Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Připojení zemnění
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xxgmxx



Založen: Oct 19, 2019
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: so říjen 19 2019, 23:33    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Když jsem před asi 30 lety kopal vedle baráku sklípek, tak jsem odhalil zemnící desku hromosvodu v hloubce asi 2 m. Svod ze střechy byl měď cca 8 mm a deska rozměr 600 x 600 mm taky měď, ale byla šíleně rozežraná měděnkou místama díry, místama tloušťka 3-4 mm. Svodovej drát byl na konci rozklepanej a původně byl asi snejtovanej s deskou ale vše bylo sežraný a rozpojený. Děda tvrdil, že jednou do toho hromosvodu prásklo. Tenhle stav byl asi po 40 letech od postavení baráku.
Otázka je, z čeho je uzemnění u tebe a zda to není dávno urezlý. Většinou se to co je v zemi dělá z pozinku. Hodně málo hromosvodářů natírá spojky svodu a zemnící tyče v zemi roztaveným asfaltem a pokud to dokonce svaří elektrikou, tak to v tom místě spálenýho pozinku bez nátěru shnije za pár let.


No, to by mě taky zajímalo. V mědi to vede do baráku.
Moje myšlenka byla taková že při nejhorším budu mít alespoň nějaké zemnění. Ale jak to čtu je lepší nemít žádné než mít dvojí zemnění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2555
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 8:04    Předmět: Citovat

Tohle vidim na revizáka aby ti změřil impedanci smyčky.
Jinak řečeno, měl by ti změřit vodivost vedení aby při poruše nebo přetížení byla schopná vybavit nadproudová ochrana za stanovený čas.
Jináč základový zemnič (když je dobrý) výrazně snižuje vstupní impedanci smyčky i pod 1 ohm.A to je dobře.Jak píše uživatel Osmdesát tak dvojí zemění se negativně uplatňuje u NF techniky a ne u silnoproudu.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 10:08    Předmět: Citovat

Každé další přizemnění ochranného vodiče zlepšuje zemní odpor soustavy, čili je žádoucí. Pouze je nutné dodržet zásady pro uzemňování, dané normou. Například při nevhodném připojení zemniče, který je spojen s hromosvodem, hrozí zavlečení bleskového proudu do instalace. Neznámý zemnič a možnost jeho využití je proto potřeba posuzovat individuálně, se znalostí místní situace.
U rodinného domku se uzemnění nejčastěji připojuje ke sběrnici PE nebo PEN v hlavním rozvaděči. Přívod od zemniče musí být dimenzován podle průřezu krajních vodičů. Do 16 mm² Cu je průřez stejný, nejméně však 6 mm². Doplňující přizemnění může být i v jiném bodě, ovšem pak obvykle vyhovuje pouze jako místní.

Použít starý zemnič jako hlavní má smysl jedině pokud je v dobrém stavu a dá se předpokládat jeho přiměřená životnost. Připojit nevyhovující zemnič pouze ke zlepšení stávající ochrany je sice většinou možné, ale nemusí to mít podstatný přínos.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxgmxx



Založen: Oct 19, 2019
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 11:32    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Každé další přizemnění ochranného vodiče zlepšuje zemní odpor soustavy, čili je žádoucí. Pouze je nutné dodržet zásady pro uzemňování, dané normou. Například při nevhodném připojení zemniče, který je spojen s hromosvodem, hrozí zavlečení bleskového proudu do instalace. Neznámý zemnič a možnost jeho využití je proto potřeba posuzovat individuálně, se znalostí místní situace.
U rodinného domku se uzemnění nejčastěji připojuje ke sběrnici PE nebo PEN v hlavním rozvaděči. Přívod od zemniče musí být dimenzován podle průřezu krajních vodičů. Do 16 mm² Cu je průřez stejný, nejméně však 6 mm². Doplňující přizemnění může být i v jiném bodě, ovšem pak obvykle vyhovuje pouze jako místní.

Použít starý zemnič jako hlavní má smysl jedině pokud je v dobrém stavu a dá se předpokládat jeho přiměřená životnost. Připojit nevyhovující zemnič pouze ke zlepšení stávající ochrany je sice většinou možné, ale nemusí to mít podstatný přínos.


Dejme tomu že buď přizemním tím co mám, bez ohledu jak kvalitní to je, nebo nebude nic. Jako student se mi teď úplně nehodí ani nemohu. jak jsem napsal, mám u toho pouze 3 místa kam jsem schopný to zapojit bez bourání se x metrů železobetonu,mám poblíž malý rozvaděč přívod 4*6, přizemnění boileru a svorku radiátor s vodárnou.
Taknějak jsem myslel že mi potvrdíte to připojit na vše z uvedené, pro případ nejhoršího, na to mít alespoň něco než nic. Hromosvody nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2555
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 17:07    Předmět: Citovat

Tak na férovku ti od klávesnice nikdo nenapíše abys to udělal tak nebo tak.Je potřeba aby ti revizák změřil tu smyčku a podle toho se zařídit.Nezapomeň že jde o Tvoje zdraví a zdraví každého, koho se tento problém týká.Nic ve zlym ale fakt si nech tu smyčku přeměřit.Revizák tě za to nebude mlátit, ba ti i pomůže problém vyřešit.Vim že to stojí nějakou pětku, chápu tvoji situaci ale abys pak něčeho nelitoval.Když nepřipojíš nic, víš prd jak dobře je uzeměno někde kdesi v dálce vedení a může nastat průser.
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 18:39    Předmět: Citovat

Měření vypínací smyčky samo o sobě nestačí, protože jde o impedanci celého vedení včetně transformátoru. Odpor zemniče bývá podstatně vyšší a na celkové impedanci se v síti TN podílí pouze částečně. Odpor uzemnění lze měřit vhodným přístrojem přímo, případně s pomocí výpočtu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 18:55    Předmět: Citovat

Někdy se poněkud míchá přizemnění, které má smysl pro "souběh" potenciálu země a nulového vodiče sítě, s ochranným doplňkovým pospojením, které je předepsáno v prostorech se zvýšeným nebezpečím úrazu a které je kvůli měření rozpojitelné ekvipotenciální svorkovnici.
A úplně specifické je zemnění z důvodu ochrany objektu resp. spotřebičů nebo dat před přepětím od bouřky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xxgmxx



Založen: Oct 19, 2019
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 20:17    Předmět: Citovat

Dobře, nebudu to zapojovat, aby ta zem náhodou někoho nezabila. Doteď tam nebyla, tak to nebudu zhoršovat špatným zemněním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 21:43    Předmět: Citovat

Jak máš výše , nemůžeš celkový stav zhoršit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne říjen 20 2019, 22:00    Předmět: Citovat

Apropo, pánové, jak často ten hromosvod na svejch barákách kontrolujete? Praxe u 99% rodinnejch domů je asi taková, že to zkontroluje revizák při výchozí revizi a pak už nikdo nikdy.
V roce 2002, kdy ještě nebyl hromosvod povinnej jsem si pro dobrej pocit udělal přizemění antény a plechů střechy jedním svodem v mědi. Zemnič je pozink, 10 metrů pásoviny v hloubce 80 cm a v tý zemní drážce namlácený 4 150 cm tyče, vše provařený a pošmidlaný roztaveným asfaltem. Když to bylo nový, tak jsem měl 2,5R. Jsme na jílu a pod ním je zvodnění do kterýho ty tyče pronikly.
Dnes jsem se jen tak kouknul na spojku měď / pozink a olověná vložka byla tak vymačkaná, že měď i pozink ve spojce šly posunovat. Tak si zítra půjčím Terrromet a zkontroluju odpor. Uvidíme, jestli to za 17 let neuhnilo a nebo není kvůli suchu velkej odpor.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund