Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vysielač referenčného signálu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
anonym






PříspěvekZaslal: čt listopad 09 2006, 21:56    Předmět: Vysielač referenčného signálu Citovat

Čavte ludia, potreboval by som trošku pomôct. Mam navrhnuť systemový návrh vysielača a jeho hlavných obvodov. Vysielač by mal vysielať frekvenciu 300 MHz (mala by byť stabilná) a výkon by mal byť 20 mW. Takže asi tam bude nejaký budič/oscilator,nejaký násobič frekvencie a zosilňovač. Zariadenie by malo služiť ako pomôcka v laboratóriu na meranie ELM poľa. Ak niekto vie poradiť vhodne zapojenie (najvhodnejšie) a nejaký pokec k tomu, alebo informácie kde hľadať, tak budem moc vdačný.
Návrat nahoru
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt listopad 09 2006, 22:09    Předmět: Citovat

Jako specifikace to je dost neuplne. Stabilita, preladitelnost, duraz na cistotu v okoli nosne.... Co treba zkusit oscilator primo na tech 300MHz a PLL smycku? Vhodne obvody byly treba MC145190(1) od Motoroly, ale to uz se asi nedela - ale eni problem se poohlednout na netu. Nebo DDS a z vystupu vybirat nejakou harmonickou, ale tady hrozi, ze by se pri slepem vyberu ref. frekvence do zadaneho pasma mohly primotat harmonicke nejakych aliasingovych produktu.... Oscilator treba s rezonatorem udelanym z koaxialniho kabliku zkracenym kapacitou v zapojeni SB(SG). Existuje k tomu sposuta knizek - vetsinou v anglictine. S nasobicem by to mohlo byt zbytecne slozite (ikdyz mene nez s DDS), takze pokud k nemu neni zavazny duvod, vyhnul bych se tomu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2006, 15:06    Předmět: Citovat

Jestli má být frekvence jedna, řešil bych to oscilátorem s předděličkou a fázovým závěsem na krystalový oscilátor, jak už navrhuje Wlab. Umožnilo by to použít případně požadovanou frekvenční modulaci kmitočtu.

Pokud jde o to, využít něco, co už existuje, použil bych signál oscilátoru z TV tuneru s pásmem hyperband a vestavěným syntezátorem kmitočtu (staré Grundigy s SDA3202 měly dokonce na desce připravený vývod kmitočtu oscilátoru, ale nebyla tam osazená dutinka na konektor). Pak bys mohl přes sběrnici I2C kmitočet přepínat v krocích po 62,5kHz... Nevýhodou je tu ale ta nutnost ovládání po sběrnici, tedy použití procesoru nebo napíchnutí z počítače, což s sebou může přinést jiné potíže právě v oblasti EMC.

Zkus to vyspecifikovat líp, co přesně chceš, aby to umělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2006, 18:58    Předmět: osc Citovat

Krystal 50 MHz - jeden tranzistor. Násobič třemi - jeden tranzistor. Násobič dvěma symetrický - dva tranzistory (dají těch 20 mW). Stabilitu zajistit umístěním krystalu v malém termostatu.
Všelijaké fázové závěsy a jiné zběsilosti mají význam jen když je vyžadováno více kmitočtů. Jinak to nemá smysl a navíc šumové pásmo závěsu by mohlo vadit při měření EMC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZAKON
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2006, 23:51    Předmět: Citovat

no prave špecifikovat presne, to čo chcem, je problem, pretože ja neviem, čo presne chcem. Toto je zadanie:

"Preštudujte metódy merania ELM poľa a pre merač EMR 300 navrhnite vysielač referenčného signálu. V rámci projektu vytvorte systémový návrh vysielača a jeho hlavných obvodov."

Bolo mi povedané, že by ten vysielač mal mať aspoň tri frekvencie, ktore by sa dali prepinať (napr. 200, 300, 400, alebo 300, 350, 400 [MHz]) to je jedno ake budu tie frekvencie. Mal by som to nejako navrhnut a odsimulovať v nejakom programe. Pravdu povedat, do vysielačov moc nevidim (skoro vobec) a nemam ani predstavu, ako to mam robiť. Dostal som sa k literature: BLAGOVEŠČENSKIJ, M., UTKIN, G. Rádioelektronické vysielacie zariadenia. Alfa Bratislava 1989. No len táto lit. sa mi zda stara a hlavne je to 500 strán textu, ktory sa mi tažko chápe (mňa tak trošku tlačí čas). Viem, že exituje dosť angl. lit., ale ja som neni kamarat s angličtinou.
Návrat nahoru
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2006, 0:53    Předmět: Citovat

Nasobice jsou hezka vec, ale oproti PLL je tam vice ladeni a kdyz se spatne odhadne zisk na nekterem nasobicim stupni je z toho more bastleni.... Kazdopadne spektralni cistotu to ma velmi dobrou, prinejmensim blizko nosne (PLL se tomu muze priblizit jen do ofsetu daneho sirkou pasma regulacni smycky)....

-> zakon: Ale ty metody musi klast na ten signal nejake pozadavky, tezko radit, kdyz je nezname (alespon ja). Treba by jsi opravdu vystacil s nejaky PLLkem - VCO (vlastne asi nejkomplikovanejsi vec) vybrat vhodny, uz hotovy, treba od MiniCircuits - spektralni cistota sice nebude nejaky extra luxus, ale blizko nosne se da stahnout velkou sirkou pasma ZV smycky PLL - zvlaste, kdyz ref. kmitocet muzes mit vysoky a modulaci nepotrebujes (alespon to nepises), dal vyberes nejaky vhodny PLL obvod, oddelovaci a zesilovaci stupen a mohlo by byt hotovo - zvlast pokud to ma fungovat jen na papire (to muzes pouzit i muj oblibeny PLL MC145190(1), ktery uz se par let nedela Surprised) )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZAKON
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2006, 3:47    Předmět: specifikacia Citovat

Takze mam blizsiu specifikaciu, ten vysielac ma mat frekvenciu nosnej 100MHz a stabilita ma byt 10^(-5), vykon ma byt 10mW. Bloky vysielaca, by mohli podla mna byt nasledovne: kristalovy oscilator->PLL->zosilnovac. Neviem, aky typ zapojenia kr. oscilatora by bolo vhodne pouzit, ten fazovy zaves, by som mohol pouzit asi nejaky integrac (ale netusim aky)....ten vysielac, ma vysielat iba jednu frekvenciu (100MHz bez modulacie) a bude asi zbytocne tam davat nejaky programovatelny integrac (a ani by som to nevedel naprogramovat). Ten oscilator by napriklad mohol kmitat na 25MHz potom v PLL by sa medzi vystup VCO a vstup fazoveho detektoru pripojila delicka styrmi. Chapem princip, medzi jednotlivymi blokmi, ale neviem navrhnut konkretne hodnoty suciastok a zapojeni blokov. Hladal som PLL, ale vsetko co som nasiel, bolo treba programovat, mozno bude treba navrhnut aj ten............
Návrat nahoru
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2006, 10:11    Předmět: Citovat

Když si někde vypůjčíš knihu Amatérská radiotechnika a elektronika, díl 3., tak v ní je celá kapitola o oscilátorech i s praktickými příklady.
Kniha sice není nejnovější, ale dá se z ní vyjít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2006, 12:00    Předmět: Citovat

Nejaky uceleny boruk resici PLL bude vzdy programovatelny, vetsinou po nejake seriove lince uz z toho duvodu, ze prave kvuli zmene frekvence se PLL dela, ale spon v tomhle pasmu. Leda bys sehnal nejaky prehistoricky obvod s moznosti paralelniho programovani. Pokud se programovatelnemu obvodu chces vyhnout, musis PLL udelat skoro z diskretnich soucastek, coz bude otrava (ikdyz vysledky muzou byt lepsi) a pri tom pouzit nejaky pevny delic. Ale to uz bych snad radeji sel sestou nasobeni frekvence a zkusil to vymyslet tak, aby se pouzil jeden nasobic - bud 2x nebo 3x nebo 5x.
"Stabilita" kmitoctu 10^-5 neni zadna poradna stabilita, to klidne muzes pouzit krystalovy oscilator pro digitalni aplikace - v kovovem ci plastovem pouzdru typicky 4 nozicky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund