Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stabilizovaný zdroj
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 9:19    Předmět: Stabilizovaný zdroj Citovat

zdravím bastíře.
Mám stabilizovaný zdroj Tesla 554, slouží dobře ale občas potřebuji větší proud. Narazil jsem na návod ke stavbě :
http://elektrosvet.svet-stranek.cz/nova-stranka-96766/
Nestavěl jste jej někdo ? zkušensti ?
děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 9:38    Předmět: Citovat

Ak potrebujes ten velky prud pri malych napatiach (1V/10A), tak budes tie KD503 menit velmi casto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 10:05    Předmět: Citovat

těch KDček ještě pár mám Smile a 10 A asi ani potřebovat nebudu. Většinou je to nejčastěji asi 18V 6A ale taky 1V 30mA a vítám nastavitelný proud s omezením.
Nikdo nestavěl ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 10:20    Předmět: Citovat

Stokrát omletý schéma v tuzemsku i zahraničí....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 10:34    Předmět: Citovat

Původní zapojení tohoto zdroje je zde. Jinak prakticky shodný, ale vylepšený je notoricky známý zdroj G400.
U obou zdrojů platí, při použití trafa 24V nedostaneš na výstupu 30V, tedy dostaneš, ale jen bez zatížení. Při zatížení bude napětí klesat a zároveň brutálně naroste zvlnění výstupního napětí.
Použít trafo s vyšším výstupním napětím (36V)lze, ale jen s podmínkou úprav zapojení. Je potřeba vyměnit OZ za jiné s napájecím napětím 44V(+-22V), stabilizovat napětí pro napájení OZ a usměrněné napětí z trafa přivést až na KD503 (2xKD503).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TomasX



Založen: Aug 12, 2005
Příspěvky: 634

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 11:17    Předmět: Citovat

Nedávno dosloužil můj 30V-3A zdroj. Koupil jsem za pár šupů step-down 0-30V 9A doplnil dva víceotáčkové poťáky, větráček a vrazil do původní skříně. Zatím jsem neměl čas ho nějak testovat, ale potřeboval jsem 14V-6A a bohatě splnil a přežil. Very Happy

P.S. Bastlení mě stále baví, ale když můžu koupit za pár šupů něco hotové, tak mě to od bastlení odradí.



923-4_step-down-menic-0-32v--9a--280w.jpg
 Komentář:
 Velikost:  16.26 kB
 Zobrazeno:  118 krát

923-4_step-down-menic-0-32v--9a--280w.jpg



_________________
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 12:04    Předmět: Citovat

Mrkni třeba i na test jiného zdroje z PRC: http://lygte-info.dk/review/Power%20DPS5015%20UK.html

Dělají se v různých provedeních: 30V, 50V, 5A, 10A, 15A.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 12:15    Předmět: Citovat

u step-down je problém že nejde regulovat od nuly.

to petrfilipi: je to zajímavé ale poněkud složité. Anglicky neumím ale mám dojem že to navrhují napájet spin zdrojem (?) což je sympatické.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ygrik



Založen: Feb 15, 2010
Příspěvky: 62
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2019, 18:39    Předmět: Citovat

Zdroj, ktorý sa prechádza po internete. Toto som niekde čítal. Keďže vo svojom archíve mám niekoľko odkazov, tak som sa rozhodol predložiť ich na fóre.
Ako pôvodný prameň, kde je zdroj popísaný, uvádza " jezevec ". V diskusii k tomuto prameňu je uvedený ešte starší prameň :

https://americanradiohistory.com/Archive-Practical-Electronics/70s/Practical-Electronics-1978-10.pdf

Priebežne sa zapojenie tohoto zdroja objavovalo na rôznych fórach. Mňa ale upútali diskusie, ktoré sú niekedy obťažujúco dlhé , ale dajú sa v nich nájsť zaujímavé postrehy na súčiastky aj na chyby.
Diskusie v angličtine by nemali spôsobiť nejaké veľké problémy. Tu sú odkazy :
Dvojitý laboratórny zdroj / použité 2 identické zdroje /
https://svetelektro.com/clanky/dvojity-laboratorny-zdroj-350.html

http://bcmp.cz/laboratorni-zdroj-0-30v-2ma-4a/ Pozor na značenie svoriek X1, X2, X3 na doske plošných spojov usmerňovača a dosky zdroja !

https://www.electronics-lab.com/community/index.php?/topic/40835-0-30v-0-3a-latest-data/
https://www.electronics-lab.com/community/index.php?/topic/29563-0-30v-stabilized-power-supply/
https://www.electronics-lab.com/community/index.php?/topic/26825-0-30-vdc-stabilized-power-supply/

Na fóre, kde sa diskutuje o zlepšení tohoto zdroja, je dlhé vlákno, pozrite si TU:
http://electronics-lab.com/community/index.php?/topic/26825-0-30-vdc-stabilized-power-supply/

Z môjho príspevku by si mohli vybrať námety napr. študenti, ktorí chcú robiť zdroj ako ročníkový projekt.

Ja som zdroj nestaval, ale odkladám si niekedy odkazy z tejto problematiky. Prajem záujemcom o stavbu veľa pozornosti, trpezlivosti a dodržiavaní bezpečnosti pri práci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2019, 0:18    Předmět: Citovat

Někdy v půlce 80-tých let vyšel v Amáru zdroj 0-30V / 3A. Zapojení bylo jiný, byla v tom MAA723 a aby to chodilo od 0V tak byl s "plovoucí zemí". Tenkrát jsem si ho postavil a maká dodnes. Kupodivu i když je v něm osazená jen jedna KD503, nikdy jsem ho "neupálil" asi že chladič je celá hliníková krabice zdroje. Teda občas se na tý krabici nedala udržet ruka ale vždy to přežil.
Už jsem se asi 2 x snažil to schema v AR nalýzt ale nějak se nedaří, je to prolistovat 120 čísel. Ten z 9/83 to není, byl u toho plošák.
Nemáte prosím někdo funkční databázi článků? Myslím, že se to jmenovalo "Zdroj 0-30V s plovoucí zemí".
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1700
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2019, 2:39    Předmět: Citovat

Z amára A 12-1985 mám postavené upravené zapojenie zdroja, aby to šlo od NULY.
Inšpiráciou mi bolo toto zapojenie.

Celeron, nie je to náhodou ono?



ZDROJ 723.jpg
 Komentář:
 Velikost:  131.8 kB
 Zobrazeno:  210 krát

ZDROJ 723.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1700
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2019, 2:45    Předmět: Citovat

A tu je schéma toho "môjho upraveného"


Zdroj 0-40V 2A ARA12 85.png
 Komentář:
 Velikost:  51.09 kB
 Zobrazeno:  260 krát

Zdroj 0-40V 2A ARA12 85.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 736
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2019, 6:26    Předmět: Citovat

Pro zdroj z AR 9/83 vyšel plošňák v AR 4/94


zdr.png
 Komentář:
 Velikost:  199.19 kB
 Zobrazeno:  128 krát

zdr.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 293

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2019, 7:17    Předmět: Citovat

Zapojení plovoucího zdroje s MAA723 vyšlo v Konstrukční elektronice 1987.


Plovoucí zdroj 0V-30V schema.JPG
 Komentář:
 Velikost:  57.52 kB
 Zobrazeno:  228 krát

Plovoucí zdroj 0V-30V schema.JPG



Plovoucí zdroj 0V-30V_DPS.jpg
 Komentář:
 Velikost:  122.55 kB
 Zobrazeno:  128 krát

Plovoucí zdroj 0V-30V_DPS.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ron



Založen: Jan 10, 2011
Příspěvky: 21
Bydliště: Křivoklátské lesy

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2019, 15:24    Předmět: Citovat

Zdroj z AR/9/83 mám také postavený a funguje dodnes. Jeho vylepšení vyšlo v AR3/84
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund