Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

"Vyhánění" spreje plynem do zapalovače

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2019, 22:03    Předmět: "Vyhánění" spreje plynem do zapalovače Citovat

Přeji hezký večer. nevím, zda jste se s tím někdy setkali - Mám nějaký přípravek ve spreji (nějaký drahý mazivo, čistič, či kontaktní sprej). Kolikrát se mi stalo, že nádobka ztratila tlak a uvnitř byla ještě třeba půlka obsahu. Měl jsem "verzi" plynu do zapalovače, který nechtěl v plynový pájce fungovat, tak jsem jej trochu přepustil do butélky z přípravkem - oddělal jsem aplikační trubičku, na místo ní jsem natlačil plnící hubici toho plynu a pak stisknutím obou ventilů jsem přepustil tekutý plyn do "Kontoxu" - a sprej zas fungoval jak divý.
Otázka: Riskuju tím, že mi to může buchnout v rukách, když to nějak přeženu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2019, 22:07    Předmět: Citovat

Pokud u toho nebudeš hulit, tak nic nehrozí.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2019, 22:42    Předmět: Citovat

Butan respektive jeho směs s propanem se jako "hnací plyn" používá už léta namísto freonů, který "žerou ozón". Dokonce i to, co se třeba v GM nebo dalších í-šopách nabízí jako "sprej Stlačený vzduch" má na nádobce označení vysoce hořlavýho obsahu - a když to fouknete přes plamen, normálně to chytne = je to zas propan nebo nějakej podobnej plyn ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2019, 23:19    Předmět: Citovat

Jde mi hlavně o to, jestli ty obyčejný sprejový nádoby vydrží takový tlak, když bych tam napustil tolik plynu, že tam nějaká část zůstane kapalná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2019, 23:44    Předmět: Citovat

Jo, vydrží. Pokud je nehodíš do ohně nebo někam, kde bude trvale víc jak asi 50°C. Při všech nižších teplotách je tlak sytý páry propanu i butanu nižší, než odolnost sprejový nádobky = vydrží to i přestříknutí kapalný fáze. Dyť butan do Ronsonů a podobnejch zažigálek se prodává v kapalný fázi i v průhledným obalu z HDPE a ten nemá zrovna nějak extra tlustou stěnu ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2019, 13:32    Předmět: Citovat

A z čeho tam ten plyn přepouštíš, taky přece z plechový plechovky. Je to v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2019, 14:12    Předmět: Citovat

Když někdo v minulý práci vyfoukal hnací plyn z bombičky WD-40 (třeba tím že se snažil stříkat bombičkou otočenou dnem vzhůru = odběrná hadička zapřená o dno byla mimo kapalnej obsah a tryska prskala jen strhávaný kapičky kapaliny), vzal jsem si milej pouze šplouchající, ale nestříkající sprej "do parády" - a pomocí ofukovací pistolky jsem do něj narval tlakovej vzduch z rozvodu 8 ATM. A třeba několikrát za sebou, dokud se mi z ní nepodařilo obsah vyfoukat celej až na nevystříkatelnej zbytek. Kolegové mi za to občas nadávali, že schraňuju jima vyhozený plechovky - ale já tak dokázal třeba z 10 nestříkajících bombiček "vydolovat" tolik obsahu, že mi to nahradilo půl nový bombičky. Z vedení to nikdo neocenil, těm to bylo viditelně buřt, tak jsem to přestal dělat. Z toho je vidět, že 8 atmosfér takovej sprej naprosto běžně vydrží ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne říjen 06 2019, 10:44    Předmět: Citovat

Dost atmošek vydrží i obyčejná PETka. Za hravých let jsem vyvrtal to vršku asi 5 mm dírku, flašku naplnil z poloviny vodou, hodil do ní kuličku z ložiska, větší než dírka ve víčku a zašrouboval. Flaška v pohodě vydržela nafoukání tlakovým vzduchem přes díru ve víčku. Tryska pistole v díře úplně netěsnila, ve flašce tedy asi nebylo plných 8 atmošek. Ale tlaku v ní bylo dost. Kulička působila jako ventil a tlak v láhvi spolehlivě držela. Když se víčkem o něco bouchlo, kulička vypadla (dovnitř) a z petky byl parádní hasičák Very Happy
Když jsem zmáčknul PETku pod hydraulikou, nic se nestalo. V pohodě vydržela. Samozřejmě se nesmí zlomit dno. Přejezd autem taky bez potíží vydrží. Na trávě. Na asfaltu se může o něco proříznout, to se nepočítá.
Varování: Dnešní vršky jsou možná tenčí. Kdybyste chtěli skoušet "hasičák", dávejte bacha ať se "nezastřelíte" Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 12:47    Předmět: Citovat

Já si běžně plním isopropylový spreje novým IPA koupeným v kanystru. Vyjde to levněji. A nebo hlavně jsem si takhle naplnil do spreje i jiný věci co normálně ve spreji nejsou - třeba aceton nebo kalafunu v acetonu na rychlou konzervaci plošňáků po vyleptání. Ve spreji mi to přijde mnohem pohodlnější než to mít v plechovce atd.
Postup je ten že sprej je prázdný. Vezmu velkou injekční stříkačku na kterou je nalepenej kus trubičky co se normálně strká do toho spreje . No a teď prostě několikrát naberu kapalinu a naplním tu plechovku. V první fázi to jde urychlit tím, že jakmile se do plechovky dostane něco z nového IPA, tak v ní začne vznikat podtlak - takže pak stačí držet zmáčknuto, trubičku strčit do kanystru a ono si to nasaje určitý objem samo.
Jakmile mám naplněno, tak vezmu ten "stlačený vzduch" co se prodává na vyfoukávání PC atd, propojím je trubičkou, "vzduch" otočím dnem vzhůru (aby přetíkala přímo kapalina) a zmáčknu na obou ten ventil.*
Mimochodem - tlak v tom "stlačeném vzduchu" je kolem 4bar


Trocha bezpečnosti: asi každýho napadne že by to neměl dělat u ohně atd, ale další důležité věci:
Nikdy netlakujte plechovku kompresorem - tzn vzduchem s kyslíkem. Jednak by to fungovalo naprd* a jednak je to nebezpečný - uvnitř by s kyslíkem vznikla výbušná směs!

Je potřeba nechat tak čtvrtinu plechovky prázdné! Nikdy se nesmí naplnit celá. Jak se ten plyn/kapalina s teplem roztahuje, tak potřebuje mít místo. Už se mi u jedné plechovky vyboulilo dno, ikdyž při plnění v ní šplouchalo (bylo tam nějaký místo) Stačilo aby se o něco ohřála a najednou byla jak plná betonu

Pokud si plníte svoje vlastní kapaliny do nějaké plechovky, tak Pozor aby ta kapalina nerozežrala třeba těsnění ventilu v té plechovce Např. nevím jestli by takový toluen ta plechovka od IPA zvládla, nebo by třeba po pár dnech byl z ničeho nic gejzír...Jak to v praxi vyzkoušet ale nevím. Snad jen to prostě naplnit a pak to měsíc skladovat někde venku a když to přežije, tak to bude v pohodě Very Happy

*Co se týká poměru kapaliny a plynu, tak záleží na co to chcete. Pokud plním jen IPA, tak šetřím plynem a dám třeba jen 10% (hmotnostně) toho plynu - nepotřebuji aby to mělo nějaký velký tlak/aby se to pěkně rozprašovalo při stříkání (to mi přijde spíš ke zlosti, když je z toho zbytečně oblak aerosolu ve vzduchu).

Když jsem dělal tu kalafunu na lakování plošňáku, tak jsem tam dal plynu asi třetinu. Ten plyn totiž není jen jako generátor tlaku na hladinu kapaliny (jako třeba u pumpovacího postřikovače na kytky). Ale on se jako kapalina rozpustí v té kapalině co sprejujete a při opuštění trysky se z něho stane zase plyn a místo toho aby ze spreje šel "čůrek", tak se to v trysce rozprskne na milion malých kapiček. Z tohoto důvodu by ty spreje fungovaly dost naprd kdyby tam člověk dal jen vzduch z kompresoru.

Jen tak na okraj - většina sprejů je plněná propan/butan směsí. Ale třeba originálně naplněný IPA (Servisol) píšou že je plněný CO2. Takže ten by se dal taky použít (pokud máte k dispozici). Tam ale nevím jak je to s tou rozpustností v té kapalině co budete používat a hlavně tam už to chce hlídat tlak, aby to fakt nebouchlo.

Další tip - je dobrý si na plechovky třeba zespod napsat hmotnost při originálním naplnění a kolik má prázdná. A při plnění si to průběžně vážit, ať máte odhad kolik ještě můžete doplnit i se započtením přídavku plynu


Naposledy upravil czatlantis dne út listopad 19 2019, 23:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 18:46    Předmět: Citovat

Hele, koukám, že to někdo dotáhl na profesionální úroveň.
Pokud to naplníš stlačeným plynem ( dusík, nebo CO2), tak stejně toho plynu tam nemůžeš natlačit víc, než Ti dovoluje maximální bezpečný přetlak. Při stříkání se Ti ale tlak sniží hodně rychle. Kdežto pokud tam foukneš tekutý butan, freon, nebo propan, tak v tý flaši budeš mít stálý tlak, nezávisle na tom, kolik té tekuté složky plynu tam je. Když ho tam narveš příliš, vystříkáš ho i z přípravkem a podchazuje to. Je otázkou, jak se chová směs hnacího plynu v tekuté fázi a přípravek. Jestli se to smíchá, nebo jestli propan/butan plave na hladině... Každopádně ten hnací plyn v plyné fázi vytlačuje přípravek a úbytek tlaku se doplňuje vypařováním z kapalné fáze. Spreje, co dělají mlhu, mají miniaturní vírový rozprašovač, pouhá trubička dělá jen souvislý paprsek tekutiny. Na selhávání těsnění trpěla jedna verze Kontoxu. Stříkání spreje nešlo zastavit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 19:08    Předmět: Citovat

Kontakt 60 mi zacal tiect spodkom - ako je zalisovane dno. Postupne pomaly vyfucal, ale kvapalina tam este nejaka zostala. Tak som vypustil zvysny tlak uplne, prepichol a vylial do inej nadobky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 20:44    Předmět: Citovat

Mě Kontakt 60 zase vrchem,ale měl expiraci 11/11
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 20:54    Předmět: Citovat

A montaznu penu som mal taku, co sa nedala zastavit. "Radost" s tym pracovat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17687
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 23:51    Předmět: Citovat

Mám pěknou příhodu s montážní pěnou. Kámoš si přijel jednu půjčit a tak jsem mu ji podával přes plot. A ona se mu nějak vysmekla, dopadla na zem a prorazila se o roh plotu. No to byl balvan a za chvíli. Laughing Lepší než "Hrnečku vař". Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund