Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měnič 0-200V DC na 0-200V AC
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jiri255



Založen: Apr 18, 2013
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 14:24    Předmět: Citovat

tak to s tím společným vodičem jsem nevěděl ...díky zase jsem o něco chytřejší, takže tam s toho společného vodiče ke "4" na tom IO2 IR2153 tj. k řídící elektronice mám raději ještě vsadit pojistku cca na 5A, kdyby náhodou, tak aby se mi nespálil řídící obvod?
Ještě jsem několikrát kontroloval to schéma a myslím, že ty 2x IGBT ve schématu na levé straně mám zakresleny špatně a mají být obráceně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 14:45    Předmět: Citovat

Samozřejmě, že je máš vpravo obráceně. A pojistka se nedává do společné země, ale do napájení. Navíc ti tam bude k ničemu, když ti v napájení budiče shoří 5A pojistka, bude už budič dávno po smrti. Počítej s tím, že ti ten měnič párkrát pobouchá. To se stává i zkušeným a ty, jak vidno, žádné zkušenosti nemáš. Ale troufáš si hodně, stavět hned napoprvé 5kW měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 14:50    Předmět: Citovat

Co je silně vytaženo, to musí bejt TLUSTÝM drátem - a ty IGBT si samozřejmě otoč jak píše Andulka, ty dva napravo (u IO3) jsou otočený. Otevřený jsou vždycky jen 2 ze 4 a to tak, že zároveň je otevřenej ten (na schématu) nalevo nahoře s pravým dole a opačně, pravej horní s levým dolním - přes zátěž zapojenou mezi výstupní svorky tak teče proud střídavě. Proto se tomu taky říká "H-most" neboli "H-bridge" - protože ty boční nohy někomu připmínaly obě svislý větve s tranzistorama a příčka ten výstup pro zátěž. Tak jak to máš nakreslený by se ty pravý dva trandy nikdy neotevřely ...


schema1_178.jpg
 Komentář:
 Velikost:  115.19 kB
 Zobrazeno:  174 krát

schema1_178.jpg



_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiri255



Založen: Apr 18, 2013
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 15:17    Předmět: Citovat

ted uz jsou v tom obvodu snad zakresleny spravne... no jj mozna sem se pustil do trochu vetsiho projektu, ale snazim se a snad se mi to podari dat do funkcniho stavu.
Lze nejak tedy ten ridici obvod ochranit, aby pripadne skody na tom menici a celkove na vstupu a vystupu byli co nejmensi klidne tam vsadim 5 pojistek nebo nejkou ochranu pokud by to melo pomoct? Radsi menit pojistky, jak zkoumat co vsechno se znicilo.



schema2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  115.1 kB
 Zobrazeno:  133 krát

schema2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 15:17    Předmět: Citovat

Mimochodem, kouknul ses aspoň osciloskopem na výstup toho "stejnosměrného generátoru", co hezkého ti z něj leze naprázdno a co při plném zatížení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 15:46    Předmět: Citovat

jiri255 napsal(a):
k řídící elektronice mám raději ještě vsadit pojistku cca na 5A, kdyby náhodou, tak aby se mi nespálil řídící obvod?
Ještě jsem několikrát kontroloval to schéma a myslím, že ty 2x IGBT ve schématu na levé straně mám zakresleny špatně a mají být obráceně?

poistku tam daj , max 1A ale obvody ti to nezachrani , max nevyhoriš.
tu je link na ktorom najdes odpovede na tvoje otazky
http://danyk.cz/menic230_6.html
PS IGBT mas spravne , na oboch stranach maju byt otocene rovnako
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiri255



Založen: Apr 18, 2013
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 16:07    Předmět: Citovat

ten odkaz mi trochu zamotal hlavu, jak se to tedy vlastne bude chovat, kdyz na tom DC vstupu nebude 325V, ale jen treba 50V kolik tedy bude na AC strane?
...no kdyby se neco takoveho prodavalo, tak bych do stavby tohoto menice asi nesel, ale menice co se bezne prodavaji maji 12V nebo 24V DC na 230V AC a hadam, ze kdyz do nich pustim 130V DC, tak to v lepsim pripade vezmou jako chybu/nespusti se a v horsim bude po nem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 16:18    Předmět: Citovat

jiri255 napsal(a):
ten odkaz mi trochu zamotal hlavu, jak se to tedy vlastne bude chovat, kdyz na tom DC vstupu nebude 325V, ale jen treba 50V kolik tedy bude na AC strane?
Bude tam efektivní hodnota toho impulsního průběhu o maximální hodnotě 50V - kydybych to vzal poměrně, tak když na výstupu je 230 při vrcholku 325, je to poměr 0,707 - kterej sice platí pro sinus a ne pro pravoúhlej průběh, v tom Danyk dost lidi blamuje, ale kdyby to platilo, tak při 50V na vstupu tam bude přibližně 35,4V AC. V reálu tam bude míň.
jiri255 dál napsal(a):
...no kdyby se neco takoveho prodavalo, tak bych do stavby tohoto menice asi nesel, ale menice co se bezne prodavaji maji 12V nebo 24V DC na 230V AC a hadam, ze kdyz do nich pustim 130V DC, tak to v lepsim pripade vezmou jako chybu/nespusti se a v horsim bude po nem.
Ftip je v tom, že ty prodávaný měniče obsahujou nejdřív vysokofrekvenční měnič DC/DC, kterým dělají ze vstupních 12V nebo 24V stejnosměrnejch vyšší ZASE STEJNOSMĚRNÝ napětí někde kolem těch samejch 325V který požaduješ ty, tím nabíjejí kondík a z něj to napětí rozsekají střídačem = H-mostem přesně jako to požaduješ ty. Kdybys trošku víc rozumněl elektronice, mohl bys na svůj účel upravit právě nějakej takovej prodávanej měnič, protože bys mohl připojit těch svejch 50 - 325V přímo na H-most v tom kupovaným a překlemováním několika obvodů, který v tom kupovaným měniči jistí baterku a další funkce bys dostal skoro přesně to, co potřebuješ ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiri255



Založen: Apr 18, 2013
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 16:46    Předmět: Citovat

aha, tak teď už mi je konečně jasný, jak to v tom prodávaným měniči funguje, takže když seženu hotovej měnič a přijdu na to kde se v něm napojím na ten H most, tak mám problém vyřešenej ...no jen doufám, že je vevnitř něco podobnýho tomu schématu co jsme tu nějak dali dohromady, protože jinak budu asi zase na začátku a bez někoho kdo by mi ten hotovej měnič upravil se asi nepohnu a budu ho muset postavit podle toho schématu.
Hotovej měnič bez té vysokofrekvenční DC/DC části se asi neprodává?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 19:43    Předmět: Citovat

kadejake lacaky maju na vystupe TL494 , to by sa dalo upravit relativne lahko , drahsie maju MCU a tam to bude skoro neupravitelne , respektive musel by si vediet ako oklamat ochrany
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 20:54    Předmět: Citovat

jiri255 napsal(a):

...no kdyby se neco takoveho prodavalo, tak bych do stavby tohoto menice asi nesel

Ono se to prodává, v této krabici to je:
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index.php?category=fotovoltaicky-ohrev-vody&detail=NzkwMDEw&detail_name=mpp-regulator-a-stridac-marko-2kw
a tady
http://oplocky.cz/Strana_5.htm
a tady je to jen doplněné o MPPT:
http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-ohrev-vody-siton-210/
http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-bojler/

Řídící deska:
https://www.aliexpress.com/item/32893433162.html?spm=a2g0o.detail.1000014.38.12fb49715BEsLP&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.128125.0&scm_id=1007.13338.128125.0&scm-url=1007.13338.128125.0&pvid=e857dda7-68ab-4a8c-9c79-6044305f9d52

Nebo kdyby ti nevadil čistý sinus:
https://www.aliexpress.com/item/32657842137.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.20292e0eRKd4d6

Nebo upravit toto:
https://www.aliexpress.com/item/32960563509.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1b64372ejnVcW8&algo_pvid=7a0c07b2-6d5e-404e-a4e3-e9ecfd520ce8&algo_expid=7a0c07b2-6d5e-404e-a4e3-e9ecfd520ce8-2&btsid=69728be5-d454-493e-908f-1ab38083316f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_53
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiri255



Založen: Apr 18, 2013
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: po říjen 07 2019, 15:54    Předmět: Citovat

ty odkazy jsou dobre, takhle jsem to hledat nezkoušel asi proto, že jsem vlastně pořádně nevěděl co hledám jen, že to asi bude měnič.
Ten první odkaz kazí ta cena, ten odkaz s tím MPPT mě celkem překvapil řídí to Arduinem a s tím mám trochu zkušeností možná kombinace toho schématu co jsme vytvořili výše + arduino by mohlo být dost zajímavé jen to bude obnášet velkou spoustu času, protože to budu dělat formou pokus-omyl a raději bych zkusil upravit hotové řešení.
Což ten čistý sinus by mi vůbec nevadil a to zařízení je zajímavé asi by to byla nejlepší varianta, protože už je to hotové "odzkoušené" řešení, které by mělo fungovat jen tam nechápu to input AC16V to má být nějaké pomocné napajení řídící elektroniky? ...kde by to potom na te desce bylo zapojeno nebo odkud to bere napajeni pro ten ridici obvod?



menic.jpg
 Komentář:
 Velikost:  103.71 kB
 Zobrazeno:  135 krát

menic.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: po říjen 07 2019, 16:20    Předmět: Citovat

[quote="EKKAR"]
jiri255 napsal(a):
ten odkaz mi trochu zamotal hlavu, jak se to tedy vlastne bude chovat, kdyz na tom DC vstupu nebude 325V, ale jen treba 50V kolik tedy bude na AC strane?
Bude tam efektivní hodnota toho impulsního průběhu o maximální hodnotě 50V - kydybych to vzal poměrně, tak když na výstupu je 230 při vrcholku 325, je to poměr 0,707 - kterej sice platí pro sinus a ne pro pravoúhlej průběh, v tom Danyk dost lidi blamuje, ale kdyby to platilo, tak při 50V na vstupu tam bude přibližně 35,4V AC. V reálu tam bude míň.


On Danyk tady myslím neblamuje.
Pokud bude ta střída modifikované sinusovky opravdu přesně 25% (doba impulzu=době mezery), bude ten poměr Uef/Um také přesně 0,707, stejně jako u sinus.
Pro jakoukoliv jinou střídu to ale platit nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po říjen 07 2019, 16:39    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
EKKAR napsal(a):
jiri255 napsal(a):
... jak se to tedy vlastne bude chovat, kdyz na tom DC vstupu nebude 325V, ale jen treba 50V kolik tedy bude na AC strane?
Bude tam efektivní hodnota toho impulsního průběhu o maximální hodnotě 50V ... Danyk dost lidi blamuje, ale kdyby to platilo, tak při 50V na vstupu tam bude přibližně 35,4V AC. V reálu tam bude míň.

On Danyk tady myslím neblamuje.
Pokud bude ta střída modifikované sinusovky opravdu přesně 25% (doba impulzu=době mezery), bude ten poměr Uef/Um také přesně 0,707, stejně jako u sinus.Pro jakoukoliv jinou střídu to ale platit nebude.
Pokud je doba impulsu rovná době mezery, pak rozhodně není střída 25%, ale 50%. Zbytek Břéťova tvrzení (třeba i to, že při střídě 50% bude výsledná efektivní hodnota rovná 0,707 maxima) bych ponechal na zhodnocení matematikům typu například Bernarda.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: po říjen 07 2019, 20:33    Předmět: Citovat

jiri255 napsal(a):

Ten první odkaz kazí ta cena, ten odkaz s tím MPPT mě celkem překvapil řídí to Arduinem a s tím mám trochu zkušeností možná kombinace toho schématu co jsme vytvořili výše + arduino by mohlo být dost zajímavé jen to bude obnášet velkou spoustu času, protože to budu dělat formou pokus-omyl a raději bych zkusil upravit hotové řešení.
Což ten čistý sinus by mi vůbec nevadil a to zařízení je zajímavé asi by to byla nejlepší varianta, protože už je to hotové "odzkoušené" řešení, které by mělo fungovat jen tam nechápu to input AC16V to má být nějaké pomocné napajení řídící elektroniky? ...kde by to potom na te desce bylo zapojeno nebo odkud to bere napajeni pro ten ridici obvod?


Oarko, Oplocky, i ten Siton vše má původ v tom zapojení na tom danykovém webu.
Arduino tam nepotřebuješ, to je tam hlavě k pro funkci MPPT.
A ten čistý sinus je řízený tímto:
https://www.aliexpress.com/item/32784596982.html?spm=a2g0o.detail.1000014.42.4f8f75dag9cajB&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.128125.0&scm_id=1007.13338.128125.0&scm-url=1007.13338.128125.0&pvid=48a6aa12-a94e-4f3c-ab3d-02907411e3a3
Více se dozvíš při vyhledání EGS002
Musel by jsi to upravit, je tam zpětná vazba která se to výstupní napětí snaží stabilizovat a to ty nechceš, také chceš větší výkon, takže minimálně výkonnější polovodiče a tlumivku atd...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund