Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Atmega 2560 - Zapojeni vsech pinu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
query



Založen: Apr 10, 2012
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: čt září 26 2019, 23:28    Předmět: Atmega 2560 - Zapojeni vsech pinu Citovat

Ahoj,
chtěl bych Vás požádat o radu / konzultaci.
Navrhuji vlastní desku s Atmega 2560 16Au.
Měla by to být hodně univerzální deska s krokovými motory, řiditelnými LED, audio moduly a podobně.

Řeším teď ale otázku:
Klasické Arduino Mega má několik nezapojených pinů. Já bych tyhle piny chtěl využít, ale nejsem si jistý, jestli mohu. Dle datasheetu mají Overriding / Alternate funkce. Tyhle funkce by měly být (jestli dobře chápu) sekundární a primárně by piny měly jít použít jako IO.
Nejsem si ale jistý, jestli zapojením pinů neovlivním něco dalšího.

Přikládám obrázky:
Atmega_Orig - Originální zapojení Arduino Mega
Atmega_All_Pin - Moje plánované zapojení

Může mi někdo moji teorii potvrdit / vyvrátit?

Díky



Atmega_Orig.png
 Komentář:
Atmega_Orig
 Velikost:  291.58 kB
 Zobrazeno:  171 krát

Atmega_Orig.png



Atmega_All_Pin.PNG
 Komentář:
Atmega_All_Pin
 Velikost:  171.27 kB
 Zobrazeno:  171 krát

Atmega_All_Pin.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero_b



Založen: May 17, 2004
Příspěvky: 582
Bydliště: Kosice

PříspěvekZaslal: pá září 27 2019, 12:21    Předmět: Citovat

nepovedal by som primarne je pin IO a sekundarne ma alternativnu funkciu. Ked na danych pinoch je I2C zbernicia a ty to nepotrebujes, tak kludne tie piny pouzijes ako "bezny" IO pin. Teda ak chces dane piny vyuzivat iba ako IO, "alternativna" funkcia ta nemusi zaujimat. Ked je v datasheete uvedene ze je to IO pin, tak to pojde ako IO pin.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
query



Založen: Apr 10, 2012
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: pá září 27 2019, 12:41    Předmět: Citovat

Díky za reakci.
Co píšeš je mi jasné. Jinak konkrétně I2C používám Smile.
Ptal jsem se spíš například na vazby mezi piny.
Například jestli, když použiji nějaké konkrétní piny jako IO, tak ovlivním funkci třeba hodin pro I2C na jiném pinu nebo něco podobného.
Osobně jsem takové vazby v datasheetu nenašel, ale mohl jsem něco přehlédnout.
Takže jsem se obrátil na zdejší odborné publikum, jestli někdo něco podobného neřešil.
Resp, jestli je tu někdo, kdo tyhle piny používal a podělil by se o zkušenosti. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero_b



Založen: May 17, 2004
Příspěvky: 582
Bydliště: Kosice

PříspěvekZaslal: pá září 27 2019, 22:06    Předmět: Citovat

take interferencie tam nie su, ked nejake piny pouzijes ako vseobecny IO pin, urcite to nepvplyvni napriklad i2c zbernicu na inych pinoch ovladanu cez specialne registre urcene na ovladanie i2c. co musis nastavit je ddr (data direction register) kde urcis, ktory pin chces ako vystupny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 232
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 15:37    Předmět: Citovat

Ty piny můžete využít i s tím arduinem mega, jsou tam v luftě, nebo mi to tak aspoň připadalo. Když se mi poprvé dostalo do ruky, profouknul jsem všechny piny a i na těch nevyvedených mi ledka blikala, takže drobná piplačka s pájkou by je měla zpřístupnit (tedy přinejmenším se s tím dá leccos odladit před návrhem vlastní desky).
Ohledně konfliktů si doporučuju prostudovat datasheet mega2560 ze stránek atmelu přesměrovaných na microchip ( http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/Atmel-2549-8-bit-AVR-Microcontroller-ATmega640-1280-1281-2560-2561_datasheet.pdf ). Tam je vše důkladně popsané, co s čím souvisí, co je potřeba kde přepnout pro jakou funkci a podobně. Nejsou to jen IO piny, nějaké čítače sdílí třeba předřazený dělič a podobně, navíc jsou třeba i nějaké požadavky na nastavení třeba DDR pro požadované funkce (ne vždy ty alternativní funkce tohle přebíjí).
Svá zjištění ohledně pinů arduina a mega2560 jsem si shrnul do tabulky, kterou přidávám v příloze. Třeba se někomu také hodí, když jsem nad tím asi tak před rokem bádal, nic takového jsem nenašel.



Arduino_mega_GPIO.zip
 Komentář:
Přiřazení GPIO mega2560 pinům arduina mega.
Přiložený archiv obsahuje dva soubory. Dokument libre office (.odt) má novější datum, ale nezdá se že by oproti doc v něm byly nějaké změny.

Stáhnout
 Soubor:  Arduino_mega_GPIO.zip
 Velikost:  47.98 kB
 Staženo:  160 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
query



Založen: Apr 10, 2012
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: st říjen 30 2019, 21:19    Předmět: Citovat

Super tabulka. Díky.
Zítra mi mají přijít PCB prototypové desky z Číny, tak to hned zapojím a uvidíme, jestli bude všechno fungovat, jak má.
Věnoval jsem tomu celkem dost času, který nemám, tak se teď modlím abych tam toho moc nepodělal a nemuset to celý předělávat Smile.
Pro zajímavost přikládám schéma vývodů, které jsem použil.



schema.png
 Komentář:
 Velikost:  35.76 kB
 Zobrazeno:  156 krát

schema.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund