě průměrné nároky uspokojí, ale poměr cena/parametry mi zas tak slušný pro "milovníka hudby" nepřipadá. 13 cm basáček a problematický basreflex. Myslím, že to přehraje lecjaká bazarová soustava z Valmezu.
Na okraj, neveselá je úroveň "propagačního" textu prodejce, který ze všeho zbytečně vytváří leštěný prd. třeba s tou pasáží o magnetickém odstínění se zapomněl v minulém století u CRT.
Je dobré u počítače nezapomenout vyřešit totální akustické utišení, jinak nemá vůbec cenu se honit za rozdílem analog/optika.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejsler



Založen: Mar 06, 2015
Příspěvky: 71

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 10:56    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Zvolený reproduktor určitě průměrné nároky uspokojí, ale poměr cena/parametry mi zas tak slušný pro "milovníka hudby" nepřipadá. 13 cm basáček a problematický basreflex. Myslím, že to přehraje lecjaká bazarová soustava z Valmezu.
Na okraj, neveselá je úroveň "propagačního" textu prodejce, který ze všeho zbytečně vytváří leštěný prd. třeba s tou pasáží o magnetickém odstínění se zapomněl v minulém století u CRT.
Je dobré u počítače nezapomenout vyřešit totální akustické utišení, jinak nemá vůbec cenu se honit za rozdílem analog/optika.


Rozumím, já jsem ještě trošku pátral a zjistil jsem, že studiový reproduktor by byl pro moje nárok mnohem lepší volba. Např. Yamaha-msp3
https://kytary.cz/yamaha-msp3/HN096120/

Co myslíš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33859
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 11:02    Předmět: Citovat

Tam je zosilnovac integrovany. Ale potrebujes dva kusy a kazdy ma samostatne ovladanie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 457
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: so říjen 26 2019, 21:48    Předmět: Citovat

Existují sety aktivních reproduktorů (říkají tomu studiové monitory) ve kterých jsou bedny propojené a ovládání je na jedné z nich. Některé mají i dálkové ovládání a D/A převodník. To by se ti mohlo hodit. Viz třeba toto: https://www.muziker.cz/aq-m24dac-black
Jak kvalitně to hraje nedokážu posoudit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kejsler



Založen: Mar 06, 2015
Příspěvky: 71

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2019, 10:24    Předmět: Citovat

Rozumím, děkuji moc.

Ještě bych se chtěl zeptat, je lepší to zapojit přes USB nebo SPDIF? Jaký je mezi tím rozdíl? SPDIF je komprimovaná sériová linka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2019, 10:44    Předmět: Citovat

Podívej se prosím vždy nejdřív na internetu, co ty jednotlivé zkratky znamenají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejsler



Založen: Mar 06, 2015
Příspěvky: 71

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2019, 21:30    Předmět: Citovat

Na internetu jsem is o tom samozřejmě něco početl, ale stejně mi to nic neřeklo. Jen vím, že jak USB tak SPDIF jsou digitální výstupy po kterých se vlastně posílá pomocí sériové linky data (1 0). A SPDIF je galvanicky oddělený a má kabel který je odrušený od el. magnetismu. Jaký je ale rozdíl jsem se nikde nedočetl. To SPDIF by mělo být pro audio lepší, ale zase tam prý vzniká jitter a chyby při dlouhém kabelu, takže prostě zase nic nevím Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 1:01    Předmět: Citovat

Jde o dvě naprosto odlišná propojení, ale obě poslouží +- stejně pro daný účel.
Pokud to propojím přes SPDIF, je to přímé nekomprimované propojení určené k přenosu audiosignálu. Znamená to, že SPDIF výstup musí mít nějaká zvuková karta, ať už integrovaná, nebo přidaná třeba do USB. Pak je ještě třeba rozlišovat, zda jde o SPDIF optický nebo koaxiální. Vzájemný převod je možný k tomu určenou "krabičkou". Galvanicky oddělená je ta optická varianta, kde je zas problém s délkou kabelu, klasická koaxiální oddělená není. Jitter bych do toho vůbec nezatahoval, byť se to v každém netopýřím pojednání řeší. Dnes má každé zařízení buffer, takže jitter není problém.
Pokud jde o USB, jde o univerzální počítačovou sběrnici určenou pro připojení mnoha periférií, třeba myši. Jednou z nich může být zvuková karta, další z nich přímo ta aktivní bedna s USB vstupem. To fakticky znamená, že ta zvuková karta je v ní a po připojení k PC se objeví nové výstupní zařízení "reprobedny". Nebude tedy potřeba žádná interní ani přídavná zvuková karta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 8:37    Předmět: Citovat

"Zase tam prý vzniká jitter" - a víme pane, co to vlastně jitter je? Jak a proč vzniká?
Kejslera sem zřejmě poslali z nějakého toho "svethifi" a desítek podobných, žvástavých webů, kde se tyhle ptákoviny mezi laiky řeší.
Včetně toho, kdo ho má delšího - v podobě nějakého ultradrahého komponentu.
Léta používám externí zvukovku Creative SoundBlaster THX a v tomto, tedy co se muziky ukládané v PC týče, jsem zcela spokojený.
Protože vím, kde to má obecné limity, co je ještě ku prospěchu věci a co už je snobařina.
Nic není rušeno, zvukovku samotnou jsem si pro lepší odstup šumu ještě přeosadil trochu lepšími OZ a pak už vedu analogový výstup do "velkého dospělého" HiFi aparátu.
Kromě té muziky, která byla již zprzněna masteringem, či u mnohých nahrávek neúměrnou kompresí, mně tahle sestava hraje poměrně dobře.
Exterka je už starší a jednoduchý model, ale má všechno, co potřebuju a nemá blbosti, co stejně nevyužiju - všechny ty 5.1 a 7.1 pitomosti.
Karta má slušné line vstupy i nízkoimpedanční výstupy v analogu /včetně RIAA a mikrofonních vstupů/, má i spdif in/out optiku, kam mám teď už trvale připojen jeden z MD rekordérů.
Má také velice slušný sluchátkový výstup. Když se do něj napíchnu citlivými sluchátky, vůbec žádné rušení pozadí tam není, není ani na analogovém line výstupu - a já jsem na odstupy dost háklivý.
Je to celkem běžné USB provedení, rychlost USB pro tento případ úplně stačí.
Myslím, že trochu slušnější pár aktivních bedýnek s USB vstupem tohle bezezbytku řeší.
Vůbec nemá smysl se honit za mega předraženými "studiovými monitory", kterým se jen tak říká, ale v žádném opravdovém studiu byste je nenašli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund