Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stabilizovaný zdroj
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 16:44    Předmět: Citovat

Je to hóóódně starý, AR A1/91, ale maká to furt. Jako základ je zdroj nějaké počítačové hrůzy Smile Na 20V/2A byl proto, že měřící modul z Conrada je dvapůl. Teď je tam čínský křáp. Amaro teď nemám po ruce, takže co jsem napáchal navíc nevím. Je to různě nastavovaný, proto třeba ty signalizační tranzistory atd. a různé idiotské popisky. Hele zdroj který nemá na výstupu vypínač je k ničemu, odpojit, zapojit..
Překleslit to na PC jsem se už nedonutil, tenkrát možná ani ještě doma nebyl.



K1024_CCI08032024_0001.JPG
 Komentář:
 Velikost:  97.77 kB
 Zobrazeno:  63 krát

K1024_CCI08032024_0001.JPG



_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 18:47    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... co to začalo najednou dávat po tý zatěžovací zkoušce stále nedává smysl, že to nereaguje na žádnej nastavovací prvek. Asi je něco načatý. Možná to nezvládl T1 KF508 v buzení tří paralelních KD503. Chtěl jsem tam dát po odzkoušení předělanýho zdroje KD137 nebo darlingtona pokud by to nestačilo.
Buzení víc než jen jednoho KD50x trandem KF508 je jenom zoufalství, to "káefko" tam už s jedním "kádéčkem" jede na hraně svojí SOAR. Daleko lepším řešením je Darlington KF507(508)+KU611(612) nebo rovnou Darlington "jednofutrál" KD367(komplementár 367 je PNP), pak je to relativně bezproblémový, akorát je potřeba počítat s Ube zvednutým o 1 PN přechod ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17749
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 19:13    Předmět: Citovat

No Karle nevím. Změnil jsem R6 z 0,2R na 0,12R a R13 z 0,7R na 0,4R a ten zdroj dává těsně před proudovým omezením 9V / 6A. KD-čka maj 60 + 60 + 57 a KF508 má 38 ℃. Asi to jde kvůli vysoký betě kolem 180 u těch KD-ček.
Můžu tam zkusit dát místo KF-ka BU807 nebo BD647, mám obojího dost použitých kusů.
Ovšem zase podivnost, P3 by měl nastavit doraz proudovýho omezení a nemá naprosto žádnej vliv.
Už mě napadá jen jestli chodí ten "zkratovač" zenerky D1 s trandem T3. Ten má mít vliv na minimální napětí.
edit: Už jsem si myslel, že jsem to našel, místo zenerky D1 je tam propojka, ale pak jsem si uvědomil, že plasťák 723 má zenerku uvnitř a plecháč ji nemá vůbec. Takže zpátky na stromy.
edit2: Když jsem to domělý KF508 vytáhl tak je bez popisu a má plechovej spodek. Typoval bych to na KSY34. Plechovej spodek snad měla jen KF504. A nebo to je něco anglickýho z Odry.
edit3: Ta domělá KF508 se na čínským testeru chová jako tyristor, což je příznak dárlingtonu.
a ještě dnes poslední edit: S BD647 což je NPN darlington 62W, Uce 80V, Ic 8A s betou minimálně 700 to chodí úplně stejně blbě místo od 0 tak od 3V.
Tak asi začnu tahat polovodiče, protože nemám páru, proč to 30 let chodilo od nuly a po předělávce a zatížení to chodí od 3V. Zkusil jsem nejdříve každý KD-čko samostatně a je to furt stejný. Tak asi dojde na 723 i když referenci má OK a její výstup 10 je stejnej jako výstup celýho zdroje.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne pá březen 08 2024, 20:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 20:07    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Víš o tom, že máš malovanej 723 plastovej futrál


Nebuď cimprlich, prostě jsem nenašel v nabídce futrálů jiný, ale vymazal jsem v editoru ten klíč futrálu a je to jenom kostička, podle počtu vývodů to snad bude dostatečně pochopitelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 20:17    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Už mě napadá jen jestli chodí ten "zkratovač" zenerky D1 s trandem T3. Ten má mít vliv na minimální napětí.


Právě na minimální napětí ten tranzistor tam jakoby není, takže tam je jenom ta zenerka a to proto, že kdyby tam nebyla, nikdy nenastavíš nulové napětí. Ten tranzistor začíná zkratovat tu zenerku zhruba od 18V a to proto, aby se zase dalo nastavit co nejvyšší nastavitelné napětí, protože jinak by z maximálně dostupného 40V napájení na 723 zbylo maximálně 34V bez rezervy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17749
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 20:29    Předmět: Citovat

Teď na to koukám a ten zkratovací tranzistor má v celým rozsahu zdroje stále mezi C a E 0V. To byodpovádalo co píšeš proč nejde nastavit nula. 18V na děliči je ale přijde mi, že R9 nějak víc topí. Tak buď je bouchlej T3, nebo je bouchlá zenerka v 723CN. Zítra zkusím T3 vyndat. Pokud bude bouchlá vnitřní zenerka, tak přidám a přepojím na venkovní zenerku. Plošák je univerzál na plasťák i plecháč s přípravou pro vnější zenerku u plecháče.
Dík za navedení na pravděpodobnou příčinu. Já to furt hledal okolo + a - vstupu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 20:46    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
Je to hóóódně starý, AR A1/91

Myslíš starý? a ještě tam máš čínský modul.

To já ten svůj stab. zdroj stavěl v 83, velké trafo, poctivě pasívní chlazení, než jsem jej začal používat, tak prošel drastickou zkouškou. Dvě hodiny výstup 5A ve zkratu a ještě zakrytý polštářem. Poté max napětí 30V a max proud 5A a půlhodinové zkratování měděných drátů o sebe tak aby vzniklo jiskřiště a za stálého postupného upalování. Teprve poté jsem mu věřil a šlape dodnes bez poruchy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17749
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 09 2024, 0:53    Předmět: Citovat

Tak mě to nedalo a ještě jsem ke zdroji sednul a prošel vše kolem toho zkratovače zenerky. Vše dobrý, ale vnitřní zenerka 723CN byla šluslá. Proč, nač, kdy přesně, se už asi nedozvím. Nabastlil jsem tam venkovní 6V8, zapnu a napětí na výstupu cca 0,1V. Stačilo naladit trimrama čistou nulu a 35V na výstupu a vše je jako dřív. Ještě je potřeba trošku hnout s děličem R15-R16 a naladit 5A jako doraz na poťáku nastavení omezení. Takhle, jak to mám, je na dorazu poťáku jen 4,68A. Šlo by i o fous zkrátit odpor spirálu R13, ale to by se zase rozkalibroval ručkovej ampérmetr. Tak to až zejtra.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so březen 09 2024, 11:32    Předmět: Citovat

Ten čínský měřák je tam tak dva roky.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so březen 09 2024, 15:37    Předmět: Citovat

Zhruba 30 let šlape. Žádný tlačitka Very Happy


K1024_WhatsApp Image 2024-03-09 at 15.11.20.JPG
 Komentář:
 Velikost:  93.77 kB
 Zobrazeno:  27 krát

K1024_WhatsApp Image 2024-03-09 at 15.11.20.JPG



_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17749
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 09 2024, 15:46    Předmět: Citovat

Dnes jsem cuknul s děličem R15-R16 abych posunul 5A omezení na pravý doraz poťáku. No a zdroj bych považoval za ideově předělanej na vyšší napětí a proud. Ještě trochu učesat, sem tam někde přepájet a nebo změnit průřez a mělo by to být v cajku.
Jsem ale na vážkách, jak to bude při dlouhodobým zatěžování s teplotou. Chladiče vzadu pro KD-čka jsou sice dost malý, ale mají dobrý tepelný kontakt s celohliníkovou škatulí do který se chladí taky gréc kostka a trandy dvou lineár zdrojů 9/12/15V/1A. Možná dám dovnitř do bedny malej plochej 40 mm větrák, co bude honit uvnitř vzduch dle teplotního policajta. Na bedně je místo jen zespoda a zezhora a tam se mě moc větrák dávat nechce.
Kdybych musel, co je lepší, foukat do bedny a nebo cucat z bedny? Ve dně a víku je pár chladících žaluzií v ploše asi 200 x 30 mm otevřený plochy celkem.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 09 2024, 16:30    Předmět: Citovat

Podle fotky tvé konstrukce v roce 2019 bych řekl, že tranzistory na chladičích přes relativně tenký plech skříně neuchladíš. Konstrukce není navržená pro aktivní chlazení. Musel bys foukat zvenku na chladiče, což elegantně a jednoduše nejde udělat.
Jestli máš usměrněné napětí naprázdno 48V (po zatížení 5A bude tak 35V) , tak bude celkový ztrátový výkon nějakých (150)W. To zevnitř větráčkem 40mm a tenkým hladkým plechem neuchladíš.

Dal bych na vhodné místo(místa) teplotní omezovač(e) ať se zdroj vypne při přehřátí. Mám to tak a funguje to dobře. Proudem 5A už ses dostal za pomyslnou rozumnou mez pro lineární zdroj bez nějaké předregulace (např. přepínání vinutí sekundáru).

Nebo si klidně dej větráček, ale pro jistotu i hlídač teploty. Tak ti zdroj v pohodě vydrží dalších 40let Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17749
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 09 2024, 19:42    Předmět: Citovat

Tak ona ta bedna je 2,5 mm Al plech a teď po hodině zatěžování 5A mají chladiče 96 ℃ a bedna zadní díl 89℃, horní víko 66℃ a spodní 49℃. Jeden čas se tyhle bedny daly za bolševika koupit ve třech výškách, tohle je ta střední. Už nevím, kdo to vyráběl.
Asi jsem to při převíjení trafa malinko podělal, měl jsem vyvýst odbočku. Ale nechtělo se mě nad tím zapojením moc přemejšlet, na kolika vlastně voltech, Protože je potřeba 38V napájení 723 a 18V na ten zkratovač zenerky.
Samo, že jsem moc nepředpokládal, že to bude při týhle konstrukci na trvalej odběr 5A.
Před tím zdroj s jedním KD-čkem zvládal 3A, tak teď to se třema proud 5A zvládne levou zadní a oteplení podle toho testu snad taky.
A pokud ne, mohl bych koupit 3 pidivětráky 25 x 25 x 6 mm, co se používají na chlazení hotendů 3D tiskáren a v chladičích pro ně dole vyfrézoval kapsy aby foukaly po žebrech nahoru. Na teplotní spínač cca 65℃. Ty dvě stovky s poštovným do toho ještě vrazím.

to PavelFF: To vypínání máš na silařině a nebo někde v řízení 723. 16A vratnou mám pro přímotopy, takovej váleček se dvěma fástonama ale ty jsou 125, 145 a 165℃ a to je moc. Obdélníčky z plastu mám jen rozpínací na 60, 70 a 90℃ ale ty jsou na pár desítek mA. Kdybych měl spínací, tak by asi stačilo při přehřátí zabít vstup operáku 723 do země.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33913
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so březen 09 2024, 20:16    Předmět: Citovat

Daj si tam 10000 RPM serverovy ventilator, ten uchladi dost. Ale ten hluk, to je sila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 10 2024, 12:50    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...to PavelFF: To vypínání máš na silařině a nebo někde v řízení 723. ... Obdélníčky z plastu mám jen rozpínací na 60, 70 a 90℃ ale ty jsou na pár desítek mA. Kdybych měl spínací, tak by asi stačilo při přehřátí zabít vstup operáku 723 do země.

Mám to dělané elektronicky, s termistorem a komparátorem s OZ, abych mohl spínací teplotu nastavit. A zkratuju buzení koncového darlingtonu.

Asi bys našel místo, kde přerušení obvodu způsobí zavření výstupu. Třeba sériově do báze prvního tranzistoru darlingtonu. Nebo přidat někam jeden tranzistor jako spínač, který sepne po přerušení zkratu mezi jeho B-E. To jsou asi 3 součástky navíc. Nevím, jak to máš doopravdy zapojené.

Celeron napsal(a):
Tak ona ta bedna je 2,5 mm Al plech a teď po hodině zatěžování 5A mají chladiče 96 ℃ a bedna zadní díl 89℃, horní víko 66℃ a spodní 49℃..
Tak to asi vyhovuje i bez dalších opatření. V nejhorším vyměníš pár tranzistorů.Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund